Zaizolować kocioł, zbiornik buforowy...

Innowacje, pomysły lub patenty na rzecz zrównoważonego rozwoju. Spadek zużycia energii, redukcja zanieczyszczeń, poprawa wydajności lub procesów ... Mity lub rzeczywistość o wynalazkach z przeszłości lub przyszłości: wynalazki Tesli, Newmana, Perendeva, Galeya, Beardena, cold fusion ...
Avatar de l'utilisateur
BaudouinLabrique
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 318
Rejestracja: 11/02/18, 18:17
Lokalizacja: Hainaut (Belgia)
x 54

Zaizolować kocioł, zbiornik buforowy...




przez BaudouinLabrique » 24/02/18, 16:30

Większość domów posiada kocioł elektryczny do produkcji ciepłej wody użytkowej (CWU).

Niektóre wyposażone są również w wymiennik ciepła (woda-woda) przypominający zbiornik buforowy, który poprawia wydajność systemu grzewczego: panele słoneczne, pompy ciepła, kogeneracja itp.

Niestety, rozsądna powłoka zmniejszająca straty ciepła jest o wiele za cienka.

Wynik : utrata kilku stopni temperatury w krótkim czasie i zwiększone zużycie energii elektrycznej lub innego rodzaju.
Poszedłem za radą Test-Achats (Belgia) czyli dodać dookoła, powyżej i jeśli to możliwe poniżej (lub nawet więcej) wełny szklanej (°) lub kamienia, dbając o to, aby nie przepuszczało powietrza. Całość zabezpieczamy samoprzylepną listwą aluminiową.

Obraz

Mogłem zaobserwować, że w przypadku mojego bojlera na ciepłą wodę, jak i dla mojego zbiornika buforowego, dzienna strata została zmniejszona do mniej niż jednego stopnia (zamiast 3 do 4°) i związane z tym oszczędności: Test-Achats obliczył, że strata dla pojedynczego kotła wzrosła do ponad 600 kWh rocznie!
Potencjalne roczne oszczędności (w przypadku kotła elektrycznego) wzrosną wówczas do ponad 150 euro (cena w Belgii: 0,25 euro/kWh).
Inwestycja w zalecaną izolację (wełna szklana (°) lub wełna mineralna owinięta grubą blachą aluminiową) zwraca się już po 6 miesiącach, a jej montaż zajmuje mniej niż godzinę!

Robisz też gest w obronie planety, bo na jedyny tak traktowany kocioł zaoszczędzisz co najmniej 100kg CO² rocznie (co odpowiada 1000km jazdy samochodem).

° Polecam wełnę mineralną, która ma taki sam współczynnik termiczny jak wełna szklana, ponieważ ta druga wymaga użycia rękawic i okularów ochronnych.

Por Więcej wskazówek dotyczących oszczędzania pieniędzyr
1 x
«Są tacy, którzy widzą rzeczy takimi, jakie są i zastanawiają się, dlaczego. Ja widzę ich takimi, jakimi mogliby być i mówię sobie: czemu nie! (Sir Bernard Shaw)
« Przyszłość należy do tych, którzy dostrzegają możliwości, zanim staną się one oczywiste. (Theodore Levitt).
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12307
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2968

Re: Przeizolować kocioł, zbiornik buforowy...




przez Ahmed » 24/02/18, 18:48

Robisz też gest w obronie planety, bo na jedyny tak traktowany kocioł zaoszczędzisz co najmniej 100kg CO² rocznie (co odpowiada 1000km jazdy samochodem).

Jak długo możemy uważać, że ten „gest w obronie planety” (sic) usprawiedliwia krótki pobyt na Seszelach?
2 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2486
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 360

Re: Przeizolować kocioł, zbiornik buforowy...




przez Forhorse » 24/02/18, 22:14

w moim domu cumulus jest w pokoju, więc straty są wykorzystywane do ogrzewania pomieszczenia i dlatego nie są stratami (pomieszczenie nie ma innego źródła ogrzewania)
A latem ciepłą wodę wytwarza podgrzewacz solarny, cumulus w pokoju zostaje zatrzymany.
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13698
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1516
Kontakt :

Re: Przeizolować kocioł, zbiornik buforowy...




przez izentrop » 23/05/23, 17:34

Witam,
Moja piłka jest w korytarzu. Wykorzystałem 6-centymetrowe panele izolacyjne odzyskane z centrum recyklingu, aby go przeizolować.
To jest 200l.
Zmierzyłem jego zużycie na utrzymanie temperatury bez zużycia wody, podczas nieobecności dłuższej niż 24 godziny: 2.15 kWh/dzień jak w tym dokumencie https://www.apper-solaire.org/Pages/Fic ... /index.pdf

Wyjechałem na kilka dni, skorzystałem z okazji i zmierzyłem nowe zużycie:
Brak ECS.gif
Brak ECS.gif (10.44 KiB) Wyświetlono 1046 razy
Odejmując od reszty średnie zużycie: 35 Wh, nadal oszczędzam 955 Wh/dzień i 348 kWh/rok

Pewnie lepiej bym sobie poradził, gdybym skleił ścięte rogi pianką poliuretanową.
IMG_20230523_163509.jpg
IMG_20230523_163509.jpg (49.73 KB) Oglądane razy 1046
1 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9803
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2658

Re: Przeizolować kocioł, zbiornik buforowy...




przez sicetaitsimple » 23/05/23, 20:30

izentrop napisał: Nadal oszczędzam 955 Wh/dzień i 348 kWh/rok

To jest idealne!
Tak więc, żeby się trochę przyczepić, może to być trochę przeszacowane, ponieważ kiedy jesteś obecny, będziesz pobierał wodę przez cały dzień, a zatem średnia temperatura twojego balonu będzie stopniowo spadać, a co za tym idzie, również jego straty. Ale to czepianie się! :D
Czytałem też kiedyś "sztuczkę" polegającą na tym, że gdy twój balon jest raczej za duży w stosunku do twoich potrzeb i dlatego ładuje się w krótkim czasie, nie zezwalać na jego nagrzewanie (prostą programowalną wtyczką) tylko około 2 lub 3 w nocy, zamiast tego jego automatycznego uruchomienia przy zmianie czasu pozaszczytowego o godzinie 22:4. W ten sposób było średnio o 5 lub 24 godzin więcej w ciągu XNUMX godzin więcej „zimna”, a tym samym mniejsze straty ciepła. Ale to jest super czepianie się!
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13698
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1516
Kontakt :

Re: Przeizolować kocioł, zbiornik buforowy...




przez izentrop » 23/05/23, 20:57

sicetaitsimple napisał:Tak więc, żeby się trochę przyczepić, może to być trochę przeszacowane, ponieważ kiedy jesteś obecny, będziesz pobierał wodę przez cały dzień, a zatem średnia temperatura twojego balonu będzie stopniowo spadać, a co za tym idzie, również jego straty. Ale to czepianie się!
Oczywiście, ale celem było zmierzenie strat tylko przez izolację. Jeśli pobierasz wodę, obliczenia nie są już ważne. Dlatego czekałem na nieobecność przynajmniej 24h, aby uniknąć wyłączania ciepłej wody.

Poprawiam, bo nie zauważyłem, że podziałki były co pół godziny, więc średnie dzienne zużycie 20 maja wyniosło (2,65 - 2,13)/23 = 61,7 Wh. Ekonomia: (2,15 - (1,23 - 0,062)) = 0,98

Nagle oszczędność wynosi około 1 kWh/dzień i 365 kWh/rok.
1 x
Avatar de l'utilisateur
gegyx
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6980
Rejestracja: 21/01/05, 11:59
x 2905

Re: Przeizolować kocioł, zbiornik buforowy...




przez gegyx » 23/05/23, 22:19

1kwh to nie jest źle

A czy w przypadku awarii elektrycznej sprzętu lub wycieku wody pod zbiornikiem demontuje się dno?

A jeśli się nagrzewa w ukryciu, zapala się?
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13698
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1516
Kontakt :

Re: Przeizolować kocioł, zbiornik buforowy...




przez izentrop » 24/05/23, 02:12

gegyx napisał:1kwh to nie jest źle
A czy w przypadku awarii elektrycznej sprzętu lub wycieku wody pod zbiornikiem demontuje się dno?
Rezystor i sonda znajdują się pod spodem i nie są zakłócane przez izolację, która jest dodawana tylko po bokach i na górze.
Cumulus stoi na trójnogu, co umożliwiło umieszczenie od strony ściany płyty izolacyjnej z gwintowanymi prętami do mocowania.
gegyx napisał:A jeśli się nagrzewa w ukryciu, zapala się?
Istnieją zabezpieczenia, które mają temu zapobiec.
Za sondą znajduje się karta elektroniczna.
W najgorszym przypadku, jeśli sterowanie pozostanie zablokowane w pozycji zamkniętej, rezystancja nagrzeje się, powodując wrzenie i być może spali się wcześniej bez ryzyka pożaru.
Nie robiąc tego celowo, mam czujnik ognia umieszczony tuż nad ...

Zobacz też this forum https://forum.apper-solaire.org/viewtop ... 1&start=30

Przy normalnym użytkowaniu (2 osoby w poprzednich tygodniach): 2,5 do 5 kWh/dzień.
0 x

Wróć do „Innowacje, wynalazki, patenty i pomysły na zrównoważony rozwój”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 101