Idealne ogrzewanie ...

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264

Re: Idealne ogrzewanie ...




przez chatelot16 » 25/05/18, 12:48

skraplanie i krzepnięcie wody przynosi kalorie... temperatura wymiennika spada mniej przy wilgotności niż przy suchości

wadą obecnych powietrznych pomp ciepła jest mały wymiennik ze zbyt cienkimi lamelami, które są blokowane przez lód: aby rozmrozić musi być całkowicie stopiony, więc całkowicie traci kalorie, które dawał

moim rozwiązaniem jest zastosowanie dużej powierzchni ściany z okładziną z blachy jako zewnętrznego wymiennika: lód może tworzyć się o określonej grubości bez zmniejszania wydajności... warstwa lodu, która się łuszczy i opada na ziemię: nie trzeba jej topić: jeśli jest zimno przez długi czas, u dołu ściany utworzy się kupa lodu

w pewnych porach roku to po prostu słońce odszrania… ale słońce rozmraża się, topiąc cały lód… może lepiej zdjąć lód rano, odwracając pompę ciepła na kilka minut , a następnie wykorzystać ciepło słońca, które ogrzeje wymiennik bardziej pożytecznie niż topniejący lód
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Idealne ogrzewanie ...




przez Gaston » 25/05/18, 13:40

chatelot16 napisał:moim rozwiązaniem jest wykorzystanie dużej powierzchni ściany z okładziną z blachy jako zewnętrznego wymiennika: lód może tworzyć się o określonej grubości bez zmniejszania wydajności...
Do rozwiązania „szytego na miarę” wchodzimy z większą inwestycją.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264

Re: Idealne ogrzewanie ...




przez chatelot16 » 25/05/18, 19:04

kupując pompę ciepła powietrze/powietrze masz coś w cenie minimalnej, a naprawa niemożliwa przy pierwszym problemie

chciałbym móc kupić sprężarki i wymienniki i zrobić montaż którego żywotność jest nieograniczona bo wszystkie elementy są dostępne na rynku...nieważne czy to kosztuje więcej, mamy to za co płacimy

przepisy dotyczące gazów chłodniczych można obejść stosując R290, który jest po prostu propanem! możemy więc bez problemu napełnić instalację...jedyne ograniczenie to to, że nie możemy wszędzie cyrkulować propanu, bezwzględnie konieczne jest wykonanie pompy ciepła woda/woda, aby ograniczyć obieg gazowy

pompa ciepła powietrze/powietrze ma jeszcze jeden problem: bardzo trudno jest zmierzyć wytwarzane ciepło… więc nie możemy sprawdzić prawdziwego gliny… a glina obiecana przez producenta jest jak wszystkie obietnice, angażuje tylko tych, którzy wierzą w tym

z pompą ciepła woda/woda wynik można zmierzyć za pomocą licznika ciepła... pozostaje opłakany problem liczników ciepła dostępnych we Francji, które są o wiele za drogie... Handel francuski nie lubi być mierzony! wszystkie urządzenia pomiarowe muszą być bardzo drogie, aby użytkownicy nie mierzyli za dużo, co uniemożliwiłoby im kręcenie się w kółko...
0 x
Bardal
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 509
Rejestracja: 01/07/16, 10:41
Lokalizacja: I 56 45
x 198

Re: Idealne ogrzewanie ...




przez Bardal » 25/05/18, 19:06

Gaston napisał:
bardal napisał:możesz wykonać większość instalacji, tylko z uruchomieniem przez inżyniera chłodnictwa,
Trzeba jeszcze znaleźć inżyniera chłodnictwa, który zgodzi się przyjechać i podłączyć instalację, której nie sprzedał... :(
To dobra opcja, jeśli masz kumpla od chłodnictwa...

bardal napisał:Brak corocznej konserwacji poza odkurzaniem przez Ciebie. Nie ma konkurencji, jeśli chodzi o ogrzewanie.
Jestem trochę bardziej zmieszany niż Ty jeśli chodzi o pompy ciepła, bo nie mamy zbyt dobrego wglądu w żywotność po okresie gwarancyjnym... i kiepskie przykłady nienaprawialnych modeli po 4 czy 5 latach.


Instalacja pompy ciepła typu powietrze-powietrze zasadniczo polega na wywierceniu otworu w ścianie i zamocowaniu kanałów; wszystkie dyskonty internetowe zapewniają mechanika chłodnictwa, który uruchamia maszynę, za stałą cenę około 150 € (cała instalacja kosztuje około 800 €).

Istnieją marki, które specjalizują się w powtarzających się awariach i szybkim starzeniu; ale wpisując znane japońskie marki (Mitsubishi, Hitachi, Panasonic…), niezawodność jest tego samego rzędu co lodówka…

Jeśli chodzi o problemy z oblodzeniem, nie ma potrzeby się nimi martwić; dla wysokiej jakości pompy ciepła algorytmy odladzania są skuteczne, a wpływ na zużycie w sezonie jest rzędu 1%, czyli pomijalny; należy również zauważyć, że to nie przy -10°C to oblodzenie jest znaczące (w tych temperaturach powietrze zawiera bardzo mało pary wodnej), ale raczej między 0 a 5°C, kiedy woda skrapla się na parowniku i zamarza; reprezentuje bardzo niewiele w ciągu sezonu…

Pomysł płaskiej powierzchni Chatelot jest z pewnością interesujący, ale płaska powierzchnia odpowiadająca dobrze wentylowanemu parownikowi z pewnością musi być wygórowana; i wkraczamy w dziedzinę montażu rzemieślniczego, skądinąd mniej niezawodnego niż produkty produkowane masowo.
0 x
Bardal
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 509
Rejestracja: 01/07/16, 10:41
Lokalizacja: I 56 45
x 198

Re: Idealne ogrzewanie ...




przez Bardal » 25/05/18, 19:24

chatelot16 napisał:kupując pompę ciepła powietrze/powietrze masz coś w cenie minimalnej, a naprawa niemożliwa przy pierwszym problemie

chciałbym móc kupić sprężarki i wymienniki i zrobić montaż którego żywotność jest nieograniczona bo wszystkie elementy są dostępne na rynku...nieważne czy to kosztuje więcej, mamy to za co płacimy

przepisy dotyczące gazów chłodniczych można obejść stosując R290, który jest po prostu propanem! możemy więc bez problemu napełnić instalację...jedyne ograniczenie to to, że nie możemy wszędzie cyrkulować propanu, bezwzględnie konieczne jest wykonanie pompy ciepła woda/woda, aby ograniczyć obieg gazowy

pompa ciepła powietrze/powietrze ma jeszcze jeden problem: bardzo trudno jest zmierzyć wytwarzane ciepło… więc nie możemy sprawdzić prawdziwego gliny… a glina obiecana przez producenta jest jak wszystkie obietnice, angażuje tylko tych, którzy wierzą w tym

z pompą ciepła woda/woda wynik można zmierzyć za pomocą licznika ciepła... pozostaje opłakany problem liczników ciepła dostępnych we Francji, które są o wiele za drogie... Handel francuski nie lubi być mierzony! wszystkie urządzenia pomiarowe muszą być bardzo drogie, aby użytkownicy nie mierzyli za dużo, co uniemożliwiłoby im kręcenie się w kółko...


Niektóre pakiety powietrze-powietrze to tanie produkty; inne nie; są też kiepskiej jakości pac rr po wysokich cenach…

Sprężarki i wymienniki są dość dostępne na rynku; ale niekoniecznie metody ich optymalnego montażu i regulacji (co jest niezbędne w takich maszynach). Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, projektowanie i produkcja masowa mogą być znacznie lepszej jakości niż produkcja „szyta na miarę”; większość inżynierów chłodnictwa zrezygnowała z budowy niestandardowych instalacji na rzecz uprzemysłowionych, prawidłowo zainstalowanych urządzeń.


Rozporządzenia dotyczącego instalacji chłodniczych nie da się legalnie obejść (nawet przy użyciu propanu, czyli CO2); to powiedziawszy, to nie dlatego, że istnieje znak „stop”, że wszyscy go szanują…


Wreszcie istnieje oficjalna jednostka certyfikująca pompy ciepła, zależna od CSTB; nazywa się Certita i każdy może się z nim zapoznać; gwarantowane liczby nie pochodzą od producentów, ale faktycznie zmierzone przez niezależną i mocno wyposażoną jednostkę.


nb propan jest jednym z czynników chłodniczych powszechnie stosowanych w profesjonalnych instalacjach, w tym, aw szczególności w pompach ciepła, które nie są typu woda-woda; jego jedyną wadą jest to, że w przypadku wycieku jest wybuchowy (ale i tak… z kuchenką gazową też)…
0 x
Urok
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 31
Rejestracja: 11/04/11, 22:54
x 4

Re: Idealne ogrzewanie ...




przez Urok » 25/05/18, 22:51

Po części zgadzam się z ostatnimi stwierdzeniami.
Gdy tylko robi się zimno, COP pompy ciepła spada i nie staje się już tak interesujący. A w ogrzewanie podłogowe nie zamierzam się wkręcać, żeby COP mniej spadało, koszty są na to za duże. Zgadzam się również, że obwody mogą zamarzać.
Krótko mówiąc, nie jestem dobrze zmotywowany do WPR. Dla mnie to dobre dla miast na południu Francji, gdzie zima nie jest sroga.
Jedynym zainteresowaniem, jakie widzę, jest odwracalność, ale czy w tym przypadku zużycie energii jest takie samo jak w trybie ogrzewania? A może to tylko klimatyzator?
Drewno do mnie przemawia, zwłaszcza że mam już w domu piec, ale ograniczeniem nie do pokonania (kiedy jesteś w pracy) jest pozostawienie włączonego ognia: niemożliwe. Czyli pellet?
I nikt nie wspomniał o elektrycznych grzejnikach akumulacyjnych? Na pewno daleko nam do tosterów pewnej epoki, ale czy rzeczywiście zostaną wykluczeni z kolejnego RT? potwierdzenie ? Jeśli tak, czy to oznacza, że ​​nie są one na poziomie zużycia np. pompy ciepła? Krótko mówiąc, dziękuję za wasze świadectwa.
aby przeczytać
0 x
Bardal
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 509
Rejestracja: 01/07/16, 10:41
Lokalizacja: I 56 45
x 198

Re: Idealne ogrzewanie ...




przez Bardal » 26/05/18, 04:22

urok napisał:Po części zgadzam się z ostatnimi stwierdzeniami.
Gdy tylko robi się zimno, COP pompy ciepła spada i nie staje się już tak interesujący. A w ogrzewanie podłogowe nie zamierzam się wkręcać, żeby COP mniej spadało, koszty są na to za duże. Zgadzam się również, że obwody mogą zamarzać.
Krótko mówiąc, nie jestem dobrze zmotywowany do WPR. Dla mnie to dobre dla miast na południu Francji, gdzie zima nie jest sroga.
Jedynym zainteresowaniem, jakie widzę, jest odwracalność, ale czy w tym przypadku zużycie energii jest takie samo jak w trybie ogrzewania? A może to tylko klimatyzator?
Drewno do mnie przemawia, zwłaszcza że mam już w domu piec, ale ograniczeniem nie do pokonania (kiedy jesteś w pracy) jest pozostawienie włączonego ognia: niemożliwe. Czyli pellet?
I nikt nie wspomniał o elektrycznych grzejnikach akumulacyjnych? Na pewno daleko nam do tosterów pewnej epoki, ale czy rzeczywiście zostaną wykluczeni z kolejnego RT? potwierdzenie ? Jeśli tak, czy to oznacza, że ​​nie są one na poziomie zużycia np. pompy ciepła? Krótko mówiąc, dziękuję za wasze świadectwa.
aby przeczytać


Gliniarz pompy ciepła skutecznie maleje wraz z temperaturą źródła chłodu; to powiedziawszy, przy -15°C (co nie zdarza się codziennie) pompy ciepła najnowszej generacji nadal mają glinę większą niż 2, co oznacza, że ​​zużywają o połowę mniej niż konwektor produkcyjny; a SCOP (średni glina w sezonie grzewczym) to około 4...


Elektryczne grzejniki akumulacyjne zużywają dokładnie tyle samo kWh, co konwencjonalny grzejnik elektryczny; ekonomia jest zerowa. Ich jedynym interesem jest konsumowanie kWh po stawce „nocnej”, czyli trochę taniej; w obecnych warunkach ekonomicznych ich zainteresowanie jest zerowe, tym bardziej, że wymagają zwiększenia mocy łącza, co niweczy bardzo skromny zysk związany z taryfą "nocną"...
1 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264

Re: Idealne ogrzewanie ...




przez chatelot16 » 26/05/18, 09:21

elektryczny grzejnik akumulacyjny? zaleta skorzystania z taryfy nocnej jest śmieszna: zapomnieć!

podgrzewana podłoga nie jest taka droga, jeśli robi się ją na budowie: trzeba wybetonować podłogę, położyć tam rury, nie kosztuje dużo więcej

podgrzewaną podłogę można również wykorzystać na kocioł kondensacyjny... ciepłą wodę przepuścić najpierw przez grzejniki istniejącej części domu, a następnie wylot grzejników w ogrzewanej podłodze, aby kocioł podgrzał wodę o minimalnej temperaturze i pozwolić na dobrą kondensację

w przeciwnym razie najtańsza możliwa pompa ciepła powietrze-powietrze nie jest taka zła ... nawet przy bardzo niskich temperaturach glina nigdy nie spada poniżej 1, więc zawsze jest lepsza niż grzejnik elektryczny ... i pocieszamy się żywotnością ograniczoną przez niska cena

możesz też zrobić jedno i drugie: prosty grzejnik na drewno, który zasilasz, kiedy możesz, i pompę ciepła powietrze-powietrze, która przejmuje kontrolę, gdy nie karmisz już ognia, a temperatura spada
0 x
Urok
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 31
Rejestracja: 11/04/11, 22:54
x 4

Re: Idealne ogrzewanie ...




przez Urok » 26/05/18, 19:17

chatelot16 napisał:ogrzewanie podłogowe nie jest tak drogie, jeśli jest wykonywane w budownictwie


Znam tę technologię, mój dom jest w nią wyposażony, w połączeniu z gazowym kotłem kondensacyjnym, ale miałem z nią wiele problemów, więc wolę unikać ...
0 x
Bardal
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 509
Rejestracja: 01/07/16, 10:41
Lokalizacja: I 56 45
x 198

Re: Idealne ogrzewanie ...




przez Bardal » 26/05/18, 19:30

urok napisał:
chatelot16 napisał:ogrzewanie podłogowe nie jest tak drogie, jeśli jest wykonywane w budownictwie


Znam tę technologię, mój dom jest w nią wyposażony, w połączeniu z gazowym kotłem kondensacyjnym, ale miałem z nią wiele problemów, więc wolę unikać ...


Tak… Nareszcie… Technologia podgrzewanych podłóg (zresztą bardzo prosta) jest już dobrze znana i dobrze opanowana; Mam go od 1979 roku i nigdy nie miałem cienia problemu; jednak jego utrzymanie było zerowe (nie chwalę się tym, to lenistwo).

Tak naprawdę na budowie pc jest średnio w tym samym przedziale cenowym co sieć grzejników...


Nawiasem mówiąc, mój pierwszy pac (woda-woda) trwał 21 lat; druga (niegazowana woda-woda) wchodzi w swój 19 rok bez cienia usterki; a moja mała powietrzno-powietrzna pompa ciepła używana jako jedyne źródło ogrzewania w moim bretońskim domu zbliża się do 10 lat bez problemu i ma nadzieję, że tak będzie nadal...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 236