Kolejny wątek dotyczący regulacji kotła (Easypell)

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Louislaws
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 13/12/21, 19:17
x 1

Kolejny wątek dotyczący regulacji kotła (Easypell)




przez Louislaws » 17/12/21, 00:15

Witam,

To będzie długie, Przepraszam za to !

Moi rodzice są nowymi właścicielami Easypell 12kWh. Dom o powierzchni około 130m2, 9 grzejników żeliwnych i 3 grzejniki stalowe. Czujnik zewnętrzny, czujnik pokojowy i zawory termostatyczne.

Przechodzę od razu do sedna:
Instalator powiedział nam, że wystarczy pozostawić temperaturę zadaną na 22° (zatrzymanie histerezy 1,5k, start histerezy 1,0k, „wpływ czujnika pokojowego” na 5) i ustawić żądaną temperaturę w różnych pomieszczeniach za pomocą zaworów termostatycznych… więc mieliśmy trudności ze zrozumieniem przydatności czujnika zewnętrznego i termostatu pokojowego.

Wyjaśniam, gdzie jestem z ustawieniami po spędzeniu wielu godzin na czytaniu wszystkiego, co wydawało mi się na nich istotne forums :

1. Teraz nastawa komfortu wynosi 18,5 °, nadal z histerezą zatrzymania na 1,5 k, histerezą początkową na 1,0 k (kocioł tnie przy 20 ° i uruchamia się ponownie przy 19 ° ... istnienie cyfra „18.5” traci zatem małe znaczenie dla mnie…). Wpływ czujnika pokojowego na 1.

1a. Obniżona nastawa na noc 16,5 ° (histereza itp., idem).
Kocioł uruchamia się ponownie przy 17°, zwykle około 3-4 rano, aby osiągnąć nastawę, czyli 16,5 + 1,5, mniej niż godzinę później.

2. „Pomieszczenie referencyjne” z grzejnikami w całości osiąga te temperatury dość łatwo: dzisiaj kocioł wyłączył 6 razy (jesteśmy w domu cały dzień, matka i syn pracują w domu + ojciec i syn remontują) i miała czas pomiędzy 22 minuty i 90 minut.
Ten „pokój referencyjny” nagrzewa się wolniej niż wszystkie inne, dlatego właśnie go wybraliśmy (najczęściej polecamy skorzystanie z salonu, ale moi rodzice nie mają „salonu”… wieczorami moja mama ma wszystko sam w swoim kącie i mój ojciec ten sam).

3. Wynik: dużo czytałem o prawie wodnym, a nawet próbowałem ustawień (aby mieć „mniej gorącej” wody). Jednak nawet obniżając podstawę krzywej tak bardzo, jak to możliwe, kocioł wysyła wodę do grzejników przy minimum około 60 ° (wpływ sondy otoczenia rzeczywiście wynosił w tych przypadkach 0), co jest w dużej mierze wystarczające do osiągnięcia i przekroczenia temperatury zadanej, więc nie można mieć bardzo długich cykli, jeśli zawory w pomieszczeniu referencyjnym pozostaną otwarte.
(Oryginalne ustawienia zależne od wody: stopa krzywej przy 35 °, nachylenie przy 1,4).

Zasadniczo zorientowałem się (/myślę, że tak) zorientowałem się, że kotły na pelety lubią dłuższe cykle bez zbyt wielu cięć (i że poziom zużycia pelletu może być preferowany).
To właśnie staram się osiągnąć — ale bez sztucznie uniemożliwiającego osiągnięcie ustawionej temperatury przez lekkie zakręcenie kranów w pokoju referencyjnym, nie wiem, co jeszcze zrobić.

Gdy stosujemy tę metodę, kocioł nie tnie (lub bardzo rzadko), kręci się zygzakiem pomiędzy modulacją swojej mocy ogrzewania wody a „dopalaniem”.

W ciągu ostatnich ~10 dni zużyliśmy ~16 worków pelletu (worki 15kg).

Nie trzeba dodawać, że rzeczywiście szukamy najlepszej możliwej wydajności, a także ustawień, które zadowolą kocioł. Przynajmniej nie jest nam już zimno (system zainstalowany w połowie listopada, a wcześniej… nic)! Jednak trochę trudno nam teraz docenić to, co wygląda teraz na nadmierną złożoność.

Czy jest jakiś prosty szczegół lub wskazówka, które przegapiłem? Naprawdę zaczynam mieć trudności z jasnym myśleniem na ten temat.

Wszelkie informacje i perspektywy będą mile widziane!

Dziękujemy!

(Proszę wybaczyć wszelkie szczegóły językowe, francuski niestety nie jest moim językiem ojczystym.)
1 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Kolejny wątek dotyczący ustawiania kotła (Easypell)




przez Pilpoill » 17/12/21, 11:09

Witam,

Easypell to po prostu mniej wyrafinowany Okofen, który wykona swoją pracę, jeśli na początku będziesz musiał poświęcić mu trochę czasu.

Bardzo dobrym punktem jest sonda zewnętrzna, termostat pokojowy i chęć, aby głupio nie stosować się do rad instalatora, co jest co najmniej zaskakujące. :zaszokować:
Czy na jednostce hydraulicznej jest zmotoryzowany v3v?

Czy ten kocioł jest podłączony?
Czy masz nam do pokazania jakieś krzywe działania?

PS: kocioł, który wyłącza cyrkulację grzewczą, aby ponownie ją uruchomić w trybie ON/OFF jest winą nieodpowiednich ustawień.
Jeżeli nie jest dostarczane ciepło zewnętrzne (słońce, kominek, piekarnik), pompa obiegowa musi uruchomić się na początku zakresu ogrzewania i wyłączyć na końcu zakresu ogrzewania.
1 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Kolejny wątek dotyczący ustawiania kotła (Easypell)




przez Pilpoill » 19/12/21, 09:25

Chcę Ci pomóc, ale bez żadnej odpowiedzi, bez widoczności na krzywych czy nawet dodatkowych pytań będzie skomplikowana pomoc Ci bardziej :?

Musisz bić w żelazko, póki jest gorąco, jak mówią w moim domu : Wink:
1 x
Louislaws
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 13/12/21, 19:17
x 1

Re: Kolejny wątek dotyczący ustawiania kotła (Easypell)




przez Louislaws » 19/12/21, 11:30

Witaj Pilpoill!

Przede wszystkim bardzo dziękuję za poświęcony czas na odpowiedź, jest to bardzo mile widziane i proszę wybaczyć opóźnienie mojej odpowiedzi. Ponieważ jesteśmy tutaj w dość ciężkiej fazie remontu, na koniec dnia jest kieliszek wina i sen… Chciałem poświęcić czas, aby odpowiedzieć prawidłowo.

Pilpoill napisał:Czy na jednostce hydraulicznej jest zmotoryzowany v3v?

Tak.
Obraz

Pilpoill napisał:Czy ten kocioł jest podłączony?
Czy masz nam do pokazania jakieś krzywe działania?

Kocioł nie jest podłączony, mamy panel sterowania Easytouch, który wydaje się być bardzo lekką wersją Pelletronic Touch.
Mam w nim dostęp do krzywych, ale nie mam pojęcia, jak je wyeksportować. Wielokrotnie przeglądałem wszystkie menu, w menu „Ogólne” jest przycisk „Zapisz”, ale wydaje się, że nic nie robi ... Włożyłem pamięć USB do gniazda z tyłu Easytouch i wciskamy "Zapisz"... nic.

Może mógłbym analogicznie zapisać jakich szczegółów potrzebujesz?

Pilpoill napisał:pompa obiegowa musi uruchamiać się na początku zakresu ogrzewania i wyłączać na końcu zakresu ogrzewania.

Zasadniczo udało nam się to zasymulować, regulując zawory termostatyczne w pomieszczeniu referencyjnym z dużą precyzją, tak aby oscylowały wokół ustawionej temperatury.
Testowałem tę metodę bardziej konsekwentnie w ten weekend uważnie obserwując krzywe, a kocioł nie odciął cyrkulatora (raz myślę, przez pomyłkę z mojej strony) do końca zakresu grzania, oczywiście dlatego, że nie osiągnięto histerezy T° stopu.

W rzeczywistości wszystkie moje wątpliwości dotyczące działania systemu wynikają z moich odczytów prawa wodnego, metody, która wydaje się niemożliwa do (lepszego) zastosowania w naszym przypadku, ponieważ temperatury początkowe nie wydają się być w stanie spaść. 60 °. Początkowy T ° nigdy nie odpowiada ustawionemu początkowemu T ° ... Co i tak wydaje mi się logiczne, ponieważ nie widzę, skąd ta zimna woda miałaby pochodzić, aby zrobić dokładną mieszankę ...

Widzisz, trochę mówię do siebie, próbując zrozumieć, jak to działa... Więc na tym kończę!

Merci encore!
0 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Kolejny wątek dotyczący ustawiania kotła (Easypell)




przez Pilpoill » 19/12/21, 14:22

LouisLaws napisał:Witaj Pilpoill!

Przede wszystkim bardzo dziękuję za poświęcony czas na odpowiedź, jest to bardzo mile widziane i proszę wybaczyć opóźnienie mojej odpowiedzi. Ponieważ jesteśmy tutaj w dość ciężkiej fazie remontu, na koniec dnia jest kieliszek wina i sen… Chciałem poświęcić czas, aby odpowiedzieć prawidłowo.

Pilpoill napisał:Czy na jednostce hydraulicznej jest zmotoryzowany v3v?

Tak.


Pilpoill napisał:Czy ten kocioł jest podłączony?
Czy masz nam do pokazania jakieś krzywe działania?

Kocioł nie jest podłączony, mamy panel sterowania Easytouch, który wydaje się być bardzo lekką wersją Pelletronic Touch.
Mam w nim dostęp do krzywych, ale nie mam pojęcia, jak je wyeksportować. Wielokrotnie przeglądałem wszystkie menu, w menu „Ogólne” jest przycisk „Zapisz”, ale wydaje się, że nic nie robi ... Włożyłem pamięć USB do gniazda z tyłu Easytouch i wciskamy "Zapisz"... nic.

Może mógłbym analogicznie zapisać jakich szczegółów potrzebujesz?

Pilpoill napisał:pompa obiegowa musi uruchamiać się na początku zakresu ogrzewania i wyłączać na końcu zakresu ogrzewania.

Zasadniczo udało nam się to zasymulować, regulując zawory termostatyczne w pomieszczeniu referencyjnym z dużą precyzją, tak aby oscylowały wokół ustawionej temperatury.
Testowałem tę metodę bardziej konsekwentnie w ten weekend uważnie obserwując krzywe, a kocioł nie odciął cyrkulatora (raz myślę, przez pomyłkę z mojej strony) do końca zakresu grzania, oczywiście dlatego, że nie osiągnięto histerezy T° stopu.

W rzeczywistości wszystkie moje wątpliwości dotyczące działania systemu wynikają z moich odczytów prawa wodnego, metody, która wydaje się niemożliwa do (lepszego) zastosowania w naszym przypadku, ponieważ temperatury początkowe nie wydają się być w stanie spaść. 60 °. Początkowy T ° nigdy nie odpowiada ustawionemu początkowemu T ° ... Co i tak wydaje mi się logiczne, ponieważ nie widzę, skąd ta zimna woda miałaby pochodzić, aby zrobić dokładną mieszankę ...

Widzisz, trochę mówię do siebie, próbując zrozumieć, jak to działa... Więc na tym kończę!

Merci encore!


Witaj LouisPrawa,

Jeśli dla mnie też jest kieliszek grzanego wina, to chętnie poczekam! : Mrgreen:

Poważniej : Wink:
Nie widzę zdjęcia twojego v3v.

Opowiadasz mi o EasyTouch, który pozwala na wizualizację krzywych pracy; wydaje się odpowiadać temu, co chciałbym zobaczyć.
Na przykład, oto krzywe (zaczerpnięte z Easypell), które powinienem ci pomóc:

51EDA3F4-EAE3-416E-9972-F926548EFD93.jpeg


Aby pobrać pliki po skonfigurowaniu jak na moim wizualizacji, po prostu włóż pusty, sformatowany klucz USB i pozostaw go podłączonym na dziesięć minut bez dalszych manipulacji.
(Wydaje mi się, że w przypadku opcji zapisu musisz mieć dostęp instalatora, aby móc zapisać konfigurację swoich parametrów, ale na tym etapie są one dla nas bezużyteczne).

Jeśli Twój kocioł wie tylko, jak wysłać do grzejników wodę o temperaturze 60°C, nie jest to wcale normalne, wystarczy dowiedzieć się, gdzie znajduje się anomalia.
V3v miesza wodę powrotną z grzejników z wodą ogrzewaną przez kocioł, aby uzyskać temperaturę zasilania zgodną z obliczoną przez prawo wodne.

Kontynuacja, jak tylko będziesz mógł :)
0 x
Louislaws
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 13/12/21, 19:17
x 1

Re: Kolejny wątek dotyczący ustawiania kotła (Easypell)




przez Louislaws » 19/12/21, 19:59

Witam ponownie Pilpoill!

Przepraszamy, użyłem złej metody, aby udostępnić obraz, oto on:

IMG_20211217_145554.jpg
IMG_20211217_145554.jpg (124.34 KB) Oglądane razy 7835


A oto krzywa na dzisiaj. „T start CWU 1” i „Nastawa CWU 1” niestety nie były dostępne jako opcje. Małe cięcie o godzinie 17:XNUMX z powodu braku pelletu...

wykres_20211219.png
graph_20211219.png (166.66 KiB) Obejrzano 7835 razy


Pilpoill napisał:Jeśli Twój kocioł wie tylko, jak wysłać do grzejników wodę o temperaturze 60°C, nie jest to wcale normalne, wystarczy dowiedzieć się, gdzie znajduje się anomalia.

Słabo się wyraziłem jak widać na krzywej to nie to że kocioł wysyła oferuje nasz konfigurator 60 °, oznacza to, że podczas zakresu ogrzewania temperatura zasilania nigdy nie odpowiada ustawionej temperaturze zasilania, jest na minimum 55-60°, do ~70° (jeśli dobrze rozumiem krzywe).

Jeszcze raz dziękuję i napij się grzanego wina, to moja (wirtualna) wycieczka!
0 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Kolejny wątek dotyczący ustawiania kotła (Easypell)




przez Pilpoill » 19/12/21, 20:24

Błąd z mojej strony do usunięcia : Oops:
Ostatnio edytowane przez Pilpoill 19 / 12 / 21, 20: 26, 3 edytowany raz.
0 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Kolejny wątek dotyczący ustawiania kotła (Easypell)




przez Pilpoill » 19/12/21, 20:25

Pierwsza rzecz do zrobienia SI Twoja sieć składa się z grzejników, jak wskazano w pierwszym poście !!

Obecnie cyrkulator jest na 6 po prawej stronie (co wskazuje moja czerwona strzałka).

Musi być po lewej stronie jak moja zielona strzałka, kładę na chwilę na wartości 2,5/3

BAFC6A15-0899-429E-A469-C48D133624E5.jpeg



Drugą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie, gdzie czujnik temperatury zasilania jest podłączony do sieci ciepłowniczej.
Logicznie rzecz biorąc MUSI być on podłączony do rurki znajdującej się nad czerwonym termometrem i tutaj mam co do tego pewne wątpliwości.
Ze względu na wartości podane przez sondę TD (temperatura zasilania) v3v z pewnością musi otwierać się i zamykać na stałe :zaszokować:
0 x
Louislaws
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 5
Rejestracja: 13/12/21, 19:17
x 1

Re: Kolejny wątek dotyczący ustawiania kotła (Easypell)




przez Louislaws » 20/12/21, 20:30

Jeszcze raz dziękuję Pilpoill!

Do sondy uważam że jest dobrze tam gdzie powinna być?
IMG_20211220_084122.jpg
IMG_20211220_084122.jpg (110.2 KB) Oglądane razy 7778


Nowy fakt: instalator przyszedł dzisiaj. Nadal miał do wykonania kilka dorywczych prac (izolacja rur itp.), ponieważ nie mógł ukończyć instalacji w 100% za jednym razem — był bardzo zajęty od początku sezonu.
Zacząłem z nim rozmawiać o ustawieniu kotła, mając na uwadze twoją obserwację dotyczącą pompy… a on mówi: „Jesteś tu w czwartek? Technik ÖkoFEN przyjdzie, żeby dopracować wszystkie drobne szczegóły”.

:zaszokować:

Jestem głupi. Nie miałem pojęcia, że ​​uruchomienie przez technika jest naturalną częścią instalacji.

Zobaczymy, jak sprawy się potoczą w czwartek i będę informować Cię o regulacjach i modyfikacjach dokonanych przez technika.

Bardzo dobry wieczór!
0 x
Pilpoill
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 164
Rejestracja: 12/11/17, 09:55
x 37

Re: Kolejny wątek dotyczący ustawiania kotła (Easypell)




przez Pilpoill » 20/12/21, 20:49

Dobry wieczór LouisLaws,

Jestem pewien, że można modyfikować pompę obiegową bez problemu i to ja powiedziałem mojemu instalatorowi, że się mylił...
Większość profesjonalistów nienawidzi klientów, którzy tak jak ja lubią rozumieć „dlaczego i dlaczego”. : Chichot:
A kiedy instrukcje Wilo mówią, że nie jest dobrze, profesjonalista trzyma się nisko przed schematem!


Sonda jest na właściwym miejscu, jej styk wydaje się być mocno przymocowany do gorącej części.
Jestem bardziej przyzwyczajony do widoku sond „ołówkowych” w Okofen, może zastąpiono je między 2017 rokiem a teraz?

Jeśli chodzi o technika, nie jestem pewien, czy patrzy na twoje krągłości.
Ci dwaj, których widziałem przed moim kotłem, lub dwaj inni, z którymi rozmawiałem przez telefon, nigdy tego nie używali, ponieważ nie wiedzą, jak interpretować, ponieważ działają inaczej!
Dla przypomnienia (rozumiem, że nie oczekuję żadnej sławy) jestem przy kilkunastu instalacjach, przy których pracowałem, w tym na dwóch musiałem zdalnie wytłumaczyć technikowi, że ich analiza była wszystkim.oprócz profesjonalnej... Roll:


Problem, na który należy zwrócić uwagę, polega na tym, że TDepart w ogóle nie podąża za TCset.
Albo sonda nie jest podłączona do prawidłowego złącza, albo v3v jest źle okablowany, albo ?? ale koniecznie jest powód, aby znaleźć : Wink:

Dodatkowa rada, nie daj się wmówić, że jak grzeje z pompą w ON/OFF to to normalne.
Klimatyzacja taka jak Twoja współpracuje z TD dostosowanym do precyzyjnej ciągłej pracy w zakresach grzewczych, komfort jest nieporównywalny 8)
A jeśli zaproponuje, że pokaże ci, jak to podłączyć, może ci się to przydać.

Informuj nas i dobry wieczór :)
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 371