Demonstrator do produkcji energii elektrycznej z roweru!

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Senor Chang
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 24/08/16, 08:58

Re: Demonstrator wytwarzania prądu na rowerze!




przez Senor Chang » 24/08/16, 09:30

Witam,

Chciałbym odświeżyć wątek sprzed dwóch lat, planuję przeprowadzić dokładnie ten sam zestaw edukacyjny: rower napędzający alternator w celu wygenerowania 220 V, bez akumulatorów, aby pokazać związek między pedałowaniem a zasilaniem urządzeń .

więc przymocowałem koło do mini hulajnogi do elektrycznego quada (36 V 500 W). Rower umieszczony na stojaku napędza alternator poprzez tarcie pomiędzy kołem roweru a kołem hulajnogi.

Dlatego osiągam zmienną moc prądu stałego od 0 do 36 V, w zależności od prędkości pedałowania.

Do tego dodałem regulator napięcia zmiennego, ustawiony na 24 V DC.

=> problem, planowałem podłączyć ten zespół do falownika 24dc -> 220v ac bez akumulatora, z tym wyjątkiem, że ten nie chce się uruchomić...

Nie mogę więc przejść z regulowanego napięcia 24 V prądu stałego na 220 V prądu przemiennego bez użycia baterii :(...

Jeśli masz pomysł, nie wahaj się!

dziękuję!
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Re: Demonstrator wytwarzania prądu na rowerze!




przez chatelot16 » 24/08/16, 10:02

przetwornica 24V na 220V wymaga wystarczającej dostępnej mocy, aby uruchomić i zasilić to, co jest podłączone do 220... przy najmniejszym braku wyłącza się całkowicie niemożliwie bez akumulatora

do celów edukacyjnych bez baterii nie da się zastosować zwykłego konwertera

trzeba zadowolić się 220 urządzeniami, które mogą pracować na zmiennym napięciu: klasycznym generatorem, alternatorem z uzwojonym wyjściem, wyjęciem regulatora, zastąpieniem go prostym reostatem i regulacją ręczną

ręczne sterowanie regulacją pokazuje kolejny problem: gdy napięcie jest za niskie, jeśli zwiększymy podekscytowanie, zwiększymy wysiłek wymagany od pedału i zmusimy go do zwolnienia, co nie zwiększy mocy.... regulacja przy niskim źródło zasilania przyprawia o ból głowy... dlatego nie ma automatycznego rozwiązania bez akumulatora

alternator z generatorem o mocy 2000 W ma zbyt duże straty mocy, gdy jest pusty, aby można go było używać na rowerze: rozwiązanie, należy go używać przy napięciu 110 V: jego moc nominalna spada 4 razy mniej, 500 W, które jest idealne dla roweru, a utrata mocy, gdy jest pusta, staje się bardzo niska i jego działanie staje się doskonałe, regulacja wzbudzenia staje się bardzo pouczająca
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68

Re: Demonstrator wytwarzania prądu na rowerze!




przez Dirk Pitt » 24/08/16, 10:21

.
Już kiedy to czytam, obawiam się:
Senorchang napisała:Dojeżdżam więc do moc zmienna z 0 do 36 woltów prąd stały w zależności od prędkości pedałowania.


musisz pozostać pod napięciem stałym i nie próbować przekształcać go na 230VAC
na przykład podłącz małą wiertarkę akumulatorową bezpośrednio do generatora (bez akumulatorów) i spróbuj po prostu wywiercić otwór w drewnie. To bardzo pouczające!
lub jak wspomniano powyżej: opór w filiżance herbaty i pedałowanie, aż woda będzie gorąca: to także bardzo pouczające!
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Senor Chang
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 24/08/16, 08:58

Re: Demonstrator wytwarzania prądu na rowerze!




przez Senor Chang » 24/08/16, 14:03

Dziękuję Ci za Twoje odpowiedzi ! No właśnie, małe zamieszanie z rana pomiędzy mocą a napięciem...!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Demonstrator wytwarzania prądu na rowerze!




przez Did67 » 25/08/16, 10:48

Tutaj widzimy, że rozwijamy dość niskie moce. Albo odwrotnie, że nasze zwykłe urządzenia zużywają niesamowitą ilość energii, gdyby trzeba było ją wytworzyć przy użyciu siły mięśni. Na szczęście jest ropa, gaz, a nawet energia jądrowa!

Naśmiewamy się z kolarzy Tour de France: nawet na dopingu osiągają maksymalną moc 400 W. Nawet elektryczny młynek do kawy!

Więc tak, to będzie bardzo pouczające. Pod warunkiem, że wyjaśnisz i nie poprzestaniesz na „to nie działa dobrze!”
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12308
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2970

Re: Demonstrator wytwarzania prądu na rowerze!




przez Ahmed » 25/08/16, 12:16

Słusznie to podkreślasz, Zrobił:
Albo odwrotnie, że nasze zwykłe urządzenia zużywają niesamowitą ilość energii, gdyby trzeba było ją wytworzyć przy użyciu siły mięśni.

Interesujące jest porównanie obecnych urządzeń ze starymi, ręcznymi systemami: w przypadku młynka do kawy, o którym wspomniałeś, zdajemy sobie sprawę, że przyjęte rozwiązanie techniczne różni się znacznie od pierwszych modeli, ponieważ kwestia zużycia energii jest tylko zmienną regulacyjną, najważniejsze jest to, że urządzenie dostosowuje się do charakterystyki uniwersalnego silnika elektrycznego (dobry stosunek masy do mocy, tani, niska energooszczędność, duża prędkość obrotowa)...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: angouleme
x 264

Re: Demonstrator wytwarzania prądu na rowerze!




przez chatelot16 » 25/08/16, 13:33

młynek do kawy ?

wracamy do kruszenia kości, od strony energetycznej!

stara technika młynków do kawy była typu śrubowego, o osi pionowej, która miażdżyła ziarna bardziej siłą niż prędkością... dobrze sprawdza się przy małej mocy... nie męczy nas kręcenie korbą

nowocześniejsze rozwiązanie to silnik elektryczny o mocy 200 W i małe śmigło... jeśli nie ma wystarczającej mocy, aby kręcić wystarczająco szybko, to nie działa... to jest mniej korzystne dla jakości kawy, że przegrzanie, coś robi zbyt cienki, bezużyteczny, a jednocześnie pozostawiający coś za dużego

jedyną zaletą elektrycznego młynka do kawy jest to, że jest bardziej ekonomiczny w budowie niż stary młynek śrubowy z twardej stali

ten sam problem dotyczy młynów młotkowych: nowoczesne systemy wysokoobrotowe są tańsze w zakupie niż systemy siłowe, takie jak kruszarka Blake’a, która istniała w kamieniołomach dawno temu i której już dziś w naszym kraju nie spotykamy… wciąż widzimy w telewizji na poboczach dróg w Indiach czy Chinach, gdzie rozbijamy modzele tam, gdzie są potrzebne
0 x
Avatar de l'utilisateur
Piotr
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 363
Rejestracja: 25/10/23, 13:51
x 20

Re: Demonstrator wytwarzania prądu na rowerze!




przez Piotr » 03/11/23, 12:21

Panowie!
Wy, których żony jeżdżą na rowerkach treningowych... NIEKONIECZNE!
(ze strachu przed przybraniem kilku gramów...jedząc ciastka...)
Dodaj dynamo do roweru... aby naładować akumulatory.
: Twisted:
0 x
Avatar de l'utilisateur
Macro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6526
Rejestracja: 04/12/08, 14:34
x 1641

Re: Demonstrator wytwarzania prądu na rowerze!




przez Macro » 03/11/23, 13:17

Peter napisał:
Dodaj dynamo do roweru... aby naładować akumulatory.
: Twisted:


I wyładować tłuszcz z ich tyłków
0 x
Jedyne bezpieczne w przyszłości sprawa. To, że może istnieć prawdopodobieństwo, że jest on zgodny z naszymi oczekiwaniami ...
phil59
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2223
Rejestracja: 09/02/20, 10:42
x 510

Re: Demonstrator wytwarzania prądu na rowerze!




przez phil59 » 04/11/23, 18:49

Peter napisał:Panowie!
Ty, którego wasze kobiety jeździć na rowerze stacjonarnym... NIEKONIECZNE!
(ze strachu przed przybraniem kilku gramów...jedząc ciastka...)
Dodaj dynamo do roweru... aby naładować akumulatory.
: Twisted:


No cóż, mam tylko jedno... : Lol:
0 x
hmmmmmm, hmmmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmm, huh, hmmmmmmmmmmmm.

: Oops: :płakać: :( :zaszokować:

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 355