Fotowoltaika z dachu firmy Sharp: panele słoneczne na słupie!

Forum słoneczna fotowoltaiczna PV i wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej promieniowania bezpośredniego.
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Fotowoltaika off-roof firmy Sharp: panele fotowoltaiczne na słupach!




przez sicetaitsimple » 25/01/18, 15:48

Did67 napisał:Myślałem, że są tylko 3 twarze, w takim przypadku rzeczywiście broni się tak jak ty!

Ale jest północna ściana! Wreszcie, rzeczywiście są 4 twarze zorientowane, nie wiem jak.

Pozostaje wziąć pod uwagę wydajność w świetle rozproszonym, pośrednim?

Wreszcie, wydaje mi się, że omawialiśmy to gdzie indziej, ale niektóre rodzaje energii, nawet te odnawialne, są „modułowe”: hydraulika zapór, biometan, jeśli chcemy… A zatem pewien „szczyt” wtrysku energii PV jest możliwy do opanowania w ciągu te granice...


Ach, nieco zredagowałeś swoją wiadomość, gdy odpowiadałem, więc zasługuje na dalszą odpowiedź.

Tak, szczyt wtrysku fotowoltaicznego jest całkowicie możliwy do opanowania, tak długo, jak pozostanie on stosunkowo marginalny, jak dzisiaj..

Biorąc pod uwagę, że we Francji zainstalowano dziś około 7 GW energii fotowoltaicznej, nie ma problemu. Z 20 czy 30 na pewno też nie.

Jednak moim zdaniem 50 GW to maksimum na 15–20 lat, a potem sprawy się komplikują.

Zawsze musimy patrzeć na innych: aktualnym przykładem jest Kalifornia i jej „kacza krzywa”.

https://www.caiso.com/Documents/Flexibl ... tFacts.pdf
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Fotowoltaika off-roof firmy Sharp: panele fotowoltaiczne na słupach!




przez sicetaitsimple » 25/01/18, 16:18

Uwaga, nawet jeśli nie ma to nic wspólnego z moim początkowym postem, który dotyczył wyłącznie prywatnych instalacji na potrzeby własne, to największa elektrownia fotowoltaiczna we Francji (i chyba w Europie?) w Cestas niedaleko Bordeaux jest zorientowana na wschód-zachód.

Motywacja jest inna, tutaj chodzi o „wypełnienie” witryny, ponieważ jeśli zorientujemy się na wschód-zachód, nie będzie już rzucanych cieni.

Nie jestem zwolennikiem megaelektrowni fotowoltaicznych i ich rozwoju (właściwsze wydaje mi się zagospodarowanie powierzchni takich jak dachy, tarasy dachowe, parkingi, nieużytki przemysłowe itp.), ale przyznam, że ta jest raczej wzorowa pod względem okupacja ziemi.

Zobacz pierwsze zdjęcie artykułu:

https://france3-regions.francetvinfo.fr ... 69507.html
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Fotowoltaika off-roof firmy Sharp: panele fotowoltaiczne na słupach!




przez Did67 » 25/01/18, 17:24

Wszystko zależy od tego, co jest dla nas czynnikiem ograniczającym: powierzchnia podłogi czy m² panelu... A zatem zależy to od odpowiednich cen. Zaskakuje mnie „3 do 4 razy więcej”… Wszyscy inni do tego czasu nie wiedzieli, jak liczyć?

„Dziś w elektrowni takiej jak Cestas produkujemy od trzech do czterech razy więcej energii elektrycznej na równoważnej powierzchni niż w innych elektrowniach we Francji, których wszystkie panele są zorientowane na południe”

W elektrowniach skierowanych na południe nie umieszczamy 3 razy większej powierzchni utraconej pomiędzy dwoma rzędami w porównaniu do powierzchni paneli... Nie pamiętam najniższego azymutu słońca zimą. .
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Fotowoltaika off-roof firmy Sharp: panele fotowoltaiczne na słupach!




przez Did67 » 25/01/18, 17:27

Przez przypadek kliknąłem na reklamę, która się pojawiła: http://devis.monecoprojet.fr/astuce-gen ... lit%C3%A9s

Pozostaje tylko zainstalować „Ostrą wieżę”!
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Fotowoltaika off-roof firmy Sharp: panele fotowoltaiczne na słupach!




przez sicetaitsimple » 25/01/18, 17:38

Did67 napisał:Wszystko zależy od tego, co jest dla nas czynnikiem ograniczającym: powierzchnia podłogi czy m² panelu... A zatem zależy to od odpowiednich cen. Zaskakuje mnie „3 do 4 razy więcej”… Wszyscy inni do tego czasu nie wiedzieli, jak liczyć?

„Dziś w elektrowni takiej jak Cestas produkujemy od trzech do czterech razy więcej energii elektrycznej na równoważnej powierzchni niż w innych elektrowniach we Francji, których wszystkie panele są zorientowane na południe”

W elektrowniach skierowanych na południe nie umieszczamy 3 razy większej powierzchni utraconej pomiędzy dwoma rzędami w porównaniu do powierzchni paneli... Nie pamiętam najniższego azymutu słońca zimą. .


Wszyscy przesadzają, to nie ja to powiedziałem!

Ale w zasadzie „stała” elektrownia (bez trackerów) zwrócona w stronę południową lr to mniej więcej jeden MW na 2ha, podczas gdy tutaj jest to jeden MW/ha. Jest to maksymalna moc zainstalowana.
Wskaźnik produkcji (MWh/rok) jest oczywiście z pewnością nieco niższy niż 2.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Fotowoltaika off-roof firmy Sharp: panele fotowoltaiczne na słupach!




przez sicetaitsimple » 25/01/18, 18:27

Did67 napisał:Wszystko zależy od tego, co jest dla nas czynnikiem ograniczającym: powierzchnia podłogi czy m² panelu... A zatem zależy to od odpowiednich cen. Zaskakuje mnie „3 do 4 razy więcej”… Wszyscy inni do tego czasu nie wiedzieli, jak liczyć?


Tak, ale biorąc pod uwagę gwałtowny spadek cen paneli, „naturalne” jest, że deweloperzy starają się zagęścić. A poza tym pożądane jest, aby elektrownia taka jak Cestas nadal zajmowała 300 ha, to nie jest trywialne!
0 x
Piotr
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 586
Rejestracja: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Fotowoltaika off-roof firmy Sharp: panele fotowoltaiczne na słupach!




przez Piotr » 26/01/18, 15:39

Jak zawsze w sprawie energii odnawialnej, mam tylko dwa pytania:
- Jaki jest zwrot z inwestycji w energię?
- Jaka jest jego żywotność?

Nie zdziwiłbym się, gdyby odpowiedź na pierwsze pytanie była większa niż na drugie.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Fotowoltaika off-roof firmy Sharp: panele fotowoltaiczne na słupach!




przez sicetaitsimple » 26/01/18, 16:01

Petrus napisał:Jak zawsze w sprawie energii odnawialnej, mam tylko dwa pytania:
- Jaki jest zwrot z inwestycji w energię?
- Jaka jest jego żywotność?

Nie zdziwiłbym się, gdyby odpowiedź na pierwsze pytanie była większa niż na drugie.


Jeśli szukasz „poważnych” badań dotyczących fotowoltaiki, odpowiedzi są następujące:

-około 2 lat (z tendencją spadkową): w ciągu około dwóch lat „przeciętny” panel fotowoltaiczny wyprodukował energię niezbędną do jego wytworzenia.
- żywotność a priori większa niż średnio 20 lat (mogą wystąpić wcześniejsze „awarie” i wręcz przeciwnie, znacznie dłuższa żywotność), oczywiście nadal brakuje nam małej informacji zwrotnej na temat -w stosunku do produkcji masowej, która tak naprawdę zaczęła się rozwijać dopiero około dziesięciu lat temu.

Jeśli masz inne dane, warto się nimi podzielić.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Energia odnawialna: energii słonecznej"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 186