Obliczanie pompy studni (moc, spadek ciśnienia ...)

Prace przy kanalizacji lub wodzie sanitarnej (gorącej, zimnej, czystej lub używanej). Zarządzanie, dostęp i wykorzystanie wody w domu: wiercenie, pompowanie, studnie, sieć dystrybucji, oczyszczanie, kanalizacja, odzyskiwanie wody deszczowej. Odzyskiwanie, filtracja, oczyszczanie, procesy magazynowania. Naprawa pomp wodnych. Zarządzaj, używaj i oszczędzaj wodę, odsalanie i odsalanie, zanieczyszczenie i wodę ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79304
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11037




przez Christophe » 30/09/11, 16:46

Did67 napisał:Jeżeli napełnimy w 100% nieelastyczną wodą, to już po pobraniu pierwszego litra ciśnienie będzie wynosić zero...[w tym przypadku napełnienie nie jest proste - zawór dekompresyjny?]

Jeśli napełnisz go jak balon z regulacją ciśnienia, do góry nogami, faktycznie skompresujesz powietrze, które następnie służy jako „zwiększanie ciśnienia”… Tak, masz rację… Ale pojemność zostanie zmniejszona… Należy pozostawić co najmniej 1 /3 powietrza pod ciśnieniem...


Oczywiście, ale kiedy mówi o balonie ciśnieniowym, wyobrażam sobie, że jest to balon z regulacją ciśnienia, coś w rodzaju tłumika z membraną i sprężonym powietrzem! Stąd moja pierwsza uwaga na górze...

Nie ma sensu zwiększać ciśnienia w standardowym balonie...

Później nie znam szczegółów na odpowiednim poziomie objętości powietrza/wody. 30% powiadasz? OK.
0 x
dedeleco
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9211
Rejestracja: 16/01/10, 01:19
x 10




przez dedeleco » 30/09/11, 16:48

Całkowicie zgadzam się z makro z dużym dodatkowym pęcherzem powietrza, aby utrzymać ciśnienie przez długi czas.
Tania nadmuchiwana łódź plażowa pod dużym ciężarem może wytworzyć duży pęcherz powietrza pod średnim ciśnieniem, aby odprowadzić wodę wypychaną przez powietrze!!!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 02/10/11, 16:51

OK, więc: nie rozumiem wszystkiego.

Wreszcie zbiornik 1000l i zbiornik uzupełniający? (którego nie znalazłem na wskazanej stronie)...

Ale nadal nie rozumiem, jak to będzie działać z tylko jedną pompą:

- z jednej strony zbiornik o pojemności 1 l, w Twoim interesie jest napełnienie go możliwie najlepiej wydajnością Twojej pompy (ponieważ energia jest rzadkością); ciśnienie będzie całkowitą wysokością podnoszenia + stratami obciążenia

- z drugiej strony, w przypadku balonu wspomagającego niezbędne ciśnienie będzie takie samo + ciśnienie balonu...
0 x
fam
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 27
Rejestracja: 29/01/10, 09:45




przez fam » 04/10/11, 12:26

Aby zareagować na ostatni post

Mam zbiornik na wodę o pojemności 1000 l, ale nie jest on przeznaczony do kontaktu z żywnością.
Będzie wysoki i oddaje wodę grawitacyjnie (ale nie będę miał 1 bara)
Przewidywany system ma zatrzymać napełnianie, gdy tylko zostanie osiągnięta żądana wysokość (jak spłuczka w toalecie).

Informacje na temat zbiornika ciśnieniowego (patrz punkt 39 proponowanego linku lub bezpośrednio: http://lokistagnepas.canalblog.com/arch ... 24310.html)

Balon będzie kontrolowany za pomocą zestawu manometrycznego.

Zaletą zbiornika jest to, że jest to zbiornik na żywność, a woda pod ciśnieniem pozwala mi również na zastosowanie gazowego podgrzewacza wody
(Ciśnienie powyżej 1 bara (1,2-1,5) i weź prysznic.

Woda nadająca się do wykorzystania pod ciśnieniem będzie bliższa 30% objętości zbiornika, ale w razie potrzeby możliwe jest ustawienie zbiorników równolegle.

W tej kwestii nadal nie zdecydowałem się na mój początkowy problem.
0 x
„Rozmawianie o tym to jedno, a robienie tego co innego.
Dokonałem wyboru "
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79304
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11037




przez Christophe » 04/10/11, 12:53

Ok, więc jest dobrze, tak jak myślałem od początku: balon w stylu tłumika.

Czy orientujesz się, jaki jest koszt zbiornika ciśnieniowego o pojemności 100 litrów? Jaka jest objętość martwa?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 04/10/11, 13:38

Christophe napisał:Czy orientujesz się, jaki jest koszt zbiornika ciśnieniowego o pojemności 100 litrów?
Kosztują około 250 euro za ciśnienie robocze od 5 do 10 barów.

Christophe napisał:Jaka jest objętość martwa?
objętość użyteczna zasadniczo zależy od różnicy pomiędzy ciśnieniem minimalnym i maksymalnym.

Zakładając, że na początku balon jest napełniony 100 l powietrza (przy ciśnieniu 1 bara), to przy ciśnieniu 1,2 bara w balonie znajduje się 16 litrów wody.
Przy ciśnieniu 1,5 bara zawiera 33 litry wody.

Ilość wody użytkowej pomiędzy tymi dwoma ciśnieniami wynosi zatem 17 litrów.

Wskazane jest maksymalne zwiększenie ciśnienia maksymalnego (w granicach oporu balonu i pompy).
Na przykład przy maksymalnym ciśnieniu 3 barów możemy pobrać 50 litrów przed osiągnięciem minimalnego ciśnienia 1,2 bara.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79304
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11037




przez Christophe » 04/10/11, 15:43

Oczywiście zależy to od ciśnienia, kiedy zadałem pytanie, sugerowano... na 100 litrów wody przy 3 barach... dziękuję za szczegółowe obliczenia :)

Zatem 50 litrów użytecznych to nie 100 litrów... teraz musimy sprawdzić, czy: producenci balonów mogą mówić o użytecznej objętości...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 04/10/11, 16:55

Christophe napisał:teraz musimy sprawdzić, czy: konstruktorzy balonów mogą mówić użyteczną głośnością…
Dla jakiej delty ciśnienia :? : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79304
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11037




przez Christophe » 04/10/11, 17:21

Pffff, szukajcie go! : Chichot:
Nie wiem: 3 słupki delta?

W każdym razie balon nie jest dobrym rozwiązaniem do zasilania czegoś, co potrzebuje 3 barów w sposób ciągły...

Pompa 12V nadal wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem...
0 x
fam
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 27
Rejestracja: 29/01/10, 09:45




przez fam » 04/10/11, 19:33

Balony sprzedawane są według pojemności brutto. Stąd moje odniesienie do 30 lub 40% użytecznej objętości pod ciśnieniem.

Nie potrzebuję 3 barów w sposób ciągły, ale więcej niż 1 bar, aby móc korzystać z gazowego podgrzewacza wody.

Rozwiązanie z pompą 12 V ma swoje zalety, ale także wady: zużycie akumulatora i konieczność zakupu dodatkowego zbiornika na wodę pitną.
Jest to więc rozwiązanie najdroższe i które pochłonie najwięcej.

W systemie, którego używam, grupa pracuje przez kilka minut dziennie, pompując wodę i podając jej ciśnienie.
0 x
„Rozmawianie o tym to jedno, a robienie tego co innego.

Dokonałem wyboru "

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Wróć do „Gospodarka wodna, wodno-kanalizacyjna i sanitarna. Pompowanie, wiercenie, filtracja, studnie, odzyskiwanie ... ”

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 94