Nauka, pseudonauka, robi różnicę!

Ogólne debaty naukowe. Prezentacje nowych technologii (niezwiązanych bezpośrednio z energią odnawialną lub biopaliwami lub innymi tematami opracowanymi w innych podsektorach) forums).
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Nauka, pseudonauka, robi różnicę!




przez izentrop » 09/07/18, 23:57

Co nazywamy „prawdą naukową”? Co to jest pseudonauka? Jakimi środkami walczy się dziś z pseudonaukami? Demaskatorzy: kim oni są? Homeopatia, szczepionki, płaska ziemia: jakie są główne epidemie teorii pseudonaukowych?

Oto pytania omawiane w tym programie https://www.franceculture.fr/emissions/ ... z-les-tous
... to dzięki tej długiej historii postępu naukowego najbardziej niejasne teorie rozkwitają i rozprzestrzeniają się dziś w Internecie, od płaskiej Ziemi po kreacjonizm. Zrozumie.

Pseudonauki nie spełniają testu obalania.
Nauka nie ma ostatecznej prawdy, jest samokorygująca.
Fakt naukowy musi być powtarzalny...
Bardzo trudne do odróżnienia...
Pseudonaukę można odkryć za pomocą prostego testu, tak jak zrobiono to w przypadku astrologii.
Ten test musi być dobrze przestudiowany, aby uniknąć stronniczości...
Internet, echo izby pseudonauk...
Impas między demokracją wiedzy a demokracją naiwnych...
0 x
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: nauka, pseudonauka, robią różnicę




przez Janic » 10/07/18, 09:47

Co nazywamy „prawdą naukową”? Co to jest pseudonauka? Jakimi środkami walczy się dziś z pseudonaukami? Demaskatorzy: kim oni są? Homeopatia, szczepionki, płaska ziemia: jakie są główne epidemie teorii pseudonaukowych?
Oto pytania omawiane w tym programie https://www.franceculture.fr/emissions/ ... z-ich-wszystkich
... to dzięki tej długiej historii postępu naukowego najbardziej niejasne teorie rozkwitają i rozprzestrzeniają się dziś w Internecie, od płaskiej Ziemi po kreacjonizm. Zrozumie.

Od samego początku dziennikarz miesza wszystko tak, jakby każdy wskazany punkt odpowiadał pozostałym. W jego myślach, stronniczy, oczywiście, ale to nie odpowiada dokładnie temu, co nastąpi, ponieważ sąd wartościujący właśnie nie jest naukowy.
Etienne Klein, wywiad z twoim chłopakiem

który miał nadzieję, że jego przemówienie stanie się wiarygodne, został zastąpiony przez Kleina w sprawie pseudonauk i najwyraźniej mu się to nie spodobało. Klein z uśmiechem mówi mu, że „ wszystkie nauki są pseudonaukami, do pewnego momentu » co zamyka temat.
Mimo wszystko uważnie słuchałem 59' tematu. Cóż, w większości zgadzam się z ich ogólną gadaniną, dopóki nie spojrzą na swoje ulubione tematy, takie jak astrologia (nic na ten temat nie wiem, więc nie mam zdania), a potem oczywiście homeopatia i szczepionki. I tam odkrywają, że nie stosują do siebie ustalonych na początku kryteriów.

Więc:

Pseudonauki nie spełniają testu obalania.


Jak kilkakrotnie wskazują, są to kryteria przyjęte konwencjonalnie…przez nich samych : sędzia i strona.

Nauka nie ma ostatecznej prawdy, jest samokorygująca.


powinien być samokorygującymi, dopóki nauka, o której mowa, nie jest zakładnikiem wielkich interesów finansowych, a ponieważ większość uniwersytetów, laboratoriów jest uzależniona od ich finansów, nie będą gryźć piersi, która je karmi.

Fakt naukowy musi być powtarzalny...


To bardzo sprawiedliwe! Odtwarzalność ta nie może być jednak uwarunkowana kryteriami niedostosowanymi do badanego podmiotu, stąd:

Bardzo trudne do odróżnienia...


Pseudonaukę można odkryć za pomocą prostego testu, tak jak zrobiono to w przypadku astrologii.


Zawsze prawda. Ale tutaj znowu test musi być dobrze i naprawdę dostosowany i skuteczny. Na przykład testy na AIDS są niepewne, jak test Elisa, lub nie są rozpoznawane, jak Western Blot w Ameryce. Interpretacja tych testów jest również przypadkowa i subiektywna: 2 markery wystarczą w Afryce, aby zdiagnozować AIDS, a 4 w Australii. To jest naukowe czy pseudonaukowe? A więc :

Ten test musi być dobrze przestudiowany, aby uniknąć stronniczości...


To właśnie te uprzedzenia interpretacyjne stwarzają problemy w kontekście rzekomych nauk i pseudonauk.
Tak więc testy, o których mówią na temat H, są stronniczymi interpretacjami, ponieważ testy te nie są dostosowane do tematu.
W przypadku szczepionek jest tak samo, ponieważ nie są one naukowo testowane, jak inne leki, które muszą uzyskać pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. [*][*]
Dwie wagi, dwie miary? a ci śmieszni ludzie będą krytykować non-MA za H! To szpital śmieje się z dobroczynności. : Evil:

Internet, echo izby pseudonauk...


Internet to także komora echa pseudonauk takich jak zetetics i nie narzekają na to. A raczej Internet jest na razie jedynym sposobem na ucieczkę[*] od cenzury pseudonaukowców i rządów, z których niektóre zabraniają nawet zaglądania do sieci.

Impas między demokracją wiedzy a demokracją naiwnych...


Chodzi o łatwowierność, o ludzką naturę, a ci, którzy religijnie wierzą w zetetyków i innych sceptyków, w żaden sposób nie różnią się od innych. Próżność nad marnościami twierdzić, że jest się jedynym posiadaczem jakiejkolwiek wiedzy! „Z zetetic nie ma zbawienia„Niektórym to musi coś przypominać!

[*] nasz prezydent i jego miłośnicy właśnie chcą cenzurować Internet rzekomych lub prawdziwych fałszywych wiadomości, zgodnie z JEGO i tylko JEGO kryteriami i uciszyć wszelką opozycję, tak jak wszystkie inne kraje totalitarne. Tak więc demokracja otrzymuje poważne ciosy

[*][*] Gdzie jesteś w pytaniach dotyczących wyjątków dotyczących szczepionek, na które nie odpowiedziałeś… jak zwykle.
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: nauka, pseudonauka, robią różnicę




przez Christophe » 10/07/18, 13:25

Czy nie mieliśmy już tematu, w którym udzielono odpowiedzi na to pytanie?

Obawiam się, że szybko zamieni się to w polemiczno-trollowy temat... :?
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: nauka, pseudonauka, robią różnicę




przez izentrop » 10/07/18, 15:19

Christophe napisał:Czy nie mieliśmy już tematu, w którym udzielono odpowiedzi na to pytanie?
1) Szukałem, ale nie mogłem znaleźć. Po prostu temat o fałszywych filmach internetowych.
Christophe napisał:Obawiam się, że szybko zamieni się to w polemiczno-trollowy temat...
Tak dla tych, którzy nie chcą niczego zrozumieć i siać zamęt.
Tematem nie jest kwestia pochodzenia, bardzo kontrowersyjny temat wybrany przez Janica.

Potrzebujemy konkretnych przykładów, aby coś zmienić. Wrócę do tego później.
1 x
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: nauka, pseudonauka, robią różnicę




przez Janic » 10/07/18, 16:38

Christophe napisał:
Obawiam się, że szybko zamieni się to w polemiczno-trollowy temat...
Tak dla tych, którzy nie chcą niczego zrozumieć i siać zamęt. jakby ktoś powiedział.
Idź pojeździć dalej możemy to zrobić że znasz i szukaj trolla!
http://www.onpeutlefaire.com/forum/topi ... x/page-104
Tematem nie jest kwestia pochodzenia, bardzo kontrowersyjny temat wybrany przez Janica.
temat jest ten wybrany przez fake thing z Kleinem, trzeba go tylko uważnie posłuchać.
Potrzebujemy konkretnych przykładów, aby coś zmienić. Wrócę do tego później.
sowa! : Chichot:
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749

Re: nauka, pseudonauka, robią różnicę




przez Sen-no-sen » 10/07/18, 18:39

Wydaje mi się, że debata na temat pseudonauk, jeśli taka debata może mieć miejsce, urzeczywistnia dychotomię między różnymi formami ideologii,antyszczepionkowy kreacjonizm dla Janic,racjonalizm sceptyczno-naukowy dla Izentrop.
0 x
„Inżynieria czasami polega na wiedzy, kiedy przestać” Charles De Gaulle.
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: nauka, pseudonauka, robią różnicę




przez izentrop » 10/07/18, 19:20

Sen-no-sen napisał:Wydaje mi się, że debata na temat pseudonauk, jeśli taka debata może mieć miejsce, urzeczywistnia dychotomię między różnymi formami ideologii,antyszczepionkowy kreacjonizm dla Janic,racjonalizm sceptyczno-naukowy dla Izentrop.
Po części masz rację, na tym może się skończyć.
Jeśli piszesz naukowiec, czy to znaczy, że nie wierzysz w naukę?

Astrologia jest pseudonauką, pokazaną tutaj http://www.pseudo-sciences.org/spip.php?article1240
Astronomia to nauka zajmująca się obserwacjami gwiazd w celu wyjaśnienia ich pochodzenia, ewolucji oraz właściwości fizycznych i chemicznych.
Oto przykłady.
Janic napisał:Idź, spójrz, czy możemy to zrobić, wiesz, i poszukaj trolla!
To jest ten, którego antivaxx nie jest, prawda?
Mój pow Janic.
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: nauka, pseudonauka, robią różnicę




przez Ahmed » 10/07/18, 19:28

IzentropPiszesz:
Jeśli piszesz naukowiec, czy to znaczy, że nie wierzysz w naukę?

To nie ma z tym nic wspólnego i jest nonsensem, scjentyzm można porównać do zepsucia ducha nauki. Jest to ideologia wspierająca absolutyzm nauki w sprawach wiedzy...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: nauka, pseudonauka, robią różnicę




przez Janic » 10/07/18, 19:40

sen no hello
Wydaje mi się, że debata na temat pseudonauk, jeśli taka debata w ogóle może mieć miejsce, urzeczywistnia dychotomię między różnymi formami ideologii, antyszczepionkowym kreacjonizmem dla Janica,
wszystko jest ideologią! Jedną z nich jest między innymi ekonologia i nikogo to nie szokuje ze względu na otwartość jej założyciela.
Z drugiej strony, co kończy się nudą, antyszczepionkowość jest tylko wymysłem proszczepionkowców (jak H vs A).
Od ponad 45 lat śledzę opinie, różne, zwolenników szczepionek i ofiar tych samych szczepionek, błędnie nazywanych antyszczepionkami, i żadna z nich nie jest antyszczepionkami dla innych.
Gdyby tak było, nie zostaliby zaszczepieni, ale po wypiciu kielicha muszą sobie z tym poradzić, żałując, że stali się jego ofiarami po tym, jak uwierzyli w śpiew syreny. Więc nie, nie ma antyszczepionkowców, wręcz przeciwnie, domaganie się wolności w jednym kierunku nie oznacza domagania się zakazu w innym.
Jestem osobą niepalącą i niepijącą i nie jestem za obowiązkiem, ani za zakazem palenia i picia, z drugiej strony domagam się prawa do tego, aby nie być palonym wbrew mojej woli, ani nie być zmuszanym do picia dla ratowania francuskiej winnicy lub innych.
Jestem VG, ty też, to rzeczywiście ideologia, ale oparta na konkretnych realiach, które niekoniecznie są podzielane przez dobrze myślącą większość i tak samo jest w przypadku szczepionek. Jutro może być tak, że ludzkość będzie VG (dobrowolnie lub zobowiązana przez sytuację na świecie), tymczasem tak nie jest i być może jutro coraz więcej naukowców zda sobie sprawę, że szczepienia nigdy nie były niczym innym niż uspokajającym mitem dla populacji przerażonych wywołującym niepokój dyskursem obecnych zwolenników większość w temacie. Przyszłość pokaże! :?
Jeśli chodzi o kreacjonizm, obszernie rozwinąłem ten temat i dlatego przypominam, że nie jestem kreacjonistą religijnym, ale kreacjonistą naukowym, tylko.

Janic napisał:
Idź, spójrz, czy możemy to zrobić, wiesz, i poszukaj trolla!
To jest ten, którego antivaxx nie jest, prawda?
Nie ma antivaxx, to wynalazek provaxx.
Jednak uważam, że masz dużo odwagi, by zmierzyć się z większością nie-szczepionkowców. :D Masz wiarę w swoje przekonania i szanuję to, ale o ile to nie daje powodu ani jednemu, ani drugiemu, jak żadnemu przekonaniu.
Mój pow Janic.
Mój pierwszy raz Izentrop!
Ostatnio edytowane przez Janic 10 / 07 / 18, 19: 53, 1 edytowany raz.
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: nauka, pseudonauka, robią różnicę




przez izentrop » 10/07/18, 19:44

Ahmed napisał:Jest to ideologia wspierająca absolutyzm nauki w sprawach wiedzy...
Nie czuję się zaniepokojony, po prostu protestuję przeciwko uproszczonemu rozumowaniu, które zniekształca rzeczywistość.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Staszica"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Ahmed i goście 141