Okofen... W domu jest zimno :(

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Bengal77
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 22
Rejestracja: 17/01/22, 08:42
x 2

Okofen... W domu jest zimno :(




przez Bengal77 » 17/01/22, 09:22

Witam wszystkich i pozdrawiam.

Pozwól, że wyjaśnię moją sytuację:

Kupiłem nieruchomość w South 77 20 sierpnia. Longère typu 240 metrów kwadratowych, wyeksponowany kamień a co za tym idzie nie na górze izolacja. Istniejące ogrzewanie skoncentrowane było na systemie PAC+Gaz w zbiorniku z instalacją grzejników wodnych. (15 grzejników w domu)
Pierwsza zima: w październiku włączam pompę ciepła (która musiała zarządzać ogrzewaniem do 5 stopni na zewnątrz) i po miesiącu użytkowania uświadamiam sobie, że mój rachunek za prąd zrobił gigantyczny skok. (600€ tylko w tym miesiącu....). Przechodzę więc na bojler gazowy, wiedząc, że będzie mnie to też kosztowało ramię. Unikamy przegrzania i pozostajemy w średniej temperaturze 19.

Dokonuję oceny pod koniec zimy: 3000€ gazu. Krótko mówiąc, czas przejść na inny system grzewczy. Po wielu poszukiwaniach zdecydowałem się przejść na pellet, przez kocioł Okofen.

Firma Ardente, która zarządza sprzedażą w moim regionie, przysyła więc lokalnego instalatora, który po zbadaniu domu oferuje mi kocioł Pellematic PES25 + 7 ton geowłókniny, według niej powinienem zużywać około 8 ton rocznie.

Montaż odbywa się 21 sierpnia, a więc pierwsza zima z Okofenem.

Tak jak Ci piszę, w salonie jest 16…zwykła temperatura, gdy na dworze jest poniżej 5 stopni. Teraz prawie cały czas.

Na dole domu wszystkie grzejniki są na max, na górze ogrzewamy tylko pokoje dziecięce. Na koniec powiemy, że ogrzewamy około 180 metrów kwadratowych.

03 grudnia temperatura na zewnątrz spada i wtedy zdaję sobie sprawę, że ogrzewanie nie następuje w środku i że temperatury są jojo (najlepiej między 16 a 20). Dlatego kontaktuję się z moim instalatorem, aby dowiedzieć się, co zrobić, aby ustabilizować się na stałe 20 stopni. Odpowiada mi ponad 2 tygodnie później:

„Dla działania twojego bojlera, kocioł rzeczywiście „produkuje” ciepłą wodę zgodnie z temperaturą zewnętrzną, którą czujnik stale mierzy, również zgodnie z żądaną temperaturą (komfortową i obniżoną) i na koniec wartości „powinien” reprezentatywne dla twojego poziomu izolacji, są to stopa krzywej i krzywa grzania.

Do tych ustawień należy dodać bezwładność swojego domu, która pozostaje niemożliwa do oszacowania i która jest wykrywana przez ogrzewanie również w zależności od temperatury zewnętrznej....

Bezwładność będzie odpowiadać potencjałowi twojego domu do zatrzymywania ciepła lub nie.

Na przykład jest to 20° o 22:00 i zaprogramowałeś 18° na noc od 22:00.
O 18:22 nie będzie 01°, ale zejście może zająć 1 godzinę, 2 godziny lub więcej. A wszystko zależy od tego, jak zimno jest na zewnątrz...
Dlatego w przypadku sieci grzejników jako ustawienie podstawowe postawiliśmy 120 mm wyprzedzenia.

W podstawowych ustawieniach, w domu takim jak Twój, krzywa stopy wynosi 35, a krzywa grzania 1.5

Wtedy nie rób dużej różnicy między 26° w komforcie a 18° w obniżeniu. Należy unikać przekraczania maksymalnie 3 do 4°.

Jeśli chcesz 20° w sposób ciągły, nie rób obniżania, zwłaszcza tak dużego!!

Ustaw kocioł na komfort zamiast na auto
To już pozwoli uniknąć jojo z temperaturami.
Następnie, gdy przejdziesz do ikony „ogrzewanie”, idź w dół strzałką w prawo, aż znajdziesz „krzywą grzewczą”
Tam możesz sprawdzić stopkę krzywej i krzywą grzewczą (35 i 1.5).
W ustawieniu „limit komfortu” wprowadź wartość zgodną z wybraną temperaturą komfortu.
Na przykład 20° w komforcie >> 18° w limicie komfortu (2° poniżej)

Wtedy, z każdą regulacją, twój dom potrzebuje trochę czasu, aby zareagować, więc nie powinieneś „jeśli to możliwe” zmieniać kilku parametrów na raz i zmieniać ich ponownie następnego dnia.

Po 24 godzinach, jeśli nie masz 20°, którego szukasz, ale poniżej, zmodyfikujesz stopę i krzywiznę:

Od 35 u podnóża zakrętu idź do 36
Od 1.5 w krzywej grzewczej przejdź do 1.6
I zostaw, aby zobaczyć wynik.
Zwróć uwagę na ewolucję ustawień, aby mieć historię.

Biorąc pod uwagę to co piszesz myślę, że podstawowe ustawienie 35 i 1.5 nie pozwala na przesłanie wystarczającej ilości ciepłej wody do sieci.
Skutkuje to pułapem Twojej komfortowej temperatury, a w nocy, gdy prosisz o 18°, w pewnym momencie temperatura koniecznie spada, a rano bojler pedałuje, aby podnieść temperaturę...

Wypróbuj to wszystko, w ciągu 24 godzin zmień "ewentualnie" stopę i krzywą, gdy już się ułoży, programowanie z obniżeniem będzie aktualne."


Od tego czasu nastąpiły 3 lub 4 wymiany (jesteśmy 17, a ostatnia z 01.!), prosząc mnie o "zabawę" stopami zakrętów, zboczy... aby uzyskać oczekiwany rezultat. Jak zapewne zrozumiesz, nigdy mi się to nie udało, zwłaszcza, że ​​regularnie zauważam, że temperatura dopływu ciepłej wody nigdy nie jest stabilna i regularnie oscyluje (aktualna temperatura na zasilaniu, nastawa 21 i zmierzona 12; przy okazji całkiem stabilna odkąd wróciłem do trybu automatycznego 58 dni temu)

Mając bardzo niewielu respondentów, można sobie wyobrazić, że eskalowałem swoje obawy do Ardante, który sam odsyła mnie z powrotem do instalatora. Aby się nie denerwować, kierownik projektu wysłał mi 2 e-maile w dniu 13 z kilkoma pytaniami:

„Właśnie spojrzałem na twój kocioł. Rzeczywiście temperatura zasilania nie osiąga wartości zadanej.
Czy zawór 3-drogowy jest prawidłowo ustawiony w trybie automatycznym, a nie w trybie ręcznym.
Czy masz wystarczające ciśnienie w swoich sieciach (1.5 bara).
Czy przeczyściłeś swoje grzejniki (już z Panem Morinem napotkaliśmy ten problem podczas rozruchu, woda grzewcza była zablokowana). Prosta bańka może zablokować krążenie. "

==>Odpowiadam mu, że zrobiłem już wiele czystek i nie mogę zrozumieć związku z faktem, że temperatura początkowa nigdy nie jest optymalna i regularnie zmienia się w ciągu dnia. (Dzisiaj rano 13 stycznia; 01 po przebudzeniu, 35 w momencie wysłania mojego e-maila o 49)
Ciśnienie jest OK (1,5).
Proszę go, żeby pilnie do mnie zadzwonił i od 13 stycznia nie otrzymałem odpowiedzi, wyjaśniając mi, że ma napięty harmonogram… facet nie może się ze mną skontaktować.

W //, wysokości rozpaczy, idę sprawdzić silos z wyuczonym sumieniem... i zdaję sobie sprawę, że jest prawie pusty. Rzeczywiście, pozwoli mi odejść następnego dnia, 14.
==> Jak to możliwe, że w ciągu 6 miesięcy zużyje się więcej niż 5 ton, w tym 2,5 miesiąca, gdy kocioł ogrzewa tylko balon?????
Powiedziano mi +/- 8 ton/rok, dom nagrzewa się tylko do 16 stopni (na dole), a ja prawie nie nagrzewam góry.
Ogólnie rzecz biorąc, jest problem.
Znowu, gdyby było naprawdę gorąco, byłbym w stanie zrozumieć trochę więcej zużycia pelletu, ale tam, powiedziano mi, abym był cicho przez prawie rok z moimi 7 tonami, i zdaję sobie sprawę w środku zimy, że nie mam nic.

Możesz sobie wyobrazić złożoność pilnej dostawy, więc dobrze się bawiłem w ten weekend zbierając 1,5 tony peletów w workach... bardzo drogie... i bardzo praktyczne w obsłudze i napełnianiu geowłókniny....:(

Nie wiem, jakie są wasze opinie z instalatorami/dealerami i waszym sprzętem, ale osobiście jestem bardzo rozczarowany i w tej chwili nie jestem daleki od złości.

Czy wiesz, jaką mam regres i z kim mogę się skontaktować, skoro Ardente i ciepłownik nic dla mnie nie robią?

Dzięki za przeczytanie i pomoc,
1 x
dede2002
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 1111
Rejestracja: 10/10/13, 16:30
Lokalizacja: Genewa wsi
x 189

Re: Okofen... W domu jest zimno :(




przez dede2002 » 17/01/22, 12:28

Witam,

Wydaje się, że to dom dużo zużywa, czy dach jest ocieplony?

Jaka była moc kotła gazowego?
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9807
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2660

Re: Okofen... W domu jest zimno :(




przez sicetaitsimple » 17/01/22, 13:34

bengal77 napisał:Dokonuję oceny pod koniec zimy: 3000€ gazu. Krótko mówiąc, czas przejść na inny system grzewczy. Po wielu poszukiwaniach zdecydowałem się przejść na pellet, przez kocioł Okofen.


Nie pomogę ci z ustawieniami, ale tam na forum ludzie, którzy wydają się bardzo kompetentni w tej dziedzinie. Mam nadzieję, że zobaczą twoją wiadomość.

Z drugiej strony, twoje 3000€ gazu za poprzedni sezon (2020/2021), kiedy ceny były raczej niskie, rodzą pytania. Moim zdaniem (trzeba by to sprawdzić) powinno odpowiadać niedaleko od 50MWh, co niekoniecznie jest zaskoczeniem dla domu o powierzchni 240m2, raczej słabo ocieplonego według Was i ogrzewania w „komfortowy” sposób ( dążąc do 20 °C dzień z tego, co rozumiem w Twoim przesłaniu).

Przy równoważnym poziomie komfortu (zakładając, że Twój kocioł na pelety działa prawidłowo), w tym przypadku potrzeba więcej około 11 ton pelletu, a nie 8, o których ci powiedziano.

Cóż, to trochę "zgadywanie", trzeba by sprawdzić zużycie gazu na sezon grzewczy 20/21, żeby to potwierdzić.
0 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Okofen... W domu jest zimno :(




przez Pilpoill » 17/01/22, 13:45

Hop hop cześć, czas na przyswojenie początkowej wiadomości i wrócę : Chichot:

EDIT: klasyczny...
Sprzedajemy, montujemy, a potem klient odchodzi…..! : Evil: : Evil:

Czy kocioł jest podłączony? Możliwość podłączenia? Oszczędzę czas na analizę tego wszystkiego!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79332
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046

Re: Okofen... W domu jest zimno :(




przez Christophe » 17/01/22, 13:59

bengal77 napisał:Witam wszystkich i pozdrawiam.

Pozwól, że wyjaśnię moją sytuację:

Kupiłem nieruchomość w South 77 20 sierpnia. Longère typu 240 metrów kwadratowych, wyeksponowany kamień a co za tym idzie nie na górze izolacja. Istniejące ogrzewanie skoncentrowane było na systemie PAC+Gaz w zbiorniku z instalacją grzejników wodnych. (15 grzejników w domu)


Porozmawiajmy mało, porozmawiajmy dobrze, zanim zaczniemy majstrować przy ustawieniach i zarzucić bojlerowi, że nie działa dobrze: co powiedział DPE podczas zakupu?

DPE podaje szacunkową wartość kWh/m².rok...

Dzięki temu można łatwo sprawdzić, czy kocioł o mocy 25 kW wystarcza na okres grzewczy (70% zużycia ogrzewania przypada na 4 najcięższe zimowe miesiące)...

Więc pasuje, czy nie?

Jeśli to nie pasuje, było albo:

a) oszustwo albo w DPE (hej tak, istnieje)

b) kiepskie wykonanie instalatora Okofen, który zawyżył kocioł na pelety (kocioł na pelety nie jest wymiarowany jak kocioł gazowy)
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9807
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2660

Re: Okofen... W domu jest zimno :(




przez sicetaitsimple » 17/01/22, 14:02

sicetaitsimple napisał:Nie pomogę ci z ustawieniami, ale tam na forum ludzie, którzy wydają się bardzo kompetentni w tej dziedzinie. Mam nadzieję, że zobaczą twoją wiadomość.


Cóż, proszę bardzo! a priori jesteś w dobrych rękach w firmie Pilpoil!
Pierwszym problemem do rozwiązania jest to, że nagrzewa się prawidłowo!
1 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Okofen... W domu jest zimno :(




przez Pilpoill » 17/01/22, 14:44

sicetaitsimple napisał:
sicetaitsimple napisał:Nie pomogę ci z ustawieniami, ale tam na forum ludzie, którzy wydają się bardzo kompetentni w tej dziedzinie. Mam nadzieję, że zobaczą twoją wiadomość.


Cóż, proszę bardzo! a priori jesteś w dobrych rękach w firmie Pilpoil!
Pierwszym problemem do rozwiązania jest to, że nagrzewa się prawidłowo!


Ale uh : Oops:




Bengale77, przynoszę wyjaśnienia lub poprawki do słów Twojego instalatora, który może nie wiedzieć wszystkiego o regulacji Okofen…

Dlatego w przypadku sieci grzejników jako ustawienie podstawowe postawiliśmy 120 mm wyprzedzenia.

120 minut jest skuteczne tylko wtedy, gdy jest -10°C. W Okofen jest to kalkulacja regulacji, a nie ustawiony przez Ciebie czas.


W podstawowych ustawieniach, w domu takim jak Twój, krzywa stopy wynosi 35, a krzywa grzania 1.5
Wtedy nie rób dużej różnicy między 26° w komforcie a 18° w obniżeniu. Należy unikać przekraczania maksymalnie 3 do 4°.
Jeśli chcesz 20° w sposób ciągły, nie rób obniżania, zwłaszcza tak dużego!!


Podstawa i nachylenie są tak różne w poszczególnych domach, że jest to w rzeczywistości przybliżenie, które pozwala na ogrzanie prawie wszystkich konfiguracji, nawet gdy jest mroźna temperatura.
Znam przypadki o nachyleniu od mniej niż 1 do 2, ze stopami od 25 do 37.
W przypadku różnic w nastawach dzień/noc, szczególnie w przypadku słabej izolacji, maksymalnie 2°C między obniżoną nastawą a komfortem to już ogromna ilość do wypełnienia i prawie niemożliwa do ogrzania powierzchni w ciągu zaledwie 2 godzin.


Ustaw kocioł na komfort zamiast na auto
To już pozwoli uniknąć jojo z temperaturami.


Nie zmienia to niczego, o ile granice komfortu/obniżenia są - podczas fazy regulacji - wyższe niż temperatura zewnętrzna!


Wtedy, z każdą regulacją, twój dom potrzebuje trochę czasu, aby zareagować, więc nie powinieneś „jeśli to możliwe” zmieniać kilku parametrów na raz i zmieniać ich ponownie następnego dnia.
Po 24 godzinach, jeśli nie masz 20°, którego szukasz, ale poniżej, zmodyfikujesz stopę i krzywiznę:
Od 35 u podnóża zakrętu idź do 36
Od 1.5 w krzywej grzewczej przejdź do 1.6
I zostaw, aby zobaczyć wynik.
Zwróć uwagę na ewolucję ustawień, aby mieć historię.
Biorąc pod uwagę to co piszesz myślę, że podstawowe ustawienie 35 i 1.5 nie pozwala na przesłanie wystarczającej ilości ciepłej wody do sieci.
Skutkuje to pułapem Twojej komfortowej temperatury, a w nocy, gdy prosisz o 18°, w pewnym momencie temperatura koniecznie spada, a rano bojler pedałuje, aby podnieść temperaturę...
Wypróbuj to wszystko, w ciągu 24 godzin zmień "ewentualnie" stopę i krzywą, gdy już się ułoży, programowanie z obniżeniem będzie aktualne."


Logika jest poprawna, nadal trzeba sprawdzić czy pompa pracuje H24 jeśli chcesz pracować w prawie wodnym...

Jeśli wartość zadana temperatury obliczona przez regulację nigdy nie zostanie osiągnięta i/lub nie jest zgodna z tym, co jest obliczane w ciągu dnia, istnieje przeszkoda, która temu zapobiega, pozostaje ją znaleźć, a do tego potrzebuję przynajmniej plików wyprodukowanych przez kocioł :)
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79332
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046

Re: Okofen... W domu jest zimno :(




przez Christophe » 17/01/22, 15:25

Hej, najpierw musiałby odpowiedzieć na moje pytanie...

25 kW na 240 m2 daje Grosso merdo 100W "użyteczne" na m2...dla starego budynku z kamienia naturalnego w ogóle nieocieplonego (lub nie?), może być wilgotny, nie jest duży z deltą 20° VS...

Jaka jest średnia izolacyjność K ścian, jaka łączna powierzchnia ścian, podobnie dla podłogi i dachu, jaka wilgotność?

Wszystko to da realne zapotrzebowanie cieplne na daną deltę temperatury… jeśli 25 kW nie wystarczy, aby wzrosnąć do więcej niż 18°C ​​dla delty 20°C (-2°C na zewnątrz), to żadne ustawienie się nie zmieni nic...

Musisz więc zacząć od sporządzenia małego bilansu cieplnego potrzeb, logicznie rzecz biorąc, zrobiono to przynajmniej doraźnie z DPE podczas sprzedaży… więc powinniśmy mieć szybki pomysł.

On mówi :

odsłonięty kamień, a zatem izolacja nie na górze


...oznacza 0 izolacji...
0 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Okofen... W domu jest zimno :(




przez Pilpoill » 17/01/22, 15:54

Christophe napisał:Hej, najpierw musiałby odpowiedzieć na moje pytanie...

25 kW na 240 m2 daje Grosso merdo 100W "użyteczne" na m2...dla starego budynku z kamienia naturalnego w ogóle nieocieplonego (lub nie?), może być wilgotny, nie jest duży z deltą 20° VS...

Jaka jest średnia izolacyjność K ścian, jaka łączna powierzchnia ścian, podobnie dla podłogi i dachu, jaka wilgotność?

Wszystko to da realne zapotrzebowanie cieplne na daną deltę temperatury… jeśli 25 kW nie wystarczy, aby wzrosnąć do więcej niż 18°C ​​dla delty 20°C (-2°C na zewnątrz), to żadne ustawienie się nie zmieni nic...

Musisz więc zacząć od sporządzenia małego bilansu cieplnego potrzeb, logicznie rzecz biorąc, zrobiono to przynajmniej doraźnie z DPE podczas sprzedaży… więc powinniśmy mieć szybki pomysł.

On mówi :

odsłonięty kamień, a zatem izolacja nie na górze


...oznacza 0 izolacji...


Witaj Christophe, wszystkie informacje zostaną oczywiście wykorzystane, aby zrozumieć, co jest nie tak :)

Jeśli jest to problem niedowymiarowania, musi działać stale, co nie wydaje się mieć miejsca.
Ze względu na siłę jego zieleni nie wierzę w jego ewentualny niedomiar i pójdę w tym kierunku, aby mimo wszystko spróbować go trochę uspokoić : Oops:
Znam instalację w okolicach Metz (klimat znacznie chłodniejszy niż w 77) składającą się z 18kW kondensacyjnego Okofenu zainstalowanego w kamiennym domu o powierzchni 200 m2 (100 m2 x 2 poziomy) bez żadnej izolacji, z prostym przeszkleniem i dwoma niehermetycznymi wejściami drzwi…
Oczywiście kocioł pracuje w trybie ciągłej modulacji, ale dopóki nie ma ujemnej temperatury to utrzymuje 19 stopni w nocy i 20 stopni w dzień jak pokazuje ta krzywa.
(Przechodzimy po stronie ekonomicznej eh…)

C681815A-585D-4B4F-958B-F8CCACAFD525.jpeg
C681815A-585D-4B4F-958B-F8CCACAFD525.jpeg (427.57 KiB) Obejrzano 8253 razy
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79332
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046

Re: Okofen... W domu jest zimno :(




przez Christophe » 17/01/22, 15:59

Ok, czy to te krzywe, czy to kocioł ci je daje?

W tym przypadku nic nie powiedziałem (ale jego DPE powinien nadal być pouczający) Pozwolę ci wtedy porozmawiać pomiędzy szczęśliwym posiadaczem Okofena :)
0 x

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 236