Tor: przyszłość energii jądrowej?

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Thorium: przyszłość jądrowa?




przez izentrop » 18/02/18, 19:29

Przesyłam film objaśniający jak to działa.
O 2:18: ponowne przetwarzanie odpadów rozszczepialnych.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15995
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5189

Re: Thorium: przyszłość jądrowa?




przez Remundo » 18/02/18, 19:44

bardal napisał:To nie produkty rozszczepienia są problemem, nawet te o bardzo długiej żywotności (które w zasadzie są bardzo mało radiotoksyczne); wszystkie są możliwe do opanowania w skali „historycznej” i bardzo szybko spadają do poziomu emisji niższego niż w przypadku rudy…

Ach, Bardal, pocieszenie na służbie...

PF są przechowywane w basenach przez dziesięciolecia, a w przypadku MOX nawet przez sto lat... A potem musimy odnowić cały ten promienny mech, aby zakopać go pod ziemią... Prawdziwy spacer po parku.Zdrowie!
Problemem są pierwiastki transuranowe (głównie drobne aktynowce); ale są one produkowane jedynie w niewielkich ilościach w tego typu reaktorach torowych (1000 do 10000 razy mniej niż w sektorze uranu)

trzeba to jeszcze udowodnić! W przeciwnym razie tak, pierwiastki transuranowe są jeszcze gorsze niż PF.
0 x
Obraz
Bardal
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 509
Rejestracja: 01/07/16, 10:41
Lokalizacja: I 56 45
x 198

Re: Thorium: przyszłość jądrowa?




przez Bardal » 19/02/18, 04:42

Na służbie nie ma pewności, ale zwykła znajomość praw fizyki....

A jeśli chodzi o tor, nie ma już nic do udowodnienia: jego liczba atomowa jest zbyt niska, aby wytworzyć pierwiastki transuranowe, to wszystko.

Dość ciekawe to szukanie wszędzie sposobów na straszenie siebie... Ignorancja wszystkiego nie usprawiedliwia...
1 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15995
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5189

Re: Thorium: przyszłość jądrowa?




przez Remundo » 19/02/18, 13:18

bardal napisał:ale prosta znajomość praw fizyki....

Cóż, Bardal, czy znasz prawa fizyki jądrowej?
A jeśli chodzi o tor, nie ma już nic do udowodnienia: jego liczba atomowa jest zbyt niska, aby wytworzyć pierwiastki transuranowe, to wszystko.

Och, więc trzymaj się??

Tor 232 prowadzi do uranu 233 poprzez wychwyt neutronów (trochę upraszczam)

U233 ma taką samą liczbę protonów, tj. 92, jak wszystkie izotopy uranu...

Inne wychwyty neutronów prowadzą do pierwiastków transuranowych z U233.

w rzeczywistości część U233 staje się U234, a następnie U235, co (ponownie częściowo) w wyniku wychwytu neutronów daje pierwiastki transuranowe.

reaktor torowy 232 wytwarza mniej pierwiastków transuranowych niż sektor U235-U238, ale trochę je produkuje. Nie ma wątpliwości.
Dość ciekawe to szukanie wszędzie sposobów na straszenie siebie... Ignorancja wszystkiego nie usprawiedliwia...

lepiej to stonuj!
0 x
Obraz
Bardal
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 509
Rejestracja: 01/07/16, 10:41
Lokalizacja: I 56 45
x 198

Re: Thorium: przyszłość jądrowa?




przez Bardal » 19/02/18, 19:49

„reaktor torowy 232 produkuje mniej pierwiastków transuranowych niż sektor U235-U238, ale produkuje trochę. Nie ma co do tego wątpliwości”.

Zawsze możemy to powiedzieć, ale pozostawia to jedynie ślady (1000 do 10000 razy mniej niż w przypadku REP); z jednej strony to głównie U238 wytwarza pierwiastki transuranowe (głównie pluton), z drugiej strony reakcje transmutacji i rozszczepienia nie są reakcjami chemicznymi i działają w sposób probabilistyczny, zależny od czasu ekspozycji, z jednej strony z drugiej energia neutronów.
Pierwiastki rozszczepialne w reaktorze ze stopioną solą mogą pozostawać tam przez bardzo długi okres czasu (zwykle 30 lat) i są w pełni narażone na rozszczepienie (podczas gdy ich ekspozycja w reaktorze z wrzącą wodą nie przekracza 18 miesięcy), z drugiej strony neutrony są emitowane w szerokim zakresie poziomów energii, co umożliwia „spalenie” pierwiastków, które w obecnych elektrowniach nie są zbyt wrażliwe na neutrony termiczne.

Wszystko to oznacza, że ​​ostatecznie produkcja aktynowców zostanie zredukowana do absolutnego minimum; co więcej, tego typu reaktory są w stanie wyeliminować bardzo radiotoksyczne odpady wytwarzane przez nasze elektrownie wrzącej wody, przekształcając je w produkty rozszczepienia, które są nieskończenie prostsze w przetwarzaniu (budowa bunkra, który wytrzyma 300 lat, wiemy, jak to zrobić przez długo). Co byłoby oczywiście eleganckim sposobem rozwiązania problemu odpadów nuklearnych.

Bądź spokojny, Remundo, we Francji jest tylko jeden projekt tego typu, realizowany przez CNRS w Grenoble, trzeba przyznać, bez większego wsparcia finansowego (nasze smutne rządy od 20 lat nie są w stanie mieć choćby najmniejszej spójnej polityki energetycznej, i zrobić cokolwiek, co dziś wprawia naszego biednego Hulota w zakłopotanie). Z drugiej strony Chiny, Indie, USA i Japonia pospieszyły na drogę toru w postaci ciekłych soli, zapewniając sobie odpowiednie środki. Elektrownie będziemy więc mogli od nich kupić, gdy nadejdzie zima... która nie potrwa długo...
1 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Thorium: przyszłość jądrowa?




przez izentrop » 19/02/18, 20:27

Kanadyjczycy również kandydują, wyraźnie zrozumieli problem https://www.vice.com/fr_ca/article/qkg8 ... a-la-chine , podczas gdy u nas w dalszym ciągu budujemy turbiny wiatrowe z dużą ilością dotacji, bez żadnego związku z realnymi potrzebami.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Diabolorent
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 165
Rejestracja: 13/02/18, 16:37
Lokalizacja: Digne les Bains
x 26

Re: Thorium: przyszłość jądrowa?




przez Diabolorent » 21/02/18, 20:45

Dobry wieczór wszystkim.

Nowość na forum Odkryłem ten temat.

Nie czytałem wszystkich postów, równie dobrze mogę być szczery, ale nagrałem i obejrzałem program (myślę, że mówisz o tym w wątku) na ten temat.

Od tego czasu nikt mnie nie śledzi, ale rozumiem, że niektóre kraje są bardzo zainteresowane produkcją energii, która z pewnością jest przyszłością, ale także przeszłością. gdyby została zastąpiona przez energię nuklearną, jaką znamy dzisiaj, jest to spowodowane wojowniczym interesem i całym sercem mam nadzieję (chociaż bardzo wątpię w naturę ludzką, a raczej jej decydentów), że człowiek wybierze tę obfitość energii (mamy tak dużo toru w rezerwie), bezpieczne i obfite. Ale we Francji niewiele o tym słyszę i to mnie zasmuca.

Zamierzam uważnie przeczytać Twoje posty, aby zobaczyć, gdzie się znajdujesz, tylko po to, aby trochę zwiększyć swój szacunek do rasy ludzkiej. :zaszokować: : Mrgreen:
0 x
"Nie jest oznaką dobrego zdrowia psychicznego, aby być dobrze przystosowanym do chorego społeczeństwa" Jiddu Krishnamurti.
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749

Re: Thorium: przyszłość jądrowa?




przez Sen-no-sen » 23/03/18, 12:28

Energia nuklearna: reaktor przyszłości Astrid wstrzymana


Z naszych informacji wynika, że ​​CEA zaproponowało zmniejszenie rozmiarów demonstratora reaktora na neutrony szybkie ze względu na brak pieniędzy. Rząd musi podjąć decyzję do końca roku.

Choć horyzont w sprawie budowanych reaktorów EPR zaczyna się rozjaśniać – trwają testy reaktorów – na stole pozostaje kwestia tzw. energii jądrowej „czwartej generacji”. Zainicjowany w 2010 r. projekt demonstratora reaktora na prędkie neutrony Astrid ma na celu odpowiedzieć na problem odpadów: spalając zubożony uran i pluton (Francja produkuje 10 ton rocznie) ze spalania obecnej floty EDF. Ma to na celu „zamknięcie” paliwa cyklu i rozwiązać problem dostaw surowców.

Z naszych informacji wynika, że ​​Komisja Energii Atomowej (CEA), kierownik projektu programu, zaproponowała jednak rządowi obniżenie początkowych ambicji. Zamiast budować demonstrator o mocy 600 MW (który miał zostać oddany do użytku do 2039 r.), rozważa obecnie projekt o zmniejszonej mocy: od 100 do 200 MW. Rewizja bezpośrednio związana z finansowym polem manewru jego i jego partnerów (EDF, Framatome, Orano itp.). „Nie ma apetytu na projekt o mocy 600 MW” – zauważa źródło zaznajomione ze sprawą.
Mnóstwo pieniędzy na stole

Od 2010 r. państwo wyłożyło na stół mnóstwo pieniędzy. W ramach programu „Inwestycje przyszłości” (PIA) do 627 r. na rzecz programu przeznaczono 2019 mln euro, z czego 450 mln zostało już wykorzystane. Do tego należy dodać składki wspólników oraz pensje inżynierów CEA, opłacane z przyznanej mu rocznej dotacji. „Musieliśmy już wydać 600–700 mln euro” – ocenia dobry znawca tej kwestii.


Nad projektem pracuje od 500 do 600 osób, połowa z nich w CEA, a reszta z około piętnastoma partnerami (EDF, Framatome, Orano, Cnim itp.), a także w przypadku kilkudziesięciu z nich Japończykami. , związana z projektem od 2014 r. Całkowita koperta wydatków powinna na koniec 850 r. wynieść od 900 do 2019 mln.

A jeśli przemysł nuklearny broni „cnotliwej” zasady reaktorów na prędkich neutronach, główni partnerzy CEA nie wydają się już zbyt pomocni. Zapytany o reaktory na prędkie neutrony, dyrektor generalny Orano (dawniej Areva) Philippe Knoche wskazał, że przy różnych projektach prowadzonych na całym świecie „mogą nastąpić przełomy technologiczne”.
„Czasowa rekalibracja”

Jeśli chodzi o EDF, „obecnie jego przedmiotem jest przede wszystkim rozbudowa floty i odnowienie jej za pomocą EPR” – przypomina ekspert. CEA liczy obecnie na wzmocnione partnerstwo – aż do równych części – z Japonią, która porzuciła projekt reaktora powielającego Monju, ale współpracuje już przy projekcie Astrid. Niektórzy członkowie CEA twierdzą również, że są otwarci na partnerstwo z Chinami, które charakteryzują się szybkim postępem technologicznym.

Rząd będzie musiał podjąć decyzję w tym roku. „Rekonfiguracja projektu, która mogłaby wynikać z rozszerzonego partnerstwa i poszukiwania silniejszego wkładu ze strony partnerów CEA lub z tymczasowej rekalibracji harmonogramu jego realizacji, to elementy, o których trzeba będzie zdecydować w 2018 r., jeśli dynamika tego projektu nabierze tempa miały zostać utrzymane” – wskazało państwo tej jesieni w swoim raporcie z monitorowania przyszłych inwestycji.
Weroniki Le Billon



https://www.lesechos.fr/industrie-services/energie-environnement/0301218315000-nucleaire-le-reacteur-du-futur-astrid-en-suspens-2149214.php
0 x
„Inżynieria czasami polega na wiedzy, kiedy przestać” Charles De Gaulle.
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Thorium: przyszłość jądrowa?




przez izentrop » 23/03/18, 14:21

Najlepiej byłoby przekazać trochę kredytu na projekt MSFR, bezpieczniej i taniej, ale hej! decydenci kierują się kryteriami, które nie są najbardziej racjonalne technicznie. https://fissionliquide.fr/tag/msfr/
0 x
Bardal
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 509
Rejestracja: 01/07/16, 10:41
Lokalizacja: I 56 45
x 198

Re: Thorium: przyszłość jądrowa?




przez Bardal » 23/03/18, 20:18

Bardzo piękny dokument, który nam tam dajesz, izentrop... Tak, bardzo piękny.
0 x

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 138