Ukryta twarz oleju na Arte (środa historii)

Ropa, gaz, węgiel, energia jądrowa (PWR, EPR, fuzja gorąca, ITER), elektrociepłownie gazowe i węglowe, kogeneracja, trójgeneracja. Peakoil, zubożenie, ekonomia, technologie i strategie geopolityczne. Ceny, zanieczyszczenie, koszty ekonomiczne i społeczne ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Ukryta twarz oleju na Arte (środa historii)




przez Christophe » 27/08/10, 10:47

Ukryta twarz oleju na Arte (środa historii)

Ponowne odczytanie wydarzeń XX wieku w świetle problemów naftowych. Fascynujące śledztwo oparte na archiwach i wywiadach z bezpośrednimi aktorami historii.

Od pierwszych odwiertów Rockefellera w 1860 r. po niedawną wojnę w Iraku, ropa naftowa była prawdziwą siłą napędową tragicznej historii XX wieku.

Środa, 1 września 2010 o 20:35

Powtarza:
07.09.2010 do 10: 25
Ukryta twarz ropy
(Francja, 2009, 51 mln)
ARTE F.
Reżyseria: Patrick Barbéris

1. Dzielenie się światem
Przemysł naftowy od początku naznaczony był rywalizacją pomiędzy amerykańskim Rockefellerem a braćmi Nobel z Baku nad Morzem Kaspijskim. I wojna światowa została wygrana w dużej mierze dzięki ropie dostarczanej siłom alianckim przez firmę Standard Oil z New Jersey, której właścicielem był John D. Rockefeller. Dostawy zawieszono w 1916 r., kiedy amerykański magnat dowiedział się o podziale Bliskiego Wschodu (którego upragnionego podglebia) pomiędzy Brytyjczykami i Francuzami. Od 1928 roku, siedemnaście lat przed Jałtą, przywódcy koncernów naftowych podzielili świat między siebie na mocy porozumienia, którego warunki pozostawały ukryte aż do 1952 roku…

2. Duże manipulacje
Drugi odcinek analizuje to, co starannie ukrywano przed opinią publiczną. Bezpośredni świadkowie wyjaśniają w szczególności, że szok naftowy z 1973 r. był niczym innym jak gigantyczną manipulacją zaaranżowaną przez koncerny naftowe, które poprzez zachęcanie do wzrostu cen baryłki chciały wygenerować znaczne zyski, aby zachęcić do inwestycji na Morzu Północnym i na Alasce. Po raz pierwszy człowiek, który leży u podstaw tej strategii, Roger Robinson, wyjaśnia, w jaki sposób administracja Reagana użyła broni, jaką jest saudyjska ropa, aby obniżyć ceny światowe i spowodować upadek Związku Radzieckiego…

Od pierwszych odwiertów Rockefellera w 1860 r. po niedawną wojnę w Iraku, ropa naftowa była prawdziwą siłą napędową tragicznej historii XX wieku. Jest to istotny, strategiczny surowiec, będący podstawą wszelkich kalkulacji politycznych. Do tego stopnia, że ​​świat ropy naftowej zawsze był zdominowany przez nieprzejrzystość i dezinformację. Ukryta twarz ropy naftowej odsłania zasłonę starannie skrywanych tajemnic i dostarcza kluczy do zrozumienia zagadnień związanych z ropą w czasie, gdy toczy się prawdziwa wojna o zasoby.


http://www.arte.tv/fr/Comprendre-le-mon ... 68068.html
0 x
kistinie
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 357
Rejestracja: 16/11/09, 09:18




przez kistinie » 27/08/10, 12:08

Steven Seagal „Na śmiercionośnej ziemi”

http://www.youtube.com/watch?v=2yr-F8z74KM


Olej i jego bańka:

http://www.salon.com/technology/how_the ... ice_of_oil
Ostatnio edytowane przez kistinie 27 / 08 / 10, 12: 30, 1 edytowany raz.
0 x
----------------------------------------------

Myśl globalnie działaj lokalnie ...
et
Czy dobrze, że nie jest emmerdée!

-----------------------------------------------
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 27/08/10, 12:17

Ach, ach, dobrze widziałem LOL!

To jeden z nielicznych filmów Seagala, który udało mi się obejrzeć do końca (to chyba ostatnia scena?). : Chichot: : Chichot: ale poza tą (zaskakującą) sceną, myślę, że nadal było dość kiepsko…

: Mrgreen:
0 x
freddau
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 641
Rejestracja: 19/09/05, 20:08
x 1




przez freddau » 28/08/10, 18:57

Nie mogę się doczekać, aż raport do mnie dotrze
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 04/09/10, 17:19

Un artykuł o tym programie, co pozwala nam zobaczyć to jeszcze raz.
0 x
A bientôt!
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79117
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 06/11/14, 16:19

0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12298
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963




przez Ahmed » 07/11/14, 21:30

Rzeczywiście dobry dokument. Jej jedyną winą jest obojętność na kwestię supremacji dolara, który odegrał co najmniej równie wielką rolę, przynajmniej w ostatnich wojnach.
W rzeczywistości istnieje kilka poziomów analizy i wbrew temu, co się twierdzi, ropa naftowa, choć niezbędna, jest jedynie środkiem; celem (do którego w ogromnym stopniu przyczynia się) jest akumulacja wartości.
W obliczu obiektywnego upadku Stanów Zjednoczonych kontrola handlu międzynarodowego za pomocą dolara jest absolutnym priorytetem, ponieważ pozwala nam w dalszym ciągu tworzyć złudzenia za pomocą wielkiego oszustwa księgowego.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
plasmanu
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2847
Rejestracja: 21/11/04, 06:05
Lokalizacja: Wiadukt 07170 Lavilledieu
x 180




przez plasmanu » 08/11/14, 05:04

Natknąłem się na to przypadkiem latem. Na kanale historycznym.
Analiza, jaką przeprowadzają na temat kryzysów naftowych, przeraża.

Zgadzam się z Hamedem, nie chodzi tylko o ropę, jest też dolar.
I duża dawka głupoty: jak samoloty tropiące ELF.

I presto: narodził się petrodolar.

A jeśli chodzi o historię, chronologicznie jest to tuż przed banksterami poprzedzającymi III wojnę światową
(dla końca świata ten scenariusz jest wiarygodny).
0 x
„Nie widzieć Zła, nie słyszeć Zła, nie mówić Zła” 3 małe małpki Mizaru

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Energie kopalne: ropa, gaz, węgiel i energia jądrowa (rozszczepienie i synteza jądrowa)”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 254