Porównawcze pelety z miękkiego drewna VS, porady i opinie?

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79133
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975

Porównawcze pelety z miękkiego drewna VS, porady i opinie?




przez Christophe » 01/12/17, 13:35

Hi przyjaciele,

Właśnie wyposażyłem się w kocioł na pellet (tak...wreszcie!). To jest Termorossi H2O 34 okazało się, że używany nie jest zbyt drogi (po krótkim badaniu wydaje się być solidny, 260 kg i jest automatyczny system czyszczenia rusztu, który pokażę ci później; dla tych, którzy się spieszą, możesz zobaczyć instrukcje poniżej).

W rzeczywistości jest to bardziej kocioł niż piec, ponieważ nie ma dmuchawy powietrza (więc powietrze jest ogrzewane tylko przez straty). Myślę, że z kilkoma dodatkowymi polanami będzie w stanie ogrzać cały dom

Mam go dopiero od tygodnia, więc uczę się oswajać bestię, to nie to samo co piec opalany drewnem! : Chichot: To faktycznie wymaga znacznie więcej uwagi niż klasyczny piec na drewno... Czyszczenie paleniska co 2-3 dni, sprawdzanie ciągu (alarm)...

Przez tydzień i około dziesięciu spalonych 15-kilogramowych worków jestem mile zaskoczony niewielką ilością popiołu! Nie mierzyłem ale pewnie kilka litrów...

Cóż, dygresja, tematem, który chcę omówić, jest wybór pelletu: drewno iglaste czy twarde?

Rzeczywiście, ten piec może palić obydwa rodzaje (chyba jak wszystkie piece na pelety??? Nie znalazłem zbyt wielu informacji na ten temat) i chciałbym porównać 2 rodzaje peletów, opierając się na opiniach innych użytkowników.

a) Stosunek kalorii do ceny
b) Jakość tostów
c) Konsumpcja
d) Zabrudzenie

Przez ostatni tydzień używałem wyłącznie pelletu z drewna liściastego/miękkiego 80/20 DIN Plus firmy Fireland. Sprzedawca powiedział mi, że ten piecyk był ustawiony na pelet z drewna liściastego dokładnie... ale nie widziałem nic w instrukcji jako ustawienie do tego więc??

Fireland_pellets_hardwood.jpg
Fireland_pellets_feuillus.jpg (491.66 KiB) Wyświetlono 41580 razy


Cena to (mała promocja) 3.69 (zamiast 3.89) na rogu brico. Albo 5.5 centa za kWh...

Dla porównania, 100% żywica tej samej marki kosztuje 4.89 € za worek... to już spora różnica w cenie za te same kWh!

Musisz uwierzyć, że ludzie wolą pelet żywiczny… podczas gdy on powinien palić się szybciej. Kloce jodły nagrzewają się szybko i silnie, ale nigdy nie wytrzymują nocy, tak jak kłody drewna liściastego tej samej wielkości... nie ma powodu, dla którego nie miałoby być tak samo w przypadku peletów?!?

Więc jeśli chodzi o cenę, jasne jest, że chwilowo przewaga jest w przypadku peletek liściastych... Co do innych kryteriów, nie mam doświadczenia, stąd ten temat!

Oto instrukcja obsługi Thermorossi H2O 34 w języku angielskim (nie znaleziono w języku francuskim):
ekoterma_h2o.pdf
(2.47 mln) Pobrane razy 1465


ps: więcej pytań i ulepszeń pojawi się później w tym piecu... znasz mnie : Chichot:
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12299
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez Ahmed » 01/12/17, 13:53

Piszesz:
Kloce jodły nagrzewają się szybko i silnie, ale nigdy nie wytrzymują nocy, tak jak kłody drewna liściastego tej samej wielkości... nie ma powodu, dla którego nie miałoby być tak samo w przypadku peletów?!?

Nie, to absolutnie nie jest porównywalne! Kłodę należy traktować jako wiązkę rur: drewno liściaste ma małe rurki, a drewno iglaste duże, co prowadzi do znacznej różnicy w gęstości; dlatego ilość materiału jest większa w kłodzie liściastej niż w kłodzie z drewna iglastego, stąd niższa wartość opałowa.
Kiedy trociny i wióry są poddawane silnemu naciskowi podczas produkcji zagęszczonych kłód lub peletów, różnica ta jest niwelowana, ponieważ większe rury są bardziej zgniecione niż małe, co daje w przybliżeniu taką samą gęstość końcową (z przewagą żywicy nad drewnem twardym...).
Drewno iglaste miałoby dwie zalety: więcej ligniny (jest spoiwem drewna i peletów), co pozwala na lepszą wytrzymałość mechaniczną peletu*; żywica, która jest dobrym paliwem. Oczywiście wybór zależy również od odpowiedniej ceny różnych preparatów handlowych.

* Dodatek drewna iglastego poprawia to kryterium, ale nie jest konieczny czysty pellet z drewna iglastego...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79133
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez Christophe » 01/12/17, 14:01

Przepraszam, powinienem był powiedzieć mea culpa o tej samej „masie”… a zatem z logiem o tej samej masie i takiej samej wilgotności procentowej, jaką byłaby Twoja analiza?

Myślę, że różnica jest również chemiczna: żywica bardzo energetycznego twardego drewna… prawda? Wyraźnie widać, że płomienie są intensywniejsze i większe (jak na ten sam ciąg) przy żywicznym...

Czy się mylę?

Poza tym ok dla peletów, więc to kif kif pod względem czasu spalania. Pierwszy punkt analizowany!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez Did67 » 01/12/17, 14:09

Drewno iglaste ma nieco wyższy współczynnik PCI ze względu na obecność żywic.

Jedna strona mówi tak:

„przy wilgotności 20% drewno liściaste (dąb, buk, jesion, grab itp.) będzie miało PCI na poziomie 3,8 kWh/kg, a drewno miękkie (jodła, sosna) będzie miało PCI na poziomie 4,1 kWh/kg”


To wysoce udokumentowane badanie przeprowadzone przez ADEME [www.boisvivant.com/ftp/energie/fichier/cofor_1184244350_59.doc] podaje:

Średnia dla drewna liściastego: 5

Średnie drewno iglaste: 5


Różnica jest zatem mniejsza niż 10%. Myślę, że to suche drewno.

Ale to nie usprawiedliwia takiej różnicy w cenie!

Robisz sobie Excela, aby poprawić lukę PCI - kupujesz kWh!
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12299
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez Ahmed » 01/12/17, 14:12

Z teoretycznego punktu widzenia gęstość energetyczna bala żywicznego jest znacznie wyższa niż bala z twardego drewna: 4040 w stosunku do 3850 kWh/kg (średnio*), ale w praktyce nie zachowuje się tak, chyba że skompresujesz do tej samej gęstości, co ma miejsce w przypadku pelletu...
Jest też przypadek miękkiego drewna liściastego, którego nie wymieniłem, a które jest porównywalne z drewnem iglastym (duże rury), ale bez żywicy...

* Źródło ADEME.
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez Did67 » 01/12/17, 14:14

Christophe napisał:
jest zatem kif kif na poziomie czasu trwania spalania.


Czas spalania, nie obchodzi cię. To do Twojego kotła należy zarządzanie wkładami (pelety, powietrze do spalania) zgodnie z potrzebami [bardzo precyzyjnie do regulacji Twojego kotła]!

Masz dwa parametry, które Cię dotyczą:

- PCI na kg pelletu (biorąc pod uwagę, że kupujesz w kg)

- sprawność Twojego kotła, a co za tym idzie czystość wymienników / kontrola jakości powietrza do spalania [jeśli wymienniki nie są czyste - cząsteczki kotła peletowego są "suche" i "filcowe", dlatego izolują - wydajność spada; jeśli twój kocioł za bardzo przewietrza, wyrzuca kalorie do komina - zawsze trochę przewietrzają, dla bezpieczeństwa: ogranicz CO].
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79133
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez Christophe » 01/12/17, 14:21

Ach, zgadzamy się, dlatego żywica dobrze się do tego przyczynia poprawić spalanie i PCI drewna iglastego

Oto charakterystyka 80% pelletu z twardego drewna, który posiadam:

pellets_fireland.jpg
pellets_fireland.jpg (189.03 KiB) Wyświetlono 41564 razy


Mamy zatem 16.5/3.6 = 4.6 kWh/kg

Po południu będę musiał kupić kilka toreb, zrobię zdjęcie charakterystyki drewna iglastego... ale moim zdaniem będzie to samo (lub w poszetce, jak mówisz).
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12299
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2963

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez Ahmed » 01/12/17, 14:30

Duża różnica pod względem wartości kalorycznej polega na tym, że tak zwane „suche” polana są w rzeczywistości bardziej wilgotne niż pellety: generalnie około 20% w przypadku kłód i tutaj 10% w przypadku peletów (pod warunkiem, że nie ma odzysku wilgoci)...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79133
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10975

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez Christophe » 01/12/17, 14:34

Did67 napisał:Czas spalania, nie obchodzi cię. To do Twojego kotła należy zarządzanie wkładami (pelety, powietrze do spalania) zgodnie z potrzebami [bardzo precyzyjnie do regulacji Twojego kotła]!


Kosz tak i nie, ponieważ w przeciwieństwie do kotła w 100% automatycznego, piec na pellety (kocioł) musi być ładowany, więc pellet, który pali się wolniej, jest mniej doładowywany... me gourè am I? : Chichot:

Mam 65 kg zapasu, nie mierzyłem dokładnie zużycia zaraz to zrobię.

Teoretycznie minimalna moc to 6 kW, czyli zużycie na godzinę 6/(4.6*0.85) = 1.5 kg/h lub 36 kg dziennie (przy sprawności 85% i 4.6 kWh/kg...).

Z tego co rozumiem w regulaminie:

a) istnieje 5 trybów stałej mocy + tryb automatyczny.
b) w trybie automatycznym piec reguluje moc na wodzie
c) w trybie stałym nie reguluje (poza zatrzymaniem w przypadku przegrzania), moc podawana jest przez przepływ pelletu i powietrza do spalania

Tak więc w mniej niż 2 dni rezerwa 65 kg jest logicznie spalona.

Wymaga to regularnej interwencji, dlatego pellet, który starczyłby na trochę dłużej, może być ciekawym rozwiązaniem dla pieców!

Did67 napisał:Masz dwa parametry, które Cię dotyczą:

- PCI na kg pelletu (biorąc pod uwagę, że kupujesz w kg)

- sprawność Twojego kotła, a co za tym idzie czystość wymienników / kontrola jakości powietrza do spalania [jeśli wymienniki nie są czyste - cząsteczki kotła peletowego są "suche" i "filcowe", dlatego izolują - wydajność spada; jeśli twój kocioł za bardzo przewietrza, wyrzuca kalorie do komina - zawsze trochę przewietrzają, dla bezpieczeństwa: ogranicz CO].


Tak ok!

Chciałbym wykonać pomiar wydajności... czy istnieje prosta i dostępna metoda?

Wydaje mi się, że pamiętam równanie dla oleju opałowego, które daje „surowe” oszacowanie wydajności tylko na podstawie pomiaru temperatury spalin, czy Twoim zdaniem dotyczy to również peletów?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Pellets porównawczy Softwood VS, opinie i opinie?




przez Did67 » 01/12/17, 14:42

Ahmed napisał:Duża różnica pod względem wartości kalorycznej polega na tym, że tak zwane „suche” polana są w rzeczywistości bardziej wilgotne niż pellety: generalnie około 20% w przypadku kłód i tutaj 10% w przypadku peletów (pod warunkiem, że nie ma odzysku wilgoci)...


10% to limit.

Komercyjnie wielu producentów „gwarantuje” poziomy wilgotności poniżej (7%), co pozwala im „gwarantować” wyższy PCI. Często widziałem (i stosowałem) drewno iglaste przy 5,0 kWh/kg.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 222