Dokonanie klimatyzacji powietrza w domu (jeśli to możliwe ekologiczne)

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Avatar de l'utilisateur
Pollux
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 07/05/06, 23:08
Lokalizacja: Paryż
x 1

Dokonanie klimatyzacji powietrza w domu (jeśli to możliwe ekologiczne)




przez Pollux » 10/06/06, 15:09

Witam wszystkich,

Właśnie majstrowałem przy "klimatyzacji domowej", a właściwie chłodziarce z wymuszonym odparowaniem, a ponieważ nie wiem gdzie to umieścić, stworzyłem ten dział.

w czasach okresowej fali upałów, może być ciekawie zrobić sobie chłodnik.

mój system opiera się na nebulizatorze ultradźwiękowym, takim jak te używane do fontann mgłowych, oraz wentylatorze komputerowym zasilanym małym transformatorem 12 V.
zdjęcia pomogą ci zrozumieć hack.
Nadal radzę wykonać ten montaż z 2-litrową butelką sody i umieścić tuleję dmuchawy na górze butelki i skierowaną w dół, aby uniknąć powrotu kropel kondensatu do wentylatora.

ten system zużywa łącznie 20W, prawie nie emituje hałasu, wentylator komputera jest bardzo dyskretny, a temperaturę w moim pokoju (około 45 metrów sześciennych) obniżyłem o 1.5°C.

dodatkowe dane: temperatura pokojowa po 1h15 stosowania i 45 ml odparowanej wody: 25.6°C, wobec 27.1°C przed.
temperatura powietrza w butelce podczas użytkowania: 17.0°C.

ten system to początek, prototyp do sprawdzenia, czy działa, ale nie wygląda nieciekawie. Oczywiście nadal trzeba trochę wietrzyć wieczorem, aby usunąć wilgoć i uniknąć parowania więcej niż 1.5 litra dziennie w pomieszczeniu...

oto zdjęcia z montażu, myślę, że wszelkie wyjaśnienia byłyby zbędne, ale jeśli chcesz pełny opis, zapytaj mnie. przy drugim zdjęciu zmniejszyłem przepływ wentylatora, żeby mgła była bardziej widoczna...

Obraz

Obraz


inny system nad którym majsterkuję to rodzaj "grzejnika olejowego" w gipsie około 40x40x7 cm, który jest utrzymywany w stanie wilgotnym i umieszczony przed klasycznym wentylatorem typu 30cm, 55W. w teorii jest dużo wydajniejszy, ale grzejnik gipsowy (którego rolą jest zapewnienie dużej powierzchni wymiany powietrza z wodą) nie jest super łatwy w budowie. trzeba zmaksymalizować powierzchnię wymiany nie tracąc zbyt dużej prędkości w powietrzu ani nie osłabiając rzeczy.... mały prototyp, szczerze mówiąc źle wykonany, który testowałem zeszłego lata dał odświeżenie pokoju 0.7°C jak na "grzejnik" "(powinniśmy powiedzieć "parownik") o wymiarach 20x25x5 cm... ale powierzchnia tynku miała 14°C dla pomieszczenia 28° i kurz!!
Nowości dotyczące tego systemu opublikuję przed końcem czerwca. Aktualnie mam egzaminy...

orzeźwienie pochłaniające dużo energii, zachęcam do majsterkowania, wymyślania i poprawiania. fajnie się trochę ochłodzi i masz trochę spokojniejsze sumienie niż przy dużym klimatyzatorze 2000W.

oczywiście czekam na Wasze pomysły na "domową" i ekologiczną klimatyzację, Wasze projekty, replikacje i ulepszenia.

@ wkrótce
Pollux
0 x
krytyka jest konieczne, ale wynalazek ma zasadnicze znaczenie, ponieważ w żadnym wynalazku jest krytyka konwencji ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79112
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 10/06/06, 16:24

Niezły pomysł :) ale nie stwarza problemu nadmiernej wilgotności?

Temat przeniesiony do „Środowisko naturalne i/lub ekologiczne”
0 x
Logan
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 62
Rejestracja: 25/03/03, 11:45




przez Logan » 10/06/06, 19:26

Myślę, że musimy przyjrzeć się pasywnym technikom słonecznym, bez wentylatorów.

Znalazłem to też, efekt wiru na zasadzie thermitière. Wygląda na łatwe do zrobienia
http://luc.merlovisking.chez-alice.fr/climat-clean.htm

lub to po angielsku: http://www.rolexawards.com/laureates/pd ... te0006.pdf

Pamiętam też lodówkę słoneczną (nie mogę znaleźć linku), która działa na nietoksyczny gaz chłodniczy (typu alkohol), bez kompresora i wymaga jedynie zamknięcia/otwarcia zaworu raz na 12 godzin. Nie wykorzystuje systemu Peltiera, ale klasyczny system wykorzystujący pasywne promieniowanie słoneczne do sprężania płynu.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Pollux
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 07/05/06, 23:08
Lokalizacja: Paryż
x 1




przez Pollux » 10/06/06, 22:41

Witaj ponownie,

@Krzysztof:
Mgiełka jest widoczna dopiero po wydostaniu się z buteleczki, po czym całkowicie odparowuje. Nadmierna wilgotność jest rzeczywiście problemem, jeśli odparowuje zbyt dużo wody. Jak powiedziałem, nie więcej niż 1.5 l dziennie w pokoju o powierzchni 15 m², z wyjątkiem bardzo suchej pogody na granicy. Jest to dodatkowa klimatyzacja, która służy bardziej jako ulepszony wentylator. Kiedy stoisz przed oddechem, czujesz się szalony! W przeciwnym razie wilgoć znika w ciągu około 1/4 godziny, dobrze wietrząc wieczorem w chłodzie (mam na myśli „wietrzenie” zrobić prąd powietrza, na przykład otworzyć północne i południowe okna i otworzyć wszystkie drzwi ...) . Myślę, że kiedy bierzesz prysznic, odparowujesz o wiele więcej wody w łazience… a kiedy ją wietrzysz, nie masz żadnych problemów z wilgocią.
To powiedziawszy, ten system i tak nie jest świetny, przynajmniej w tej wersji ... : Mrgreen:

@logan:
Solarny system chłodzenia, o którym mówisz, to absorpcyjna maszyna chłodnicza. sprawdź tę stronę:
http://www.tecsol.fr/RafrSol/index.htm, jeśli chcesz wszystko zrozumieć, musisz kliknąć „dalej” u dołu strony

et http://raee.org/climatisationsolaire/, to samo, musisz zbadać witrynę.
Te maszyny są bardzo wydajne, ale to ciężka logistyka, a do tego chyba potrzebne są próżniowe kolektory słoneczne...

w przeciwnym razie,
Znałem link do efektu thermitière, wykorzystuje zasadę rurki wirowej:
http://en.wikipedia.org/wiki/Vortex_tube Jest bardzo atrakcyjny jako majsterkowanie, ale czytając specyfikacje rurki wirowej, zauważysz, że potrzeba ogromnej prędkości obrotowej, aby mieć nadzieję na „odwirowanie” kalorii (w rzeczywistości stworzenie wgłębienia wystarczająco dużego, aby znacznie schłodzić powietrze). Ale prawdą jest, że mając rurę o dużej średnicy i dużej długości, musimy mieć nadzieję na coś. Kusi mnie taka klimatyzacja, niestety nie mam miejsca w domu żeby ją przetestować... ani rury od pieca jeśli o to chodzi. i nie można tego próbować w modelu zredukowanym. :płakać: :płakać:
To powiedziawszy, obawiam się, że zakładając, że będziemy w stanie obracać powietrze wystarczająco szybko, będziemy mieli potworny hałas w płetwach.

Co do systemu odparowywania piasku zawartego między słojami, opisanego w pdf po angielsku (swoją drogą bardzo dobry artykuł i bardzo dobra inicjatywa tego producenta!!!), to wpisuje się on w ideę parownika w gipsie . Ten system był również używany od starożytności, amfory były porowate, co pozwalało na parowanie potu, aby utrzymać chłód zawartej cieczy.

Bardzo interesuje mnie ujęcie fajki pomalowanej na czarno, ale ten pomysł umieszczenia płetw w celu wymuszenia wirowania nie przemawia do mnie zbytnio; Boję się hałasu, jaki by to generowało, zwłaszcza przy pewnych częstotliwościach rotacji powietrza (rozsądek… niech żyje didjéridoo : Chichot:.... lub gwizdek ultradźwiękowy!! :x ... plus pies 50 km dalej!! : Lol:)

Ponieważ chodzi o stworzenie zagłębienia w celu ochłodzenia, dlaczego nie użyć prostej zwężki Venturiego? Myślę, że to najlepszy sposób na obniżenie ciśnienia...
Moglibyśmy zatem wykonać u podstawy rury zwężkę Venturiego (oczywiście w cieniu i pomalowaną na biało), której wewnętrzna ściana byłaby wyposażona w PROSTE żeberka w celu zmaksymalizowania powierzchni wymiany powietrza i ściany oraz wytworzenia głupiego ciepła. wymiennik wokół zwężki...?
...nie jasne? :|


Dobra, rysunek:

Obraz

Nie jestem pewien tego, co mówię, wydaje mi się to łatwe… jeśli Christophe, który jest inżynierem, którym jeszcze nie jestem, mógłby potwierdzić lub powiedzieć mi „gdziekolwiek poszedłem”…

Ach, spójrz, tylko małe pytanie, które właśnie narzuciło się mojemu zdezorientowanemu umysłowi: w rurze, o której mówi artykuł o klimatyzatorze rurowym, autor mówi o zagłębieniu w środku rury? Więc jeśli jest depresja i ma nadzieję zaczerpnąć powietrza z tak zwanej „rozhermetyzowanej” strefy centralnej, będzie musiał pompować powietrze. Bo jeśli po prostu umieści rurkę w środku swojego tornada i zaczeka, aż zimne powietrze spadnie do jego pokoju, w którym panuje ciśnienie atmosferyczne, myślę, że wygrałby tylko odkurzacz słoneczny : Lol: : Lol: : Lol:
Co o tym myślisz
: Idea: To powiedziawszy, jest już dość odkurzaczem słonecznym : Chichot: .

Poważnie, jeśli ktoś ma 20-metrową rurę od komina, trochę czarnej farby, wolny weekend i miejsce do przetestowania nawet ssania, jakie można uzyskać za pomocą czarnej rury na słońcu, może być tego warte, jestem gotowy majstrować przy Venturiego i wymiennika.

@+
Pollux

PS: przepraszam za długi post... Roll:
0 x
krytyka jest konieczne, ale wynalazek ma zasadnicze znaczenie, ponieważ w żadnym wynalazku jest krytyka konwencji ...
Avatar de l'utilisateur
Bilbo
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 35
Rejestracja: 17/11/04, 18:20
Lokalizacja: Tarn




przez Bilbo » 10/06/06, 23:34

może kanadyjska cóż, jest prostsza; NIE ?
0 x
Po prostu żyjmy, aby inni mogli po prostu żyć.
Avatar de l'utilisateur
Pollux
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 07/05/06, 23:08
Lokalizacja: Paryż
x 1




przez Pollux » 10/06/06, 23:36

jest rzeczywiście prostszy, ale nie dotyczy Paryża ... :płakać:
a praca jest ciężka na istniejącym siedlisku.

Pollux
0 x
krytyka jest konieczne, ale wynalazek ma zasadnicze znaczenie, ponieważ w żadnym wynalazku jest krytyka konwencji ...
Avatar de l'utilisateur
Bilbo
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 35
Rejestracja: 17/11/04, 18:20
Lokalizacja: Tarn




przez Bilbo » 11/06/06, 00:17

W rzeczywistości jest to podwójny przepływ vmc do góry nogami, co ci się podoba?
0 x
Po prostu żyjmy, aby inni mogli po prostu żyć.
Avatar de l'utilisateur
Pollux
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 07/05/06, 23:08
Lokalizacja: Paryż
x 1




przez Pollux » 11/06/06, 09:46

cześć bilbo

Przyznaję, że nie bardzo rozumiem, co masz na myśli, mówiąc „do góry nogami”… jeśli mógłbyś przeformułować lub rozwinąć…
czy mowa o „butelce z mgiełką” czy „rurce od klimatyzatora”, której model chciałbym przetestować z venusi?

W żadnym przypadku nie jest to vmc, ponieważ nie ma wysyłania ani przechwytywania powietrza zewnętrznego.
Dla drugiego systemu:
rura, w której robimy przewężenie, jest bardzo prostym kominem i używamy go do przyspieszenia przepływu powietrza, a więc do jego schłodzenia. druga rura, która się zawija (widoczna tutaj w przekroju po obu stronach zwężki Venturiego) pobiera powietrze z pomieszczenia w celu schłodzenia i wysyła je z powrotem do środka po oddaniu niewielkiej ilości ciepła do komina przez ścianę. rzeczywiście, musisz użyć małego vmc do cyrkulacji powietrza w tej drugiej rurce.

Pollux
Ostatnio edytowane przez Pollux 11 / 06 / 06, 12: 59, 1 edytowany raz.
0 x
krytyka jest konieczne, ale wynalazek ma zasadnicze znaczenie, ponieważ w żadnym wynalazku jest krytyka konwencji ...
Sat-va
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 15
Rejestracja: 11/03/06, 10:55




przez Sat-va » 11/06/06, 12:29

Cześć,
Ja też mam pomysł, parowanie powoduje zimno, więc parujcie.
gruba tkanina przed oknem z porowatą rurką u góry, która dostarcza do niej wodę, tylko tyle, żeby nie kapała na podłogę.Co myślicie?
0 x
niewiedza pozwala Menner owce lub chcemy.
Avatar de l'utilisateur
Pollux
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 07/05/06, 23:08
Lokalizacja: Paryż
x 1




przez Pollux » 11/06/06, 12:55

niezłe uderzenie tkaniny, jest prostsze niż parownik gipsowy i mniej kruche. i co gorsza, że ​​to przynajmniej lekka logistyka!
ale powierzchnia wymiany nie jest duża....trzeba by było zrobić coś w rodzaju "plastra miodu" w tkaninach i ustawić go przed wiatrakiem lub oknem północnym otwierając tylko górną część okna południowego ...

Zobaczę, co da się zrobić z płotem, starymi T-shirtami i czasem, kiedy trochę będę miał. (czas, hę, nie stare koszulki... : Chichot: )

Zapraszam do wypróbowania swojego pomysłu i wykonania pomiarów (wpisz „x” Litrów odparowanych w „y” godzin dla pomieszczenia „z” metrów sześciennych, „T°przed”, „T°po”…) historii walidacji lub unieważnienie koncepcji, a nawet zmiana jej rozmiaru. tylko dlatego, że jest to DIY, nie oznacza, że ​​nie można go zoptymalizować… i wygląda mi to na dobry, tani i wydajny hack, więc prawdopodobnie warto

@+
Pollux
0 x
krytyka jest konieczne, ale wynalazek ma zasadnicze znaczenie, ponieważ w żadnym wynalazku jest krytyka konwencji ...

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 281