Gdzie kupujesz swoje nasiona?

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Thouvenel
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 45
Rejestracja: 02/09/16, 22:50
Lokalizacja: Lot-et-Garonne
x 9

Re: Gdzie kupujesz swoje ziarno?




przez Thouvenel » 27/02/18, 10:17

Stef72 napisał:po mojej stronie biorę moje nasiona od przyjaciół, a ja kończę z kiełkowaniem, ponieważ są one moim regionem, więc mówię sobie, że warunki są bliższe mojemu ogrodowi, jeśli na przykład zamówię je na południu Francji.

Staram się robić maksimum przy sadzonkach niehybrydowych, ponieważ lubię puścić nasienie i wymieniać się z przyjaciółmi;)



Trochę tak.

Myślę, że najpierw musisz wiedzieć, czego chcesz. Pozwól, że wyjaśnię: jeśli boisz się zdolności wykiełkowania, prawie wszystkie firmy nasienne są równe. Cena bardzo się zmienia.
Ponadto jest możliwe, że niektóre grupy sprzedają prawie te same produkty pod różnymi markami (np .: grupa Limagrain jest właścicielem „Clause” i „Vilmorin”).
Nasiona sprzedawane w handlu podlegają ścisłej kontroli, która gwarantuje dobre kiełkowanie ... ale cena jest odczuwalna ... Jeśli zrobisz nasiona, otrzymasz znacznie więcej i może pozwolić ci na pewien procent nasion, które nie wykiełkuje, będzie nieco bardziej hojny w dawkach.

Nasiona (np. Czosnek, cebula, szalotka, ziemniaki, ...) nie z nasion prawdopodobnie być nosicielami wirusów. Zakup tych certyfikowanych nasion (niebieska etykieta) to gwarancja, że ​​odmiany te zostały zregenerowane i są wolne od tych patologii. Do produkcji nasion użyłam na przykład „certyfikowanego” czosnku i szalotki.

Najtańsze nie jest najgorsze i możesz również przejść do tanich nasion.

Jeśli chcesz zachęcić lokalne, organiczne, będzie to droższe.
To od Ciebie zależy, czy umieścisz kursor w wybranym miejscu. Ale wydaje mi się, że nie ma marek, które „należy unikać” a priori.




U mnie najbliższym organicznym nasionem jest biaugerme (47). Staram się kupować w domu przy zamówieniach kilku torebek (organiczne, lokalne, ale drogie)

W przeciwnym razie nasiona kupowane fragmentarycznie, te, których waga jest ważna (ziemniaki, fasola, ...) znajdują się w Zasięgu V *** (sieć ogrodnicza na południowym zachodzie) lub gdzie indziej. Do kwiatów mogę kupić w lidl, intermarché, ...
W przeciwnym razie mam przyjaciela, który obrócił mnie około trzydziestoma workami nasion różnych marek, które były na potrzeby magazynowe, nie byłem wybredny. Daty były czasem przekraczane, ale tempo kiełkowania pozostaje zadowalające.
Próbuję wymienić nasiona, to też jest miłe.

Dla rosnącej liczby nasion są to moje własne nasiona, dostosowane do mojego terroir. W przypadku pomidorów, szwajcarskiego chard, szarej szalotki, różowego czosnku Lautrec, zacząłem od 3 lat wybór odmiany, zachowując tylko nasiona najpiękniejszych i najzdrowszych stóp.

Moim celem jest:
- uogólnić tę praktykę selekcji odmianowej
- pozostań otwarty na zakupy nowych odmian (faworyzując lokalne nasiona organiczne ze względów etycznych)
- aby wymienić więcej
- reprodukować jak najwięcej własnych nasion
- wypróbuj różne odmiany (pomidory, cukinia, ...) na gatunkach, które nie są zbyt skomplikowane.
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Gdzie kupujesz swoje ziarno?




przez Did67 » 27/02/18, 11:35

Uwaga: nawet marki „organiczne” nie są producentami (lub nie całą ich ofertą); więc nawet kupowane lokalnie nasiona mogą pochodzić z drugiego końca Europy ...

I po drugie: choroby wirusowe są szczególnie widoczne na ziemniakach - większość ziemniaków, które są przenoszone między ogrodnikami, jest, a czasem poważnie. Znak, który pozwala to rozpoznać: arkusz jest „tłoczony”, zamiast być całkiem płaski… Następnie trzeba zacząć od hodowli merystemu (jest to miejsce, w którym powstają nowe komórki, na końcu pręta) - odbywa się to w laboratorium. Wszelkie sadzonki zostaną skażone. Głównymi wektorami są mszyce i inne gryzaki (czasami nicienie w glebie).
0 x
Avatar de l'utilisateur
Thouvenel
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 45
Rejestracja: 02/09/16, 22:50
Lokalizacja: Lot-et-Garonne
x 9

Re: Gdzie kupujesz swoje ziarno?




przez Thouvenel » 27/02/18, 14:56

Did67 napisał:Uwaga: nawet marki „organiczne” nie są producentami (lub nie całą ich ofertą); więc nawet kupowane lokalnie nasiona mogą pochodzić z drugiego końca Europy ...


Tak, nie wszyscy. Ważne jest, aby to określić. Masz rację.

Mówiłem o mojej sprawie: Biaugerme ma sieć gospodarstw, które zapewniają nasiona 100%, te gospodarstwa są tylko w Lot-et-Garonne.
Święta Marta robi wszystko na miejscu (?) Wydaje mi się ....

Wyróżniłem lokalne i organiczne.

Did67 napisał:I po drugie: choroby wirusowe są szczególnie widoczne na ziemniakach - większość ziemniaków, które są przenoszone między ogrodnikami, jest, a czasem poważnie. Znak, który pozwala to rozpoznać: arkusz jest „tłoczony”, zamiast być całkiem płaski… Następnie trzeba zacząć od hodowli merystemu (jest to miejsce, w którym powstają nowe komórki, na końcu pręta) - odbywa się to w laboratorium. Wszelkie sadzonki zostaną skażone. Głównymi wektorami są mszyce i inne gryzaki (czasami nicienie w glebie).


Oto krótkie pytanie na ten temat: mój czosnek zatrzymany dla nasion miał czasami małą powierzchowną dziurę na niektórych bryłkach. Wyeliminowałem te głowy (mniam), siejąc tylko te, w których całość caïeux była niklem. Dobrze mi poszło Ryzyko transmisji? Bezużyteczne środki ostrożności?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Gdzie kupujesz swoje ziarno?




przez Adrien (były nico239) » 28/02/18, 14:00

Trochę wszędzie, jak wszyscy inni.

Pani jest bardziej w sklepie
Ja raczej w sieci ze słabością do Dobrego Nasienia, ale nie jestem zamrożony
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Gdzie kupujesz swoje ziarno?




przez Did67 » 28/02/18, 14:23

Thouvenel napisał: mój czosnek trzymany dla nasion miał czasem małą powierzchowną dziurę na niektórych bryłkach.


???? (Nie wiem)!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79125
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974

Re: Gdzie kupujesz swoje nasiona?




przez Christophe » 28/02/18, 15:03

Ciekawy wywiad na temat "kapitalistycznego" zarządzania nasionami ... i możliwych alternatyw!



Nieźle jak ta Juliette, ex TF1 ...

16 / 10 / 17 - 20h - Nasiona, zagrożone dziedzictwo - VibraKonferencja z Juliette Duquesne prowadzoną przez Mary Lys Trzy stulecia odmian nasion zniknęły w ciągu stulecia. Ale nasiona są fundamentem życia. Jak zatem wyjaśnić, że ten kluczowy temat był tak długo trzymany poza zasięgiem i zrozumieniem ogółu społeczeństwa?

Prawdą jest, że regulacja jest szczególnie skomplikowana. Ale przede wszystkim ten, kto posiada ziarno, kontroluje cały łańcuch pokarmowy.

Utrzymanie tego globalnego rynku stanowi ogromne wyzwanie finansowe. To zawłaszczanie dobra wspólnego zaczęło się, ponad pięćdziesiąt lat temu, za pomocą nasion przemysłowych. Dziś rośnie wraz z GMO i „nowymi GMO”, pozbawiając chłopów na całym świecie podstawowego prawa do uprawy własnych nasion. Jak i dlaczego ten cenny zasób, który powinien należeć do wszystkich, został sprywatyzowany? Jakie są konsekwencje takiej logiki? Jakie ryzyko stwarza dla przyrody, której istotą jest człowiek? Oto kluczowe pytania na przyszłość, poruszone w tym ostrzeżeniu.

Niezależny dziennikarz od 2005, pracowałem przez lata 10 dla czasopisma TF1 (13h i 20h).

Poza tematami związanymi z codziennymi wiadomościami zawsze zdawałem sobie sprawę z dochodzenia złożonych i globalnych problemów, które wydają się niezbędne: spekulacja surowcami, ekscesy na rynkach finansowych, czy możliwa jest inna gospodarka? Niebezpieczeństwa związane z fast foodami, inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego ...

Raporty przeznaczone dla największej liczby.

Od stycznia 2016 nadal zajmuję się podobnymi tematami jako niezależny dziennikarz.

Poświęcam się badaniu i pisaniu książek z nowej kolekcji: Carnets d'alerte. W społeczeństwie, w którym informacje są wszechobecne, nawigacja jest czasem trudna. Najważniejsze informacje są zatopione, co utrudnia obywatelowi sortowanie. Nie proponuje się globalnej wizji, wszystko jest podzielone, informacja o kapitale jest trywializowana. Dlatego wraz z Pierrem Rabhi wpadliśmy na pomysł stworzenia Carnets d'alerte na kluczowe i globalne tematy, których konsekwencje są już poważne dla ludzkości i wciąż grożą jej wzrostem. Naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby osób w społeczeństwie, w którym obfitość informacji powoduje dezinformację.

Poprzez ten nowy zbiór książek o nazwie „Carnets d'alerte”, wydany przez Presses du Châtelet, chcieliśmy, aby aspekt ten był dostępny dla dużej widowni, charakterystyczny dla niektórych reportaży telewizyjnych. Ale te zeszyty będą znacznie mniej efemeryczne. Dostarczą informacji na kluczowe tematy: głód na świecie, nasiona, GMO, miejsce finansowania, przydatność lub inny sposób wzrostu ... Kontakt: http://julietteduquesne.fr/
0 x
PVresistif
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 163
Rejestracja: 26/02/18, 12:44
x 36

Re: Gdzie kupujesz nasiona?




przez PVresistif » 23/09/18, 19:30

Mam mały ogród i kompostownik i kupuję nasiona od Lidla lub innego.
Obecnie jem pomidory (typ wiśniowy), które wyrosły same w kompostowniku! Mam trochę problemów ze zrozumieniem, oczywiście, kiedy zobaczyłem, że je dobrze podlałem; Mam też squasha, który sam wyrósł w kompostowniku, który może być dojrzały
Czy istnieje jasne wytłumaczenie i czy musisz kupować nasiona co roku, czy sam je produkować?
Zamówiłem w Eyrolles książkę o "robieniu nasion", ale została wyczerpana i nie została ponownie opublikowana, lobby musi mieć na nią oko ...!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Gdzie kupujesz nasiona?




przez Adrien (były nico239) » 24/09/18, 01:34

Moja wiara w nasiona, wszyscy widzą południe u jego drzwi.

Są hardcory biografii.
Są fani osobistej produkcji.
itp

Z mojej strony nie obchodzi mnie to trochę.
Kupuję przez większość czasu przez Internet i w tym przypadku w grę wchodzi kilka czynników
- cena oczywiście
- koszty wysyłki
- odmiany
ET
USŁUGA

Zawsze ceniłem usługę, ludzi, z którymi masz do czynienia.

Więc kiedy mam „matkę Girerd” (nasiona Girerd) przez telefon, wiem, że mogę się z nią umówić na zamówienia grupowe (bo czasem się dziwię i robię to kilka razy) .. Krótko mówiąc, mam człowieka na drugim końcu linii i uważam to za dobre.

Powiedziałem, że kupiłem również w Chinach, aby przetestować.

Lub w sklepie Lidl, ponieważ nie wygląda drogo, ale dla pewności, że powinniśmy robić to, czego nie robię.

Na targach w ten weekend był organiczny kupiec i wszystko inne oprócz cen było wygórowane.

Pani otrzymuje nasiona od przyjaciela i odzyskuje na własnych warzywach ...

Jak widać, jest bardzo różnorodny.

Do uczucia, do wiary, jak powiedziałby Didier, wolałbym nasiona roślin, które dobrze wykiełkowały i dobrze się rozwinęły w mojej glebie.

Nie mam jednak wystarczającej perspektywy, aby stwierdzić, czy naprawdę jest lepiej, czy nie.

Zobaczymy to za kilka lat i zobaczymy, czy dobre plany wczoraj dają nasiona, które zawsze robią dobre plany na przestrzeni lat
0 x

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 351