Okofen - temperatura startowa i kilka pytań

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
man_
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 01/12/22, 13:07
x 3

Okofen - temperatura startowa i kilka pytań




przez man_ » 01/12/22, 13:36

Witam wszystkich!

W połowie października 18 roku zainstalowaliśmy kocioł Okofen Pellematic Compact 2022kW. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się działać, ponieważ ogólnie instalacja nagrzewa się do żądanej temperatury wnętrza (19°C lub czasami +1) i zatrzymuje się przy 19.5°C i uruchamia się ponownie, gdy temperatura spadnie poniżej 18.5°C, zgodnie z zaprogramowaną histerezą.

okofen2.JPG
okofen2.JPG (25.4 KiB) Wyświetlono 4691 razy


Przyglądając się bliżej działaniu i ustawieniom, odkryłem koncepcję krzywej grzewczej opartej na temperaturze zewnętrznej, która budziła wiele pytań. Rzeczywiście, patrząc na krzywe (uzyskiwane na HomeAssistant poprzez regularne wysyłanie żądania do pliku json, ale to nie ma znaczenia) okazuje się, że rzeczywista temperatura przepływu wody w ogóle nie przestrzega wartości zadanej. Żądana wartość zadana wydaje się być zgodna z krzywą grzania, ale rzeczywista temperatura jest znacznie wyższa.

okofen.JPG
okofen.JPG (24.25 KiB) Wyświetlono 4691 razy


Pierwsze pytanie: dlaczego nie jest przestrzegana nastawa temperatury ogrzewania? Wydaje się, że systematycznie osiągamy temperaturę około 53°C niezależnie od temperatury zewnętrznej.

Drugie pytanie: dziś kocioł dość mocno się grzeje, temperatura rośnie, kocioł się wyłącza, temperatura spada itp. Kończymy efektem jo-jo, nawet jeśli ostatecznie wahania temperatur otoczenia nie są bardzo duże. Nadal uważam, że czujesz, gdy kocioł się wyłącza. Nie wiem jak definiujesz krótki cykl, ale na pierwszy rzut oka cykle nie wydają mi się takie krótkie. W końcu dochodzę do pytania. Jaka byłaby idealna operacja? Tak jak ja rozumiem krzywą grzania, powinniśmy grzać stale ale do temperatury równowagi, która powinna pozwolić na utrzymanie temperatury komfortowej (jeśli jest dobrze wyregulowana) Ale nagle cały czas lub masz zaprogramowany „Komfort” wody powinien krążyć. Dzisiaj jest podgrzewanie i cyrkulacja wody przez 2-3 godziny, potem kilka godzin przerw aż do zbyt niskiej temperatury i ponowne ogrzewanie i recyrkulacja.

Na koniec ostatnie pytanie: jak działa przewidywanie? Ustawiłem czas trwania podglądu na 180 minut, ale nie widzę absolutnie żadnego podglądu.

Ostatni punkt, nie wiem, czy jest to ważne dla analizy mojego problemu, ale czujnik temperatury zewnętrznej jest źle umieszczony, jest zbyt osłonięty i nie rejestruje wystarczających wahań temperatury. Będzie problem z ustawieniem krzywej grzania ale nie sądzę żeby miało to związek z nie przestrzeganą temperaturą zadaną.

Z góry dziękuję za twoją pomoc! Idealnie byłoby, gdyby mój instalator był w stanie mnie poprowadzić, ale a priori nie czas/chęć/umiejętności? Żeby trochę przez to przejść forum Myślę, że tutaj znajdę pomoc. Zdaję sobie sprawę, że prawdopodobnie brakuje danych, więc nie wahaj się poprosić o dodatkowe informacje. W razie potrzeby zarchiwizowałem wszystkie pliki CSV przez kilka tygodni.

Dzień dobry!
1 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9837
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2673

Re: Okofen - temperatura początkowa i kilka pytań




przez sicetaitsimple » 01/12/22, 14:05

Na pewno znajdziesz pomoc, na necie jest przynajmniej jeden prawdziwy specjalista forum, Pilpoil.
To powiedziawszy, nadal mam pytanie: Patrząc na krzywą „temp int target”, wydaje się, że chcesz „ogrzewać” tylko w krótkich odstępach czasu, kilka godzin, rano i wieczorem, ustawiając temperaturę docelową około 7/8°C przez resztę czasu. Czy dobrze zrozumiałem, czy też „temp-int-target” odpowiada czemuś innemu?
0 x
man_
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 01/12/22, 13:07
x 3

Re: Okofen - temperatura początkowa i kilka pytań




przez man_ » 01/12/22, 14:38

W rzeczywistości jesteśmy w trybie „komfortowym” od 6 do 8 rano, nastawa około 19°C, a następnie ponownie od 16:22 do 17:5 wieczorem. Przez resztę czasu jesteśmy w trybie „zredukowanym” z nastawą około XNUMX°C, ale bez ogrzewania, jeśli temperatura zewnętrzna jest wyższa niż +XNUMX°C

W danych zwróconych przez json, jeśli jesteśmy w trybie komfortowym, ale temperatura została osiągnięta lub w trybie obniżonym, ale temperatura zewnętrzna jest wyższa niż +5°C, to nastawa automatycznie zmienia się na 8°C, stąd wygląd wykresu
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9837
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2673

Re: Okofen - temperatura początkowa i kilka pytań




przez sicetaitsimple » 01/12/22, 14:48

Widziałem, ok.
0 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Okofen - temperatura początkowa i kilka pytań




przez Pilpoill » 02/12/22, 16:10

Bonjour à tous,

sicetaitsimple napisał:Na pewno znajdziesz pomoc, na necie jest przynajmniej jeden prawdziwy specjalista forum, Pilpoil.
...


Uh, dziękuję Sicetaitsimple, ale nie zasługuję na taki kwalifikator : Oops:

Powiedzmy, że kiedyś tyle czasu spędzałem w pracy, co potem na badaniu funkcjonowania Okofenu...
Dwie różne rzeczy ale które lubię więc kiedy mam czas i dobrze staram się pomóc na miarę swoich umiejętności.

Ci, którzy zarejestrują się na forums aby wysłać mi prywatną wiadomość bezpośrednio, jestem zapping!
Tych, którzy zadają pytanie, na które jest odpowiedź, a potem znikają bez słowa, ponieważ ich problem został rozwiązany, gdybym mógł mieć ich przed sobą tylko na kawę, aby wyjaśnić im znaczenie słowa szacunek : Evil:
Nie jestem instalatorem, nie mówiąc już o techniku ​​Okofen w niczyjej okolicy… : Wink:
Skończył się też okres, kiedy właśnie dostawałem akta i pytano mnie, co dalej, jest to tak czasochłonne, jak to tylko możliwe i nie wchodzi w rachubę, że wkracza bardziej w moje i tak już zajęte życie zawodowe i osobiste.

Teraz, kiedy irytujący Pilpoill wyjaśnił sprawę jasno, chciałbym przyjrzeć się maszynie już połączony.

Do Manu należy decyzja, czy już nie uciekł : Mrgreen:
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9837
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2673

Re: Okofen - temperatura początkowa i kilka pytań




przez sicetaitsimple » 02/12/22, 17:05

Pilpoill napisał:Bonjour à tous,

sicetaitsimple napisał:Na pewno znajdziesz pomoc, na necie jest przynajmniej jeden prawdziwy specjalista forum, Pilpoil.
...

Uh, dziękuję Sicetaitsimple, ale nie zasługuję na taki kwalifikator : Oops:

Z tego, co zaobserwowałem, myślę, że tak! Teraz rozumiem, że chcesz również ograniczyć czas „poradnictwa” do tego, co uważasz za osobiście akceptowalne i do ludzi, którzy zachowują się właściwie.
Obiecuję, że nie będę Cię już reklamować, a poza tym nie mam kotła OKofen, nie jest zainteresowany!
Bonne kontynuacją.
0 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Okofen - temperatura początkowa i kilka pytań




przez Pilpoill » 02/12/22, 17:46

sicetaitsimple napisał:Z tego, co zaobserwowałem, myślę, że tak! Teraz rozumiem, że chcesz również ograniczyć czas „poradnictwa” do tego, co uważasz za osobiście akceptowalne i do ludzi, którzy zachowują się właściwie.
Obiecuję, że nie będę Cię już reklamować, a poza tym nie mam kotła OKofen, nie jest zainteresowany!
Bonne kontynuacją.


Mimo wszystko moje podziękowania były (i pozostają!) szczere. :)

Po prostu postawiłem sprawę w suchy, ale zrozumiały sposób dla spekulantów, absolutnie nie przeciwko tobie, przepraszam, jeśli tak to odebrałeś :? : Oops:
1 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9837
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2673

Re: Okofen - temperatura początkowa i kilka pytań




przez sicetaitsimple » 02/12/22, 18:09

Pilpoill napisał: absolutnie nie przeciwko tobie, przepraszam, jeśli tak to odebrałeś


Wcale tak na to nie patrzyłem, po prostu zdałem sobie sprawę, że cytowanie Ciebie było z mojej strony na pewno niestosowne, nie muszę wtrącać się między Ciebie a ewentualnych doradców.
Cóż, mój kocioł gazowy działa bardzo dobrze! Dopóki jest gaz...
2 x
man_
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 01/12/22, 13:07
x 3

Re: Okofen - temperatura początkowa i kilka pytań




przez man_ » 03/12/22, 21:02

Dobry wieczór !

Żeby było jasne, moje podejście jest przede wszystkim intelektualne. Jak widać na pierwszy rzut oka kocioł działa. Zobaczyłem, że możemy odzyskać dane z kotła, wzbudziło to moją ciekawość, spędziłem dużo czasu szukając i próbując zrozumieć, jak to działa, i wnioskuję, że pewne rzeczy wydają się nienormalne. Zazwyczaj w moim przypadku fakt, że początkowa temperatura zadana wody nie jest przestrzegana. Brak zrozumienia jest dla mnie dość frustrujący, więc zacząłem szukać wyjaśnień.

Jako że chwilowo nie mogę liczyć na mojego instalatora (raczej długi czas reakcji, zwłaszcza jeśli kocioł pracuje i niekoniecznie pełne zaufanie do niego), zwróciłem się do tego forum gdzie wydawało mi się, że widzę ludzi mających pewne doświadczenie z tego typu kotłami.

Krótko mówiąc, nie szukam odpowiedzi „pod klucz” bez zrozumienia, a raczej dzielę się swoimi przemyśleniami z ludźmi posiadającymi wiedzę i umiejętności. Pozwoli mi to lepiej zrozumieć, aby upewnić się, że mój instalator prawidłowo rozwiązuje problem.

A więc wracając do początkowego problemu, zacznijmy od podstaw: czy to nienormalne, że nie jest przestrzegana nastawa temperatury przepływu wody? Jeśli tak jest, jak myślę, czy możemy sobie wyobrazić zawór trójdrożny montowany do góry nogami? Który otworzy się, kiedy powinien się zamknąć i odwrotnie?

Dziękuję wszystkim, którzy znajdą czas na refleksję ze mną. :D
0 x
man_
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 01/12/22, 13:07
x 3

Re: Okofen - temperatura początkowa i kilka pytań




przez man_ » 15/12/22, 12:04

Witam,

Aby uzyskać informacje, jeśli inne osoby miały ten problem. Przyjechał mój instalator i udało nam się rozwiązać problem. Zawór trójdrożny został nieprawidłowo skonfigurowany. Jego punkt zerowy nie był dobry. Zasadniczo nawet w pozycji całkowicie zamkniętej puszcza za dużo ciepłej wody.

Teraz zaczynam na dobrej podstawie dopracować krzywą grzania.

Dzień dobry!
2 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 315