„Potager du Laesseux” w Dordonii

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
jpbord
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 70
Rejestracja: 13/05/17, 23:45
Lokalizacja: 24 Dordongne Bergerac
x 9

„Potager du Laesseux” w Dordonii




przez jpbord » 14/05/17, 00:46

Przede wszystkim dziękuję Did67, który dał mi chęć podjęcia przygody „fenokultury”
Zapisałem się na to forum przekazać wam moje nowe doświadczenie, sukces i porażki,

Prawdą jest, że ten rok zaczyna się źle od przymrozków kwietnia, które spowodowały unicestwienie wszystkich moich owoców stając się w moim sadzie; rok bez! ale musimy pochylić się do matki natury!

Idź odważnie „szczęście jest na łące”

Pozdrawiam wszystkich członków tego Forum
0 x
jpbord
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 70
Rejestracja: 13/05/17, 23:45
Lokalizacja: 24 Dordongne Bergerac
x 9

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez jpbord » 14/05/17, 00:53

przegląd
IMG_3005.jpg
IMG_3004.jpg
IMG_2985.jpg
IMG_2973.jpg
3 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79325
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11044

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez Christophe » 14/05/17, 02:26

Dziękuję za informację zwrotną, niedługo (prawdopodobnie w tym tygodniu) zaprezentuję mój "ogród warzywny w Ardenach" ... Nie posadziłem jeszcze niczego na zewnątrz z powodu nocnych przymrozków (oczywiście wiesz ...), w skrócie wszystko tutaj jest nadal „ciepły” w tacach nasiennych ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
denis17
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 138
Rejestracja: 13/10/16, 13:15
Lokalizacja: 17
x 37

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez denis17 » 14/05/17, 09:24

Piękna powierzchnia i tak mam wrażenie, że jest coś do sadzenia, masz jaką powierzchnię?
Denis, „sąsiad 17” : Wink:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79325
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11044

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez Christophe » 14/05/17, 13:15

Tak piękna powierzchnia, moja będzie znacznie skromniejsza ... na początek :)
0 x
jpbord
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 70
Rejestracja: 13/05/17, 23:45
Lokalizacja: 24 Dordongne Bergerac
x 9

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez jpbord » 14/05/17, 23:14

denis17 napisał:Piękna powierzchnia i tak mam wrażenie, że jest coś do sadzenia, masz jaką powierzchnię?
Denis, „sąsiad 17” : Wink:


Dobry wieczór Denis dziękuję za wizytę, w rzeczywistości jest to stara farma, są hektary 23, ale moje 4 tys. M² warzyw i drzew owocowych zajmują mnie szeroko, po prostu sadzę drzewa owocowe 30 od 3 lat.
Zaletą całej tej powierzchni jest posiadanie paczek 2 z hektarów 4. Im więcej zainwestowałem w szlifierkę do drewna, którą czyszczę.
Cordialement
0 x
jpbord
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 70
Rejestracja: 13/05/17, 23:45
Lokalizacja: 24 Dordongne Bergerac
x 9

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez jpbord » 14/05/17, 23:18

Christophe napisał:Dziękuję za informację zwrotną, niedługo (prawdopodobnie w tym tygodniu) zaprezentuję mój "ogród warzywny w Ardenach" ... Nie posadziłem jeszcze niczego na zewnątrz z powodu nocnych przymrozków (oczywiście wiesz ...), w skrócie wszystko tutaj jest nadal „ciepły” w tacach nasiennych ...

Powodzenia dla twojego przyszłego doświadczenia to prawda, że ​​życie w zimnym regionie nie zawsze jest łatwe, z mojej strony jestem w kierunku Bergerac, ale w zimnym korytarzu i kiedy patrzę na pogodę zrobiłem się w temperaturze Aurillac 1 ° w pobliżu jest taki sam!

Cordialement
0 x
Lachanette
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 31
Rejestracja: 03/01/17, 22:25
Lokalizacja: Północ i Dordogne
x 15

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez Lachanette » 17/05/17, 12:18

Ach, oto świetna wiadomość! Witaj, sąsiadko :D
Ja, jestem w Sarladais, i tylko w niepełnym wymiarze godzin przez kolejne 4 lat, zanim osiądę na stałe, kiedy w końcu przejdzie na emeryturę ...
Wystarczy powiedzieć, że uważnie śledzę ten wątek!
Jeden z moich sąsiadów myśli też o wejściu w fenokulturę. Mam nadzieję, że wkrótce Dordogne będzie dobrze reprezentowane.
Postaram się uczestniczyć w zakresie moich środków (mała obecność na miejscu, brak internetu w domu, kiedy tam jestem), a już spróbuję opanować wysyłanie zdjęć i wrócę wtedy obecny moje testy ...
+
0 x
Lachanette
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 31
Rejestracja: 03/01/17, 22:25
Lokalizacja: Północ i Dordogne
x 15

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez Lachanette » 17/05/17, 14:57

Oto krótka prezentacja historii mojego ogrodu w pobliżu Sarlat.

W kwietniu zeszłego roku wciąż mam mini ogród warzywny, klasycznie wykopany siłą moich starych ramion, i wyrwany ze starej łąki pełnej szarlatanów! dla éviter ogranicz ponowny podbój, zakrywam zarys.

Kwiecień 2016.JPG


Ale jak już odkryłem Dominique Soltner, staram się mulczować, jak tylko mogę, z tym, co znajduję, starą słomą i płatkami lnu (ouch ouch ouch, to nie był dobry pomysł ...)

Może 2016.JPG


Pod koniec Dnia Wszystkich Świętych, ponownie, zgodnie z radą Soltnera, tworzę stałe deski oddzielone małymi smołowanymi ścieżkami, i bez czyszczenia ziemi lub kopania, słomę za pomocą krawędzi.
Kupiłem niszczarkę, więc
Świeży orzech laskowy BRF
BRF drzewa figowego (to też prawdopodobnie nie jest dobry pomysł, czytałem, ponieważ mleko drzewa figowego, nie było góry),
a także ...
bardzo stary centenaire ze słomy (bof, bof?),
stare serce zgniłej topoli (spożycie ligniny?)
wszystko, co mogę odebrać z martwych liści (ale dopiero zaczynają spadać)
trochę koszenia trawy
małe siano (ale nie ośmielam się zbyt wiele, bojąc się nasion: jeszcze nie odkryłem fenologii ...)
lekki pobór popiołu drzewnego

Październik 2016-1.JPG


Wreszcie, gdy opuszczę ogród na miesiące 6, pokryję całą brezentową ściółkę, która pozwala na przejście wody, ponieważ w przeciwnym razie nie ufam tej łące, aby odzyskać przewagę!

Październik 2016-2.JPG


Spędzam sześć miesięcy zimy odkrywając fenologię! :D
Kiedy wrócę w kwietniu, po odłączeniu:

Kwiecień 2017-1.JPG


Jestem całkiem zadowolony z wyglądu ziemi. Quackgrass przychodzi dość łatwo. Korzystam z okazji, aby oczyścić bandę graniczną, która nie została ściśnięta (po lewej na zdjęciu).
Na ściółkowanych pasach mulczowanie nie zniknęło całkowicie. Czy to z powodu plandeki? Czy to z powodu użytych materiałów? Czy moje życie na ziemi jest wystarczająco aktywne? (20 cm głębokości, mam pH 5 ...)

Kwiecień 2017-2.JPG


Koszliśmy zielone trawy rozrzucone na starej ściółce (nie jestem pewien, że to dobry pomysł?), A następnie rzuca się dwoma rolkami siana. Na szczęście syn przyszedł po rękę! Cóż, w rzeczywistości wyciągnęliśmy siano dwa, ale musiałem zrobić zdjęcie.

Kwiecień 2017-3.JPG


Kwiecień 2017-4.JPG


Skorzystałem z okazji, aby skolonizować nowy zakątek łąki. Uwielbiam uprawiać ogród za tak niską cenę!
ma teraz kształt L i tworzy 150 m2, To był 16 m2 w zeszłym roku.

Kwiecień 2017-5.JPG


Następnie sadzono ziemniaki, trochę późno wysiano fasolkę szparagową (na początek lipca), przesadzamy białą cebulę i sałatki ... Będzie trzeba zobaczyć, co daje. Będę tam w przyszłym tygodniu, nie mogę się doczekać!
2 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Odp .: „Potager du Laesseux” w Dordonii




przez Did67 » 17/05/17, 16:47

Lachanette napisał:

Świeży orzech laskowy BRF
BRF drzewa figowego (to też prawdopodobnie nie jest dobry pomysł, czytałem, ponieważ mleko drzewa figowego, nie było góry),
a także ...
bardzo stary centenaire ze słomy (bof, bof?),
stare serce zgniłej topoli (spożycie ligniny?)
wszystko, co mogę odebrać z martwych liści (ale dopiero zaczynają spadać)
trochę koszenia trawy
małe siano (ale nie ośmielam się zbyt wiele, bojąc się nasion: jeszcze nie odkryłem fenologii ...)
lekki pobór popiołu drzewnego



Zastosowano tylko kilka uwag na temat tej „listy materiałów”:

a) Uważam, że cała materia organiczna ma powrócić na ziemię, na powierzchnię, w celu tlenowego rozkładu (w obecności tlenu). Więc nie używam już plastikowej folii, ale zapewniam cię, zacząłem od tej samej głupoty!

b) Ale bogactwo pierwiastków (a więc późniejsze nawożenie), stosunek C / N (a więc tworzenie się substancji humusowych i "efekt depresyjny"), szybkość naturalnych cykli nie są takie same, ponieważ koszenie, bakteryjny, szybki do kory, że większość grzybów nawet nie atakuje, więc ultra wolno ...

c) Stara słoma: brak zauważalnej różnicy w stosunku do „nowej” słomy, chyba że zgniła (co oznaczałoby rozkład i znaleźlibyśmy te same wady, co kompostowanie na hałdach). Pozostaje jednak słabym materiałem, który należy uzupełnić odpowiednią ilością ścinków trawy.

d) Drzewo figowe: uważaj na fałszywe dowody; Testy szparagów przeprowadziłem „bez pracy” na martwych liściach drzew orzecha włoskiego, cieszących się bardzo złą opinią; test jest całkowicie poprawny (nawet jeśli mrozy i norniki oznaczają, że nie jest doskonały!). Lateks drzewa figowego może mieć drażniące „zalety” dla ludzkiej skóry i może być bardzo interesujący dla organizmów. Obserwuj tempo rozkładu. Nie jestem świadomy zastosowania bakteriostatycznego działania lateksu figowego (w przeciwieństwie do garbników dębowych, używanych do ochrony skór przed rozkładem poprzez przerobienie na skórę) lub niektórych pochodnych benzenu niektórych drzew iglastych (stosowanych w cukierek).
Musimy być ostrożni, ponieważ plaga rozumowania polegająca na „antropomorfizowaniu” warzywnika (porównajmy to do człowieka: gleba „nie męczy”, roślina nie dusi innej rośliny itd.) Żargon jest pełny ślady tej wady)

e) Stary pień, jeśli nie waży dużo, to dlatego, że jego większość została już strawiona i znalazła się „w powietrzu” (CO²). Coś pozostaje blisko popiołów! Nic szkodliwego. Pracuj za niewiele ...

f) Jeśli twoje pH wynosi 5, możesz iść stopniowo, ale bardziej hojnie z popiołem drzewnym ... Czy jesteś na bazie schistozy?
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 428