Ryzyko kondensacji podczas montażu paroizolacji

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
magowie
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 08/12/20, 09:56
x 1

Ryzyko kondensacji podczas montażu paroizolacji




przez magowie » 08/12/20, 10:13

Bonjour à tous,

Właśnie się zarejestrowałem forum po przeszukaniu Internetu, które doprowadziło mnie do powiązanego tematu, ale nie dało odpowiedzi na moje pytania.

Buduję dom o konstrukcji drewnianej.
Ściany odpowiadają następującemu systemowi konstrukcyjnemu (int -> ext):

Okładzina z płyty gipsowo-kartonowej + papier makulaturowy
Przed przegrodą z metalowej ramy izolowaną watą + konopiami o grubości powyżej 45 mm
Higrozmienna membrana paroizolacyjna SD 0,25 do 25
Wełna drzewna 145 mm
Płyta usztywniająca wykonana z drewna, 16 mm
[Osłona przeciwdeszczowa o wysokiej przepuszczalności pary wodnej]
Izolacja zewnętrzna z włókna drzewnego o grubości powyżej 60 mm
Malowanie wapnem w 3 przejściach (dwa zaprawy klejące + jeden gładź)

Kilka tygodni temu skończyłem ocieplanie wnętrz i zabieram się za paroizolację.

Czytając ponownie dokumentację producenta przeczytałem coś takiego:

„Aby uniknąć powstawania kondensacji, szczelne połączenie membrany XXXXXXX należy wykonać bezpośrednio po zamontowaniu izolacji termicznej (w rolkach lub płytach). Dotyczy to szczególnie prac w okresie zimowym.”

Projekt docieplenia wnętrz przeciągnął się, a część paneli wisiała już prawie rok.

Co o tym sądzisz?

Merci wlać votre aide.
magowie
1 x
magowie
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 08/12/20, 09:56
x 1

Re: Ryzyko kondensacji podczas montażu paroizolacji




przez magowie » 08/12/20, 15:23

Nie otrzymałem odpowiedzi ani komentarza na moje pytania, ale myślę, że znalazłem je sam.

Czytając inną dokumentację od producenta (a nie producenta jak pisałem w pierwszym poście) widzę, że jest to rada dla "zrób to sam".

rady dla majsterkowiczów
Równocześnie z izolacją termiczną należy zamontować paroizolację. Jeśli zimą pozostanie przez stosunkowo długi czas bez paroizolacji, istnieje ryzyko kondensacji.


Dlatego uważam, że tak jest w przypadku, gdy dom jest ogrzewany i przez zbyt długi czas instalowana jest nowa izolacja bez paroizolacji. W takim przypadku para wodna będzie migrować od wewnątrz na zewnątrz i skraplać się w izolacji.

W moim przypadku wilgotność i temperatura wewnątrz i na zewnątrz domu są prawie takie same, więc w izolacji nie ma możliwości kondensacji pary wodnej. Sprawdziłem w symulatorze internetowym i zadzwoniłem do producenta, który potwierdził mi, że w przypadku nieogrzewanego miejsca nie ma zbyt dużego ryzyka.

Więc prawdopodobnie niepotrzebnie się przestraszyłem.

Mając nadzieję, że będzie przydatny dla kogoś innego.
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13645
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Ryzyko kondensacji podczas montażu paroizolacji




przez izentrop » 08/12/20, 15:53

Witam,
Magowie napisali: Zadzwoniłem do producenta, który potwierdził mi, że w przypadku nieogrzewanego miejsca ryzyko nie jest zbyt duże.
Więc prawdopodobnie niepotrzebnie się przestraszyłem.
Teraz jesteś spokojny : Wink:
W większości remontowałem i nie robiłem uszczelniania powietrznego. Z pewnością jest to niezbędne w przypadku drewnianej ramy z izolacją, która może ulec zniszczeniu, jeśli wchłonie wilgoć, a tym bardziej w przypadku ścian z cegły i wełny szklanej.

Samo włożenie ręki w środek izolacji pozwoli Ci stwierdzić, czy nabrała ona wilgoci.
Gdyby tak było, czy nadal istniałaby możliwość ogrzania pomieszczenia w celu ewakuacji przed zainstalowaniem paroizolacji?
0 x
magowie
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 08/12/20, 09:56
x 1

Re: Ryzyko kondensacji podczas montażu paroizolacji




przez magowie » 09/12/20, 16:21

izentrop napisał:Samo włożenie ręki w środek izolacji pozwoli Ci stwierdzić, czy nabrała ona wilgoci.
Gdyby tak było, czy nadal istniałaby możliwość ogrzania pomieszczenia w celu ewakuacji przed zainstalowaniem paroizolacji?

Witam,

Najwyraźniej test dłoni nie wystarczy. Wełna może wydawać się idealnie sucha w dotyku, a jednocześnie być zbyt mokra, aby ją używać. I nie wiadomo, jakiego testera użyć do pomiaru tego współczynnika lub poziomu wilgotności, którego nie należy przekraczać.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 295