Nowy leniwy ogród warzywny 04

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Nowy leniwy ogród warzywny 04




przez Diabolorent » 14/02/18, 16:30

Witam wszystkich i dziękuję Didierowi za altruizm, który pokazuje i bez którego nie byłoby nas tutaj.

Mieszkając w 06, a zatem nie mogąc uprawiać regularnego ogrodnictwa, tak naprawdę nie wiedziałem, czego szukam, ale niezwykłe jest to, że znalazłem to tutaj.

Rzeczywiście, od miesięcy szukałem rozwiązania, aby uprawiać mój kawałek ziemi odkupiony na wsi Dignoise. Jak dotąd żadna metoda mi się nie spodobała: za długa, za nużąca, za inwazyjna, za droga, prawie zrezygnowałam z tego pomysłu.
Potem natknąłem się na ten film: „leniwy ogród warzywny: Kézako?”
Niesamowite jest to, że po raz kolejny zadałem sobie wiele pytań, nie wiedząc tak naprawdę, czego szukam, przeglądając te filmy znalazłem odpowiedzi na pytania, które sobie zadawałem, ale także na te, które z niewiedzy , nie pytałem sam siebie.

Mój ogród :
To dość gliniasta gleba, ale musiałbym przetestować, aby dowiedzieć się w jakich proporcjach (glina, piasek, muł).
Do uprawy mam około 150m² powierzchni, która przez kilka lat była również eksploatowana przez mojego teścia, który zachwycił nas świeżymi owocami i warzywami. Uprawiał tradycyjną kulturę, ale bez zbyt dużej ilości nawozów i pestycydów, ale obficie orał ziemię, jak go nauczono, i nadal używał mieszanki Bordeaux u podnóża swoich winorośli.

(Wrócę do tematu, ale w tym roku zebraliśmy winogrona z winorośli, aby zrobić wino. Rezultat: dobre organiczne czerwone wino, wydeptane i wyciśnięte ręcznie, które właśnie zabutelkowaliśmy!)

Wyeksponowana północ/południe, otwarta i lekko nachylona w kierunku południowym, działka ta powróciła do stanu prawie naturalnego i nikt jej nie zakłócał przez 12 lat.

Rozumiesz, że nie chciałem ponownie zakłócać spokoju tego biotopu, który tak długo nie mógł dojść do siebie po atakach, jakich doznał.
Rzeczywiście, życie odzyskało swoje prawa, a dzika przyroda jest obfita zarówno pod ziemią, jak i nad nią. Dżdżownice, ślimaki, chrząszcze, żandarmi, krety, biedronki, ale także pszczoły, trzmiele, ptaki (sójki, sikory, rudziki, myszołowy, lelki) i wszystkie zwierzęta leśne, takie jak popielice, jeże (coraz rzadsze), borsuki, dziki, lisy i Wkrótce.

Jedyny minus tego zdjęcia: mam pole uprawne (pszenicę, szałwię i lawendę) 50m od mojej ziemi. Obficie zaorana i urodzajna ziemia, krótko mówiąc, trucizna dla rolnictwa ekologicznego. Dowodem na to jest woda w moim basenie, która co roku w lipcu po skosie zielenieje, bo w ziemi jest tyle fosforanów. Glony uwielbiają mieszankę: słońce + woda + fosforany (pokarm). Tylko że ja to nie glony chcę hodować :|

Krótko mówiąc, po odkryciu tej metody (a więc fenokultury) zacząłem marzyć o ogródku warzywnym na mojej działce.
Kupiłem więc kilka bel siana od sąsiada i „pracowałem” nad pokryciem rozsądnej powierzchni ziemi w oczekiwaniu na mój ogródek warzywny.

Oto nowy leniwiec pełen entuzjazmu, by robić jak najmniej : Chichot:

Z poważaniem, Laurent.

PS: Chciałbym opublikować zdjęcia, ale nie działa to ani w tagach IMG, ani w adresie URL!!! Może robię to źle, niech jakaś dobra dusza powie mi jak to zrobić. Jednak jestem przyzwyczajony do bezpośredniego pisania tagów, ale tam nawet skróty „wstaw obraz” lub „wstaw link” nic nie pomagają.
A może podgląd obrazu jest niedostępny?
3 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79001
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10933

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Christophe » 14/02/18, 16:37

Cześć Laurent i witaj w świecie ekonomistów modułu fenokulturystów ^^ : Chichot:

Diabolorent napisał:PS: Chciałbym opublikować zdjęcia, ale nie działa to ani w tagach IMG, ani w adresie URL!!! Może robię to źle, niech jakaś dobra dusza powie mi jak to zrobić. Jednak jestem przyzwyczajony do bezpośredniego pisania tagów, ale tam nawet skróty „wstaw obraz” lub „wstaw link” nic nie pomagają.
A może podgląd obrazu jest niedostępny?


Tak, możesz wyświetlić podgląd wiadomości za pomocą przycisku „Podgląd”...

Musisz użyć funkcji „Załączniki”, a po przesłaniu obrazu możesz użyć opcji „Wstaw w wierszu” tam, gdzie chcesz, aby się pojawił, w przeciwnym razie wszystkie obrazy automatycznie pojawią się na końcu wiadomości. Nie musisz używać tagu IMG w tych 2 przypadkach, tag IMG jest przydatny do wstawienia linku do zewnętrznego obrazu zrobionego tu czy tam w Internecie. Tag „url” jest przydatny po prostu do dodania tekstu do linku, ponieważ „surowe” linki są automatycznie konwertowane na linki ...
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9761
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2633

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez sicetaitsimple » 14/02/18, 16:40

Podczas pisania wiadomości pod ramką znajduje się przycisk „załączniki”. Następnie klikasz „dodaj pliki” i podążasz.

Edytuj: ah, przepraszam, odpowiedź została już wykonana. Przycisk „załączniki” nie jest jednak oczywisty.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Did67 » 14/02/18, 17:25

Diabolorent napisał:
Tak naprawdę nie wiedziałem, czego szukam, ale niezwykłe jest to, że znalazłem to tutaj.



Bardzo ładne zdanie! Jeśli nie masz nic przeciwko, może kiedyś ci go ukradnę??? Jeszcze nie wiem gdzie, ale czuję, że kiedyś znajdzie swoje miejsce, w tyradzie!
1 x
Avatar de l'utilisateur
denis17
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 138
Rejestracja: 13/10/16, 13:15
Lokalizacja: 17
x 37

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez denis17 » 14/02/18, 17:42

Witamy w nowym świecie : Wink:
Denis
0 x
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Diabolorent » 15/02/18, 08:41

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!

Tak, rzeczywiście, widzę zakładkę „Załączniki”, w rzeczywistości chciałem umieścić linki do moich zdjęć z Dropbox, ale to strzał w dziesiątkę!

Oto moja własność:

Panorama_Digne.JPG


To panorama, więc wschód jest w kierunku basenu, a zachód w kierunku przyczepy kempingowej po prawej.

Przed domem winorośl, a między winoroślą a cieniem drzew, tuż przed domem, stary ogród warzywny zamienił się w ziemię, prawie płaską i bardzo przestronną, na której rozrzucam siano.

Tak się dzieje:

IMG_1785.JPG

IMG_1787.JPG


Dodałam trochę liści dębu, ale jak widać muszę dołożyć co najmniej jeden rząd, a nawet dwa, a o siano nie jest łatwo!
W tle widać uprawiane pole :zmarszczyć brwi:

@Did: nie ma problemu z tyradą : Wink:

Dzień dobry wszystkim!
1 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Diabolorent » 01/03/18, 12:03

Małe pytanie dotyczące mojej winnicy: czy RCW jest przydatne dla winorośli, czy wystarczy siano? I czy siano mu się w ogóle przyda?

Nie miała żadnego wkładu przez ponad 10 lat, a nadal całkiem sporo produkuje. Nie chciałbym tego spieprzyć, wkładając coś, co by ją zestresowało, i tak daje mi dobre wino : Oops:
W końcu, kiedy mówię dobre wino, też nie jestem specem, ale pierwsze cuvée, które zrobiliśmy tej jesieni, jest obiecujące, jeśli nie kwaśnieje (całkowity brak siarczynów!). :?


Ale kilka lat temu było jeszcze bardziej produktywne, z pewnością już dzięki bardziej odpowiedniemu przycinaniu, ale być może także „chemicznym” nakładom (między innymi mieszanką Bordeaux), które do niego wprowadziliśmy, ponieważ gleba była „utrzymywana” ( no zniszczone : Twisted: ) regularnie.
0 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Diabolorent » 01/03/18, 13:30

Mój przyszły warzywnik pod śniegiem: tu i ówdzie ledwo widać siano :D

Siano pod śniegiem.jpg
Hay under the snow.jpg (361.22 Kio) Wyświetlono 11431 razy
1 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Diabolorent » 23/05/18, 10:46

Witam wszystkich.

Ponieważ nie wiem, czy zostało to już opublikowane, udostępniam link do tego oprogramowania (OpenJardin), aby sprawdzić, czy może to pomóc.

Uważam, że nie jest źle, zwłaszcza w przypadku zawartego „dico”, które podaje skojarzenia, pozytywne i negatywne, roślin w płodozmianach i możliwe terminy siewu.

https://openjardin.eu/index.php/fr-FR/p ... u-logiciel

Do pobrania na wszystkie platformy.
0 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Nowy leniwy ogród kuchenny 04




przez Diabolorent » 01/06/18, 09:56

Bonjour à tous!

Cóż, jestem całkiem zadowolony z rezultatu na moich pomidorach i cukinii posadzonych zbyt wcześnie: po okresie cierpienia (żółte i białe liście, pestki) zauważam, że wbrew wszystkiemu wracają do życia!

Ocalałe pomidory: 3 stopy w lewo i 2 stopy w prawo, mały w prawym dolnym rogu został niedawno zasadzony.

IMG_1909.JPG


3 stopy na dole (najciemniejsze) wszystkie pozostałe zostały posadzone w zeszły weekend. Zwróć uwagę na kwiat cukinii, który również przeżył.

IMG_1913.JPG


ten sam ...

IMG_1919.JPG


Cukinie, które wracają do życia! Widzimy stan "starych" liści!

IMG_1916.JPG


IMG_1917.JPG


Na koniec nowicjusze:

Bakłażany:

IMG_1910.JPG


Papryka:

IMG_1911.JPG


Niektóre rośliny, te najdelikatniejsze, zabezpieczyłam tekturowymi pierścieniami, szczególnie dla kotów :) (przydatne czy nie!?)

IMG_1918.JPG


A+
1 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 110