Glina ziemna

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
monidura
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 23/05/18, 16:09

Glina ziemna




przez monidura » 23/05/18, 16:29

cześć wszystkim, nowości na ten temat forum, Chciałbym otrzymać informację zwrotną na temat metody leniwej, kiedy trzeba „karmić” gliniastą glebę, która dzięki temu łatwo się zagęszcza. Mieszkam na Charolais z ziemią, na której można utuczyć (według opowieści starych rolników) krowę rasy charolais z hektara, więc nie bez powodu myślę, że mam złoto w moim ogrodzie. Ale nawet jeśli latem jest bardzo hojna, zimą jest super zakochana i kompresuje przy najmniejszej irytacji. Nie udaje mi się tak gloryfikować tych brył pomimo różnych okryć, wkładu obornika i liści, odrobiny zielonego nawozu i na razie trochę grelinette, żeby spróbować rozłożyć minimum.
dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami
0 x
potok
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 66
Rejestracja: 09/12/17, 17:55
Lokalizacja: Bas Rhin
x 11

Re: gleba gliniasta




przez potok » 23/05/18, 18:44

Witam,
Mam też bardzo gliniastą glebę.
jeśli zejdziemy do ~ 25 cm, mam dobrą ceramikę, bardzo żółtą pomarańczę ...
minęło kilka lat (przynajmniej nie pamiętam dokładnie 4-5), że przykrywam sianem i od czasu do czasu dekoruję obornikiem końskim.
ziemia zaczyna się powoli poprawiać (w tym roku nie mam grelinette i używam tylko kłów, aby ją poluzować).

Jeśli chodzi o obornik, nie polecam krowy na gleby gliniaste. Dla reszty nie znalazłem nic lepszego niż czekanie i przykrywanie sianem
0 x
Avatar de l'utilisateur
denis17
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 138
Rejestracja: 13/10/16, 13:15
Lokalizacja: 17
x 37

Re: gleba gliniasta




przez denis17 » 23/05/18, 22:15

Mam też gliniastą glebę, a jeśli chodzi o grudki, zapomnij o niej na razie, ona powinna przyjść z czasem : Wink:
Denis
PS to mój drugi rok w fenokulturze i na razie nic się nie dzieje (mam na myśli, że z góry nie ma widocznego pogorszenia stanu gleby), ale to nie zapobiega wcisnąć.
Denis
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Gliniana gleba




przez być chafoin » 24/05/18, 01:00

Mam ten sam typ gleby ... i problem.

Zastanawiałem się, czy nie powinniśmy z tym zrobić. Didier wydaje się uważać, że rośliny mogą dostosować się do tej gleby i uzyskać to, czego potrzebują, i że w gruncie rzeczy z góry uważa się, że roślina absolutnie potrzebuje luźnej gleby. Być może to apriori wynika z naszej (przestarzałej) koncepcji dobrej uprawy (uprawy roli ...)?
Prawdą jest, że trudno się z tego wydostać: po założeniu często mam wrażenie, że zakorzenienie jest bardzo trudną i długą fazą. Potrzeba czasu, zanim roślina naprawdę skoczy na wyżyny (jeśli rzeczywiście te dwie rzeczy są ze sobą powiązane, ale hej ..). Ale może wynika to z mojej techniki uprawy, ponieważ czasami mam rośliny, które mogą się bardzo dobrze zakorzenić. Na przykład te gleby są zimne i dłużej się nagrzewają niż inne wiosną, więc może moje wrażenie wynika z okresu sadzenia, który jest zbyt wcześnie na glebę? Dlatego w tym roku postanowiłem wstrzymać się o 1, 2 lub nawet 3 tygodnie. Ponadto stwierdzam, że wraz z upałem ziemia zamyka się i twardnieje jak beton. Staram się więc bardziej systematycznie pokrywać glebę grubszą i bardziej rozległą pokrywą siana, aby ograniczyć szczeliny skurczowe (patrz zdjęcie na mojej nici: łąka warzywna?). Zobaczymy ...

Ale co z tobą, co wydaje się trudne z tymi glebami? Czy to także okres rozruchu?
0 x
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: Gliniana gleba




przez Janic » 24/05/18, 08:02

cześć
spróbuj przejechać widelcem krokodyla w przyszłej bruździe, aby siać. Jeden dzień mija, nie próbując wchodzić głęboko. Nie wymaga to prawie żadnego wysiłku, nie zaburza warstw, a nawet nie wydaje się, że w tempie jednego cm dziennie gleba zostanie poluzowana na 15 cm w ciągu 15 dni, a przede wszystkim nie stwardnieje niezależnie od temperatury. Oczywiście po ziemi, po pół!
Nie trzeba dodawać, że prace te należy rozpocząć po deszczu i suszeniu przez dzień lub dwa, zanim stwardnieje. (ale określam to wszystko tak samo!) :D
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
Avatar de l'utilisateur
Julienmos
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1265
Rejestracja: 02/07/16, 22:18
Lokalizacja: Królowa woda
x 260

Re: Gliniana gleba




przez Julienmos » 24/05/18, 12:29

być chafoin napisał:J
Ale co z tobą, co wydaje się trudne z tymi glebami? Czy to także okres rozruchu?


tak ...

rozpoczynanie niektórych warzyw często wydaje się długie i postępuje wolniej niż na przykład ogród warzywny sąsiada, starannie uprawiany i mielony ... ale potem, latem i jesienią, działa dobrze!

w przypadku sadzonek (np. groszku w tym roku) bardzo często mam luki w rzędzie, podczas gdy u sąsiada wygląda to lepiej. Ale to nie jest ten drobny szczegół, który mnie zniechęci, wiedząc, że od dwóch lat mój ogród warzywny produkuje się bardzo dobrze, bez (lub bardzo bardzo) uprawy roli. :)
0 x
monidura
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 23/05/18, 16:09

Re: Gliniana gleba




przez monidura » 24/05/18, 15:55

Właściwie, u mnie też trudno jest rozpocząć warzywa i myślę o ziemi nieco chłodniej, ale latem i jesienią to święto warzyw w ogrodzie.
Zadałem sobie pytanie, aby rozłożyć tę gliniastą ziemię; może powinniśmy skupić się na korzeniach. to znaczy nie liczyć tylko na "obojętną" osłonę (chociaż gleba i tak działa), ale przy najmniejszej okazji na maksymalnie żywych roślin i to we wszystkich porach roku, a ponadto rośliny te będą również pompy wodne jesienią i wiosną.
z drugiej strony trudno to wszystko obsłużyć warzywami ...
co o tym myślisz
0 x
Perseusz
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 283
Rejestracja: 06/12/16, 11:11
x 73

Re: Gliniana gleba




przez Perseusz » 24/05/18, 18:00

Witam,

Istnieją różne rodzaje glinek, które nie mają tych samych właściwości. Czy masz pojęcie o proporcji gliny? ich typu?

Ogólnie rzecz biorąc, gleby gliniaste mają bardzo silną „bezwładność”, w przypadku zmiany praktyk potrzebny jest czas, aby pojawiła się nowa dynamiczna równowaga. Więc musisz być cierpliwy.
Osłona, która następnie prowadzi do wzbogacenia w materię organiczną, jest dobrą rzeczą, która może przyczynić się do uczynienia gleby nieco jaśniejszą na powierzchniowym horyzoncie.
Jedną z opcji byłoby przyniesienie dość drobnej materii organicznej i włączenie jej w powierzchowny sposób przed utrzymaniem pokrycia podobnego do siana, ale nadal wymaga to niewielkiej uprawy roli.
Pękanie z powodu skurczu samo w sobie nie jest złe, może nawet być pozytywne (z wyjątkiem konstrukcji) :) )
Z drugiej strony prawdą jest, że w przypadku utwardzonych gruntów lepiej jest pozostać zarówno w ogrodzie, jak i w ogrodzie. I rzeczywiście, ocieplenie gleby jest długie i może być nawet zaostrzone przez grubą osłonę mulczu.
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Gliniana gleba




przez być chafoin » 24/05/18, 19:49

Tak, wycofanie może mieć pozytywne strony: wyobrażam sobie, że na przykład pierwszy deszcz, który spada, może szybko wniknąć w głębokość (jak w dziurach dżdżownic?) I nagle niełatwo ulega odparowaniu przez następujące.
Ale nadal uważam, że cofnięcia są raczej ogólnie negatywne w przypadku upraw warzywnych: rozrywanie sieci grzybów lub galerii robaków, a nawet korzeni roślin ... Towarzyszy im również zamknięcie ziemi, które twardnieje znacznie. Ponownie otwarcie ziemi zajmuje naprawdę dużo czasu. Jeśli kultura jest już na miejscu, jest dobra, w przeciwnym razie roślina będzie musiała poświęcić dużo energii swojej tkance korzeniowej ...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 197