Wybierz hydraulicznego mikro turbiny: Peltona lub śmigło?

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Wybierz hydrauliczną mikroturbinę: Pelton czy śmigło?




przez izentrop » 17/06/16, 14:44

Christophe napisał:
Ten projekt, który miałem już dawno temu, nie jest straszny i wymaga ciężkich prac inżynierskich...
Gdzie widziałeś, że wydajność wyniosła 25%

Zgodnie z tabelą:

Wysokość spadku pod turbiną: 2,50 metra
Wymagany przepływ wody: 35 do 45 litrów wody na sekundę
Moc nominalna: 500 watów


Weźmy najgorszy przypadek (największa moc hydrauliczna): https://www.econologie.com/calculer-puis ... chute-eau/ daje moc hydrauliczną brutto 1100W

Uzyskanie z tego 500W nie jest takie złe, to 45% ogólnej sprawności (sprawność turbiny = 60-70% i sprawność generatora = 80-90%.. czyli odpowiada to 45%...)
Tak, ale przy spadku o 10 m daje to 4.4 KW.

Zacząłem od energii potencjalnej 150 ton na 10 m = ~4 kWh. Skończyliśmy prawie tak samo.

6 kWh w 24 godziny? Strumień przepływa 20 m³/h?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Wybierz hydrauliczną mikroturbinę: Pelton czy śmigło?




przez Christophe » 17/06/16, 14:52

W tym przypadku dobrze zoptymalizowana turbina 200W (hydrauliczna + elektryczna) wyprodukuje więcej energii niż słabo wyeksploatowana turbina 4KW (nie wspominając o niekoniecznie dużo cięższej inwestycji przy 4kW)
0 x
lilian07
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Wybierz hydrauliczną mikroturbinę: Pelton czy śmigło?




przez lilian07 » 17/06/16, 17:32

Dziękuję za dostrzeżenie i zrozumienie, że każdy system musi mieścić się w obszarze opłacalności (samodzielna konstrukcja i forums na to pozwolić). Jeśli nie stracimy zbyt dużo pieniędzy, zadowala nas przyjemność osiągnięcia, przyjemność zbliżania się do autonomii i przyjemność tworzenia systemu, który udaremnia gospodarkę. Zmuszamy do mówienia o inwestycjach, bo inaczej wszystkie rozwiązania są możliwe i nic nam już nie jest narzucane. Wracając do Peltona, jest to według mnie najprostsza i najłatwiejsza w wykonaniu rura o małej średnicy plus solidne aluminiowe koło bezpośrednio połączone z wysokowydajnym alternatorem PMA, sprawdzonym w sektorze energetyki wiatrowej...
Po 50% sprawności wychodzi mi od 200 do 300 W, jak mówiłem, jest to ograniczone, ale dochodzimy do tego, co jest osiągalne i jest to już niezła moc ciągła.
Izentrop pokazuje, że regulator nic nie kosztuje, wtryskiwacze kosztują 6 euro, Pelton i jego alternator (200) oraz istniejąca rezerwa i rura PE (40).
Jak mówi Christophe do maksymalnej wydajności możemy zbliżyć się ustalając sekcję wtrysku dla danego koła i wysokość poboru wody. Przy tej mocy udaje mi się mieć kilkugodzinny bufor potencjału i strumień daje tyle, aby mieć średnią moc przez co najmniej 8 miesięcy w roku (od 20 do 60 m3/h)....
To ograniczone, ale realistyczne...
Dla Izentrop: 6 kwh/dzień, moje obliczenia opierają się na mocy 0.3 kw * 24h.... mały margines błędu = 6 kwh nie jest to pomijalne w przypadku energii, której współczynnik obciążenia jest bardzo wysoki.. ..jeśli I dodaj system ekonomiczny, to prawie 1 euro dziennie oszczędności....Szacuję, że rentowność mniejsza niż 2 lata przy zakupie falownika wtryskiwaczy z marżą na współczynniku opłaty pozwala na niezły wynik.
Prostota Peltona zawsze mnie fascynowała. Można dodać wtryskiwacze, aby zoptymalizować kaprysy natężenia przepływu małych strumieni... jego współczynnik obciążenia jest maksymalny, gdy brakuje energii słonecznej.
To wspaniały projekt dotyczący energii odnawialnej, który jest jednym z najprostszych do zrealizowania, gdy istnieje potok o znacznej różnicy wysokości...
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Wybierz hydrauliczną mikroturbinę: Pelton czy śmigło?




przez izentrop » 24/06/16, 11:43

Witam,
Ponieważ masz już fajkę, pelton jest rzeczywiście najbardziej odpowiedni.
Christophe napisał:W tym przypadku dobrze zoptymalizowana turbina 200W (hydrauliczna + elektryczna) wyprodukuje więcej energii niż słabo wyeksploatowana turbina 4KW (nie wspominając o niekoniecznie dużo cięższej inwestycji przy 4kW)
W przypadku generatora z magnesami trwałymi maksymalna moc jest proporcjonalna do prędkości obrotowej http://www.alxion.com/wp-content/upload ... 0/82fr.pdf

Aby była optymalna, moc ta musi odpowiadać nominalnej mocy hydraulicznej

Dlatego w przypadku małych mocy najłatwiejszym sposobem jest naładowanie akumulatora.

Jeżeli moc znamionowa wynosi 300 W to lepiej żeby była poniżej 15V/20A, bo jeśli uzyskamy 30 V i 10 A to akumulator będzie ładowany prądem 10 A, w przeciwnym razie konieczne będzie dołożenie MPPT kompensować.

Dla 20A należy zapewnić akumulator o pojemności co najmniej 200 Ah (c/10). http://www.legallou.com/Modelisme-Tech/ ... /Info.html
Układ który zaproponowałem odcina dopływ wody do naładowanego akumulatora. Czujnik prądu można również wykorzystać do monitorowania ładowania i jeśli zobaczymy, że pod koniec ładowania prąd maleje, możemy podjąć decyzję o wcześniejszym zatrzymaniu ładowania, na przykład przy napięciu 13.2 V, to też jest bardzo dobre. Grając na kącie otwarcia serwomotoru, można również regulować przepływ :)

Tak naprawdę, jeśli chcesz uzyskać 6kWh/dzień, będziesz musiał zapewnić trochę więcej baterii lub przechowywać ją w inny sposób, najprostszy jest zbiornik na ciepłą wodę.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264

Re: Wybierz hydrauliczną mikroturbinę: Pelton czy śmigło?




przez chatelot16 » 24/06/16, 13:53

w przypadku peletonu wydajność jest maksymalna, gdy obraca się on z połową prędkości odrzutowca: krzywa wydajności jest parabolą, więc wierzchołek jest dobrze zaokrąglony, dlatego możemy odstąpić od tego maksimum bez większych strat... więc możemy obliczyć jego turbinę do bezpośredniego wytwarzania częstotliwości 50 Hz

jeśli zastosujemy silnik asynchroniczny nie ma potrzeby stosowania falownika wtryskiwaczy, podłączamy silnik i otwieramy wtryskiwacz wody...im bardziej otwieramy tym bardziej wzrasta moc

silnik asynchroniczny to najprostszy sposób na włączenie do sieci bez żadnych problemów związanych z bezpieczeństwem wyspowym: silnik asynchroniczny nie jest w stanie zasilać izolowanej sieci

ale smutno mi, że mam tylko możliwość zatłoczenia do sieci, dlatego wolę prawdziwy alternator, który umożliwia autonomiczną produkcję energii elektrycznej w dniu, w którym jest potrzebny, i który nie zabrania również zasysania do sieci: stare rozwiązanie stara fabryka elektryki: między siecią a wyjściem alternatora jest podłączone kilka lamp... prędkość reguluje mechaniczny regulator turbiny: gdy prędkość jest wystarczająco bliska 50 Hz, lampki migają powoli: jest jedna lamp, które gaśnie, gdy jest w fazie: podłączasz się do sieci we właściwym czasie, jest ona zsynchronizowana i zmieniasz regulator: funkcją regulatora n jest bardziej regulacja prędkości, ponieważ jest ona ustalana przez sieć: nową funkcją regulatora jest wybór mocy, jaką chcemy wprowadzić

to samo tyczy się regulatora napięcia alternatora, należy zmienić jego funkcję: w trybie autonomicznym regulator musi regulować napięcie... na wtrysku nie ma już potrzeby regulacji napięcia, ponieważ jest ono ustalane przez sieci, należy kontrolować wzbudzenie alternatora, aby wybrać cos phi wprowadzanego prądu
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Wybierz hydrauliczną mikroturbinę: Pelton czy śmigło?




przez izentrop » 24/06/16, 14:15

nie jest w tym samym zakresie mocy.
0 x
lilian07
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Wybierz hydrauliczną mikroturbinę: Pelton czy śmigło?




przez lilian07 » 24/06/16, 21:54

Cóż, widzę magazynowanie 200 Ah pod rurą 12 V o średnicy od 20 do 25 mm i mocy 300 W (magazynowanie 8-godzinnej umywalki i 4-godzinnego akumulatora łącznie 6.5 kWh przy wydajności 0.6) z falownikiem wtryskiwaczy ze sterowaniem zaworami podczas ładowania akumulatora.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264

Re: Wybierz hydrauliczną mikroturbinę: Pelton czy śmigło?




przez chatelot16 » 24/06/16, 23:25

Nie rozumiem po co zakładać akumulator do falownika wtryskiwaczy

akumulator kwasowo-ołowiowy ma swoją cenę i ograniczoną liczbę cykli: daje to cenę za kWh zmagazynowaną w tej samej kolejności, co cena energii elektrycznej EDF... zatem wprowadzanie go do sieci EDF za pośrednictwem akumulatora jest marnowaniem akumulatora

jeśli masz zbiornik na wodę, możesz turbinować, kiedy chcesz i uniknąć przechodzenia przez akumulator

są nawet takie, które pompują wodę do przechowywania!
0 x
lilian07
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 534
Rejestracja: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Wybierz hydrauliczną mikroturbinę: Pelton czy śmigło?




przez lilian07 » 25/06/16, 07:53

Tak, to prawda, jest to aberracja przy braku wiedzy na temat jej stosowania. miało to zwiększyć autonomię do 24 godzin na dobę poprzez włączenie ECS (hydrodynamiczny), ponieważ pozwala mi przekroczyć maksymalną moc Peltona przy jednoczesnym szybszym czasie reakcji, ale pozostaje zobaczyć pewne korekty, w szczególności w inteligentnym all- albo-nic, zarządzanie falownikiem i zaworem.
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Wybierz hydrauliczną mikroturbinę: Pelton czy śmigło?




przez izentrop » 25/06/16, 09:07

@Chatelot16, rozmawialiśmy o niskiej przepustowości i niskim budżecie. Aby zapewnić normalną pracę bezpośrednio przy napięciu 240 V, wymagana jest co najmniej 1-2 kW mocy. Czy masz przykład instalacji, o której mówisz?
Jest CJ-300W, to spadek minimum 12 m, przy średnicy rury 50. Mówimy o tym tutaj energia-odnawialna/energia-hydrauliczna-wybór-małej-turbiny-t7303.html
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 235