Poprawa izolacyjności okien: żaluzje, zasłony, rolety?

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79128
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975

Poprawa izolacyjności okien: żaluzje, zasłony, rolety?




przez Christophe » 02/11/09, 20:00

Tyle w tytule: jakie jest najbardziej ekonomiczne rozwiązanie na poprawę izolacyjności (nocnej) istniejących okien/ram?

Oczywiście wszyscy myślimy o dodaniu okiennic (rolek), ale:
a) nadal jest drogo! Czy opłaca się tylko przez całe życie?
b) jest szczerze mówiąc dość brzydki, gdy nie jest oryginalny (przekracza)
c) nie izoluje tak bardzo (patrz poniżej).
d) w niektórych przypadkach niemożliwe!

Oto więc: jakie są tańsze alternatywy i mogą być równie skuteczne?

Na razie widzę 2:

a) grube zasłony (wiesz jak w zamkach! :D), fachowcy od firan oferują również „podszewkę ocieplającą”.

b) tylko do przeszkleń: żaluzje w stylu tych na świetlikach (niezbyt ładne, ale dobre)

Oto więc: jak oszacować opór cieplny bardzo grubej zasłony?

rolety zabezpieczające

a) Przesłony izolacyjne charakteryzujące się dodatkowym oporem cieplnym zapewnianym przez zespół przegrody wentylowanej przesłoną: R > 0,20 m²°C/W.

Dla rolety ocieplonej pianką poliuretanową o współczynniku przenikania ciepła 0.035 odpowiada to grubości izolacji rolety co najmniej: 0,2 * 0.035 = 0.007 = 7 mm.

Natura zamknięć (okiennice, żaluzje) jest również zaangażowany w redukcję strat, zwłaszcza w nocy.


Dobra nowoczesna rama ma ogólny współczynnik K równy 1.1, a więc opór cieplny 1/1.1 = 0.91 m²°C/W, to „dobra żaluzja” przynosi zatem tylko 0.2 - 0.3, czyli około 20-30% zysku...

ps: moje pytanie nie jest niewinne, w Ardenach jest niewiele domów z roletami, byliśmy dość "zaskoczeni" kiedy przyjechaliśmy w ten region. Nasz dom też nie ma (ale mamy duże zasłony).
Ostatnio edytowane przez Christophe 10 / 09 / 11, 16: 39, 1 edytowany raz.
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 02/11/09, 21:11

Christophe, myślę, że zapominasz o czymś ważnym na temat izolacji zapewnianej przez okiennice (rolowane, składane lub inne), to jest ostrze powietrza utworzony między taflą a oknem
ta szczelina powietrzna, która może mieć około XNUMX cm grubości, nie porusza się zbytnio, jeśli okiennica jest „względnie” wodoszczelna i bez żadnych obliczeń moim zdaniem bardzo wpływa na izolację.

anegdota: w ten weekend byłem w starym domu w Chamonix i były tam bardzo stare podwójne okna z pojedynczymi szybami 4 mm, ale między dwoma oknami było około 10 cm powietrza. + były drewniane okiennice.
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79128
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975




przez Christophe » 02/11/09, 21:24

Cóż... tak, ale:

a) 10 cm powietrza nie jest już izolatorem: konwekcja niweluje wszystko... a podwójne okna, o których mówisz, są z pewnością lepsze niż pojedyncze szyby, ale nie są warte dobrych podwójnych szyb!

b) „norma” mówi:

„dostarczane przez migawkę-wentylowana szczelina powietrzna"


Zakładam więc, że ta przestrzeń, o której mówisz, jest zrozumiana!

W dodatku tak samo (zobacz więcej) z zasłonami! Rzadko są „przyklejane” do podwozia!

Krótko mówiąc, robimy postępy, ale wciąż musimy kopać trochę głębiej!
0 x
Xian
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 111
Rejestracja: 04/01/09, 12:15




przez Xian » 03/11/09, 13:05

Wydaje się, że podwójna kurtyna ma prawdziwe właściwości izolacyjne.

w salonie mamy duży wykusz 3mx2 którego "roletą" są ciężkie drzwi od stodoły których już nie zamykamy. używamy podwójnej kurtyny.

Aby potwierdzić moje wrażenie, musiałbym umieścić dwa termometry po obu stronach wisiorka. Temperatura w tym pomieszczeniu jest rzeczywiście bardzo stabilna, nawet w chłodne dni

Informujemy, że mamy ogrzewanie podłogowe.
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 03/11/09, 13:40

Christophe napisał:Cóż... tak, ale:

a) 10 cm powietrza nie jest już izolatorem: konwekcja niweluje wszystko...


Jaka konwekcja?
chyba że na dole i na górze są 3 cm odstępy.
powietrze jest prawie nieruchome w tym obszarze

umieść termometr w przestrzeni między roletą a oknem i porównaj wartość z temperaturą na zewnątrz we wczesnozimowy poranek.
zobaczysz, czy powietrze nie jest izolujące. : Chichot:
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79128
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975




przez Christophe » 03/11/09, 14:03

Xian: mamy dokładnie ten sam scenariusz i właśnie zamówiliśmy "grube" zasłony (kilka już mieliśmy, ale lżejsze). Czyli zimą będziemy mieć 2 rzędy firan! To wciąż nie jest tanie, ale jest znacznie lżejsze niż roleta!

Dirk Pitt napisał:Jaka konwekcja?
chyba że na dole i na górze są 3 cm odstępy.
powietrze jest prawie nieruchome w tym obszarze


???? Bez ruchu??? Szczerze mówiąc na 10 cm to by mnie zdziwiło!!

Mowa o konwekcji naturalnej (przedstawiającej całą wymianę ciepła w gazie), która niweluje wszelkie właściwości izolacyjne szczeliny powietrznej o grubości większej niż 2-3 cm... nie bez powodu 16 mm między szybami to najlepszy kompromis!

Jeśli 10 cm powietrza zaizolowano prawidłowo: po co izolować domy o konstrukcji drewnianej, które mają ściany rzędu 10 cm między przegrodami? Podobnie: nie ma potrzeby ocieplania poddasza, wystarczy zwykły szalunek! Cóż, nie, nie są wystarczające!

Więc nie, 10 cm powietrza nie izoluje DOBRZE… a mniej niż 2 cm w każdym razie!

Ale hej, przestrzeń między żaluzjami a oknami jest na ogół mniejsza niż 10 cm. Musiałbym zmierzyć na naszym wykuszu ze zintegrowaną migawką! Myślę, że to jest w 5 cm patrz 4...

Dirk Pitt napisał:umieść termometr w przestrzeni między roletą a oknem i porównaj wartość z temperaturą na zewnątrz we wczesnozimowy poranek.
zobaczysz, czy powietrze nie jest izolujące. : Chichot:


Nie mam wątpliwości, że w tej przestrzeni jest cieplej niż na zewnątrz, ale to nie znaczy, że jest dobrze izolowana!

Jak myślisz, co powinno być w nim napisane? Praktyczny przykład?

Bardziej interesujące byłoby zmierzenie różnicy w T° między GÓRNĄ (nadprożem) a DOLNĄ (progiem) szczeliny powietrznej okna żaluzji. Tak jednorodny: masz rację, dobrze izoluje, w przeciwnym razie występuje naturalna konwekcja, a tym samym straty
0 x
Aumicron
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 387
Rejestracja: 16/09/09, 16:43
Lokalizacja: bordeaux




przez Aumicron » 03/11/09, 14:17

Dirk Pitt napisał:umieść termometr w przestrzeni między roletą a oknem i porównaj wartość z temperaturą na zewnątrz we wczesnozimowy poranek.
zobaczysz, czy powietrze nie jest izolujące

O ile się nie mylę, jeśli temperatura w tym miejscu jest wyższa niż na zewnątrz, to dzięki izolacji rolety, a nie powietrza.
0 x
Argumentować.
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 03/11/09, 15:21

Christophe napisał:Jeśli 10 cm powietrza zaizolowano prawidłowo: po co izolować domy o konstrukcji drewnianej, które mają ściany rzędu 10 cm między przegrodami? Podobnie: nie ma potrzeby ocieplania poddasza, wystarczy zwykły szalunek! Cóż, nie, nie są wystarczające!


nie mieszajmy wszystkiego.
kiedy możemy zrobić więcej niż 10 cm powietrza, robimy to.
między okiennicą a oknem XNUMX cm izolacji powietrznej pod warunkiem, że nieszczelności nie są zbyt duże
kiedy wiadomo czy izolują lepiej czy mniej niż 2cm, skłaniam się ku Lepszej ale nie jest to oczywiste do podkreślenia (przy równej szczelności i równych powierzchniach wymiany)
konwekcja jest funkcją powierzchni stykającej się z gazem i natężenia przepływu (wszystkie inne rzeczy są równe)
dla jednorodności wysokiej i niskiej temperatury może istnieć rozwarstwienie nawet bez wymian, więc niewiele to dowodzi.
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
aerialcastor
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 865
Rejestracja: 10/05/09, 16:39
x 21




przez aerialcastor » 03/11/09, 18:47

Cóż, na próżno szukałem dokumentu, ale nie mogę go znaleźć. To było na tej stronie http://www.nrc-cnrc.gc.ca/fra/idp/irc.html

Wniosek był zasadniczo taki, że opór cieplny szczeliny powietrznej nie zmienia się liniowo i że optymalna grubość wynosiła kilka cm (3 z pamięci). Od 0 do 3 cm opór cieplny wzrasta, od 3 do 8 cm maleje bardzo nieznacznie, a od 8 cm spada.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79128
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975




przez Christophe » 03/11/09, 18:48

Ach, dziękuję za potwierdzenie i szczegóły Castor :)
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 378