Nowy leniwy ogród warzywny 04

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Diabolorent » 11/07/18, 16:20

Did67 napisał:Za jasne, pastis. Za mało widziałem!!!


Następnym razem zrobię pomidora albo papugę... nie, papuga na zielonym tle, to raczej nie będzie to! :D
0 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez być chafoin » 14/07/18, 00:15

Did67 napisał:Kiedy nadejdzie „koniec korzenia”, oznacza to, że gleba zaczyna się pogarszać ...
Możesz pomóc przy pomocy noża do odchwaszczania (używam go również do sadzenia sadzonek, zamiast sadzarki).
Tak, zwykle robię to za pomocą żłobka do szparagów (to to samo, ale trochę dłuższe i mocniejsze), ale teraz nie wydaje mi się, żeby łatwo było przedostać się przez siano, zwłaszcza, że ​​ziemia pod spodem nie jest zbyt luźna (bez całkowicie suche). Spróbuję jeszcze raz zobaczyć, głównym zmartwieniem pozostaje pięciornik... który atakuje niektóre miejsca trochę jak w Diabolorent, do tego stopnia, że ​​zniechęca mnie to do pielenia. Może jak znajdę trochę więcej czasu i będzie chłodniej!

To prawda, że ​​przyzwyczailiśmy się do bezpośredniości i czasowość natury jest już od nas tak odległa... to trochę jakbyśmy byli na jednej planecie, a przyroda na drugiej! Trudno mi zrozumieć, jak moglibyśmy teraz cofnąć się…
0 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez phil53 » 14/07/18, 08:56

Jeśli chodzi o powój, robię test na części, na której były dobrze zarośnięte rośliny.
Zeskrobałem i odłożyłem pozostałą warstwę siana. Zagrabiłem ziemię na około 5 cm, zostawiając korzenie powóju odsłonięte, następnie wyrywałem każdy z nich jeden po drugim, starając się zebrać jak najwięcej.
Następnie przykryłem go stosem siana z rezerwy, nie spakowanym. Jest to około 1 m wysokości i 2 m kwadratowe. Zostawię to na miejscu do końca sierpnia, normalnie powój ledwo zdąży znaleźć wyjście i od tego momentu zaczynam od nowa.
Mam nadzieję, że to go uspokoi na przyszły rok.
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Moindreffor » 14/07/18, 09:32

phil53 napisał:Jeśli chodzi o powój, robię test na części, na której były dobrze zarośnięte rośliny.
Zeskrobałem i odłożyłem pozostałą warstwę siana. Zagrabiłem ziemię na około 5 cm, zostawiając korzenie powóju odsłonięte, następnie wyrywałem każdy z nich jeden po drugim, starając się zebrać jak najwięcej.
Następnie przykryłem go stosem siana z rezerwy, nie spakowanym. Jest to około 1 m wysokości i 2 m kwadratowe. Zostawię to na miejscu do końca sierpnia, normalnie powój ledwo zdąży znaleźć wyjście i od tego momentu zaczynam od nowa.
Mam nadzieję, że to go uspokoi na przyszły rok.

Myślę, że masz tutaj część rozwiązania, nie nalegamy wystarczająco na grubość warstwy siana, bardzo gruba warstwa pozwoli już trochę wyczerpać powój, który będzie musiał przez nią przejść, wtedy kiedy pójdzie wyluzuj, trzeba jak najszybciej uregulować jego konto, a nie czekać aż uzupełni zapasy, więc kładąc taką grubość zostawiasz sobie pewien margines, poczekaj na chłodniejsze dni, dobry pomysł
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Did67 » 14/07/18, 09:41

Czy zauważyłeś, że w „zaostrzonej” glebie podczas ciągnięcia pojawia się podziemna część kłącza często (zwiększając „szkody” wyrządzone powojowi, a tym samym ilość rezerw, które należy zmobilizować w celu odbudowy tego segmentu)?
0 x
phil53
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1376
Rejestracja: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez phil53 » 14/07/18, 15:51

Jeśli chodzi o degradację, jestem dość rozczarowany, nie jest gorzej. Mam piaszczystą ziemię z płytką gliną. Robaków nie ma lub jest ich niewiele.
Wygląda na to, że ma taką samą konsystencję jak na początku. Po stronie, gdzie rozłożyłem stos starych jeżyn i różnych resztek roślinnych, który był na miejscu, jest zauważalnie bardziej elastyczny. Musiałem dodać sporo węgla brunatnego.
Dyniowate są ogromne pod względem liści, ale nie są spektakularnie bardziej wydajne.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Did67 » 14/07/18, 18:05

phil53 napisał: Po stronie, gdzie rozłożyłem stos starych jeżyn i różnych resztek roślinnych, który był na miejscu, jest zauważalnie bardziej elastyczny. Musiałem dodać sporo węgla brunatnego.
Dyniowate są ogromne pod względem liści, ale nie są spektakularnie bardziej wydajne.


Rzeczywiście, Twoja gleba ma duże potrzeby!

Jeżyny i resztki roślin, które, jak sądzę, są włókniste, doprowadziły do ​​powstania substancji humusowych (z liniiIne, podstawowa substancja drewna), która zdaje się przynosić owoce.

Kontynuuj więc tę ścieżkę, „narzucając” dawki błonnika.

Dlatego możesz mieć „efekt depresyjny”, co może wyjaśniać brak wydajności. Do korekty substancjami bogatymi, takimi jak ścinki, bukiety pokrzyw itp.
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez być chafoin » 14/07/18, 18:53

Jak rozpoznać zdegradowaną glebę?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Did67 » 14/07/18, 19:12

Myślę, że lepiej mówić o procesie agradacji - gleba zawsze jest mniej lub bardziej „agradowana”, czyli gdy jest lekko wilgotna, jest krucha, zbudowana z drobnych „grudek” (tzw. agregatów glebowych) ).

Ale „tekstura” (skład gliny, mułu, piasku) będzie miała duży wpływ na wynik. Gleba bardzo gliniasta pozostanie „gliniasta”, gdy będzie wilgotna, a po wyschnięciu stanie się twarda (robimy cegły gliniane). Bardzo piaszczysta gleba pozostanie „zbyt” krucha, drobnoziarnista, nawet jeśli stopniowo substancje humusowe trochę ją sklejają…

Proces agradacji nie może zdziałać cudów: może skorygować poważne wady; to wszystko !

Mam szczęście, że mam zrównoważoną glebę i „reklamuję” proces agradacji, pokazując mój „kuskus”. Miało robić wrażenie: tak, bez spulchniania gleby poprawia się struktura gleby... Tak samo lub bardziej, jak gdybyśmy to spracowali (nawet jeśli okazjonalnie „obrobiona” gleba może być luźniejsza, lepiej ustrukturyzowana, po przejazd rumpla: to nigdy nie trwa!).
0 x
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Diabolorent » 30/07/18, 09:01

Wiadomości z frontu.

Aby rozpocząć moje pierwsze zbiory cukinii:

IMG_2112.JPG


Następnie pomidory, które zaczynają robić się czerwone:

IMG_2113.JPG


IMG_2114.JPG


Próbowaliśmy też sałatki w ten weekend. Zaskoczony, jak bardzo nawet prosta sałatka może zmienić smak, gdy jest w 100% organiczna :zaszokować:

To wszystko, co do reszty, okrągłe pomidory kwitną, ale nadal nie widać owoców na horyzoncie, 2 papryki są powolne, ale nie tracę nadziei, że uda mi się je zebrać pod koniec lata : Mrgreen:

O tak ! Prawie zapomniałem przedstawić wam mojego działającego leniwca ogrodowego... on wkłada całą swoją energię w zrozumienie systemu lenistwa : Lol: : Lol: : Lol:

IMG_2109.JPG


A+
1 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : LudoThePotagiste i goście 357