Leniwy ogródek warzywny w Bretanii

Rolnictwo i gleby. kontrola zanieczyszczeń, rekultywacja gleby, humus i nowych technik rolniczych.
jmlr03
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 07/12/16, 10:41

Re: Ogród warzywny leniwca w Bretanii




przez jmlr03 » 02/02/17, 09:58

jpg43 napisał:Dzień dobry. Chociaż brał udział w forum (Bretania) i przez 2 lub 3 lata uprawiałem z teściem ogród warzywny kilka metrów od morza w Kerpape niedaleko Lorient wiele dekad temu, nie jestem już w Bretanii. Czasem tam chodzę, mój brat uprawia malutki ogródek warzywny 2, 3 metrów od plaży, na granicy 56,44.

Jestem zatem na drugim końcu Loary (43) Brioude, a właściwie na dopływie: Allier w klimacie półkontynentalnym.

Coraz mniej uprawiam ziemię (wraz z wiekiem) i w tym roku po odkryciu Didiera przygotowałem kilka kwietników obsypanych sianem.

Mamy małą grupę ogrodników praktykujących różne metody oprócz tej.
Grupa ta powstała wokół lokalnego stowarzyszenia działań i szkoleń.Pierwsza działalność miała miejsce z okazji Dni Ogrodu (ogólnopolskie wydarzenie w pierwszy weekend czerwca. Sobotni dzień targowy.

Bonne kontynuacją.

Z poważaniem.
Mixieer56 napisał:
jpg43 napisał:Dzień dobry. Chociaż brał udział w forum (Bretania) i przez 2 lub 3 lata uprawiałem z teściem ogród warzywny kilka metrów od morza w Kerpape niedaleko Lorient wiele dekad temu, nie jestem już w Bretanii. Czasem tam chodzę, mój brat uprawia malutki ogródek warzywny 2, 3 metrów od plaży, na granicy 56,44.

Jestem zatem na drugim końcu Loary (43) Brioude, a właściwie na dopływie: Allier w klimacie półkontynentalnym.

Coraz mniej uprawiam ziemię (wraz z wiekiem) i w tym roku po odkryciu Didiera przygotowałem kilka kwietników obsypanych sianem.

Mamy małą grupę ogrodników praktykujących różne metody oprócz tej.
Grupa ta powstała wokół lokalnego stowarzyszenia działań i szkoleń.Pierwsza działalność miała miejsce z okazji Dni Ogrodu (ogólnopolskie wydarzenie w pierwszy weekend czerwca. Sobotni dzień targowy.

Bonne kontynuacją.

Z poważaniem.

JP


Dziękuję za wiadomość, JP, dobrze rozumiem Twoje zobowiązania, postaram się utworzyć grupę Bretania - Pays de la Loire, aby dzielić się doświadczeniami z zakresu fenokultury.

Bonne kontynuacją.

szczerze

Trochę


JP

cześć
Jestem w Allierze i też poszukuję ogrodników, którzy mają jakieś doświadczenie w tej dziedzinie
ponieważ odkryłam tę metodę jesienią i objęłam cały ogródek warzywny
mając nadzieję na jakieś odpowiedzi
Cordialement
JL
0 x
jmlr03
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 07/12/16, 10:41

Re: Ogród warzywny leniwego sojusznika




przez jmlr03 » 02/02/17, 10:14

WITAJ
Jestem w sojuszu. CUSSET
Tę metodę uprawy odkryłam jesienią
więc pokryłem cały mój ogród warzywny sianem
Dlatego szukam kogoś, kto mógłby mi udzielić wskazówek.
Cordialement
jm
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: Ogród warzywny leniwca w Bretanii




przez Ahmed » 02/02/17, 19:39

Jmlr03, Witaj tutaj!
Zauważyłem, że masz pewne trudności z wyświetlaniem wiadomości: wiedz, że masz godzinę na ich edycję za pomocą lewego przycisku, znajdującego się w górnej i prawej części okna; Na prawo od przycisku edycji znajduje się kolejny przycisk umożliwiający anulowanie wiadomości (w kształcie krzyża św. Andrzeja). Nie wahaj się skorzystać z tych funkcji dla większej czytelności i uniknięcia pracy w trybie serwisowym. : Wink:
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
garancevoyageuse
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 08/01/17, 17:10

Re: Ogród warzywny leniwca w Bretanii




przez garancevoyageuse » 05/02/17, 18:57

Witam,

Jestem bratem jpg43 i właściwie mam malutki ogródek w ASSERAC (44) około 700 m od Morbihan, bardzo blisko Pénestin. W ogóle nie znałem takiego sposobu wykorzystania siana bez uprawy.W tym roku jestem na emeryturze i zamierzam trochę powiększyć ten ogród, wchodząc na trawnik (a nie trawę) bogaty w robaki (w ciągu roku wyrosły dwa krety) zainwestowałem dużą część trawnika i jako jedyny co najmniej 500 m od siebie mam kretowiska!), pozostaje znaleźć siano, ale na małym obszarze powinno to być w miarę łatwe. Przeczytam wszystko, co na ten temat napisano temat i będę Cię informował
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny leniwca w Bretanii




przez Did67 » 05/02/17, 19:03

Bardzo dobrze jest wyjść na trawnik. Gleby są dobrze „zaludnione”.

Teraz może być trochę ciasno, aby trawnik mógł się rozłożyć przed siewem. Radzę Ci w tym pierwszym roku przygotować rośliny w małych doniczkach (doniczki po jogurtach z recyklingu?). Umieszczasz je na miejscu, przekopując siano i resztki trawnika – nawet jeśli ziemia jest nadal twarda!

Czy wiesz, że krety wcale nie są szkodliwe, poza tym, że jedzą robaki? Nie „gryzą” warzyw korzeniowych ani bulwiastych, jak robią to norniki (lub kretoszczury). Wręcz przeciwnie, spulchniają i napowietrzają glebę.

Jeśli masz zarazę ziemniaczaną, selerową, rzepę lub buraki czerwone, to jest to drugie (norniki). Z zewnątrz „kretowiska” wyglądają tak samo!
0 x
garancevoyageuse
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 3
Rejestracja: 08/01/17, 17:10

Re: Ogród warzywny leniwca w Bretanii




przez garancevoyageuse » 06/02/17, 17:25

Witam,
Dziękuję za informację, rzeczywiście trawnik ma mnóstwo "zagięć" powstałych na skutek działalności robaków tej zimy

Mam też norniki! Przy niewielkich zniszczeniach w 2016 r. (zjedzone kilka ziemniaków i marchwi) jest zatem do zniesienia.
Rzeczywiście zacznę od roślin w „zatyczkach”, doniczki po jogurtach, czemu nie. Myślałam, że siew bezpośredni nie da dobrych efektów przy ubitym trawniku, pod sianem. Czekam na następną wiosnę, bo trawnik przez całą zimę jest bardzo podmokły (czysta glina 10 cm pod ziemią), nawet jeśli początkowo będzie się to wiązało z poruszaniem się po drewnianych deskach (tworząc regularne odstępy tak, aby tworzyły jedno lub dwa grządki rosnące)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Ogród warzywny leniwca w Bretanii




przez Did67 » 06/02/17, 17:47

garancevoyageuse napisała:Mam też norniki! Przy niewielkich zniszczeniach w 2016 r. (zjedzone kilka ziemniaków i marchwi) jest zatem do zniesienia.


Nie jestem pewien, czy będzie to znośne.

Pod osłoną są „ukryte”. Para obecna wiosną może mieć w ciągu jednego sezonu teoretycznie prawie 300 potomstwa! Z małymi i małymi...

Ryzykujesz więc, że szybko doświadczysz tego, czego doświadczyłem ja: 24 selery posadzone i 24 selery... nadgryzione przez kretoszczury. W ogóle się nie dzielą!

Chata. Sztućce. Wszystko, czego potrzebują.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "rolnictwo: problemy i zanieczyszczeń, nowych technik i rozwiązań"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Bing [Bot] i goście 343