ciepło Zimno

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Avatar de l'utilisateur
kule
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 156
Rejestracja: 15/09/05, 20:21

ciepło Zimno




przez kule » 10/02/06, 14:47

powitanie
Wydaje mi się, że przeczytałem, że 2 ciała o znacząco różnej temperaturze mogą generować prąd elektryczny. jest w porządku? jakieś linki?
dziękuję
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79111
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 10/02/06, 15:07

Rzeczywiście, jest to odwrócony efekt Peltiera.

Wpisz to w Google lub „Calopile”.

Niestety wydajność jest bardzo niska (od 5 do 10%), przez co zastosowania są bardzo specyficzne.

Myślę, że koło Minto jest znacznie bardziej obiecujące (patrz temat na forum )
Ostatnio edytowane przez Christophe 10 / 02 / 06, 15: 29, 1 edytowany raz.
0 x
Podania
x 17




przez Podania » 10/02/06, 15:09

Ta właściwość jest wykorzystywana na przykład w termoparach do pomiaru temperatury. Zobacz bardzo pełny artykuł w Wikipedii tutaj.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79111
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 10/02/06, 15:28

:)

Ups, to Peltier, a nie Pelletier : Oops:
0 x
Avatar de l'utilisateur
PITMIX
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 2028
Rejestracja: 17/09/05, 10:29
x 17




przez PITMIX » 10/02/06, 21:19

Halo
No cóż, nie wiedziałem, że efekt jest odwracalny. Mam radiator z efektem Peltiera. Potrzebny jest duży zasilacz, aby stworzyć różnicę 65°C między dwiema powierzchniami.
Więc jeśli podgrzeję go do 65°C z jednej strony, będzie dawał sok?
A w porównaniu z czujnikiem fotowoltaicznym jest mniej dobry rzędu o ile? (%podłoga)
Szkoda, że ​​nie jest tragicznie, bo inaczej moglibyśmy odrabiać straty przez efekt Joule'a na wszelkiego rodzaju maszynach.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79111
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 10/02/06, 21:37

Normalnie tak, powinno wyjść z soku… ale zależy to od temperatury i użytych materiałów… ale sprawdź, czy widzisz początek efektu…

W przeciwnym razie porównanie z fotowoltaiką nie jest rozsądne, ponieważ nie zaczynasz od tego samego źródła ...

W przeciwnym razie calopile ma średnią wydajność około 10%, ale zależy to w dużej mierze od delty T ° ... (15% podane na następnej stronie podano w idealnych warunkach)

http://calopile.free.fr/caracteristiques.html

Szczególnie interesujące jest (tak jak mówisz) trochę zoptymalizować straty ciepła... pod warunkiem oczywiście znalezienia "zimnego" źródła
0 x
Podania
x 17




przez Podania » 10/02/06, 22:05

To uspokajające, gdy wiesz, że wysyłają sondy kosmiczne zawierające pluton na wyrzutni, pozostają raczej dyskretne:

[...] Dotyczy to w szczególności sondy Voyager, wystrzelonej w 1977 r., w której strumień ciepła ustanowiony między rozszczepialnym PuO2 (PuO2 jest radioaktywny i rozpada się, dlatego jest źródłem ciepła) a środowiskiem zewnętrznym przechodzi przez system konwersji termoelektrycznej oparty na SiGe (stop krzemu i germanu), umożliwiający zasilanie sondy w energię elektryczną (w rzeczywistości sondy kosmiczne oddalające się poza Marsa nie mogą być zasilane przez panele słoneczne, strumień słoneczny jest o wiele za słaby). Zobacz artykuł Radioizotopowy generator termoelektryczny. [...]


Link: tutaj.

Schemat „calopile” na pokładzie sondy kosmicznej:

Obraz
0 x
aidiv
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 103
Rejestracja: 20/12/04, 18:57




przez aidiv » 10/02/06, 22:06

cześć, odwrotny efekt kuśnierski nazywa się efektem Seebecka (nazwisko wynalazcy)
Test robiłem z jednej strony ciepłej wody płynącej bezpośrednio z kranu a z drugiej żeliwnej płyty do części zimnej, nie wiem ile dawało ale wiem że nie było tego dużo

inaczej link do generatorów seebeck i ich ceny
http://www.hi-z.com
0 x
Podania
x 17




przez Podania » 10/02/06, 22:19

aidiv napisał:cześć, odwrotny efekt kuśnierski nazywa się efektem Seebecka (nazwisko wynalazcy)
Test robiłem z jednej strony ciepłej wody płynącej bezpośrednio z kranu a z drugiej żeliwnej płyty do części zimnej, nie wiem ile dawało ale wiem że nie było tego dużo

inaczej link do generatorów seebeck i ich ceny
http://www.hi-z.com


Ciekawe, tutaj są przynajmniej konkretne zastosowania, dziękuję!!

30 watów już coś potrafi, a cena jest poprawna.

Moduły wydają się dość „rustykalne” w konstrukcji i muszą być również solidne i stabilne w czasie.
0 x
Avatar de l'utilisateur
PITMIX
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 2028
Rejestracja: 17/09/05, 10:29
x 17




przez PITMIX » 11/02/06, 23:47

Mój mały radiator Peltiera wygląda tak samo. będę musiał spróbować. :D .
Brzmiące żelazko z jednej strony i kostka lodu z drugiej.
Silnik Stirlinga pracuje z zimnym ciepłem i wytwarza energię mechaniczną oraz energię elektryczną modułu Seebecka.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 147