Zbiornik buforowy na bazie ROTEX

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 24/10/13, 13:03

Cześć Michał,

mi16man napisał:jeśli zacznę od pracy RAMSES do produkcji mojego wymiennika o średnicy 25 do mojej dyspozycji.
Czy jeśli pozostanę na 38/40 metrach wymiennika, czy będzie w porządku do ogrzewania? wiedząc, że jego praca dotyczy budowy wymiennika CWU
Czy w produkcji lepiej mieć podwójną spiralę (spirala jedna w drugiej?
czy zwykła spirala?
czy różnica między spiralami jest ważna? jeśli tak, to jaką lukę należy faworyzować?
czy lepiej jest zacisnąć spirale w kierunku górnej części balonu? i rozstaw je ??


1 metr gładkiej rury o średnicy 25 ma powierzchnię 0.08 m2.
40 mx 0.08 = 3 m2 jest dobre, to jest powierzchnia wymiennika solarnego mojego bufora 500L.
Pierścieniowa stal nierdzewna ma jeszcze większą powierzchnię, dzięki pofałdowaniu poprawi to tylko wymianę.

Dla mnie twoje 40m będzie dobrze pasować, nadal konieczne jest, aby ruch odbywał się z określonym przepływem, aby był turbulentny. Ale jestem pewien, ponieważ cyrkulatory grzewcze mają regulowaną moc.
Aby zrealizować serpentynę, nie zabieraj głowy. Zachowaj prostotę dzięki równomiernemu rozkładowi pionowemu. Przestrzeń między zwojami będzie sprzyjać krążeniu przez termosyfon w objętości.

A+
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 24/10/13, 13:12

jonule napisał:W każdym razie nie wiedziałem, co to był zbiornik na olej ROTEX, teraz go szukam; =)
dlaczego ostatecznie masz tylko jeden wymiennik?
nie zamierzasz podłączać paneli słonecznych?
Czy planujesz wtryskiwać ciepło z kotła? na jakiej wysokości


Zbiornik mi16 Rotex nie jest zbiornikiem oleju, ale mieszanym buforem solarnym.
Jest to plastikowy (a może kompozytowy?) zasobnik wody pod ciśnieniem atmosferycznym, który umożliwia podłączenie samoopróżniającego się obiegu solarnego poprzez obieg wody bezpośrednio do kolektorów. Wymiany ciepła dla odbiorców (CWU i obieg grzewczy) realizowane są z oddzielnych wymienników.

Brak ciśnienia na poziomie butli jest zaletą, ale ponieważ dopływ tlenu jest stały, konieczne jest, aby rurka stanowiąca czujniki wytrzymywała wstrząs. Nie znam żadnych negatywnych opinii na temat kompletnych instalacji Rotex, ale parametr „tlen” musi być brany pod uwagę przy starzeniu się obiegu solarnego.

A+
0 x
jonule
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2404
Rejestracja: 15/03/05, 12:11




przez jonule » 24/10/13, 14:36

dziękuję za odpowiedzi Zapętlanie;

Pętla napisał:Aby uniknąć przegrzania, istnieje wiele rozwiązań

na przegrzanie czytałem dawno temu, że grzejnik dedykowany do tego zastosowania wystarczy do odprowadzenia ciepła, w zimnym miejscu jak na dworze, podłączonym do ogranicznika t°C na obwodzie? ... to rozśmiesza ptaki, ale czy powinno działać?

Pętla napisał:Zachowaj ostrożność podczas prac przy emaliowanym zbiorniku CWU, jeśli emalia odpadnie po wierceniu lub spawaniu, żywotność zbiornika jest znacznie zmniejszona podczas korzystania z CWU (atak rozpuszczonego chloru na stal).

w przypadku kuli emaliowanej zwracam na to uwagę, ale nawet jeśli „odzyskana” kulka umrze, to i tak jej ponowne wykonanie kosztuje mniej niż nowa? albo nie mam dostępu do niektórych cen... Przyjrzę się "dyfuzji słonecznej" i grupom zakupowym na forum Okno słoneczne...
w przeciwnym razie mówię sobie, że obróbka powierzchni może załatwić sprawę, jak żelkot lub inna odpowiednia pasta/mastyks? w każdym razie zakładam, że gorąca woda nie jest do picia;

Pętla napisał:Do podłączenia kotła nie jest potrzebny wymiennik, obwód i zbiornik są pod ciśnieniem. Zmiana na słoneczną jest możliwa dzięki wymiennikowi przymocowanemu do luku inspekcyjnego.

czy mowa o zbiorniku buforowym który posiada właz rewizyjny, na którym możemy umieścić wymiennik do ECS?
a w środku krąży woda z kaloryferów a co za tym idzie z pieca kotłowego więc tak tylko 1 wymiennik ale 2 na CWU co skłoni mnie do zadania sobie tych samych pytań co mi16man o rozwarstwienie i wymianę ciepła, dobra z góry dziękuję ty;=)

Pętla napisał:Zbiornik ciepłej wody użytkowej można przekształcić w zbiornik buforowy, ale otwory są dość małe (zwykle 3/4 = 20/27), należy sprawdzić, czy nie zakłóca to ładowania / rozładowywania.

Wyobrażam sobie, że w tym przypadku konieczna jest praca z tą samą sekcją na całej instalacji?
a propos, nie mówiłem ci: ten balon jest dwukadłubowy, przeznaczony do ogrzewania wodą z kaloryferów... do czego według ciebie najlepiej bym go wykorzystał?

Pętla napisał:Jeśli chodzi o zastosowanie grzejników, niestety obawiam się, że wynik będzie słaby ze względu na bezwładność zespołu stal + woda.
Najlepsze kolektory zawierają niewiele wody i są wykonane z aluminium / miedzi, ponieważ metale te są bardzo dobrymi przewodnikami ciepła.

nawet z „płaskimi” grzejnikami stalowymi? czy wystarczy mieszanka z panelami z miedzi, żeby naprawdę wydłużyć powierzchnię?

Pętla napisał:Zbiornik mi16 Rotex nie jest zbiornikiem oleju, ale mieszanym buforem solarnym.
Jest to plastikowy (a może kompozytowy?) zasobnik wody pod ciśnieniem atmosferycznym, który umożliwia podłączenie samoopróżniającego się obiegu solarnego poprzez obieg wody bezpośrednio do kolektorów. Wymiany ciepła dla odbiorców (CWU i obieg grzewczy) realizowane są z oddzielnych wymienników.

jak dla mnie myślałem, że to czołg własnej roboty;
samoopróżnia się... czy utrzymuje płyn znajdujący się w czujnikach + rurkach, z wyłączeniem rezerwy, w t°C, żeby nie wystygł? czy to jedyna zaleta?

dzięki jeszcze raz
0 x
mi16man
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 21
Rejestracja: 01/12/12, 21:51
Lokalizacja: Yvelines




przez mi16man » 25/10/13, 01:35

cześć Jonule
dobrze w stosunku do ROTEX-a jest to zbiornik buforowy, który występuje w różnych wariantach z mniejszym lub większym wymiennikiem ciepła w środku.

Rotex to typ marki w Google, ich strona dobrze opisuje koncepcję


są nawet zbiorniki buforowe Rotex, na których montowany jest kocioł gazowy
moim ostatnim nabytkiem jest właśnie ten model gazowej jednostki słonecznej "GSU".
Odkopałem tylko zbiornik w którym zrobię przeróbkę wymiennika który będzie pod ciśnieniem i podłączony do instalacji grzewczej równolegle z kotłem i piecem kotłowym.

Widzę, że zrobię ci schemat, ale jestem trochę zaskoczony nadchodzącymi zimami i robieniem mojego balonu buforowego, więc na razie nie


do wykończenia na ROTEX podgrzewana woda służy tylko do jej akumulacji nie krąży w instalacji grzewczej i dlatego nie znajduje się pod ciśnieniem
zbiornik jest napełniany, gdy jest jak „bain marie”
z wyjątkiem tego, że ta sama woda jest przesyłana do samoodpływowych paneli słonecznych.

pompa zasysa wodę ze zbiornika i przesyła ją do paneli, gdy występuje uzysk energii słonecznej, gdy zysk energii słonecznej jest zerowy, woda wraca do zbiornika, a panele są puste

zaleta: brak konieczności stosowania środka przeciw zamarzaniu, brak ciśnienia w panelach, przy zbyt dużym udziale energii słonecznej brak potrzeby stosowania pętli rozładowczej, ponieważ w tym przypadku panele pozostają puste, dodatnie sprzężenie zwrotne
Marka wciąż na rynku, który zakłada projekt sponsorów??

niewygodny pobór O2 w układzie na co zwraca uwagę pętla,
czas załadunku panelu, obowiązkowe nachylenie (balon musi być niżej niż panel) do opróżnienia

aby reagować na zapętlanie, zbiorniki wykonane są z dwuściennego tworzywa sztucznego wtryskiwanego 7 cm pianki poliuretanowej
0 x
mi16man
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 21
Rejestracja: 01/12/12, 21:51
Lokalizacja: Yvelines




przez mi16man » 25/10/13, 01:54

Cześć Geraldzie

dobre dla wymiennika Upraszczam to często to, co działa najlepiej, mówisz mi!

co do węzła 40m to zaczynałem od prac RAMSES ale mogę się wspiąć do 50m
albo 50x0.08 = 4m² lub nawet trochę więcej z pofałdowaniami ????


nadal konieczne jest, aby cyrkulacja odbywała się z pewnym przepływem, aby była turbulentna. Ale jestem pewien, ponieważ cyrkulatory grzewcze mają regulowaną moc


za to jestem przekonany, że widziałem też, że można było zmodyfikować przepływ (ponieważ w domu wszystko krążę w pozycji 1) i zmniejszyć go, dodając kawałek z otworem, aby spowolnić przepływ (nie wiem więcej jak to się nazywa????


ok dla odstępu między zwojami zrobię najprościej czyli wszędzie tak samo


jeszcze jedno lub dwa pytania:

Schodzę na dno (przyklejam się do dna balonika) z wymiennikiem? czy zostawię około XNUMX cm?

Czy jest problem z mieszaniem pierścieniowej stali nierdzewnej i miedzi?
ponieważ chciałem wykonać konstrukcję nośną wymiennika miedzianego

Potrzebujesz automatycznego oczyszczacza po przyjeździe? wyjazd? wymiennika
lub oba??

czy muszę podłączyć balon robiąc syfon przed tym aby nie dopuścić do podniesienia się ciepłej wody przez termosyfon gdy potrzeba ogrzewania jest zerowa?

A+
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 25/10/13, 07:04

0 x
jonule
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2404
Rejestracja: 15/03/05, 12:11




przez jonule » 25/10/13, 09:36

dziękuję ci mi16man za oświecenie mnie w sprawie systemu, muszę powiedzieć, że natknąłem się na stronę ROTEX "olej opałowy" i nie szukałem dalej..
ich system wygląda dobrze, widzę wężownicę w wężownicy, poza tym, że nie rozumiem ich higienicznego kaprysu ciepłej wody pitnej, ale tak czy inaczej rozumiem, że masz sam zbiornik;
co do schematu to nie ma pośpiechu, to było na przykład i udostępnianie, nie spiesz się, aby skończyć pracę przed nadejściem chłodu... kto na to czeka?!

Skorzystam z twojego świetnego tematu (przepraszam za kucanie, ale jest pozytywny!=) aby zdecydować się na otwarcie mojego, twoja ilustracja pozwala mi zaprojektować opcję, którą mam zamiar zgłosić do forum;

mi16man napisał:pompa zasysa wodę ze zbiornika i przesyła ją do paneli, gdy występuje uzysk energii słonecznej, gdy zysk energii słonecznej jest zerowy, woda wraca do zbiornika, a panele są puste

zaleta: brak konieczności stosowania środka przeciw zamarzaniu, brak ciśnienia w panelach, przy zbyt dużym udziale energii słonecznej brak potrzeby stosowania pętli rozładowczej, ponieważ w tym przypadku panele pozostają puste, dodatnie sprzężenie zwrotne

niewygodny pobór O2 w układzie na co zwraca uwagę pętla,
czas załadunku panelu, obowiązkowe nachylenie (balon musi być niżej niż panel) do opróżnienia


ok, czyli na żądanie...
u mnie natomiast chodzi o panele fotowoltaiczne, bez wody gdy jest za dużo słońca: jeśli są ze stali odzyskanej z kaloryfera to ok, ale jeśli są z miedzi lutowanej cyną to wyobrażam sobie, że to nie pasuje? halala wybór jest trudny

PS: to, co byłoby dobre dla samodzielnie zbudowanego balonu, to kilka „nurkujących” wskaźników t ° C umieszczonych na różnych wysokościach, aby zobaczyć, jak się porusza w zależności od tego, co wstrzykniesz ...
0 x
jonule
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2404
Rejestracja: 15/03/05, 12:11




przez jonule » 25/10/13, 10:10

jonule napisał: panele słoneczne, bez wody, gdy jest za dużo słońca: jeśli są wykonane ze stali odzyskanej z grzejnika, który jest w porządku, ale jeśli są wykonane z miedzi lutowanej cyną, wyobrażam sobie, że nie są odpowiednie? halala wybór jest trudny

chyba że je zginasz, zamiast lutować łokciami, tak. spawane lutownicą do cynkowania na blasze cynkowej w kilku miejscach, czy to będzie dużo wydajniejsze niż grzejniki?
z drugiej strony zagięcie musi być poziome a nie pionowe, żeby nie zatrzymywało wody do zamarznięcia...

który dział byłby najlepszy? od 12/14? Cóż, z pewnością mógłbym to zrobić następnej wiosny (nie możemy zrobić wszystkiego!) Mam już podwójne szyby, aby zobaczyć cenę drewna na pudełka w porównaniu z panelami słonecznymi na eBayu i ich wydajność...

dzięki za zrozumienie systemu samoodpływowego; jak technicznie odbywa się napełnianie / opróżnianie? Potrzebujesz zbiornika ciśnieniowego? pompa piwniczna, która utrzymuje t°C? przepustnica, która otwiera się/zamyka? czy po to są słoneczne „szybkie” oczyszczacze, kiedy woda napełnia kolektory?
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 25/10/13, 12:48

Joe,

Wysłałem Ci PW z moim numerem telefonu.
Zadzwoń do mnie okazjonalnie, odpowiem na wszystkie Twoje pytania, dużo sprawniej niż pisemnie.

mi16

Czy jest problem z mieszaniem pierścieniowej stali nierdzewnej i miedzi?
ponieważ chciałem wykonać konstrukcję nośną wymiennika miedzianego

Potrzebujesz automatycznego oczyszczacza po przyjeździe? wyjazd? wymiennika
lub oba??

czy muszę podłączyć balon robiąc syfon przed tym aby nie dopuścić do podniesienia się ciepłej wody przez termosyfon gdy potrzeba ogrzewania jest zerowa?


O ile mi wiadomo, galwaniczna para stali nierdzewnej i miedzi nie stanowi problemu, chociaż jest jeden. Zobacz załączony dokument, odniesienie na ten temat:

http://www.apper-solaire.org/Pages/Fiches/Ballons/Preconisations%20d%20installation%20ballon%20ECS%20face%20a%20la%20corrosion%20galvanique/index.pdf

pułapka jest konieczna, gdy w rurze znajduje się wysoki punkt. Ręczny model ze śrubą odpowietrzającą jest bardzo odpowiedni we wszystkich przypadkach.

Termosyfon w pojedynczej tubie występuje z dość dużą średnicą wewnętrzną, rzędu 1mm.
Profilaktycznie można faktycznie założyć mały przeciwspadek o długości 10 cm gorącego wylotu wymiennika.
Termosyfon w 2 rurkach jest zatrzymywany przez zawór zwrotny lub po prostu zamknięcie obwodu przez zawór (3 vooie lub inny)

A+
0 x
mi16man
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 21
Rejestracja: 01/12/12, 21:51
Lokalizacja: Yvelines




przez mi16man » 09/11/13, 21:22

cześć
oto jestem z powrotem... mimowolna nieobecność i przymus niestety...

cóż, zostawiłem na konstrukcji mojego balonu buforowego, który jest w trakcie tworzenia, ale który rozwija się dobrze...

konstrukcja będzie wykonana z miedzianej rury o średnicy 14, aby utrzymać wężownicę ze stali nierdzewnej wewnątrz balonu

z drugiej strony trochę wysycham na temat tego, jak trzymać karbowaną rurę ze stali nierdzewnej na miejscu, aby mieć zwoje w tej samej odległości i regularną spiralę ...

pomysł????
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 406