Łąka warzywna?

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Łąka warzywna?




przez być chafoin » 21/05/18, 11:44

Bonjour à tous,

Uprawiam mały ogród organiczny od około X lat 5, stopniowo ewoluując w kierunku bardziej trwałej kultury, gleby bardziej żywej i mniej działającej. Również argumenty i spokojny ekstrawagancki styl Didiera Helmstettera zainspirowały mnie w tym roku do bardziej nieskrępowanej integracji tego, co może okazać się skarbem (lub koszmarem!), Przy którym spał mój transatlantycki: naturalna łąka, która to otoczenie tego ogrodu warzywnego.

2018-05-09 15.55.48.jpg
„moja” warzywna łąka

Od razu przechodzę do tematu: Jak nie „zepsuć” łąki?

Próbuję zastąpić nawożenie z poprzednich lat (obornik = brudny, śmierdzący, zbyt duży wysiłek w transporcie, kompostowanie = kompostowanie w grupie na miejscu żmudne i nieprzekonujące, skomplikowane obchodzenie się i transport z domu - Podkreślam, że nie mieszkam na miejscu - + argumenty Didiera) przez nawożenie roślin bez fermentacji. Zrozumiałem, że musiałem przynieść więcej biomasy do gleby dzięki zielonym nawozom, które uprawiałem od ubiegłego roku w ogrodzie warzywnym i sianu, które robię z sąsiedniej łąki. moje kultury. Na zdjęciu widzimy kilka półwyrobów, które wciąż mają wyschnąć na łące, i serce ogrodu kuchennego za sztucznymi żywopłotami, w półkolu.

Jak „zagospodarować” łąkę, by samodzielnie nawozić ogród warzywny?
W szczególności zastanawiam się, jaki jest stosunek między powierzchnią łąki potrzebną do znacznej i trwałej poprawy życia i jakości gleby w ogrodzie a powierzchnią tego ogrodu. Myślę, że to trochę lub bardzo względnie, ale wciąż, jaki jest rząd wielkości? Na zdjęciu możemy odgadnąć, że otaczająca łąka ma rozmiar 4 5 razy większy niż powierzchnia ogrodu w kuchni (wiedząc, że mój ogród jest otoczony kwietnikami, więc trzeba liczyć bez nawy), czy to wydaje się wystarczające? Szacunek ten może poprowadzić zainteresowanego tą perspektywą olibriusa, który chciałby założyć nowy ogród warzywny na łące ...

Czy to lenistwo?
To nie jest pewne. Oczywiście siano to praca, zwłaszcza gdy robisz wszystko „staromodne” jak ja, to znaczy za pomocą zwykłego grabi (ja skorzystałem z „koszenia” właściciela, który „utrzymuje” swoją ziemię - patrz niżej - kosa nie wydawałaby mi się na takim terenie nie do pokonania, zwłaszcza że można by ją rozpatrywać w odniesieniu do potrzeb okrywowych i klimatycznej pogody). Wciąż wydaje mi się, że jest to zysk dla osoby samotnej lub samotnej, która ma bóle pleców lub niekoniecznie chce się targować za dużymi kołami (!). Najwyraźniej nie oszczędza czasu na leżaku, chociaż to się jeszcze okaże, odkrywam technikę tylko po omacku ​​i naturalnie robiąc bzdury. Mimo to, dzięki temu nowemu podejściu i czasowi zaoszczędzonemu przez nie uprawianie gleby, byłem w stanie chronić i nakarmić prawie wszystkie moje działki oraz rozszerzyć mój ogród warzywny, otwierając nowe łóżka (możemy zobaczyć jeden z nich między 4 słupkami na pierwszym planie zdjęcia) ...

Poza tym, co trzeba mieć dobre siano? i dobre siano fenokultury?
Zacząłem kosić przed wyruszeniem (początek kwietnia). Czy powinniśmy faworyzować ten okres, ponieważ wydaje się, że jest to zalecenie rolników, którzy produkują komercyjne siano dla bydła i owiec, czy też postępować zgodnie z radą Didiera: jak najpóźniej? Następnie łąka została skoszona „samonośnym” samobieżnym „zderzakiem” przez właściciela w okresie odprawowym (kwiecień), czyli okresie zalecanym pod siano dla koni. Jest to zatem rodzaj skoszonego siana, które suszyłem i przewracałem w pokosach. Ale jaki kolor musi mieć siano? czy powinien pozostać trochę zielony, czy też poczekać, aż zmieni kolor na żółty lub wybiela na słońcu? Czy źle wyprodukowane siano (na przykład trochę zgniłe) może mieć negatywny wpływ na moją glebę? Czy możemy sobie wyobrazić konkretne siano, „skalibrowane” w celu wyrównania naszych organizmów glebowych (szczególnie w przypadku robaków anecjalnych, których znaczenie znamy dzięki Didierowi i Marcelowi Bouché), gdy kalibrujemy siano pod kątem bydła, które będzie się nim odżywiało? (bydło, owce / konie / króliki)?

Czy możemy sobie wyobrazić „ekosystemową” poprawę?
Siano układam w „grubych warstwach” na rabatach, zaczynając uprawę ziemniaków, które właśnie wyszły (poza tymi, które położyłem bezpośrednio na łące i pod sianem). Czy możemy sobie wyobrazić uprawę łąkową jak najbliższą uprawie ogrodu warzywnego, nowe stowarzyszenie, którego nie ma nazwy - mówię pod twoją kontrolą - coś w rodzaju warzywnika jak " ogród-las ”(koncepcja, o której wiem, że Didier nie wierzy) czy agroleśnictwo?
A z drugiej strony, jaki jest wpływ tych wycofań na samą łąkę (lub nawet na mniej lub bardziej bliskie ekosystemy)? Jeśli zabiorę jej tę energię, czy nie będzie ona stopniowo degradować? Jaki jest cykl łąki? W zasadzie, daleki od zapowiadania jakiejkolwiek rewolucji, zastanawiam się, czy ten wysiłek jest tego wart i czy nie byłoby lepiej zostawić zagospodarowanie tego siana specjalistom (jak zwykle!) ... Gdyby było warto. ledwo przychodzą inne pytania (które łączą się z klasycznymi pytaniami o ogród warzywny): jak najlepiej zorganizować przestrzeń i przemianę łąki / ogrodu warzywnego, rzadkie w rabatach (mój wybór do ogrodu warzywnego), skoncentrowane (ogród warzywny centrum i łąka dookoła), czy wręcz „wędrowna” w celu cyklicznego stymulowania życia na całym terenie? Jeśli sam zrobisz siano, nie musisz go zwijać ... Co najlepiej przyniesie korzyści moim warzywom, organizmom żywym, glebie całego obszaru i ekosystemowi ?
1 x
Avatar de l'utilisateur
denis17
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 138
Rejestracja: 13/10/16, 13:15
Lokalizacja: 17
x 37

Re: Łąka warzywna?




przez denis17 » 21/05/18, 17:01

Jest wiele pytań.
A priori, z tego, co przeczytałem na forum główne, musisz policzyć 3 X więcej powierzchni siana niż powierzchni do pokrycia, więc w tym przypadku jesteś w paznokciach.
Następnie, jeśli chodzi o ścinanie siana, istnieje kilka opcji, aby kosiarki 2, jedna w czerwcu, a następnie nowa we wrześniu (na widok nosa), tylko jedno późne koszenie.
Osobiście szukam drugiego rozwiązania, ponieważ większość nasion w naturalny sposób zwróci to, co będzie uczestniczyć w utrzymaniu łąki, ograniczy pracę (cięcie zamiast 2), a na koniec poczeka na wyschnięcie siana za kilka tygodni i skonfigurujcie go na następny rok, tylko jedną manipulację.
Jeśli chodzi o siano, dobry kosiarka powinna wystarczyć, od czasu do czasu powróci tylko do dobrego suszenia i umieści w dobrym stanie, ponieważ będzie bardzo wentylowany. Ustawiony jesienią, co wydaje mi się najkorzystniejszym okresem.
Denis
0 x
Moindreffor
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5830
Rejestracja: 27/05/17, 22:20
Lokalizacja: granica między północą a Aisne
x 957

Re: Łąka warzywna?




przez Moindreffor » 21/05/18, 20:29

w przypadku siana najlepsze byłoby późne cięcie, 3 4 razy powierzchnia kuchennego ogrodu jest dobra
uprawiasz zielony nawóz, jest dobry, więc odłóż siano później po koszeniu zielonego obornika około lutego, marca, siano i możesz sadzić jednocześnie cebulę, szalotkę, czosnek,
ogród w centrum, ponieważ nie jest źle, możesz wygrać na łące, umieszczając siano w listopadzie i przesadzając w maju czerwcu squash lub dynie
więc masz dość, aby być samowystarczalnym, niesamowitym
0 x
„Ci, którzy mają największe uszy, nie są tymi, którzy słyszą najlepiej”
(ode mnie)
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Łąka warzywna?




przez Adrien (były nico239) » 21/05/18, 20:52

być chafoin napisał:Próbuję zastąpić nawożenie z poprzednich lat (obornik = brudny, śmierdzący, zbyt duży wysiłek w transporcie, kompostowanie = kompostowanie w grupie na miejscu żmudne i nieprzekonujące, skomplikowane obchodzenie się i transport z domu - Podkreślam, że nie mieszkam na miejscu - + argumenty Didiera) przez nawożenie roślin bez fermentacji.

Jak „zagospodarować” łąkę, by samodzielnie nawozić ogród warzywny?
?


Przypomina mi, POZYTYWNIE, prześladowcę Didiera na YT ... : Mrgreen:

Siano nie jest nawozem.

Zapominamy o słowie „nawozimy” i myślimy o sianie jako ochronnej osłonie na zimę i lato, o schronieniu dla życia na glebie.

Jeśli chcesz „agradatora” w perspektywie długoterminowej, ponieważ jego działanie ochronne pozwala, aby ziemia nie była już naga, a tym samym znaleźć „normalny” cykl życia.

Stamtąd Didier udzieli wszystkich wskazówek na temat terminów cięcia w celu uzyskania najlepszej wydajności.

A po refleksji musi być coś w przesłaniu Didiera, który skłania do przekonania, że ​​siano jest nawozem: pozostaje znaleźć gdzie? Obraz

W każdym razie powodzenia w aglomeracji działki ogrodowej i witamy tutaj Obraz
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Łąka warzywna?




przez być chafoin » 21/05/18, 21:43

denis17 napisał: Następnie, jeśli chodzi o ścinanie siana, istnieje kilka opcji, aby kosiarki 2, jedna w czerwcu, a następnie nowa we wrześniu (na widok nosa), tylko jedno późne koszenie.


Rozumiem pomysł pozostawienia niektórych nasion na utrzymanie łąki, ale jeśli chodzi o czas koszenia, nie jestem pewien, czy późne koszenie jest lepsze pod względem jakości siana. Rolnicy twierdzą, że wolą kosić wcześnie, ponieważ zawartość białka z czasem spadnie (zamierzenie liści oznaczałoby utratę składników pokarmowych przez azot) wraz ze wzrostem celulozy (więcej łodyg). Według wad kwota byłaby lepsza. Zgodnie z tą informacją zebraną na płótnie (https://laballeronde.wordpress.com/2017/01/04/le-stade-de-coupe-du-foin-un-element-determinant-pour-fixer-sa-qualite/], zależy to od zwierząt, dla których pasza jest przeznaczona, ale nawet dla konia preferującego jej ilość radzimy kosić najpóźniej w pozycji. Ale może dotyczy to tylko łąki „uprawnej”, a nie „naturalnej” nienawożonej łąki, jak w moim przypadku?
Nie ukrywam, że oprócz uprzywilejowania wczesnego koszenia zorganizowałbym dobrze, ponieważ nie jestem pewien, czy właściciel pozostawiłby łąkę przez całe lato. Ze swojej strony byłbym w domu. Z pewnością opuściłbym imprezę do końca lata, ponieważ szczególnie uwielbiam widzieć łąkę tańczącą z wiatrem! Ale zbłądzam.
Ze swojej strony z pewnością byłbym zmuszony do twojej pierwszej opcji Denis. Zobaczmy pozytywną stronę: byłoby to jak przyswajanie robaków krowom :zaszokować: jeśli podążamy za punktem widzenia hodowców i według specjalistów, robaki i krowy mają już jedną wspólną cechę: trawi 2 razy pożywienie (nawet jeśli 2 ma zupełnie inne sposoby)! Ale znów zbłądzę, nie wydam jutra wierszy! :P
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: Łąka warzywna?




przez Ahmed » 21/05/18, 22:03

W fenokulturze badane są zarówno pokrycie gleby, jak i pożywienie fauny glebowej. Są to dwa różne i nieco sprzeczne cele, które zapewniają właściwą równowagę w kompromisie. Młoda, niespokojna trawa jest lepiej i szybciej przyswajana, ale dzieje się tak ze szkodą dla efektywnego pokrycia gleby, a tym samym ochrony wilgoci i ochrony przed chwastami: bardziej drzewne siano zapewnić trwałą ochronę, a tym samym pełny cykl kultury (unikanie masowych przesadzeń w sezonie).
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Łąka warzywna?




przez Did67 » 21/05/18, 22:15

Wracam z konferencji, jestem trochę nazy. Przypomnij mi ten wątek, jeden z tych czterech.

Rzeczy 2 lub 3:

a) Z punktu widzenia pasz, rolnicy mają rację: chcą, aby siano najbogatsze w „PDI” (strawne białka w jelicie cienkim), jeden z kluczy do ich racji ... To jest nasz N z raportu C / N. Stąd rozwój owijania, czyli półsiana / półkiszonki. Młody krój. Jak najbogatszy w azot (do koszenia preferujemy moment, w którym zawartość X w ilości X daje maksymalny plon PDI na ha) ...

Naszym celem nie jest to: szukamy innego kompromisu, a nie paszy najbardziej bogatej w azot. Potrzebujemy błonnika do tworzenia substancji humusowych. A także po to, aby siano długo wytrzymywało i spełniało swoją rolę „osłony”. Nawet trochę bardziej włókniste, a przez to trwalsze, bardziej próchniczne siano będzie nadal o wiele bogatsze w azot niż słoma. I nie mówię o kartonie!

Dlatego preferowane jest późniejsze koszenie krów niż pasz.

b) Faktem jest, że natychmiastowe włożenie go stwarza problemy. Rozpoczęcie w tym samym roku rozkładu, co pociąga za sobą dwie konsekwencje: „zanik” siana, którego będzie brakować i początek mineralizacji, która może sięgnąć nawet nitryfikacji. Nagle nasz „naturalny” ogród może stać się „zanieczyszczający”: szkoda!

Ponadto „neutralizuje” fotosyntezę, zbyt wcześnie blokując chwasty (lub zielony nawóz). Dwa, trzy lata temu o tym nie mówiłem. Ale to był błąd. Nadal myślę, a „Potager du Laesseux” to wciąż żywa koncepcja, która wciąż się rozwija! Przepraszam za starszych, którzy mogą czuć, że nie wiem, co mówię!

Rozwiązaniem tego problemu (zbieranego w lipcu i używanego zimą) jest budowa kamieni młyńskich, o bardzo stromej powierzchni zewnętrznej, po której spływa woda (tworzy to pokryty strzechą "dach").

c) Tak, rozkład siana poprzez jego mineralizację jest skuteczne nawożenie, Według moich obliczeń siano daje więcej N, P i K niż obornik lub kompost przenoszona ta sama waga. Zawiera wszystkie pierwiastki, które „trawa” przejęła z miejsca, w którym wyrosła (poziomy transfer płodności).

Nadal nie przeprowadziłem obliczeń, ale nawet pytam, czy składki nie są nadmierne!

d) Jeśli siano jest dość włókniste, to proces humifikacji występuje również pod wpływem grzybów. Prowadzi to do substancji humusowych, które odgrywają ważną rolę w glebie. Dlatego produkcja „starego siana” jest bardzo istotna.
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Łąka warzywna?




przez być chafoin » 21/05/18, 23:16

[quote = "Did67"] Jednak umieszczenie go od razu stwarza problemy. Rozpoczęcie w tym samym roku rozkładu, co pociąga za sobą dwie konsekwencje: „zanik” siana, którego będzie brakować i początek mineralizacji, która może sięgnąć nawet nitryfikacji. Nagle nasz „naturalny” ogród może stać się „zanieczyszczający”: szkoda!

Arg! Wiedziałem, nie wiedząc, że zamieni się w koszmar!
Czy możemy wiedzieć, kiedy rozpocznie się ta mineralizacja, a potem ta nitryfikacja po przerwie w pokryciu. W moim przypadku zasypałem glebę bardzo późno: wiosną, kwietniem, a nawet majem i szybko zacząłem uprawę po okrywie. Czy możemy sobie wyobrazić, że uniknąłem, nie szukając tej możliwej nitryfikacji „utraconej” w glebie? Czy uprawę rozpocząć szybko po przykryciu siana?

Poza tym wątkiem: pozdrowienia Didier! Dziękuję za twoje udziały, filmy i książkę ... które odnowiły mój ogród pasji, a teraz twoją opinię, nawet jeśli wydaje się to poważnym pytaniem! Widzę, że nie spoczywasz na laurach (lub na leżaku?)!
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Łąka warzywna?




przez izentrop » 22/05/18, 01:05

Witam,
być chafoin napisał:Czy możemy wiedzieć, kiedy rozpocznie się ta mineralizacja, a potem ta nitryfikacja po przerwie w pokryciu. W moim przypadku zasypałem glebę bardzo późno: wiosną, kwietniem, a nawet majem i szybko zacząłem uprawę po okrywie. Czy możemy sobie wyobrazić, że uniknąłem, nie szukając tej możliwej nitryfikacji „utraconej” w glebie?
Taka jest rola CIPAN w rolnictwie https://fr.wikipedia.org/wiki/Culture_i ... ge_d'azote.

Poprawiono, ale problem będzie bardziej widoczny w zimie, gdy życie w glebie jest powolne, a deska nie jest już zajęta, gdy jest przykryta sianem.
Azotany nie wchłonięte przez poprzednią uprawę mogą być wymywane, ale jest to bardziej problem płytkiej gleby, gleby piaszczystej, zaoranej (przyspieszona mineralizacja), braku próchnicy i pozostawionej nagiej.

Myślę, że w żywym ogrodzie naziemnym, dobrze zaopatrzonym w materię organiczną, otoczonym łąką, drzewami, a nie na brzegu rzeki, istnieje małe prawdopodobieństwo, że tak się stanie.
Sieć grzybni musi również zapobiegać utracie składników odżywczych?
Ostatnio edytowane przez izentrop 22 / 05 / 18, 01: 07, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
być chafoin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1202
Rejestracja: 20/05/18, 23:11
Lokalizacja: Gironde
x 97

Re: Łąka warzywna?




przez być chafoin » 22/05/18, 01:07

Did67 napisał:początek mineralizacji do nitryfikacji. Nagle nasz „naturalny” ogród może stać się „zanieczyszczający”: szkoda!


Czy możemy sobie wyobrazić bardziej systematyczne stosowanie „pułapek azotanowych”, takich jak nawozy zielone, zwłaszcza w tak zwanych międzyplonach (wiosną lub przed nadejściem zimy)?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Bing [Bot] i goście 258