O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364

Re: O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!




przez Forhorse » 02/05/17, 22:54

Głupie pytanie, ale dlaczego jesteś sianem, a nie słomą?
Ponieważ w momencie zbioru ponad 3/4 słomy ulega rozdrobnieniu. A nawet jeśli doda do pól materię organiczną, prawdopodobnie nie byłoby zbyt wielu niedoborów, gdyby do ogrodów wykorzystano trochę więcej.
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13712
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1524
Kontakt :

Re: O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!




przez izentrop » 03/05/17, 08:56

Funkcje są takie same http://www.gerbeaud.com/jardin/fiches/p ... ,1221.html

Różnica polega na C/N, która może sięgać 150 dla słomy i 20 dla siana. C/n wpływa na szybkość rozkładu i można go skorygować, dodając do słomy skoszoną trawę. https://fr.wikipedia.org/wiki/Rapport_C/N, ale także, w mniejszym stopniu, ze względu na zawarte w nim składniki odżywcze.

Ściółka to także słoma, koszenie, ścinki drewna, martwe liście, pozostałości pożniwne, roślinność spontaniczna, kompost z odpadów zielonych, obornik +/- słoma

Dlatego ściółka pełni także rolę kompostu powierzchniowego.
Uwalnia składniki odżywcze, które mogą być bezpośrednio przyswajane przez korzenie roślin (szczególnie przy każdym deszczu i podlewaniu).

Ponieważ kompost do swojej pracy potrzebuje powietrza i wilgoci, aktywna jest tylko ta część, która ma kontakt z glebą. Zamknięty, dobrze nawilżony kompost szybciej wytwarza próchnicę, która może zostać wchłonięta do gleby.

Ponieważ w momencie zbioru ponad 3/4 słomy ulega rozdrobnieniu. A nawet jeśli doda do pól materię organiczną, prawdopodobnie nie byłoby zbyt wielu niedoborów, gdyby do ogrodów wykorzystano trochę więcej.
0 x
Nie, na gruntach rolnych brakuje próchnicy. Dzisiejsza pszenica została wybrana w celu zwiększenia plonów kosztem słomy. Praktyki uprawowe z głęboką orką zimową sprzyjają mineralizacji materii organicznej i zmniejszają poziom próchnicy gleba jest znacznie bardziej podatna na erozję.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!




przez Did67 » 03/05/17, 14:26

Forhorse napisał:Głupie pytanie, ale dlaczego jesteś sianem, a nie słomą?
Ponieważ w momencie zbioru ponad 3/4 słomy ulega rozdrobnieniu. A nawet jeśli doda do pól materię organiczną, prawdopodobnie nie byłoby zbyt wielu niedoborów, gdyby do ogrodów wykorzystano trochę więcej.


Nie ma czegoś takiego jak „głupie pytanie”. Odpowiedź może być taka – wystarczy spojrzeć na reakcje polityczne!

Większość ogrodników „mulczuje” słomą.

Kiedy pomyślałem o tym, co nazwałem „leniwym ogrodem warzywnym”, to znaczy sposobem na produkcję dużej ilości warzyw (przynajmniej tyle samo, co w konwencjonalnym ogrodzie) przy bardzo małej pracy i w sposób „więcej niż organiczny” (bez pestycydów, w tym bez niektórych dopuszczonych do użytku „organicznego”, ale które moim zdaniem są szkodliwe nawet jeśli są naturalne) doszedłem do wniosku, że okrywowa oprócz blokowania chwastów, oprócz walki z parowaniem, oprócz zabezpieczenia gleby przed działaniem kropel deszczu, konieczne było także odżywienie organizmów żywych w glebie, które u mnie pracują i poprzez ich rozkład nawożenie gleby. ..

Dobrze odżywione organizmy glebowe wytwarzają klej, który przyczynia się do „agradacji gleby”: gleba „sama się rozluźnia!”

Nie mogłem więc zrobić nic innego, jak tylko sadzić/siać i zbierać (masowo)…

Zatem słoma w ogrodzie ma tę samą wadę, co słoma na paszę! Jest biedna (ponieważ najbogatszych usunęliśmy, kłosy z ziarnami). Dlatego słabo odżywia organizmy żywe w glebie, zwłaszcza robaki, które są bardzo bogate w białko (to prawdziwe „steki”). Jego rozkład powoduje, że do gleby dostaje się niewiele składników mineralnych (zboża nie „marnują” tych pierwiastków na budowę pustej łodygi!), przez co efekt nawożenia jest ograniczony...

Doszedłem więc do wniosku, że jeśli chcę „wzmocnić” mechanizmy żyjące w glebie mojego ogródka warzywnego, to lepiej dobrze odżywić moje organizmy glebowe. Przysypcie więc sianem... Uważam się za „hodowcę żywych organizmów glebowych”, a nie ogrodnika. To są organizacje, które zajmują się dla mnie ogrodnictwem. Zatem jak każdy hodowca muszę dobrze karmić swoje „stado”!

Wyniki bez żadnej uprawy (nawet grelinette) są spektakularne. Zobacz zdjęcia w aktualnościach Rolnictwo / ogrodnictwo-bardziej-niż-bio-en-siew-live-bez-zmęczenie t13846.html lub moje filmy na Youtube (w wewnętrznej wyszukiwarce serwisu wpisz „Potager du Paresseux”).

Ale to skutkuje debatą etyczną, którą toczyliśmy powyżej: czy „niszczenie paszy” w ogrodzie jest „zrównoważone”, „rozsądne”...? Pytanie, na które udzielam odpowiedzi wskazanej powyżej.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2491
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 364

Re: O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!




przez Forhorse » 03/05/17, 22:38

izentrop napisał: Dzisiejsza pszenica została wybrana w celu zwiększenia plonów kosztem słomy.


Tak i prawdopodobnie nie na temat, ale powinieneś wiedzieć, że chemicznie poddajemy uprawy za pomocą produktu, który rolnicy nazywają „skracaczem”, który oprócz selekcji pomaga uzyskać możliwie najkrótsze łodygi… a więc mniej słomy (ale celem nie jest mieć mniej słomy, ale po prostu zadbać o to, aby plony nie „przesypywały się” pod ciężarem kłosów)
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13712
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1524
Kontakt :

Re: O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!




przez izentrop » 04/05/17, 01:20

Forhorse napisał:
izentrop napisał: Dzisiejsza pszenica została wybrana w celu zwiększenia plonów kosztem słomy.
Tak i prawdopodobnie nie na temat, ale powinieneś wiedzieć, że chemicznie poddajemy uprawy za pomocą produktu, który rolnicy nazywają „skracaczem”, który oprócz selekcji pomaga uzyskać możliwie najkrótsze łodygi… a więc mniej słomy (ale celem nie jest mieć mniej słomy, ale po prostu zadbać o to, aby plony nie „przesypywały się” pod ciężarem kłosów)
OK, ale także z powodu przedawkowania azotu. Ale ok! Najważniejsze było ściółkowanie. Dlatego ściółkowanie przy użyciu dostępnych środków i właściwej dawki też jest dobre.
1 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!




przez Did67 » 04/05/17, 08:46

Forhorse napisał:
... ale powinieneś wiedzieć, że poddajemy uprawy chemicznej obróbce produktem, który rolnicy nazywają „skracaczem”, który oprócz selekcji pomaga uzyskać możliwie najkrótsze łodygi… a zatem mniej słomy (ale celem nie jest uzyskanie mniej słomy, ale po prostu tak, aby plony nie „przesypywały się” pod ciężarem kłosów)


Natomiast konwencjonalne zboża są systematycznie traktowane środkiem grzybobójczym w momencie wysiewu, a więc na krótko przed zbiorami. Dlatego też nie lubię słomy w swoim ogródku warzywnym... Łąki naturalne nigdy nie są poddawane zabiegom... Łąki tymczasowe natomiast mogą nosić ślady poprzednich upraw...
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13712
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1524
Kontakt :

Re: O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!




przez izentrop » 05/05/17, 00:53

Did67 napisał:Natomiast konwencjonalne zboża są systematycznie traktowane środkiem grzybobójczym w momencie wysiewu, a więc na krótko przed zbiorami.
Dobry miesiąc, aż zniknie syntetyczny produkt, co nie ma miejsca w przypadku organicznej obróbki miedzi, więc trzeba wybrać...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: O. De Schutter, globalny model rolnictwa dobiegł końca!




przez Did67 » 05/05/17, 10:21

Z tego powodu całkowicie zakazałem stosowania miedzi w moim ogródku warzywnym. Oraz nawozy pochodzenia górniczego. Mówię więc o ogrodzie warzywnym „więcej niż organiczny” (w sensie „oznakowanego” organicznego AB).
0 x

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 234