Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Phil532140
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 39
Rejestracja: 01/03/18, 14:49

Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez Phil532140 » 02/03/18, 06:21

Witam wszystkich.
Właśnie kupiłem dom. Ten ostatni wyposażony jest w kocioł na pellet Hapéro HP2. Do tej pory działało całkiem nieźle... A w tym tygodniu -8°C na zewnątrz zmusiło mnie do sprawdzenia ustawień. Bo zamiast celu 19° byliśmy bliżej 17°... Więcej nie da się zrobić.
Kocioł „wychodzi” do v3v, który zasila pompę obiegową, a następnie obwód grzejnika.
Cyrkulator ten działa, gdy temperatura wody opuszczającej zawór 3 V przekracza 55°.
Napotkany problem polega na tym, że jeśli potrzebuję (o krzywej grzewczej możemy porozmawiać później...) wody o temperaturze 65°, aby uzyskać temperaturę 19°, pompa obiegowa uruchamia się, gdy tylko woda osiągnie temperaturę 55° i zamiast wysyłać wodę przy 65° wysyła przy 55°... To tak, jakby kocioł nie miał czasu się nagrzać...
Zmieniłem więc parametr 55° (który uruchamia pompę obiegową), ustawiłem 65°. Mam wrażenie, że działa trochę lepiej, ale chciałbym poznać Waszą opinię.
Zastanawiam się też nad prędkością cyrkulatora?
Qu'en pensez-vous?

Dla krzywej grzewczej mam:
-10° => 80
20° => 35
Minimalna temperatura wody 35

Jest to stary dom, którego ogrzewanie zajmuje dużo czasu i ma odnowioną część, która jest lepiej izolowana. Termostaty stanowią wyposażenie grzejników (poza starą częścią, która rzadko osiąga zadaną temperaturę)
Czy ta krzywa jest dla Ciebie dobra?

Dziękuję za twoją opinię
Philippe.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Philippe Schutt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1611
Rejestracja: 25/12/05, 18:03
Lokalizacja: Alzacja
x 33

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez Philippe Schutt » 02/03/18, 16:52

Witam,

Czy możesz podać schemat? Czy w kotle nie ma cyrkulatora z termostatem V3V?
Czy Twój silnik V3V jest całkowicie otwarty przy -8° na zewnątrz?

I w końcu:
co mówi Twój DPE i jaka jest moc Twojego kotła?
1 x
Phil532140
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 39
Rejestracja: 01/03/18, 14:49

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez Phil532140 » 02/03/18, 18:07

Witam Philippe,
Merci wlać TA réponse.
Nie mam schematu, ale zdjęcie:

Obraz

https://photos.google.com/share/AF1QipM ... o1NGFfRzl3

Nie wiem co jest w kotle...
Tak, V3V jest w pełni otwarty, gdy czuje się zapotrzebowanie
Kocioł ma moc 15 KW

Jakie liczby są ważne dla DPE?
Średnie roczne zużycie ciepła: 16500 XNUMX kWh peletów PCI
Zakwaterowanie ma klasę C (co pokazuje, że DPE to śmieci...)

Mam nadzieję, że pomoże Ci to w analizie.
Philippe.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9807
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2660

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez sicetaitsimple » 02/03/18, 18:47

Dobry wieczór,

To bardzo podstawowe pytanie i wybaczcie mi, jeśli już to robiliście, ale czy próbowaliście tego, otwierając całkowicie wszystkie zawory termostatyczne?
0 x
Phil532140
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 39
Rejestracja: 01/03/18, 14:49

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez Phil532140 » 02/03/18, 19:25

Gdyby to było proste... Jest gorzej... Właśnie myślałem o wyłączeniu niektórych grzejników w nieużywanych pomieszczeniach, jeśli moc nie jest wystarczająca... Mam rację?
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9807
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2660

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez sicetaitsimple » 02/03/18, 19:35

Phil532140 napisał:Gdyby to było proste... Jest gorzej... Właśnie myślałem o wyłączeniu niektórych grzejników w nieużywanych pomieszczeniach, jeśli moc nie jest wystarczająca... Mam rację?


Nie, nie sądzę!

Mówiłem o teście, który trzeba zobaczyć. Twoje grzejniki mogą być ogólnie lub czasami za małe, zdarza się. A Twoje krany termostatyczne w najlepszym razie nic nie zrobią (pozostaną całkowicie otwarte) w przypadku ekstremalnie niskich temperatur, ale często „ograniczają” nieco przepływ, ponieważ nie wyczuwają „prawdziwej temperatury” w pomieszczeniu, jeśli jest raczej zimno. .

Celem testu jest maksymalizacja przepływu wody i sprawdzenie, czy kocioł będzie działał dłużej, na przykład jedną godzinę.

Łatwo to sprawdzić za pomocą odrobiny czasu i stopera.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9807
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2660

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez sicetaitsimple » 02/03/18, 20:53

Uzupełnienie: innymi słowy, w zależności od wielkości grzejnika i danego pomieszczenia (ekspozycja, izolacja), ustawienie zaworu termostatycznego na 23° (na przykład) w celu uzyskania 20°C, gdy jest bardzo zimno, niekoniecznie jest nienormalne poza. Wiadomo, są to nadal urządzenia bardzo rustykalne, bardzo praktyczne, zwłaszcza do utrzymywania niezamieszkanych pomieszczeń w umiarkowanych, ale stosunkowo niskich temperaturach.

Teraz kocioł musi podążać. 15 kW to nie jest dużo. Jak duży jest twój dom i w którym roku został zbudowany?
0 x
Phil532140
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 39
Rejestracja: 01/03/18, 14:49

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez Phil532140 » 03/03/18, 06:19

Mój dom ma 150 m2. 1 część stara (70m2) sprzed 1948 (jak to się mówi...) i druga część nowa (80m2), przylegająca do pierwszej z 2000 roku. Pojedyncze okno od strony północnej, reszta otworów na południe i zachód .
Właściwie obawiam się, że kocioł nie ma wystarczającej mocy. Ale na razie muszę dać sobie radę. Jak myślisz, jaka powinna być minimalna moc? I czy wartości mojej krzywej grzewczej są prawidłowe?
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9807
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2660

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez sicetaitsimple » 03/03/18, 10:14

Phil532140 napisał: Jak myślisz, jaka powinna być minimalna moc? I czy wartości mojej krzywej grzewczej są prawidłowe?


Jeśli chodzi o krzywą grzewczą, jeśli twierdzisz, że w starej części przy normalnej pogodzie (z wyjątkiem ekstremalnie niskich temperatur) zazwyczaj nie można uzyskać pożądanej temperatury, dzieje się tak dlatego, że korzystnie byłoby ją nieco podnieść.

Jeśli chodzi o moc kotła, to naprawdę zależy od domu. W załączeniu link do małego symulatora, bez żadnej gwarancji!

https://elyotherm.fr/puissance-chauffage
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68

Re: Potrzebujesz porady ... Jakie ustawienia dla kotła na pelet?




przez Dirk Pitt » 03/03/18, 10:32

Nie jest to problem trywialny, a przede wszystkim trudno jest zidentyfikować przyczynę. Nie jest wcale pewne, czy Twoim problemem jest problem z zasilaniem. Przestrzegam przed przesadzeniem z kotłami na pellet bo często jest to gorsze niż brak mocy.

po pierwsze, fakt, że pompa obiegowa odcina się poniżej pewnej wartości, ma na celu jedynie ochronę kotła przed zimnym powrotem.
podniesienie tej wartości do 65° lepiej zabezpieczy kocioł, ale to wszystko.
Pierwszą rzeczą jest przeanalizowanie, czy to, co widzisz, jest zjawiskiem przejściowym, czy ustabilizowanym.
w rzeczywistości Twój opis przypomina dość klasyczne zjawisko przejściowe:
kocioł znajduje się poniżej progu pompy obiegowej i wzrasta temperatura
temperatura przekracza próg i włącza się pompa obiegowa
nagle za dużo energii w sieci grzejników
temperatura kotła spada i wraca poniżej progu
odcina się cyrkulator,
itd.
W rezultacie w sieci grzejników występują jedynie sporadyczne „skoki” ciepła, a niezbędna temperatura nigdy nie jest ustalana w sposób stabilny.
Jeśli tak się dzieje, sugeruję 2 rzeczy:
1: obniżasz natężenie przepływu cyrkulatora do minimum
2: jeśli masz ręczny zawór na powrocie grzejnika, należy go częściowo zamknąć, co powoduje powstanie przeciwciśnienia i zmniejszenie przepływu.
Teraz powinno być dużo lepiej.
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 242