Bufor ciepła ogrzewania szklarni

Energia słoneczna we wszystkich jej formach: ogrzewania słonecznego, ciepła woda, wybierając kolektor słoneczny, koncentracja słoneczne, piece i kuchenki słoneczne, przechowywania energii słonecznej przez bufor ciepła słonecznego, basen, klimatyzację i zimna słonecznego ..
Pomoc, doradztwo, instalacje i przykłady osiągnięć ...
cortejuan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 254
Rejestracja: 01/12/10, 19:34
Lokalizacja: Franche-Comté
x 6

Re: Ogrzewanie szklarni za pomocą bufora termicznego




przez cortejuan » 20/11/17, 13:07

Witam,

potwierdzasz moje obserwacje: bez układu dynamicznej wymiany to nie działa, więc zapasy wody w wiadrach, różnych pojemnikach nie mają żadnego wpływu bo jak mówisz straty są takie że wymiana się ściska-->zewnętrzne jest 100 razy większe gwałtowny niż basen --> wymiana szklarniowa.

Wracając do mojej uwagi, nie pamiętam już, o którym mówisz, ponieważ całkowicie zgadzam się z Twoim komentarzem: im większa różnica między wnętrzem a zewnętrzem, tym większe straty, jest to „bestia” prawo termodynamiki. Dlatego zawsze jesteśmy zainteresowani korygowaniem nadmiarów w szklarni poprzez obniżenie temperatury.

Jeśli chodzi o wymianę w szklarni, możesz bez konieczności stosowania pompy „po prostu” skorygować temperaturę, instalując w rezerwie wężownicę podłączoną do chłodnicy samochodowej lub innej, lub też poprowadzić, tak jak ja, miedziane rurki wzdłuż półek podłączonych do cewka.

Potwierdzeniem w moim przypadku jest to, że temperatura w moim zbiorniku pod szklarnią szybko spadła do 10 stopni, czyli mniej więcej zadanej temperatury w szklarni. Początkowo było 18 stopni więc doszło do wymiany. Ale bez pompy wymiana jest znacznie wolniejsza niż wtedy, gdy woda jest w obiegu.

Cordialement
0 x
cortejuan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 254
Rejestracja: 01/12/10, 19:34
Lokalizacja: Franche-Comté
x 6

Re: Ogrzewanie szklarni za pomocą bufora termicznego




przez cortejuan » 25/03/18, 17:16

Witam,
informacje zwrotne z tej zimy.

Z jednej strony zdecydowałem się zrezygnować z ogrzewania drewnem, bo było zbyt restrykcyjne, mimo że system był wydajny. Przy ekstremalnie niskich temperaturach, np. -10 stopni, byłem zmuszony codziennie rozpalać ogień.Kiedy mówię o rozpaleniu, to za mało powiedziane, tak naprawdę pół dnia spędziłem na ładowaniu bojlera.

Więc wyjdź z palenia drewna. Czekając na panele fotowoltaiczne w przystępnej cenie, użyłem propanu (tak, wiem, kwestia ekologiczna jest dyskusyjna...), aby zrekompensować brak słońca, szczególnie w grudniu i styczniu.

Od lutego moje przechowywanie termiczne częściowo przejęło sprawność. Na przykład, dla zewnętrznej temperatury wynoszącej średnio 5 stopni (w tych ostatnich dniach), zyskałem w ciągu dnia (w rzeczywistości w godzinach od 4 do 5 godzin), między 2 a 3 stopniami temperatury w moich litrach wody 2900 to co sprawia, że ​​zgromadzona energia jest nieco większa niż 8 kWh (dla średniego wzrostu stopni 2,5). Więc nie jest tak źle. odrestaurowany w nocy, w dużej mierze utrzymuje temperaturę 10, nawet jeśli jest zimno.

Kolejną zaletą jest to, że rano woda ma 9-10 stopni, konwersja jest tym lepsza, a w szklarni jest znacznie mniej gorąco w ciągu dnia.

Wreszcie, przede wszystkim sterowanie wentylatorami w trybie PWM robi różnicę (zmienna prędkość jest tym większa, im większa jest różnica między temperaturą zadaną a temperaturą w szklarni). Ponieważ ilość energii zawartej w powietrzu jest niewielka (mimo wrażenia ciepła), aby odzyskać maksymalną liczbę kalorii, konieczna jest znaczna odnowa, stąd zainteresowanie zmienną prędkością.

Zatem magazynowanie w wodzie o dobrej wydajności konwersji pozostaje ciekawym rozwiązaniem, szczególnie dla fotowoltaiki, które wyeliminuje magazynowanie w akumulatorach (drogie, mało trwałe i niezbyt ekologiczne).

To mój przyszły projekt.

Ale byłoby miło, gdybyśmy mogli usunąć te dwa miesiące, grudzień i styczeń, te, które zawsze będą dla mnie problemem...

Cordialement
0 x
lilian07
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Ogrzewanie szklarni za pomocą bufora termicznego




przez lilian07 » 26/03/18, 14:11

Witam,
Dobra robota eksperymentów, pomiarów i informacji zwrotnych.
Ze swojej strony jestem w trakcie opracowywania projektu szklarni o powierzchni 100 m2 i skupiamy się na składowaniu ziemi typu BTES ze znaczącymi ograniczeniami (obiekt konkurencyjny APPER).
W Twojej sytuacji próbujesz przerwać cykl dzień-noc, stąd pomysł magazynowania wody, który w tym przypadku pozostaje niezwykle skuteczny.
Nie przeczytałem całego wpisu, ale mam kilka pytań:
1) Dlaczego nie ocieplić tanią izolacją bąbelkową „2 euro/m2” zimą w okresie grudzień-styczeń
2) Dlaczego nie zastosować „tanich paneli słonecznych pod poliwęglanowymi” termicznymi kolektorami słonecznymi do ładowania zbiorników na wodę?
3) Po co rozważać fotowoltaikę do podgrzewania wody.

Twoje badania są interesujące.
Cordialement
0 x
cortejuan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 254
Rejestracja: 01/12/10, 19:34
Lokalizacja: Franche-Comté
x 6

Re: Ogrzewanie szklarni za pomocą bufora termicznego




przez cortejuan » 14/08/19, 23:14

Dobry wieczór,

Ze znacznym opóźnieniem odpowiadam na pytania. Nigdy nie jest za późno ...

Do ocieplenia używam oczywiście 3-warstwowej szklarni bąbelkowej umieszczonej 2cm od okien.

Kontynuuję badania i zmierzam bardziej w stronę energii słonecznej z wymiennikiem ciepła typu Hrale, ale płyn wodny jest mniej podatny na manipulację niż elektron, który nie potrzebuje pomp.

Cordialement
1 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Ogrzewanie szklarni za pomocą bufora termicznego




przez izentrop » 27/09/19, 02:01

Chińskie szklarnie bioklimatyczne, ze ścianą trombe, zakopane w 1/3, skierowane na południe, z osłoną rozwijaną w nocy http://www.pierre1911.fr/2017/04/serres ... ation.html

Obraz
wynik:
Obraz
0 x
cortejuan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 254
Rejestracja: 01/12/10, 19:34
Lokalizacja: Franche-Comté
x 6

Re: Ogrzewanie szklarni za pomocą bufora termicznego




przez cortejuan » 20/11/19, 10:48

Witam,

Znowu kopam, powinienem być grabarzem...

Nadal nie zdecydowałem się pomiędzy fotowoltaiką a energią słoneczną. Pierwsza jest prosta, bo wiem jak transportować elektrony, które nigdy nie zamarzają w przewodach, druga jest bardziej wydajna...

To powiedziawszy, ceny fotowoltaiki naprawdę spadły, 2 kW można znaleźć za nieco ponad 2000 euro (w przypadku zużycia własnego bez akumulatora), więc nadal drapię się po głowie. Tym bardziej, że oszustów jest całkiem sporo.

Termiczne czy fotowoltaiczne? Masz pomysł ? Nie Twoje odczucia, ale konkretne dane dotyczące jednego lub drugiego?

Dziwi mnie, że tak mało sugerowane jest termiczne magazynowanie energii elektrycznej. Zbiornik wody tylko 10 m3 przechodzący od 50 stopni do 20 stopni już tworzy pakiet KWh (około 350 kWh, o ile się nie mylę) z tą zaletą, że wydajność konwersji fotonów / elektronów jest niezależna od temperatury zbiornik. Cóż, to prawda, użytkownik tego rozwiązania, aby zabezpieczyć moją szklarnię przed mrozem, nie jestem całkowicie bezstronny.
0 x
lilian07
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Ogrzewanie szklarni za pomocą bufora termicznego




przez lilian07 » 11/01/20, 10:57

jeśli chcesz zastosować fotowoltaikę to musisz połączyć ją z małym systemem pompy ciepła, aby przygotować ciepłą wodę w buforze.
Zaletą jest to, że w razie potrzeby (bez energii słonecznej) zawsze możesz mieć system zapasowy, aby uniknąć utraty całej produkcji roślinnej.
W przeciwnym razie należy wiele ulepszyć w przypadku tacek do hodowli ściennych Trombe lub wewnętrznych, aby lepiej zarządzać utratą ciepła i poprawiać kulturę.
Nadal powinieneś zaakceptować prosty obwód hydrauliczny, aby mieć wydajny system.
0 x
cortejuan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 254
Rejestracja: 01/12/10, 19:34
Lokalizacja: Franche-Comté
x 6

Re: Ogrzewanie szklarni za pomocą bufora termicznego




przez cortejuan » 13/12/20, 16:16

Witam,

Kontynuuję swoje rozważania i biorąc pod uwagę spadek cen paneli fotowoltaicznych, myślę, że spróbuję eksperymentu polegającego na zamianie energii elektrycznej na ciepło poprzez opadający opór, aby zasilić mój bufor termiczny, co jest mało skuteczne w środku zimy.

Zasadniczo wyposażam się w 3 lub 4 panele o mocy 300 W i 12 V, każdy połączone równolegle z innymi, więc teoretycznie muszę uzyskać około 1000 W. Jeśli podłączę prosty rezystor 600 V o mocy 12 W, czy to nie powinno działać? Montaż jest bardzo prosty i nie wymaga konwertera, regulatora napięcia.

Jakie jest Wasze zdanie poza „stosowaniem paneli termicznych”. Mam powody, aby preferować elektrony, które nie zamarzają w przewodach i pozostają tam cicho ...
0 x
dede2002
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1111
Rejestracja: 10/10/13, 16:30
Lokalizacja: Genewa wsi
x 189

Re: Ogrzewanie szklarni za pomocą bufora termicznego




przez dede2002 » 14/12/20, 14:46

Witam,

Jest to wykonalne, ale nadal wymagałoby układu regulacji napięcia.
W przeciwnym razie, gdy tylko napięcie na panelach spadnie, moc stanie się absurdalna.
Możemy to uprościć, łącząc lub odłączając kilka rezystorów, w zależności od napięcia panelu pod obciążeniem.
0 x
cortejuan
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 254
Rejestracja: 01/12/10, 19:34
Lokalizacja: Franche-Comté
x 6

Re: Ogrzewanie szklarni za pomocą bufora termicznego




przez cortejuan » 15/12/20, 20:30

Dziękuję za Twoją odpowiedź,

Nie wiem co zrobi regulator napięcia. Jeśli napięcie spada, energia słoneczna maleje. Mam wrażenie, że regulator napięcia nie będzie w stanie spełnić swojej roli, bo jak spadnie moc przy stałym oporze grzejnym, to i tak napięcie na jego zaciskach będzie musiało spaść. Myślę, że tak, ale nie jestem ekspertem w tego typu problemach.

Na koniec próbuję zrobić coś prostego, co wymaga minimum interwencji. Co nie miało miejsca w przypadku mojego super wydajnego, ale i super nudnego kotła, który zasilał co dwa dni...
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "energia słoneczna: kolektory energii słonecznej CESI, ogrzewania, ciepłej wody, piecyki i kuchenki słoneczne"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 158