Krzywa grzewcza przy deszczowej pogodzie

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Phil532140
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 39
Rejestracja: 01/03/18, 14:49

Krzywa grzewcza przy deszczowej pogodzie




przez Phil532140 » 03/04/18, 18:59

Witam,
Moja krzywa grzewcza wygląda dobrze na moim kotle na pelety, gdy pogoda jest sucha. Z drugiej strony, gdy tylko nadchodzi deszcz, mam wrażenie, że nie jest już wystarczająco „mocny”, aby dać mi 19°: Czy to normalne?
Dziękujemy za opinię.
Philippe.
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68

Re: Krzywa grzania przy deszczowej pogodzie




przez Dirk Pitt » 03/04/18, 19:55

Nachylenie ogrzewania ma niewiele wspólnego z wilgotnością.
straty cieplne budynku są w pierwszym przybliżeniu proporcjonalne do różnicy temperatur między wnętrzem a zewnętrzem.
trochę wzrosła w przypadku wiatrów, ale wilgotność, nie widzę.
z drugiej strony komfort termiczny jest funkcją wilgotności.
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Phil532140
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 39
Rejestracja: 01/03/18, 14:49

Re: Krzywa grzania przy deszczowej pogodzie




przez Phil532140 » 03/04/18, 20:31

Ach tak Dirk właśnie tutaj wiatr bardzo często towarzyszy deszczowi... Więc może obniżyć temperaturę w pomieszczeniu przy tej samej krzywej grzania?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88

Re: Krzywa grzania przy deszczowej pogodzie




przez Gaston » 04/04/18, 10:30

Dirk Pitt napisał:trochę wzrosła w przypadku wiatrów, ale wilgotność, nie widzę.
Możliwe, że mokre ściany zwiększają (trochę) utratę ciepła w porównaniu do suchych ścian (na oknach efekt jest zauważalny).

Phil532140 napisał:Ach tak Dirk właśnie tutaj wiatr bardzo często towarzyszy deszczowi... Więc może obniżyć temperaturę w pomieszczeniu przy tej samej krzywej grzania?
Tak, bez wątpienia.

Jedynym sposobem na zapewnienie stałej temperatury wewnątrz niezależnie od warunków zewnętrznych jest termostat pokojowy współpracujący z kotłem (nieco) mocniejszym niż to konieczne.

Inne metody (czujniki zewnętrzne, krzywa grzania itp.) pozwalają na minimalizację zużycia kosztem zbliżenia w regulacji temperatury wewnętrznej.
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68

Re: Krzywa grzania przy deszczowej pogodzie




przez Dirk Pitt » 04/04/18, 11:11

Gaston napisał:Jedynym sposobem na zapewnienie stałej temperatury wewnątrz niezależnie od warunków zewnętrznych jest termostat pokojowy współpracujący z kotłem (nieco) mocniejszym niż to konieczne.

Inne metody (czujniki zewnętrzne, krzywa grzania itp.) pozwalają na minimalizację zużycia kosztem zbliżenia w regulacji temperatury wewnętrznej.


Wyjaśnienie: moc ma wpływ tylko na szybkość narastania temperatury w domu poza notorycznym niedowymiarowaniem, które jest bardzo, bardzo rzadkie.
aby zrobić wymowny obraz: dom to perforowane wiadro, które kocioł utrzymuje na określonym poziomie napełnienia.
w większości przypadków, z wyjątkiem bardzo zimnych dni i bardzo źle ocieplonych domów, moc kotła jest wystarczająca do utrzymania „poziomu” w wiaderku perforowanym. z drugiej strony osiągnięcie tego poziomu może być mniej lub bardziej szybkie, jeśli pochodzisz z niższego poziomu (na przykład obniżonego w nocy)
termostat pokojowy byłby jak czujnik poziomu.
przy regulacji z czujnikiem zewnętrznym należy pamiętać o ustawieniu współczynnika wpływu czujnika WEWNĘTRZNEGO.

[edytuj: Did67, aby naprawić tag cytatu. Brak zmiany tekstu]
1 x
Obraz

Kliknij mój podpis
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Krzywa grzania przy deszczowej pogodzie




przez Did67 » 04/04/18, 12:03

1) Jeśli spadek komfortu przy wietrze jest znaczny, trzeba się zastanowić nad „przeciekami” przez przeciągi (źle spojone ościeżnice?).

Do tego dochodzi fakt, że na przykład ściany skierowane na zachód, na które pada deszcz, są zimniejsze na powierzchni z powodu parowania wody. Coś, czego zewnętrzna sonda, umieszczona w suchym miejscu, generalnie na północy, też nie dostrzega.

Te dwa dodatkowe źródła strat stawiają regulę w kapuście, ponieważ zawsze oblicza na podstawie jedynych danych, jakie ma, temperaturę zarejestrowaną na północy i na sucho!

2) Rzeczywiście, czujnik zewnętrzny nie wykrywa tych dodatkowych wycieków i dlatego nie koryguje wynikającego z tego spadku temp.

3) Stąd dodatkowa zaleta posiadania wewnętrznego czujnika otoczenia, który „koryguje” zaobserwowaną różnicę.

Posługując się metaforą cieknącego wiadra, zjawiska wskazane w 1° powiększają otwór, a więc przecieka, ale system o tym nie wie i pompuje zawsze tę samą obliczoną ilość wody: poziom spada!
2 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 315