Mam piec zbyt mocny (piec na drewno Jotul F121)

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
alvin
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 10/09/10, 20:57
Lokalizacja: Górna Sabaudia

Re: Jotul 121




przez alvin » 28/08/13, 22:03

asert napisała:witam właśnie trafiłem na twoje forum, chodziło mi o to czy znalazłeś rozwiązanie do swojego pieca czy jak jeszcze go masz to co z nim robisz bo szukam jotula 121 z góry dziękuję.


Zmniejszyłem objętość wnętrza pieca za pomocą cegieł ogniotrwałych i zmniejszyłem średnicę przewodu kominowego (ze 180 do 150) aż do wyjścia na dach.
Od tamtej pory działa bez zarzutu. : Mrgreen:

przepraszam ....... dobre badania!
0 x
big-bear-brat-bear
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 11/11/17, 12:10

Odp: Mam za mocny piec (piec na drewno Jotul F121)




przez big-bear-brat-bear » 11/11/17, 13:18

Pozwalam sobie na wznowienie tego starego wpisu, mając nadzieję, że odnajdę w nim trochę życia.
Witam Cię
Natknąłem się na ten temat kilka miesięcy temu i bardzo spodobały mi się twoje rady dotyczące szamotu w Jotul F121, będąc szczęśliwym posiadaczem tego pieca na drewno.
Więc po przeczytaniu ciebie wyłożyłem podłogę mojego pieca klasyczną czerwoną cegłą szamotową.
Mój piec jest bardziej ekonomiczny, ponieważ cegły unoszą płonące drewno, co pozwala mojemu piecowi szybciej nagrzać się do 250 stopni na przedniej ścianie nad drzwiami. Nie podnoszę go wyżej, bo zimno jeszcze się nie objawia. temperatura ta osiągnęła w ciągu około 2 godzin.
Na czas ogrzewania od 6 do 8 godzin przy objętości drewna od 4 do 5 kłód o średnicy 10 i długości 50.
I powiem Ci, że czas nagrzewania i to w dużej mierze dzięki Twojemu murowanemu rozwiązaniu..
Mój Jotul potrzebuje wieczności, aby zejść, więc wielkie dzięki dla ciebie.

Teraz w domu zdecydowaliśmy się umieścić piec na drewno w 2 sypialniach (moja sypialnia + sypialnia gościnna).
Znaleźliśmy dwa małe piece opalane drewnem 9 kW, stalowe, szklane drzwi w cenie poniżej 200 euro za sztukę (produkcja bułgarska).
Zainstalowałem je i ku mojemu zaskoczeniu ten typ pieca jest bardzo zaskakujący.
W przeciwieństwie do mojego F121 lub mojego pieca na drewno Godin Chatelaine, który jest w kuchni, które działają mniej więcej tak samo.
Bardzo szybko się nagrzewa, 15 do 20 minut naświetla całe pomieszczenie, ale jak tylko drewno zgaśnie to stygnie jak tylko ostygnie, no może trochę przesadzam, powiedzmy 1 godzinę.
Więc poszedłem i znowu kupiłem trochę cegieł szamotowych : Mrgreen:
Położyłem trochę na tylnej ścianie bez wypełniania boków i na boki bez wypełniania wszystkiego.
Udało się, chłodziło trochę wolniej.
Ale za mało jak na mój gust, to wytapetuję podłogę, oczywiście bez zatykania wlotu powietrza?
Bo chciałbym zrobić tak jak w F121 i w miarę możliwości zrobić opaskę wokół dna paleniska pieca.
Czy to oznacza przesadę z mojej strony, która może prowadzić do niebezpieczeństwa?
Czekam na twój powrót, dziękuję
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Odp: Mam za mocny piec (piec na drewno Jotul F121)




przez chatelot16 » 11/11/17, 19:49

aby zmniejszyć moc kominka opalanego drewnem, ważne jest, aby nie dokładać cegieł, aby ogień był wyższy ... zmniejsza to miejsce na płomień i niczego nie poprawia, a nawet gorzej, nie pozostawia płomieni. strefy gorącej i odprowadzanie gazów palnych do komina

cegły są przydatne do zmniejszenia rozmiaru kominka na szerokość lub długość, ale nie na wysokość

przy węższym palenisku jego temperatura będzie wyższa nawet przy mniejszej mocy, a spalanie będzie lepsze

moim ulubionym rozwiązaniem kominka zbudowanego po swojemu jest kominek w kształcie odwróconej piramidy...w zależności od pożądanej mocy ogień jest na wysokości lub ma odpowiednią szerokość...pozwala to na zróżnicowanie mocy w zakresie do chcesz
0 x
big-bear-brat-bear
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 11/11/17, 12:10

Odp: Mam za mocny piec (piec na drewno Jotul F121)




przez big-bear-brat-bear » 11/11/17, 20:36

Przepraszam, nie zrozumiałeś mnie
Nie chcę zmniejszać mocy, ale raczej dłużej utrzymywać ciepło.
Nie wytrzymałem i zrobiłem test.
Więc bez cegieł po bokach, ani na dnie pieca, tylko całkowicie zakryta podłoga pieca. Pozostawienie wolnej kratki wlotu powietrza. Więc miejsce na to.

O godzinie 17:23 pokój 4 stopnie, włożenie 5 bali drewnianych o średnicy 30 na 12 + jeden bal o średnicy 30 na XNUMX.
wspiął się z pieca do 250 stopni w 30 minut, potem po godzinie ustabilizował się na 150. pokój na 28 stopni.
powrót na salę na kontrolę o godzinie 21:30,
temperatura pokojowa 26 stopni, piec całkowicie wyłączony, ale letnia temperatura 60 stopni. Wspaniały!!!

Jestem usatysfakcjonowany. Dla mnie to kuchenka, która robi to, czego od niej oczekuję.
Nie wiem, czy będzie to stabilne i bezpieczne w czasie, dam ci znać, jeśli pojawi się coś nowego.

Cegła ogniotrwała, której użyłem, jest taka sama, jak u producentów grilli i kominków. lekko pomarańczowo-żółty i bardzo ciężki.
Mam nadzieję, że moje świadectwo będzie przydatne, dotyczy tylko mnie. : Wink:
0 x
big-bear-brat-bear
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 11/11/17, 12:10

Odp: Mam za mocny piec (piec na drewno Jotul F121)




przez big-bear-brat-bear » 13/11/17, 11:40

Po dwóch dniach użytkowania recenzja
1. Rzadziej dokładam drewno, raz wieczorem przed pójściem spać, po przebudzeniu temperatura jest stabilna między 25 a 26 stopni, piec nie stygnie ponownie, utrzymuje się na poziomie minimum 50 stopni, pozostaje letni, kilka godzin po wygaśnięciu, wewnątrz drewno w białym jesionie.
2. szyba jest mniej zabrudzona niż pierwotnie.
3. zużywając mniej drewna dla bezpieczeństwa, temperatura w pomieszczeniu staje się znacznie bardziej wyrównana, nie podnosi się już do 30 stopni jak przy oryginale, tylko po to, by spaść do 22 stopni, co jest dla mnie wyjątkowo nieprzyjemne, teraz nie pozostaje stabilny przez długi czas i miękki.
Nie wiem, czy powinienem to mówić, ale jestem bardzo, bardzo szczęśliwy, a to wszystko dzięki temu wpisowi.
Wielkie dzięki dla was wszystkich.

Mam teraz do skonsultowania dział instalacji fotowoltaicznych, bo mam kompletną instalację, nie składaną w domu.
A potem przejdę do twojego łatwego postu ogrodniczego. Chcę uprawiać własne warzywa i owoce, nic o tym nie wiedząc..
Mam nadzieję, że poznam tu ludzi. uuuu, jeśli oczywiście istnieje.
Żegnaj, może do zobaczenia wkrótce.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 353