śledzenie operacji na kotle Firma ÖkoFEN Czas

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68

śledzenie operacji na kotle Firma ÖkoFEN Czas




przez Dirk Pitt » 27/10/08, 10:44

Na początku zimy proponuję śledzić numery początkowe i godziny pracy kotła na pelety OKOFEN. Uważam, że bardzo przydatne jest sprawdzenie najpierw, czy kocioł ma odpowiednie wymiary dla domu. Następnie, nawet jeśli jest teoretycznie dobrej wielkości, oryginalne ustawienia zazwyczaj nie są dobrze dopasowane do konkretnego przypadku. Przyjmując oświadczenie co 15 dni lub miesięcy, możesz śledzić ewolucję wartości, szczególnie jeśli wprowadzasz zmiany.

Aby zrozumieć zalety tego podejścia, chciałbym zrobić małe przypomnienie z pliku „granulat”, który napisałem dla forum :
Ogrzewanie domu to system w stałej równowadze między przepływem ciepła, który ucieka z domu (straty, VMC itp.), A przychodzącym przepływem ciepła (ogrzewanie, słońce, ludzie w środku ( nie śmiej się: każda osoba przynosi 100W).
W ciągu roku potrzeba ogrzewania domu jest różna, ale w krótkim czasie (kilka godzin) istnieje zapotrzebowanie na ogrzewanie, które można określić jako praktycznie stałe. Ta wymagana wartość grzewcza jest zawsze niższa niż maksymalna moc kotła. Jak kocioł dostosowuje się do faktycznie potrzebnej mocy? Przez swój system regulacji, ale przede wszystkim poprzez obsługę PRZERWY.
Kiedy palnik twojego kotła olejowego 30kW pracuje, dostarcza 30kW! Jeśli potrzeba w domu to tylko 10kW, palnik zatrzymuje 2 / 3 średniego czasu.
Palnik olejowy lub gazowy uruchamia się w ciągu kilku sekund i zatrzymuje się natychmiast; Pożar BEZ drewna.
„Rąbanie” włączania / wyłączania zasilania jest bardzo słabo dostosowane do spalania drewna. Producenci kotłów na pelety szukali zatem sposobów modulowania mocy kotłów za pomocą różnych urządzeń mniej lub bardziej efektywnych, których nie będę tutaj szczegółowo opisywał. Ważne jest, aby zrozumieć, że modulacja zawsze ma minimalny próg i że wydajność jest ogólnie znacznie lepsza przy pełnej mocy niż próg minimalny.
Więc jeśli twój kocioł na pelety ma maksymalną moc 30kW, podobnie jak twój stary kocioł olejowy, ma zmniejszoną minimalną moc modulacji, może 8 lub 9kW. Gdy zapotrzebowanie na ogrzewanie wynosi 4 lub 5 kW, będzie musiał zatrzymać 50% czasu. Podczas każdej fazy rozruchu zużywa więcej energii elektrycznej (do zapalania granulek) i marnuje granulki, które psują się lub nie ulegają spaleniu; i będzie miała żałosny powrót. Podczas przestoju będzie również marnować energię, zamiatając kominek przeciągiem (ze względów bezpieczeństwa), wysyłając kalorie do komina.
Wniosek: Dobrze dobrany kocioł na pelety z dobrze regulowaną regulacją musi działać przez długi czas, aby był skuteczny. Aby podać rząd wielkości, powiedziałbym, że okresy pracy mniejsze niż 30 lub 40 mn nie są korzystne (podczas gdy kocioł na paliwo czasami działa 5mn). Ponadto okres wyłączania powinien być krótki, ponieważ w tym przypadku restart jest lepszy (obecność żaru). Lepiej jest kocioł na pelety, który działa 40mn i zatrzymuje 10mn niż odwrotnie.

dalej w dół ....
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 27/10/08, 10:51

Zobaczymy, jak uzyskać dostęp do parametrów, którymi jesteśmy zainteresowani w kotłach OKOFEN (dowiedziałem się również, że mówimy „EUKOFEN”, ponieważ na O jest napis umlaut).
-Naciśnięcie przycisku po lewej stronie ekranu spowoduje włączenie wyświetlacza, który normalnie jest wyłączony. Widzimy „kontrolę pelletu” i temperaturę kotła

-Dwie małe nakrętki przytrzymujące przedni panel kotła należy usunąć, aby uzyskać dostęp do tablicy sterowniczej.

Obraz

- obracając koło wskazane na zdjęciu, sprawiamy, że pojawiają się różne parametry. Interesują nas P112: numer początkowy i P113: całkowity czas działania. Czas działania obejmuje oczywiście tylko czas działania palnika.

Obraz

- aby wyjść z parametrów, obracaj kołem, aż „wróci P100 naciśnij” i naciśnij klawisz.

Obraz

Dzieląc liczbę godzin pracy palnika przez liczbę początkową, uzyskuje się średni czas pracy każdej sekwencji palnika.
Ten parametr jest P114, ale ma charakter globalny, więc jeśli chcesz zobaczyć ewolucję, konieczne będzie rejestrowanie wartości w regularnych odstępach czasu oraz obliczanie liczby godzin i liczby początków między poszczególnymi instrukcjami.

w rzeczywistości parametr P115 wskazuje OSTATNI czas zatrzymania, a nie średni czas zatrzymania, jak myślałem przez chwilę.

Na podstawie tego, co powiedziałem powyżej, jeśli masz średni czas pracy krótszy niż 30minut, konieczne jest podejrzenie przewymiarowania lub złej parametryzacji kotła.

Interesujące byłoby również skumulowany czas działania małej śruby podajnika peletów w palniku, co dałoby dobry pomysł na zużycie. Niestety ten parametr nie istnieje.

tutaj; mając nadzieję, że pomoże ci to najlepiej uregulować swój kocioł w celu zoptymalizowania zużycia pelletu.
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79330
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11046




przez Christophe » 28/10/08, 00:44

Doskonały temat! Nie sądziłem, że w kotle zapisano tyle parametrów!

Byłoby miło, gdybyś porównał swoje wyniki z Did67, który ma również kocioł w Pellets ökofen (jak nazwał go twoim sprzedawcą?)!

Oto jego instalacja: https://www.econologie.com/forums/photos-cha ... t5995.html

ps: jak zrobić tak dobry obraz cyfrowego ekranu? Czy jesteś w trybie makro?
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 28/10/08, 08:42

w rzeczywistości byłoby interesujące dla innych użytkowników spojrzeć na te wartości do porównania. Wysłałem piękną Helene gruszkę, która ma zupełnie nowy kocioł.
Mam plik excel wartości z miesiąca na miesiąc w pierwszym sezonie ogrzewania, kiedy robiłem wiele korekt.

w rzeczywistości kocioł ma znacznie więcej parametrów niż to. mój instalator "zapomniał" swojej instrukcji instalatora ze wszystkimi interesującymi parametrami, te które tam pokazałem są dostępne dla każdego.
parametry wyświetlane na tym ekranie są parametrami „kotła”, które należy odróżnić od parametrów „regulacji” zawartych w regulatorze ogrzewania (czarny blok na środku deski rozdzielczej), który posiada własny i który pozwala przede wszystkim na regulację temperatur, krzywych grzewczych, CWU i priorytetów w przypadku obecności energii słonecznej. szczególnie tam konieczne jest zeskrobanie w celu udoskonalenia ustawień ogrzewania. Szczególnie ciężko mi było obniżyć temperaturę w nocy.
Istnieją również dwa podręczniki: 1 super uproszczony z tym, jak komfort godzin i eco lub trochę więcej; i jeszcze bardziej kompletny z wieloma interesującymi parametrami.

dla zdjęć ekranu, długa wystawa z samowyzwalaczem (nie ruszać się podczas wyzwalania)
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
Avatar de l'utilisateur
Gruszka Belle Helene
Éconologue dobre!
Éconologue dobre!
Wiadomości: 389
Rejestracja: 16/05/07, 09:21
Lokalizacja: południe
x 1




przez Gruszka Belle Helene » 14/11/08, 21:21

Dobry wieczór Dirk,

Dziś wieczorem odkrywam twój post. Jest bardzo interesujący i szczegółowy. Nie otrzymałem twojego MP :| to dziwne, ale najważniejsze jest to, że przeczytałem tutaj post.
Nasz kocioł jest już w drodze od października 1er. I ten miesiąc rozpoczęcia był dla nas bardzo gorący : Mrgreen: ponieważ źle ustawiony kocioł, myślę, że podaliśmy wewnętrzną temperaturę od 22 ° do 23 °. Przerażenie dla nas w końcu przede wszystkim ja, który był przyzwyczajony do życia z 19 °.
Skończyliśmy się rozbierać i skończyć w koszulce tak gorącej, że była nie do zniesienia.
Czekałem trzy tygodnie, zanim zadzwoniłem do inżyniera ogrzewania, pomyślałem, że może nadszedł czas, aby wszystko było dobrze po drodze (pomysł blondynki, która wciąż : Mrgreen: ), a tymczasem przekręcamy pokrętło zainstalowane w kuchni, mając nadzieję, że obniży to nieco temperaturę, ale nic nie zrobi.

Zaskoczyło mnie to trochę, ponieważ przy naszym starym ogrzewaniu mieliśmy termostat pokojowy w kuchni i na przykład, gdy tylko zachodziło słońce, nasza kuchnia była skierowana na południe, a ogrzewanie nie rozpoczęło się, ciepło słońca wystarczające, by nas ogrzać.
Tam wcale nie jest tak samo, na zewnątrz było słonecznie, ale kocioł się nie zatrzymał.

Inżynier ds. Ogrzewania przyszedł dwa tygodnie temu. Myślę, że musi obniżyć krzywą o dwa punkty (nie jestem pewien, czy wszystko pamiętam) i od tego czasu oddychamy temperaturą domu od 19 ° do 20 °.
Na szczęście w pokojach mamy baterie termostatyczne, więc nigdy nie było nam za gorąco.

w nocy kocioł wyłącza się, wreszcie ogrzewanie zostaje odcięte i w razie potrzeby podgrzewa ciepłą wodę.
Poza tym tam też na ciepłą wodę mieliśmy trochę "zmartwień" z regulacją i to chyba jeszcze nie na górze. Przez całe lato nie martw się o energię słoneczną, kocioł prawie nigdy nie działał. Od końca września czasami brakowało nam ciepłej wody wieczorem. Nie było to jednak spowodowane wzrostem zużycia, nie, to dwa prysznice i więcej ciepłej wody.
Piłka ma litry 300, ale jeśli przeczytam wszystko na panelu, kiedy woda ogrzeje noc z kotłem, to górna część się ogrzeje. Nagle woda staje się ciepła lub zimna.
Z drugiej strony, gdy obraca się słońce, ogrzewa dolną część balonu i nie ma żadnych obaw, ponieważ wzrasta temperatura.
Wreszcie moja dedukcja (od blondynki : Mrgreen: ) i przyznaję, że nie zapytałem inżyniera ogrzewania, kiedy przyszedł.

Dobrze, gdy zdarza się nam, że nie ma już ciepłej wody, zdaliśmy sobie sprawę, że wystarczy nacisnąć przycisk na panelu sterowania i nagrzewa się bardzo szybko. Ale nadal wydaje mi się to trochę dziwne jako system. Ale to nie jest wielka sprawa.

Z drugiej strony nie wiem, jak długo pracuje kocioł, szczególnie, że jest bardzo cichy (w przeciwieństwie do innych), więc idę (towarzysz mężowi) idę do jutra, postępując zgodnie z listem twoja rada ( Nie waż się niczego dotykać, ponieważ wydaje się to tak skomplikowane) i wypełnij ankietę.

Po raz pierwszy opróżniliśmy popielniczkę w zeszłym tygodniu, była wypełniona do nieco ponad połowy. Obserwowaliśmy, że nie było niespalonego granulatu.

Krótko mówiąc, przez pierwsze półtora miesiąca użytkowania mogę powiedzieć, że dobrze się nagrzewa ... na początku za dobrze i będziemy potrzebowali trochę czasu na naukę i zrozumienie.

Jedyne, co szkoda, jak mówisz, to nie wiedzieć, ile pelletu spożywasz. Co tydzień obserwujemy przez okno stos i widzimy niewielkie zejście, ale trudne do oszacowania ilości.

Przepraszam, byłem rozmowny : Mrgreen: i dam ci znać o moich wypowiedziach.

Miłego wieczoru biz. Helena
0 x
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 14/11/08, 21:43

dodatkowo, szczęśliwy, że idzie dobrze. zobaczysz, że krzywa grzewcza prawdopodobnie nadal będzie musiała zostać skorygowana, ponieważ czasami mamy ciśnienie, że jest ona odpowiednia dla określonej temperatury, ale gdy tylko zmienia się temperatura zewnętrzna, jest bardziej dobra.
Mogę ci doradzić, aby zapisać swoje wrażenia na notatniku. Styl daty, temperatura zewnętrzna, wartość zadana termostatu i rzeczywista temperatura pokojowa. gdy masz kilkanaście wartości, możesz wywnioskować, co zmienić na krzywej. możesz to zrobić samodzielnie, bez potrzeby instalatora, ale radzę zanotować oryginalne wartości stopki grzewczej i nachylenia.
inne porady: używaj programów ogrzewania i ciepłej wody użytkowej z tymi samymi nieznacznie przesuniętymi harmonogramami.
w rzeczywistości nie ma sensu uruchamiać kotła w nocy tylko dla ciepłej wody. lepiej jest, aby wytwarzała ciepłą wodę w tym samym czasie co ogrzewanie, z wyjątkiem pierwszej godziny ogrzewania, w której lepiej jest poświęcić całe ciepło na podniesienie temperatury w domu, a następnie uruchomić ciepłą wodę użytkową godzinę później.
zawsze w odniesieniu do ECS kocioł ten ma inteligentny parametr; anty-Legioneloza. Raz w tygodniu ciepła woda jest montowana w wyższych temperaturach, dzięki czemu można ustawić ją wystarczająco nisko przez resztę czasu (50 ° C), aby zużywać mniej.

przeczytaj dokument, jest to bardzo pouczające. jeśli nie masz pełnego dokumentu, poproś inżyniera grzewczego. w najgorszym razie mogę to umieścić online.
0 x
Obraz

Kliknij mój podpis
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 15/11/08, 18:29

Dirk Pitt napisał:dodatkowo, szczęśliwy, że idzie dobrze. zobaczysz, że krzywa grzewcza prawdopodobnie nadal będzie musiała zostać skorygowana, ponieważ czasami mamy ciśnienie, które jest dobre dla określonej temperatury, ale gdy tylko zmienia się temperatura zewnętrzna, jest lepiej.


Zachwycony też! I ja też zawsze siekam!

Normalne dla krzywej, mogą być dwie zimy dla dzwoniącego, ponieważ odbywa się to przez iterację. Umieściłem metodę na forum Futura ...

Zanotowałem parametry w tabeli Excela, aby kontynuować ... Dlatego chcę uczestniczyć w twoim procesie (dla informacji, moja "nieobecność" była całkowitą awarią komputera, koniec wiadomości, koniec Internet ... właśnie kupiłem i podłączyłem ...)

Posiadam poradnik "instalatora", który pozwala mi zrozumieć parametry rangi 4 lub 5 lub 6 na regulacji lub parametry serii 2xx na kotle ...

Dirk, nie wiem czy masz kody dla instalatorów? Udało mi się ...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 15/11/08, 18:42

Gruszka Belle Helene napisał:
Zaskoczyło mnie to trochę, ponieważ przy naszym starym ogrzewaniu mieliśmy termostat pokojowy w kuchni i na przykład, gdy tylko zachodziło słońce, nasza kuchnia była skierowana na południe, a ogrzewanie nie rozpoczęło się, ciepło słońca wystarczające, by nas ogrzać.
Tam wcale nie jest tak samo, na zewnątrz było słonecznie, ale kocioł się nie zatrzymał.
Miłego wieczoru biz. Helena


Czy masz w swoim ökofen wewnętrzny czujnik pokojowy (wymawiamy „eukofen”, jest to zaprzeczeniem słów „öko” = ekologiczne / bio i Ofen = pöelle) ???

Mam jeden, nie zareagował, ponieważ parametr 3-6 na regulacji był włączony zero (ustawienie fabryczne), podczas gdy współczynnik mnożenia korekcji dostarczonej przez kocioł musi być w nim wskazany jako funkcja zaobserwowanej różnicy. Mój inżynier ogrzewania zapomniał (a jednak jest dobry!).

Pozwól mi wyjaśnić:

jeśli czujnik wykryje, że temperatura wynosi 22 ° C zamiast pożądanego 20 ° (biorę to jako przykład - ta temperatura jest ustawiona), na przykład obniży temperaturę wody 10 °, jeśli ustawisz parametr 3-6 na 5 ...

Odkąd to zrobiłem, jest bardzo reaktywna. Kładę 5 (jestem w ogrzewanych podłogach).

Jest to opcja (niedroga, pięćdziesiąt euro pamięci). Można go dodać. Kabel do pociągnięcia i podłączenia.

Pozwala także na wymuszenie trybu „dziennego”. Dlatego zaprogramowałem tryb „zredukowany” bardzo wcześnie wieczorem. Jeśli zostaniemy trochę dłużej, „wymuszam”. Nie ma potrzeby schodzenia do kotła, odbywa się to z salonu, na sondzie.

W przeciwnym razie, jeśli to „wszyscy pod kołdrą”, kocioł zwalnia bardzo wcześnie, bez obracania się.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 15/11/08, 18:51

Gruszka Belle Helene napisał:Piłka ma litry 300, ale jeśli przeczytam wszystko na panelu, kiedy woda ogrzeje noc z kotłem, to górna część się ogrzeje. Nagle woda staje się ciepła lub zimna.
Z drugiej strony, gdy obraca się słońce, ogrzewa dolną część balonu i nie ma żadnych obaw, ponieważ wzrasta temperatura.
Wreszcie moja dedukcja (blondynka: Mrgreen :) i przyznaję, że nie zadałem pytania ogrzewaniu, kiedy przyszedł.

Dobrze, gdy zdarza się nam, że nie ma już ciepłej wody, zdaliśmy sobie sprawę, że wystarczy nacisnąć przycisk na panelu sterowania i nagrzewa się bardzo szybko. Ale nadal wydaje mi się to trochę dziwne jako system. Ale to nie jest wielka sprawa.


Uwaga blondynki! Dokładnie tak jest. I tak musi być: gorąca woda u góry, nie zwijająca się pod prysznicem i zawsze zimna woda, aby wychwycić kalorie słoneczne.

Z drugiej strony w twoim programowaniu musi być błąd, bo kocioł musi "zakończyć" dogrzewanie "od góry" tuż przed potrzebami jeśli to konieczne, to znaczy, jeśli zysk z nasłonecznienia nie był wystarczający. Zaprogramowałem dwa okresy: jeden wieczorem, od 17:19 do 6:30, na prysznice wracające ze szkoły / z pracy i drugi rano (od 7:30 do 50:5), na prysznice „budzące” ... Myślę, że postawiłem 45 ° C. Wydaje mi się, że tak; jest 50 ° certa: jeśli nie jest XNUMX ° C, kocioł automatycznie „podnosi się” do XNUMX ° C. Z wyjątkiem jednego dnia (program przeciw legionnelozie).

Znalazłeś przycisk forsowania, w porządku. Ale zwykle w interesie programowania leży, aby było to zrobione przez rozporządzenie i aby w razie potrzeby mieć wodę. Ale nie więcej.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 15/11/08, 19:03

Gruszka Belle Helene napisał:Jedyne, co szkoda, jak mówisz, to nie wiedzieć, ile pelletu spożywasz. Co tydzień obserwujemy przez okno stos i widzimy niewielkie zejście, ale trudne do oszacowania ilości.


Miłego wieczoru biz. Helena


Rzeczywiście! Nie rozumiałem, że byli głupi w Okofen do tego stopnia, że ​​nie sumowali minut działania śruby dozującej!

W systemie ssącym parametr P186 podaje godziny pracy turbiny ssącej. Wydaje mi się, że istnieje również liczba godzin pracy śruby wyciągowej silosu (ale nie znalazłem jej tam, w dokumencie). Po napełnieniu mojego silosu będę mógł z grubsza obliczyć proporcjonalność. Ale nie będzie dobrze, ponieważ nagrywają tylko godziny!
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 438