Pomoc w dostrajaniu ustawień Easypell: temperatura zadana, min i wyłączenie kotła

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Marcin ks
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 18/10/21, 19:24
x 1

Pomoc w dostrajaniu ustawień Easypell: temperatura zadana, min i wyłączenie kotła




przez Marcin ks » 21/01/22, 15:17

bonjour,

Piszę do Ciebie, ponieważ od 16 lat posiadam kocioł na pellet Easypell 3kw bez zbiornika. Ogólnie jestem zadowolony z dokonanych ustawień i zużycia paliwa, ale zastanawiam się, czy mógłbym jeszcze zoptymalizować jego osiągi, zwłaszcza okresy zapłonu.
Reasumując: dom o powierzchni 150m2, 3 poziomy (parter, 1, zaadaptowane poddasze) bardzo otwarty z parteru na poddasze, bardzo mało drzwi, częściowo poddasze z antresolą. 6 grzejników, po jednym w każdym pokoju. Zawór całkowicie otwarty w kuchni i salonie na parterze, ustawiony na 3 na podeście pierwszego piętra i zamknięty lub ustawiony na 1/1 w pozostałych pomieszczeniach, chyba że jest to konieczne. Krzywa i stopa 2/1,2°, temperatura komfortu 35.
W stanie udaje mi się mieć jednorodne ciepło w domu i przy przeciętnym zużyciu 1,5 worka po 15 kg dziennie (raczej 2 ostatnio, 1 jesienią), wiedząc, że ogrzewanie jest w drodze od 7 rano o 21:30 ogólnie każdego dnia, zmniejszona między tymi godzinami.
Mam więc wrażenie, że biorąc pod uwagę powierzchnię, ustawienia i zużycie są spójne. Dużo dopracowałem prawo wodne, zwłaszcza, że ​​ocieplanie domu odbywa się stopniowo, a od jesieni już po wszystkim.

Z drugiej strony zawsze jest element, którego nie jestem w stanie zrozumieć, są to regulacja temperatury zadanej kotła, temperatury minimalnej i temperatury jej wyłączenia. Posiadam sterowanie easytronic Plus i mylę się między ustawieniami na kotle i na sterowaniu.

Dużo przeczytałem temat i forum przed opublikowaniem, ale nie znajdując tak naprawdę odpowiedzi na moje pytanie, w szczególności myślę o tym, że jest niewielu użytkowników Easypell, a ściślej użytkowników modeli Okofonen, którzy mają dostęp do większej liczby ustawień i środków. Na przykład nie widzę liczby cykli start-stop. Na koniec mam menu, które mówi mi, ile uruchomień palnika i czas jego użycia, ale jeśli podzielę, to daje czas pracy 15 minut lub mniej. Natknąłem się na temat od użytkownika easypell, który miał zasadniczo takie same wyniki. Zastanawiam się więc czy wyliczenie tak naprawdę nie dotyczy tego kotła i tak naprawdę nie wskazuje cyklu pracy kotła, czy jest to normalne (zużycie nie wydaje mi się nadmierne, nie ma niespalonej materii w popiele i kiedy to zrobiłem konserwacja sezonowa nie zauważyłem żadnych kondensatów ani sadzy, tylko trochę na górze korpusu grzewczego, ale według instrukcji nie wydawało się to nienormalne. wywiad).

Na kotle mogę wyregulować:
- temperatura zadana kotła (pomiędzy 70 a 90, fabrycznie 70)
- temperatura wyłączenia kotła (pomiędzy 76 a 95, fabr. 76)

wtedy na kontrolce mam:
- Kocioł ++: 10°
- Tmin kotła: 60°
- T max kotła: 95°
- Pompa T lim: 60°
z uwagą w instrukcji, że bez bufora temperatura min kotła i pompy powinna wynosić 60° min.

Jaka jest interakcja różnych jego ustawień, jak je interpretować?
Zauważyłem, że jak kocioł zejdzie poniżej 60 to restartuje.
Do czego dokładnie powinieneś dążyć? czy palnik zapala się jak najrzadziej? co zrobić w takim przypadku? Czy powinniśmy preferować wyższą czy niższą temperaturę zadaną kotła (niemożliwe poniżej 70 w moim przypadku)? A co z temperaturą odcięcia, czy lepiej, aby temperatura była wysoka, a zatem cykl dłuższy lub bliższy 70, aby szybciej osiągnąć temperaturę. A minimalna temperatura kotła lepiej ją podnieść czy obniżyć?
Jestem naprawdę zagubiony w tej części. Wiedząc, że gdy jest bardzo zimno, start ciepłej wody nigdy nie przekroczył 55, tak myślę. Przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej 0 woda ma około 45 stopni.
Merci de votre aide
załączniki
IMG_4037.jpg
IMG_4036.jpg
IMG_4035.jpg
1 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: pomoc w dostrojeniu ustawień Easypell: temp. zadana, min. i odcięcie kotła




przez Pilpoill » 22/01/22, 16:57

Witam,

Easypell to po prostu Okofen bez najnowszych udoskonaleń.
Trochę jak Dacia w grupie Renault (nawet jeśli w najnowszych modelach jesteśmy bardzo blisko odpowiednika Renault)

Temperatura zadana to temperatura, którą kocioł musi dążyć do utrzymania podczas pracy.
Minimalna temperatura to taka, przy której pompy cyrkulacyjne przestają działać w celu ochrony zbiornika kotła (model bez kondensacji w Easypell).
Temperatura odcięcia to taka, która – po osiągnięciu – powoduje zatrzymanie spalania, a tym samym trwający cykl.

Nie znam twojego regulaminu (wizualnie twój ekran wygląda dziwnie jak stary regulamin Okofen z menu dostępnymi za pomocą koła jeśli dobrze pamiętam) ale jeśli jest jak stary Okofen to jest parametr który podaje średni czas od pierwszego uruchomienia.
Im dłuższe cykle, tym lepiej. Jeśli trwają 15 minut, to jest bardzo, bardzo krótkie :zaszokować:

Jeśli chodzi o pytania dotyczące temperatury zasilania grzejników, należy dokonać rozróżnienia między nimi a kotłami.
W zasadzie podczas pracy Twój kocioł wie, że musi utrzymywać temperaturę zbiornika powyżej 60°C.
Prosty, podstawowy, dba tylko o swój wewnętrzny balon.
Następnie interweniuje regulacja, która musi zrobić mieszankę między wodą z balonu wewnętrznego i wodą powrotną z grzejników, aby utrzymać temperaturę grzejników odlotowych. Dzięki Twojemu prawu wodnemu, Twojej temperaturze zewnętrznej i prawdopodobnie Twojemu termostatowi pokojowemu.
0 x
Marcin ks
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 18/10/21, 19:24
x 1

Re: pomoc w dostrojeniu ustawień Easypell: temp. zadana, min. i odcięcie kotła




przez Marcin ks » 22/01/22, 17:40

dzięki za odpowiedź.
Mam czujnik zewnętrzny i jak powiedziałem, uważam, że ustawienia prawa wodnego są dobre, przeprowadziłem wiele testów i w każdym razie uzyskuję wymagane temperatury. Temperatury przepływu i powrotu wody są dość zbliżone, to też dobry znak, prawda?

Rozporządzenie jest rzeczywiście stare. Prawdziwe m **** Chcę powiedzieć, że przy każdym ruchu kierownicy pojawia się opóźnienie i szalona poświata na ekranie. Ale przejdźmy dalej. Ustawienia szczegółowe są chronione kodem dostępu (4 cyfry, co odpowiada 2 cyfrom godziny i 2 cyfrom dnia). Poszukując w google nie znajdujemy żadnych informacji ani aktualizacji tego rozporządzenia, to znaczy, że musiało zostać szybko porzucone.
Ma być w stanie również zapisać wszystkie krzywe na USB, ale próbowałem z 4 różnymi kluczami, sformatowanymi w różnych formatach, bez powodzenia.

Więc nadal mam wrażenie, że cykle są rzeczywiście krótkie. Poniżej 60° cyrkulator wyłącza się i kocioł uruchamia się ponownie, a zatem zatrzymuje się po osiągnięciu maksymalnej ustawionej temperatury (76°). Wartość zadana na kotle wynosi 70.
Jak więc mogę zwiększyć te cykle? wyższa temperatura maksymalna (np. 80)? Ustawienie kotła ++ regulacji raczej na 15 (ma to być zapas ciepła kotła, to tyle)?

W skrócie po raz kolejny nie rozumiem wzajemnego oddziaływania ustawień regulacji i kotła.
Objaśnienia instrukcji do rozporządzenia:

Kocioł ++: Wzrost kotła jest dodawany do wzrostu przepływu ogrzewania i CWU w celu obliczenia temperatury zadanej kotła. Stanowi rezerwę energii buforowej kotła na potrzeby ogrzewania i c.w.u.
Przykład: CWU jest ustawiona na 60°C, wzrost CWU wynosi 5°C. Przy wzroście kotła o 10°C uzyskuje się temperaturę zadaną kotła 75°C.
T min gorące: Minimalna temperatura kotła zabezpiecza go przed ewentualnymi powrotami zimna. Odpowiada temperaturze, w której mogą otwierać się zawory mieszające (obowiązkowo: > 60° w przypadku braku zbiornika buforowego lub butli mieszającej).
T max hot: Gdy temperatura kotła osiągnie „T max hot”, wszystkie pompy grzewcze zostają załączone, aby uwolnić kocioł od nadmiaru energii. Zabezpieczenie to zostaje wyłączone, gdy tylko temperatura kotła spadnie o „kocioł++”.
Przykład: Tmax = 95°C, Hot++ = 7°C. Cyrkulatory są wyłączane, gdy temperatura spada poniżej 88°C.
Pump lim T: Gdy temperatura kotła przekroczy tę granicę, pompy cyrkulacyjne mogą pracować. Nie mogą chodzić pod spodem
0 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: pomoc w dostrojeniu ustawień Easypell: temp. zadana, min. i odcięcie kotła




przez Pilpoill » 22/01/22, 18:56

Na obecnych, aby odzyskać krzywe, należy je najpierw skonfigurować za pomocą ekranu dotykowego, a następnie włożyć klucz USB i pozostawić na kilka minut, aby tak się stało.
Na twoim z tym rozporządzeniem nie mam absolutnie żadnego pojęcia, ale w ostatnich Easypells (z ekranem dotykowym) procedura jest identyczna jak w przypadku Okofen.
W tym przypadku możemy zobaczyć wiele rzeczy, trochę mniej na Easypell, ale nie ma potrzeby, aby cię chcieć, jeśli jest to niemożliwe na twoim : Oops:


Temperatura zasilania i powrotu dość zbliżona, nie powiem - przeciwnie - szukałem jak największej delty ustawiając pompę na minimum, które pozwala na prawidłowe ogrzanie najdalszego pomieszczenia.


Co do reszty nie znam tego przepisu, więc rękę pozostawiam właścicielom starego Okofena.
0 x
Marcin ks
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 18/10/21, 19:24
x 1

Re: Pomoc w dostrajaniu ustawień Easypell: ustawiona temperatura, min i wyłączenie kotła




przez Marcin ks » 22/01/22, 19:05

Ok, dzięki za odpowiedź.
Czy nie ma żadnych wytycznych, których należy przestrzegać?
Jak najniższa możliwa temperatura zadana kotła (w moim przypadku 70), ale wysoka temperatura odcięcia?
Jaki jest pomysł: żeby palnik jak najmniej się uruchamiał i jak najdłużej pozostawał włączony?
0 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Pomoc w dostrajaniu ustawień Easypell: ustawiona temperatura, min i wyłączenie kotła




przez Pilpoill » 22/01/22, 19:15

Zapraszam do zapoznania się z tymi dwoma tematami, które rozpoczęły się w czasie waszego obecnego rozporządzenia:



ogrzewanie-izolacja / okofen-pellematic-który-regulacja-t6540-160.html

Ogrzewanie izolacja / monitorowanie czasu rzeczywistego funkcjonowania-on-kotła Firma ÖkoFEN-t6424.html
0 x
Marcin ks
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 18/10/21, 19:24
x 1

Re: Pomoc w dostrajaniu ustawień Easypell: ustawiona temperatura, min i wyłączenie kotła




przez Marcin ks » 23/01/22, 16:14

rzeczywiście te tematy mi pomogły. Mogłem zobaczyć, że mój regulamin Easytronic Plus jest tylko zmienionym regulaminem Pelletronic Plus. Trudno jednak wiedzieć, na jakiej wersji jest oparty.

Wciąż mam kilka pytań, ale zaobserwowałem to:
domyślnie ustawienia regulacji (mini temp. kotła 60 / kocioł ++: 10°) podają temperaturę wyłączenia 70°, a więc deltę 10° między włączeniem i wyłączeniem palnika, a więc dość krótkie cykle.
Zgodnie z zaleceniami wielu ustawiłem minimalną temp. kotła na 62 a bojler ++ na 15. Daje to temperaturę odcięcia 77. I faktycznie tak dobrze działa. Gdy kocioł spadnie poniżej 62, następuje żądanie palnika do momentu, gdy temperatura kotła przekroczy 77 i przechodzi w tryb modulacji, aż temperatura spadnie poniżej 62. Kocioł tak naprawdę nigdy się nie zatrzymuje.
Kiedy zaczynamy od cyklu pracy, mówimy o tym całym cyklu, od uruchomienia palnika do ponownego uruchomienia palnika, prawda?
W moim przypadku zauważyłem, że czas używania palnika był rzędu nieco ponad dwudziestu minut, po którym następował okres modulacji około 35/40 (dzisiaj jest 3-4 stopnie na zewnątrz).
Czy te cykle są spójne?

Z drugiej strony podniosłem więc minimalną temperaturę kotła powyżej limitu pompy (60) aby pompa i zawór 3V nie zatrzymały się, co ma miejsce przy tych ustawieniach (palnik uruchamia kocioł na 62 i spada ponownie do 60 przed ponownym wzrostem bez zatrzymania pompy lub zamknięcia zaworu). Czy jest to również poszukiwana optymalna zasada działania? A może wręcz przeciwnie, czy powinniśmy starać się je zatrzymać, gdy kocioł jest rozgrzany?
0 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Pomoc w dostrajaniu ustawień Easypell: ustawiona temperatura, min i wyłączenie kotła




przez Pilpoill » 24/01/22, 08:44

MartinRev napisał:...
Kiedy zaczynamy od cyklu pracy, mówimy o tym całym cyklu, od uruchomienia palnika do ponownego uruchomienia palnika, prawda?
W moim przypadku zauważyłem, że czas używania palnika był rzędu nieco ponad dwudziestu minut, po którym następował okres modulacji około 35/40 (dzisiaj jest 3-4 stopnie na zewnątrz).
Czy te cykle są spójne?

W Okofen (a więc prawdopodobnie tak samo dla Easypell) cykl zaczyna się w momencie zapalenia świecy i kończy się, gdy kocioł wyzwoli koniec spalania (modulacja na 0%).
Jeśli prawidłowo zinterpretuję twoje obserwacje, twój cykl trwał łącznie od 55 do 60 minut.
Co jest znacznie lepsze niż twoje 15-minutowe cykle 8)


MartinRev napisał:...
Z drugiej strony podniosłem więc minimalną temperaturę kotła powyżej limitu pompy (60) aby pompa i zawór 3V nie zatrzymały się, co ma miejsce przy tych ustawieniach (palnik uruchamia kocioł na 62 i spada ponownie do 60 przed ponownym wzrostem bez zatrzymania pompy lub zamknięcia zaworu). Czy jest to również poszukiwana optymalna zasada działania? A może wręcz przeciwnie, czy powinniśmy starać się je zatrzymać, gdy kocioł jest rozgrzany?

Jeśli przy nowych ustawieniach v3v nie zamyka się, a pompa nadal działa, jest idealnie.

Jednakże, jeśli cyrkulator miałby się zatrzymać, twój kocioł spadł poniżej 60 po wysokim zapotrzebowaniu na kalorie; ale ponieważ chroni się odcinając cyrkulatory, nie tylko się martwić.

EDIT:
Jeśli chodzi o twoje cykle, spójrz na stronę 4 tego tematu: ogrzewanie-izolacja / regulacja-kocioł-easypell-t15872.html
0 x
Marcin ks
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 6
Rejestracja: 18/10/21, 19:24
x 1

Re: Pomoc w dostrajaniu ustawień Easypell: ustawiona temperatura, min i wyłączenie kotła




przez Marcin ks » 24/01/22, 09:07

Tak, to właśnie zauważyłem przez cały wczorajszy dzień, cykle od 50 do 60 minut bez naprawdę zatrzymania kotła (z wyjątkiem sytuacji, gdy pokrywa zbiornika została otwarta podczas modulacji).

Nie sądzę aby cykle przed tymi ustawieniami trwały tylko 15 minut bo jedyne informacje dostępne w kotle to czas palnika i ilość rozpaleń, a według wyliczeń dobrze odpowiada to cykliczności palnika, bez informacji na czas trwania pełnego cyklu.
Ale nie mając zawsze nosa na nim, rzadko obserwowałem wyświetlacz bojlera wskazujący mniej niż 100% w okresie grzewczym. Ale tam moduluje dobrze do 30% przed osiągnięciem 77 stopni (myślę, że minimum. Kocioł ma 16k, aw instrukcji jest napisane "częściowe obciążenie: 5kW", wydaje się odpowiadać).

Teraz okaże się, czy ma to wpływ na konsumpcję.
Wydaje mi się, że gdybym poprosił o wyższą temperaturę, a co za tym idzie o dłuższy czas spalania, to zużyłbym więcej. Ale z drugiej strony, jeśli cykl jest dłuższy, rozruch jest mniejszy.
Czy jest jeszcze coś do poprawienia na tym poziomie (np. obniżenie temp. odcięcia nieco do 75)?
0 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Pomoc w dostrajaniu ustawień Easypell: ustawiona temperatura, min i wyłączenie kotła




przez Pilpoill » 24/01/22, 09:25

Chodzi o kompromis i nie potrafię powiedzieć, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. : Wink:


Dla przypomnienia, ponad rok temu po spędzeniu dni na zdalnym dostosowywaniu instalacji u członka, aby zapewnić mu akceptowalne cykle, w końcu zmienił wszystko, aby uzyskać nieustanne włączanie/wyłączanie; kocioł ORAZ pompa jak 30 lat temu…
Wcześniej miał kocioł olejowy i nigdy nie chciał się przyznać, że z kotłem na pelety musi pracować w jak najdłuższym cyklu. Na próżno wszelkie wyjaśnienia miały mu uzmysłowić, że do konsumpcji peletu konieczne jest coś przeciwnego.
Od tego odcinka za kompromisy i cóż nie stawiam się już nikomu przepraszam : Oops:
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 449