Gdzie kupujesz swoje nasiona?

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
fabio.gel
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 282
Rejestracja: 06/03/08, 13:33
Lokalizacja: 14 - Calvados
x 6

Gdzie kupujesz swoje nasiona?




przez fabio.gel » 28/01/18, 09:57

Cześć

Po przetestowaniu kilku dostawców nasion (biocoop, carouf, casto, garden center...) zdałem sobie sprawę, że niektóre zakupione opakowania nie dawały wiele lub były naprawdę śmieszne. W tym roku przed siewem zwracam się do ciebie, aby się dowiedzieć

Skąd kupujesz nasiona?

Dziękuję za odpowiedź.

Fabio
0 x
Zrobię wszystko, aby nie pozostawiać śmieci świat moich dzieci ....
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Gdzie kupujesz swoje ziarno?




przez Did67 » 28/01/18, 10:23

Zaskoczę: „wszędzie”.

Rzadko zdarza się, aby komercyjne nasiona nie „działały”. Mają terminy, ze znacznymi marginesami (kiedy masz w domu torby, których data minęła, generalnie możesz jeszcze siać - żeby zakwalifikować się do otwartych worków; w zasadzie w handlu nie możesz znaleźć).

Mam więc saszetki za 0,39 euro z Normy lub Lidla... Ale też bardziej konkretne odmiany z Sainte-Marthe, Magellan, Germinance czy Fabre.

I coraz częściej własne (dla wszystkich odmian niehybrydowych).
0 x
Avatar de l'utilisateur
denis17
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 138
Rejestracja: 13/10/16, 13:15
Lokalizacja: 17
x 37

Re: Gdzie kupujesz swoje ziarno?




przez denis17 » 29/01/18, 11:29

U mnie też trochę podobnie.
W zeszłym roku duże zamówienie od Magellana, trochę nasion od znajomych, a reszta od Brico Marché.
Ponieważ zostało mi trochę nasion z zeszłego roku, w tym roku zrobiłem dodatek do farmy Sainte Marthe, dla reszty wrócę do brico.
A dla przypomnienia, sam sieję.
Denis
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Gdzie kupujesz swoje ziarno?




przez sicetaitsimple » 29/01/18, 12:02

Do zeszłego roku siałam bardzo mało w terriny czy doniczki, a w ogródku siałam albo warzywa, które się nie rozsadzają (rzodkiewki, marchewki, itp.), albo „duże nasiona” (fasola, groszek), plus jakieś szkółki sałatkowe do założenia przeszczepione gołe korzenie. Generalnie (poza marchewką!) nie ma problemu.

W 2017 roku zacząłem uprawiać doniczki i terriny, z czasami kontrastowymi wynikami, ale moim zdaniem jakość nasion nie była kwestionowana, a raczej jakość ogrodnika! Analizując niektóre awarie, często kwestionowano minimalną temperaturę kiełkowania, nie zawsze jest to bardzo jasne na workach.

Największy pochodzi z Leclerc (marka Eclor) po prostu dlatego, że tam zwykle chodzę na zakupy, a ceny są bardzo przystępne w porównaniu do centrum ogrodniczego, z kilkoma wyjątkami, takimi jak na przykład „Cressonette du Maroc”, które uwielbiam, ale które nie są łatwo znaleźć w sklepach, które pochodzą z Ferme St Marthe, a potem, jak wszyscy inni, myślę o saszetkach kupowanych tu i tam przypadkowo przechodzących przed alejką w centrum ogrodniczym.

Ale zgadzam się z wcześniejszymi opiniami, jeśli to gówno nie powinno najpierw pomyśleć o jakości nasienia!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Gdzie kupujesz swoje ziarno?




przez Did67 » 29/01/18, 12:19

sicetaitsimple napisał:
często kwestionowano minimalną temperaturę kiełkowania, nie zawsze jest to wyraźnie widoczne na torebkach.



Znajdujemy w rzeczywistości bardzo różne wskazania dla tego samego gatunku. Kiedy to znajdziemy.

Jest to również kwestia oceny: temperatura, w której niektóre nasiona kiełkują bardzo wolno, nie jest taka sama jak temperatura, w której 90% nasion kiełkuje w ciągu kilku dni! „Minimalne” jest trochę niejednoznaczne.

Myślę, że generalnie tendencją jest sadzenie zbyt wcześnie i zbyt głęboko...

Kiedy idziemy w kierunku letnich i suchszych gleb, kolejna tendencja: za mało „prowadzić” (wzrost wilgotności kapilarnie) - często chodzę wtedy w bruździe! [obsesja na punkcie „łóżka nasiennego”, które zgodnie z powiedzonkami musi być luźne; aby wyleczyć się z tych fałszywych dowodów, uważnie obserwuj „sprasowaną bryłę”, obecnie powszechną wśród roślin w centrach ogrodniczych: jest „betonowa”!]
1 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Gdzie kupujesz swoje ziarno?




przez sicetaitsimple » 29/01/18, 12:38

Did67 napisał:
sicetaitsimple napisał:
często kwestionowano minimalną temperaturę kiełkowania, nie zawsze jest to wyraźnie widoczne na torebkach.



Znajdujemy w rzeczywistości bardzo różne wskazania dla tego samego gatunku. Kiedy to znajdziemy.



Kiedy powiedziałem „nie zawsze bardzo wyraźnie”, było to niedopowiedzenie!
0 x
Avatar de l'utilisateur
fabio.gel
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 282
Rejestracja: 06/03/08, 13:33
Lokalizacja: 14 - Calvados
x 6

Re: Gdzie kupujesz swoje ziarno?




przez fabio.gel » 29/01/18, 19:01

Dziękuję za odpowiedzi.
Jest więcej ka
0 x
Zrobię wszystko, aby nie pozostawiać śmieci świat moich dzieci ....
Fotnat 61
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 13/11/16, 19:02
Lokalizacja: Perche Ornais

Re: Gdzie kupujesz swoje ziarno?




przez Fotnat 61 » 29/01/18, 22:04

Dobry wieczór,

Zbieram coraz więcej własnych nasion, poza tym kupuję od: La Bonne Graine, Bocquet nasiona, Kokopelli, Ferme Sainte Marthe i Lidl. Regularnie biorę też udział w różnych regionalnych wymianach nasion.
Lucien
0 x
Avatar de l'utilisateur
green68
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 95
Rejestracja: 14/08/16, 13:19
Lokalizacja: Babeau-Bouldoux
x 11

Re: Gdzie kupujesz swoje ziarno?




przez green68 » 23/02/18, 21:04

Dobry wieczór,

Głównie w Lidlu dla wygody, jeśli nie te, które podarowali mi sąsiedzi w ogródku warzywnym i oczywiście własne nasiona.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Stef72
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 393
Rejestracja: 22/08/16, 15:43
Lokalizacja: Sarthe
x 123

Re: Gdzie kupujesz swoje ziarno?




przez Stef72 » 24/02/18, 09:34

po mojej stronie biorę moje nasiona od przyjaciół, a ja kończę z kiełkowaniem, ponieważ są one moim regionem, więc mówię sobie, że warunki są bliższe mojemu ogrodowi, jeśli na przykład zamówię je na południu Francji.

Staram się robić maksimum przy sadzonkach niehybrydowych, ponieważ lubię puścić nasienie i wymieniać się z przyjaciółmi;)
1 x

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 351