Uciekliśmy pięknie, w końcu szczególnie moja żona!

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Avatar de l'utilisateur
GuyGadebois
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6532
Rejestracja: 24/07/19, 17:58
Lokalizacja: 04
x 982

Uciekliśmy pięknie, w końcu szczególnie moja żona!




przez GuyGadebois » 23/03/20, 17:53

Obraz
Moja żona właśnie załadowała do pieca łupiny orzecha włoskiego, żeby zrobić kilka polan. To właśnie wtedy nagromadzony w nim gaz i dym zapaliły się, no cóż, dosłownie eksplodowały z ogłuszającym hałasem! Drzwi otworzyły się pod naciskiem, zniekształcając rygiel, który je zamykał. Gdyby ten ostatni został wykonany ze stali hartowanej, a nie miękkiej, nie wyobrażam sobie efektu. Stała tuż z przodu. Na szczęście szkło nie stłukło się, zostałoby drobno posiekane...
Ogrzewanie drewnem nie jest zatem pozbawione zagrożeń!
0 x
„Lepiej zmobilizować swoją inteligencję na bzdurach niż mobilizować swoje bzdury na inteligentnych rzeczach (J.Rouxel)
„Z definicji przyczyna jest produktem skutku”. (Tryphion)
„360 000 / 0,5 / 100 to 72 miliony, a nie 6 milionów” (AVC)
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79295
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028

Re: Mieliśmy małą ucieczkę, cóż, zwłaszcza moja żona!




przez Christophe » 23/03/20, 18:24

Często mi się to zdarza, gdy ładuję karton lub papier do już nagrzanego pieca...eksplozja...po x minutach...nie jest to systematyczne, ale muszę mieć około dziesięciu rocznie...

Mój to klasyczny model żeliwny, bardzo ciężki (chyba 140 kg) więc nie da się otworzyć drzwi...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79295
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028

Re: Mieliśmy małą ucieczkę, cóż, zwłaszcza moja żona!




przez Christophe » 23/03/20, 18:25

0 x
Janic
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 19224
Rejestracja: 29/10/10, 13:27
Lokalizacja: bordowy
x 3491

Re: Mieliśmy małą ucieczkę, cóż, zwłaszcza moja żona!




przez Janic » 23/03/20, 18:33

Ogrzewanie drewnem nie jest zatem pozbawione zagrożeń!
Nie pozwalaj dzieciom bawić się ogniem! : Chichot: : Chichot:
0 x
„Tworzymy naukę za pomocą faktów, takich jak tworzenie domu z kamieniami: ale gromadzenie faktów nie jest już nauką, a stos kamieni to dom” Henri Poincaré
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9792
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2648

Re: Mieliśmy małą ucieczkę, cóż, zwłaszcza moja żona!




przez sicetaitsimple » 23/03/20, 18:34

GuyGadebois napisał:Moja żona właśnie załadowała do pieca łupiny orzecha włoskiego, żeby zrobić kilka polan. Wtedy to zgromadzony w nim gaz i dym zapaliły się, no cóż, dosłownie eksplodowały....


Christophe właśnie o tym wspomniał, ale właśnie o to chciałem zapytać: czy piec był nadal gorący, może pozostały w nim resztki żaru, czy też był zupełnie zimny?
Zdarzyło mi się to raz ze stanu "jeszcze ciepłego", ale bez większych konsekwencji.
0 x
Avatar de l'utilisateur
GuyGadebois
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6532
Rejestracja: 24/07/19, 17:58
Lokalizacja: 04
x 982

Re: Mieliśmy małą ucieczkę, cóż, zwłaszcza moja żona!




przez GuyGadebois » 23/03/20, 19:02

sicetaitsimple napisał:
GuyGadebois napisał:Moja żona właśnie załadowała do pieca łupiny orzecha włoskiego, żeby zrobić kilka polan. Wtedy to zgromadzony w nim gaz i dym zapaliły się, no cóż, dosłownie eksplodowały....


Christophe właśnie o tym wspomniał, ale właśnie o to chciałem zapytać: czy piec był nadal gorący, może pozostały w nim resztki żaru, czy też był zupełnie zimny?
Zdarzyło mi się to raz ze stanu "jeszcze ciepłego", ale bez większych konsekwencji.

Pozostały żar, piec niezbyt gorący. Myślę, że to, co pozostało z kawałków orzechów w łupinach, wytworzyło „tłusty” gaz, a nasycenie paleniska i kanału spowodowało powstanie ciągu powietrza powodującego eksplozję. Ale cholera, robiło wrażenie. Koty nie wróciły (dosłownie).
Rygiel tego zamka był całkowicie przekręcony!
stuv-30-30-szklany i-pełny-zamek-drzwi-14997090-1.jpeg
stuv-30-30in-glass-and-full-door-lock-14997090-1.jpeg (22.17 KiB) Przeglądano 7255 razy
0 x
„Lepiej zmobilizować swoją inteligencję na bzdurach niż mobilizować swoje bzdury na inteligentnych rzeczach (J.Rouxel)
„Z definicji przyczyna jest produktem skutku”. (Tryphion)
„360 000 / 0,5 / 100 to 72 miliony, a nie 6 milionów” (AVC)
Avatar de l'utilisateur
Adrien (były nico239)
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9845
Rejestracja: 31/05/17, 15:43
Lokalizacja: 04
x 2150

Re: Mieliśmy małą ucieczkę, cóż, zwłaszcza moja żona!




przez Adrien (były nico239) » 23/03/20, 19:12

Nigdy nie spotkałam się z takim zjawiskiem... ale to musi naprawdę robić wrażenie.
1 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9792
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2648

Re: Mieliśmy małą ucieczkę, cóż, zwłaszcza moja żona!




przez sicetaitsimple » 23/03/20, 19:33

GuyGadebois napisał:Pozostały żar, piec niezbyt gorący. Myślę, że to, co pozostało z kawałków orzechów w łupinach, wytworzyło „tłusty” gaz, a nasycenie paleniska i kanału spowodowało powstanie ciągu powietrza powodującego eksplozję. Ale cholera, robiło wrażenie. Koty nie wróciły (dosłownie).


Nie jestem pewien co do pozostałych orzechów, ale cóż.
Twój piec przełączył się w tryb „gazyfikatora”, ponieważ nie było płomienia, który mógłby „zapalić” lotne substancje uwolnione z paliw pod wpływem ciepła resztkowego.
W branży nazywamy to „workiem fasolowym”. może to być niszczycielskie.
Normy (na przykład NFPA, do których prawie wszędzie odwołują się amerykańskie) wymagają dość długiego przedmuchania (1/2 godziny pamięci) kotła powietrzem przed ponownym uruchomieniem po wyłączeniu, aby mieć pewność, że nie doszło do gromadzenia się niespalonych gazów .
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12306
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2967

Re: Mieliśmy małą ucieczkę, cóż, zwłaszcza moja żona!




przez Ahmed » 23/03/20, 19:59

Kiedy miałem kocioł na drewno z odwróconym spalaniem, jeśli otwierałem drzwi załadunkowe, gdy ładunek paliwa nie został prawie całkowicie spalony, to było to systematyczne, gdyż wprowadzałem powietrze (a więc i tlen) do masy gazu o temperaturze zapłonu...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13689
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1515
Kontakt :

Re: Mieliśmy małą ucieczkę, cóż, zwłaszcza moja żona!




przez izentrop » 23/03/20, 23:51

Witam,
Zły ciąg, przeciwciąg ze względu na VMC lub niewystarczający dopływ powietrza zewnętrznego? Czy został zainstalowany zgodnie z zasadami stuv30? http://www.duvivier.be/medias/documents ... 181658.pdf

strona 34: regulacja ogranicznika w celu uniknięcia ryzyka wybuchu.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google [Bot] i goście 258