Wady „małej tamy”?

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538




przez Obamot » 22/03/10, 19:36

Dla tych, którzy są tym zainteresowani, nie wiem, czy widzieliście w Euronews te projekty zapór z tylko dwoma zbiornikami wodnymi (jeden w górę rzeki, drugi w dole rzeki) w powiązaniu z energią wiatrową.

W nocy (na przykład) turbiny wiatrowe pompują wodę z powrotem w górę rzeki. Kiedy nie ma wiatru, woda przejmuje kontrolę i wytwarza energię elektryczną. W ten sposób produkcja energii elektrycznej prawie nigdy nie jest przerywana!!

Myślę, że jest super, muszę jeszcze o tym pomyśleć...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749




przez Sen-no-sen » 22/03/10, 20:21

Obamot napisał:Dla tych, którzy są tym zainteresowani, nie wiem, czy widzieliście w Euronews te projekty zapór z tylko dwoma zbiornikami wodnymi (jeden w górę rzeki, drugi w dole rzeki) w powiązaniu z energią wiatrową.

W nocy (na przykład) turbiny wiatrowe pompują wodę z powrotem w górę rzeki. Kiedy nie ma wiatru, woda przejmuje kontrolę i wytwarza energię elektryczną. W ten sposób produkcja energii elektrycznej prawie nigdy nie jest przerywana!!

Myślę, że jest super, muszę jeszcze o tym pomyśleć...


Widziałem ten raport, rzeczywiście bardzo interesujący.
Zasada jest taka, że ​​„gigantyczny spłukiwanie”, jest to doskonałe urządzenie do zrekompensowania szczytu zużycia, ponadto wydaje mi się, że ten proces istnieje również w Szwecji.
Pod względem czasu reakcji na zapotrzebowanie na energię jest znacznie bardziej wydajna i korzystna niż konwencjonalne elektrownie cieplne.


Wracając do wpływu zapór, małych lub dużych, wady dotyczą głównie wpływu organizmów wodnych, wiele ryb jest zablokowanych w górnym biegu rzeki (niektóre tamy są wyposażone w „schodki”, aby umożliwić rybom wędrownym tarło, ale urządzenie nadal pozostaje dla nich przeszkodą).
Podobnie, gdy powodzie są regulowane, aluwium ma tendencję do gromadzenia się powyżej tamy.
Wadą jest również bezpieczeństwo ze względu na „krople wody”, które spowodowały wiele wypadków, czasem śmiertelnych.
EDF do rozbiórki kilku małych tam ze względu na negatywny wpływ na dziką faunę i florę, a wydajność takich urządzeń jest dość niska.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79360
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 22/03/10, 20:26

Obamot napisał:Myślę, że jest super, muszę jeszcze o tym pomyśleć...


Uh nie ma różnicy z tym, co obecnie istnieje w skali kraju. To jest zadanie administratora sieci.

Minęło 75 lat, odkąd elektrownia Vosges w Lac Noir / Lac Blanc pompuje wodę z powrotem w nocy poza godzinami szczytu, aby „zrównoważyć” obciążenie...

Kod: wybierać

http://fr.wikipedia.org/wiki/Lac_Noir_(Vosges)


W latach 1928-1933 René Koechlin wybudował tam elektrownię wodną. Jest to pierwsza stacja przesyłu energii pompowo-turbinowej (STEP). Lac Noir jest połączony z Lac Blanc (120 metrów wyżej) rurociągiem, który umożliwia produkcję energii elektrycznej przez turbiny w godzinach szczytu, na przemian z ładowaniem Lac Blanc, wyżej, przez pompowanie w godzinach poza szczytem. Rozwija moc 80 MW.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79360
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 22/03/10, 20:33

Sen-no-sen napisał:ponadto wydajność takich urządzeń jest dość niska.


Źródło? O jakim występie mówisz?

Mówienie o „czysto mechanicznej” wydajności energii odnawialnej nie jest, szczerze mówiąc, głównym kryterium.

Głównym kryterium jest opłacalność ekonomiczna (zwrot finansowy) w porównaniu z rozwiązaniem kopalnym.


Przykład: technologia odnawialna, która ma sprawność 1%, ale kosztuje 1 € za zainstalowany kW (pomarzmy trochę) jest „nieskończenie bardziej interesująca” niż rozwiązanie, które ma sprawność 70%, ale kosztuje 3000 € za zainstalowany kW!
Ostatnio edytowane przez Christophe 22 / 03 / 10, 20: 37, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538




przez Obamot » 22/03/10, 20:36

Tak to prawda, tutaj też się tak robi (tj. Le Lac Noir jak o tym wspomniałeś ale też La Grande Dixence i gdzie tylko było to możliwe) tyle że pompowanie wody zużywa energię, podczas gdy w tym przypadku zapewnia ją turbina wiatrowa... o to mi chodziło.
Ponieważ pompowanie wody do zasilania tamy wodnej, dzięki energii dostarczanej przez elektrownię jądrową... : Mrgreen: To jest niechlujne...
Oznacza to, że taką konfigurację można teraz ustawić w miejscach, w których nie byłoby to zbyt opłacalne i gdzie nie ma już potrzeby, aby rzeka o wysokim przepływie zasilała tamę (tak to widzę i tak to zostało opisane w raporcie). Ale to tylko moja opinia.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749




przez Sen-no-sen » 22/03/10, 20:42

Christophe napisał:
Sen-no-sen napisał:ponadto wydajność takich urządzeń jest dość niska.


Źródło? O jakim występie mówisz?

Mówienie o „czysto mechanicznej” wydajności energii odnawialnej nie jest, szczerze mówiąc, głównym kryterium.

Głównym kryterium jest opłacalność ekonomiczna (zwrot finansowy) w porównaniu z rozwiązaniem kopalnym.


Przykład: technologia odnawialna, która ma sprawność 1%, ale kosztuje 1 € za zainstalowany kW (pomarzmy trochę) jest „nieskończenie bardziej interesująca” niż rozwiązanie, które ma sprawność 70%, ale kosztuje 3000 € za zainstalowany kW!



Wspomniałem o wydajności małych tam w porównaniu z wpływem na środowisko i pięknem miejsca, nie mówiłem o wydajności „technicznej”.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79360
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11060




przez Christophe » 22/03/10, 20:46

Nie zgadzam się: młyny powodują znacznie mniejszy niepokój i wpływ na środowisko niż betonowe tamy o wysokości kilkudziesięciu metrów... Nie?

Oczywiście potrzeba dużo więcej, aby wyprodukować tamę… ale X * 0 = 0 :)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Sen-no-sen
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6856
Rejestracja: 11/06/09, 13:08
Lokalizacja: Wysoka Beaujolais.
x 749




przez Sen-no-sen » 22/03/10, 20:50

Mówiąc o małych tamach miałem na myśli małe instalacje betonowe, nie było mowy o młynach z przeszłości, które są bardzo piękne!
0 x

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 215