The Potager du Sloth: książka

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: książka




przez Did67 » 24/05/18, 09:08

Zamieszczam tutaj kopię tego komentarza opublikowanego dzisiaj na Amazon. Autor zadał sobie trud rozwinięcia argumentacji, a nie tylko wyrażenia uczucia!

ByTytus
le 24 mai 2018
Komentarz członka Klubu Testerów
Hasło na okładce „Pracuj mniej, aby zebrać więcej” przywodzi na myśl słowa byłego Prezydenta RP. Odsłania humor Didiera Helmstettera, ale także jego filozofię: ofiara niewydolności serca, zbiegiem okoliczności stał się leniwym ogrodnikiem. Wcześniej ten inżynier rolnictwa prowadził programy badawcze we Francji i Afryce, mające na celu ulepszenie systemów produkcji chłopskiej.

Autor w bardzo prosty i jasny sposób wyjaśnia funkcjonowanie Natury, bierze za przykład samoistnie prosperujący Las, szczegółowo opisuje kluczową rolę bakterii, grzybów i dżdżownic, zanim dotrze do podstawowej koncepcji: grunt musi być zawsze pod przykryciem i sianem (*).

Skrupulatne stosowanie tej instrukcji jesienią, aby ogród mógł działać wiosną następnego roku, przyniesie następujące korzyści: brak orki, brak kopania (nawet grelinette), brak nawozu i brak zabiegów.

Książka zawiera tylko 8 stron kolorowych zdjęć; Nie ma to żadnego znaczenia dla treści, a pozwoliło wydrukować 300 stron gęstej treści za rozsądną cenę.

Didier Helmstetter przedstawia Globalną Metodę ogrodnictwa, czyli sposób tworzenia i utrzymywania warunków funkcjonowania wydajnego ogrodu warzywnego, poparty znacznie bardziej szczegółowymi uzasadnieniami naukowymi niż to, co zwykle można znaleźć w innych pracach. Z drugiej strony, w praktyce ogrodniczej nie ma prawie nic: co sadzić, w jakiej ekspozycji, kiedy, robić nasiona, sadzonki, ogólnie wszystkie wskazówki dotyczące sukcesu i szereg odmian dostosowanych do kontekstu.

Dzięki tej książce doświadczeni ogrodnicy będą mogli ulepszyć swoje praktyki. Początkujący będą musieli szukać niezbędnej wiedzy gdzie indziej, na przykład w książce „Zakładam swój organiczny ogród warzywny” autorstwa Jeana-Paula Thoreza.

Wpisując „leniwy ogród warzywny” na YouTube, możesz obejrzeć około pięćdziesięciu filmów Didiera Helmstettera. Nie jest łatwo wiedzieć, od czego zacząć. Link podaję poniżej w komentarzu.
.

(*) Zwracam uwagę czytelników na ważną kwestię: znalezienie siana w przystępnej cenie może być trudne. Mieszkam w Normandii, w miejscu raczej zbożowym. Mam szczęście, że mieszkam na wsi, gdzie zostało 2-3 rolników. Osoby, z którymi się kontaktowałem w 2015 r. i następnie w 2016 r., dostarczyły mi bele słomy po cenie rynkowej, czyli bardzo niewiele. Ich motywacja nie była oczywiście finansowa: starali się być przyjacielscy wobec pierwotnego i nieznanego sąsiada. W ramach podziękowania odeszli z prezentem ode mnie w ramach rekompensaty za koszty dostawy. Żaden nie miał siana do sprzedania. I nie spodziewaj się, że udasz się do rolnika, aby załadować siano lub słomę do bagażnika: bela o długości 1,20 m (jest już bardzo nieporęczna) waży 200 kg, bela o długości 1,8 m waży 300 przy 400 kg.
.
____________________________________
Dodatek do komentarza:

Zauważyłem, że ta książka wywołała kontrowersje: czy Didier Helmstetter jest totalnym innowatorem, czy rozwinął zaawansowane podejścia, co już jest dobre, czy też jest po prostu zwykłym plagiatorem, zwłaszcza Dominique'a Soltnera? Dołożę tutaj swój wkład.

Większość idei propagowanych przez Didiera Helmstettera jest znana od dawna. O ile mi wiadomo, zasadę pokrycia gleby ustaliła po drugiej wojnie światowej Gertrud Franck, której praca referencyjna opublikowana została w 2 r. Zdrowy ogród dzięki uprawom towarzyszącym pojawił się ponownie w 1980 r. Główna rola bakterii, grzybów i dżdżownic została z pewnością znana dla agronomów od dawna. Odkryłem te aspekty w szczególności w słynnym popularnym dziele Gleba, ziemia i pola - Aby znaleźć zdrowe rolnictwo autorstwa Claude'a i Lydii Bourguignon, którego początki sięgają 2013 roku.

Inżynier rolnictwa Dominique Soltner od lat publikuje prace mające na celu edukację rolniczą. Jego podręcznik „Sadzenie żywopłotów” powstał w 1973 r., a jego dziesiąte wydanie ukazało się w 10 r.

Do wiadomości publicznej po raz pierwszy opublikowano jego Przewodnik po Nowym Ogrodnictwie w 2009 roku. Soltner zaleca rozrzucanie ściółki (siana, słomy, martwych liści, wierzchołków, rozdrobnionych gałęzi), aby całkowicie zastąpić uprawę rolną przez faunę. Soltner jako jedyny przywołuje zainteresowanie zielonymi kompostami (nie mylić z roślinnością zwaną „zielonymi nawozami”), które pojawiło się w 2002 r. wraz z prawnym obowiązkiem społeczności w zakresie tworzenia platform kompostujących. W tej książce znajdziesz moją recenzję z Amazona, przesuniętą na koniec listy.

W przeszłości próbowałem już zdobyć siano, ale nie pamiętam, czy lektura miała na mnie wpływ, czy też spontanicznie przestraszyłem się pozostałości środków grzybobójczych, które prawie nieuchronnie znajdą się w słomie.
.

Czy zatem Didier Helmstetter jest po prostu plagiatem?

Uważam, że jest on przede wszystkim czołowym popularyzatorem i że udoskonalił chyba najlepsze podejścia:

- Uderzyła mnie klarowność i jakość jego przemówień, filmów i książki. Wspomniana praca Soltnera bardziej skupia się na praktyce, która powinna być jakością. Ale prezentacja pomysłów jest bardziej chaotyczna, a Soltner podaje wiele pomysłów (ściółka, nawozy zielone, zielone komposty, BRF, warianty), co wprowadza czytelnika w błąd. Lepiej jest być prostym lub nawet uproszczonym, ponieważ jedna doskonale opanowana technika jest lepsza niż kilka źle zastosowanych. W przypadku BRF inni autorzy zalecili już stosowanie gałęzi, które właśnie utraciły liście; ale Helmstetter jako pierwszy wyjaśnia dlaczego.

- O ile mi wiadomo, Helmstetter jako pierwszy przedkłada siano ponad wszystkie inne ściółki. W przypadku kompostu Jean-Marie Lespinasse zalecił już w Le jardin naturel zastąpienie kompostowania bezpośrednim rozprowadzaniem odpadów organicznych, ale nie wyjaśnił powodów i nadal przywiązywał do tego wagę, być może jest nadmierny.

Dominique Soltner miał legitymację, aby zostać papieżem nowego ogrodnictwa wśród jednostek, zwłaszcza że należy do tych, którzy wiele wnieśli do rolników. Cierpi jednak na słabszy zmysł komunikacji, m.in. na to, że publikuje na własny rachunek, w przestarzałej wizualnie formie i przy ograniczonej dystrybucji. Może to być niesprawiedliwe i przynosi pecha, ale każdy jest odpowiedzialny za swoje szczęście, a Historia pamięta tylko tych, którzy je mają. Zobaczymy później, co stanie się z Didierem Helmstetterem.



[PS: Wiem, co stanie się z Didierem Helmstetterem; skończy jako pożywienie dla dżdżownic, grzybów, bakterii... I możesz mieć szczęście, że odzyskasz jeden lub drugi z jego atomów C w swoich warzywach!!!]
1 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: książka




przez Adrien (były nico239) » 24/05/18, 11:40

Bardzo ciekawa perspektywa historyczna....

Cóż, trochę zapomina, że ​​Didier też nie jest sam.

Nie należy w ogóle zaniedbywać inicjatyw o charakterze bardziej profesjonalnym, takich jak MSV (w szczególności), w rozpowszechnianiu idei zerowej uprawy roli....

Jasne jest jednak, że w sektorze prywatnym liderem jest Didier, podobnie jak MSV wśród profesjonalistów.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Julienmos
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1265
Rejestracja: 02/07/16, 22:18
Lokalizacja: Królowa woda
x 260

Re: Le Potager du Sloth: książka




przez Julienmos » 24/05/18, 12:06

zbierając pewną liczbę odpowiedzi lub innych interwencji Didiera w tym wątku i innych, tutaj o ekologii, powstałby materiał na jeszcze bardziej szczegółowe i „pogłębione” książki, ze wszystkimi jego osobistymi obserwacjami w swoim ogrodzie, szklarni, jego eksperymenty, jego badania i chęć, aby zawsze wiedzieć więcej, jego ciągłe zadawanie pytań, jego „wiedza” wykracza daleko poza treść pierwszej książki, więc nie mogę się doczekać kontynuacji! :)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: książka




przez Did67 » 24/05/18, 12:46

Napisałem to, jak mi się wydaje, w odpowiedzi na komentarz na YouTube: oczywiście nic nie wymyślę i niewiele. Ponieważ Soltner nie wymyśla nic lub niewiele. Albo Schreibera. Albo Gatineau. Ani Domenech... Bourguignon nie wynalazł mikrobiologii gleby, nawet jeśli w swoim laboratorium zapewnił sobie środki, aby lepiej ją „zmierzyć”.

Zatem wszyscy „popularyzujemy”, z mniejszym lub większym uprzedzeniem, ponieważ kwestia jest złożona.

Każdy z nas ma „pewną” wiedzę o tym, co dzieje się w ziemi i stamtąd „wyszywa” swój własny kostium…

Ryzosferę zwrócił uwagę Hirschner, profesor mikrobiologii gleby na Uniwersytecie w Monachium. Bez zrozumienia po co to było. Kto wynalazł „zielone nawozy”? Substancje humusowe?

Sam Pasteur nie odkrył mikroorganizmów i ich roli! Holender, którego cytuję w przypisie, już dawno widział „istoty” w swoim przodku mikroskopu…

W niektórych systemach agrarnych zawsze praktykowano pokrywę glebową.

Kołdry z siana, o czym pisałem gdzie indziej, nie wymyśliłem, gdyż w latach pięćdziesiątych XX wieku zrobiła to Ruth Stout, o której mówiłem gdzie indziej. Intuicyjnie, bez żadnego pojęcia o agronomii. Wymyśliłem to na nowo w oparciu o obliczenia agronomiczne.

Czy wiesz, że reaktor (samolotowy) został wynaleziony całkowicie niezależnie przez Niemca w Messerschmitt (wydaje mi się, że z pamięci) i Anglika. Po obu stronach kanału przeleciały dwa samoloty odrzutowe. Na szczęście wojna się skończyła lub skończyła. Żadne dobrze uzasadnione badania historyczne nie wykazały śladów szpiegostwa ani wiedzy o dziełach jednego z drugich!!! A priori dwóch mężczyzn znających zasadę reakcji (błaha rzecz w fizyce) postanowiło zbudować silnik samolotowy!!!

Nie przejmuję się więc tym argumentem podniesionym w komentarzu na Amazonie. Dla mnie ten „fan” Soltnera prawdopodobnie nie czytał mojej książki. A może nic nie zrozumiał!

Dla mnie Soltner pozostaje w starym paradygmacie: człowiek musi to zrobić... Nawet jeśli będzie to zielony kompost, ściółka itp... Nie zagłębia się w kwestię energii odżywczej organizmów żyjących w glebie. Przechodzi obok. Jeśli może pochwalić się 30-letnim doświadczeniem w publikowaniu książek z zakresu agronomii, zootechniki itp., zdecydowana większość ma charakter niezwykle konwencjonalny. To była biblia nauczycieli szkół rolniczych, którzy uczyli młodych rolników modelu produktywności, z „przepisem”: uprawa roli – nawadnianie – nawóz! To nie jest zarzut. Napisałam o sobie: „Co za idiota, co za godny podziwu idiota!”

Szkoda, że ​​czytelnicy nie dostrzegają lepiej tej zmiany paradygmatu, pomimo mojego wniosku, który chciał to podkreślić. Pozwoliłoby to uniknąć wielu bezsensownych debat [według Larousse’a: „Co jest bezużyteczne, co jest bez znaczenia, bez zainteresowania: jałowa dyskusja”. !
3 x
Avatar de l'utilisateur
guibnd
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 270
Rejestracja: 24/07/17, 14:58
Lokalizacja: Normandia - eure
x 68

Re: Le Potager du Sloth: książka




przez guibnd » 24/05/18, 15:45

bezczynne rozważania... dobra robota, Didier, już mnie to nie obchodzi

to jakby zapytać dziecko, czy woli ojca, czy matkę, lewą czy prawą półkulę, czy woli Martynikę czy Gwadelupę… co to za mania stawiania jednych przeciwko innym!

co do mnie, kilka lat temu lubiłem czytać Soltnera, nie przeczę lekturze, która wtedy posunęła mnie do przodu, potem lubiłem czytać Domenecha (już sugestywny tytuł trzasnął mi w głowie: „kiedy dżdżownice zastępują łopatę”
ale żaden z tych dwóch autorów, których bardzo podziwiam i szanuję, nie uwolnił mnie od poczucia winy i nie wyzwolił mnie tak bardzo jak Didier…
Didier, to nie jest tylko książka, to jest całość; jego filmy, ten wątek, jego konferencje, wizyty w jego eksperymentalnym ogrodzie warzywnym dla tych, którzy mają szczęście tam trafić...
jest osobą przystępną, zanurza się w praktyce, którą dzieli się z nami za pomocą różnych środków komunikacji...
jak już gdzieś mówiłem, to jakby porównywać Minitel z internetem!

a potem, o ile mi wiadomo, Didier nie twierdzi, że radzi sobie lepiej od innych, po prostu radzi sobie równie dobrze, mniej się męcząc!
ten człowiek ma mądrość, która daje nam inny sposób patrzenia i rozumienia naszej ZIEMI, wsparcie dla naszych upraw owoców i warzyw.
a między wierszami jest drugie przesłanie do każdego, kto zechce słuchać: dbajcie o ziemię i o nas, bo przeszedł chorobę... i dziękuję mu za jego dobroć i troskę, bo choć raz ktoś nam dobrze życzy!! !
3 x
Twędrując z gliny i płodnej pszenicy, pełen wody w zimie, zimno na wiosnę, rozgniatany i pęknięty latem,
ale to było przed Didite ...
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: książka




przez Did67 » 24/05/18, 18:02

Dotknięty płynął!

[Właśnie odwijaliśmy ostatni grządek siana, myślałem, że napiszę głupio, ale nie, taka refleksja: zupełnie zapomniałem wspomnieć o tym, że to żywy ogród warzywny z żywą ziemią. .. Przez żywy ogród warzywny mam na myśli to, że cały czas się „porusza”... Dziś nie robię już takich rzeczy jak rok temu! Nie jestem tu po to, żeby robić to, co mi każą, ale to, czego chcę!

Ja też robiłam kursy „konwencjonalne” oparte na Soltnerze. Nawet jeśli moja prowokacyjna strona doprowadziła mnie już do krytyki w Algierskim Instytucie Techniki Rolniczej praktyk na „samodzielnie zarządzanych polach”... Uchyliłem się, ponieważ byłem wtedy elastyczny, mówię fizycznie, a nie w poziom pomysłów, krzesło, które rzucił w moją stronę młody, zirytowany i fanatyczny student... Szperałem aż do 2006 roku.]
1 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12294
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2957

Re: Le Potager du Sloth: książka




przez Ahmed » 24/05/18, 21:08

Temu, kto dużo kopie, wiele będzie przebaczone!
Ale strzeż się! Jeśli błądzić jest rzeczą ludzką, trwać w błędzie jest rzeczą diaboliczną!* : Evil:

*Tak, wiem, po łacinie ma więcej „ust”! :D
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: książka




przez Did67 » 24/05/18, 21:50

... bardon miałeś na myśli, prawda?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: książka




przez Adrien (były nico239) » 24/05/18, 23:12

Did67 napisał:Dotknięty płynął!

[Właśnie odwijaliśmy ostatni grządek siana, myślałem, że napiszę głupio, ale nie, taka refleksja: zupełnie zapomniałem wspomnieć o tym, że to żywy ogród warzywny z żywą ziemią. .. Przez żywy ogród warzywny mam na myśli to, że cały czas się „porusza”... Dziś nie robię już takich rzeczy jak rok temu! Nie jestem tu po to, żeby robić to, co mi każą, ale to, czego chcę!

Ja też robiłam kursy „konwencjonalne” oparte na Soltnerze. Nawet jeśli moja prowokacyjna strona doprowadziła mnie już do krytyki w Algierskim Instytucie Techniki Rolniczej praktyk na „samodzielnie zarządzanych polach”... Uchyliłem się, ponieważ byłem wtedy elastyczny, mówię fizycznie, a nie w poziom pomysłów, krzesło, które rzucił w moją stronę młody, zirytowany i fanatyczny student... Szperałem aż do 2006 roku.]


Chęć zabawy słowami

Nie jesteś tam, aby robić to, co mówi Didier, ale robić to, co chcesz.... Obraz
0 x
potok
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 66
Rejestracja: 09/12/17, 17:55
Lokalizacja: Bas Rhin
x 11

Re: Le Potager du Sloth: książka




przez potok » 27/05/18, 09:33

Witam,
Słyszałem o pełnej sali w Kutzenhausen i planowanej drugiej sesji. Kto by w to uwierzył 2 miesięcy temu?

Będę musiał przestać przekonywać ludzi, w przeciwnym razie naprawdę ciężko będzie mi odnieść sukces w obliczu tych wszystkich nowych konkursów, które się szykują. : Mrgreen:
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 126