Prawdziwa i efektywna wydajność kotła na olej lub drewno?

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Prawdziwa i efektywna wydajność kotła na olej lub drewno?




przez Christophe » 28/01/09, 10:52

Właśnie oszacowałem wydajność prawdziwe i skuteczne naszego drewna na kuli ECS i wcale nie jest sławny!
Zobacz montaż tutaj: https://www.econologie.com/forums/chaudiere- ... t4589.html

Jak ja to zrobiłem Bardzo łatwo: zamknąłem wszystkie inne zawory oprócz tych ze zbiornika ECS i zmierzyłem T ° przed / podczas / po.
Zatem jedyną energią, poza „stratami” w rurach i na poziomie kotła, jest ta, która ogrzeje wodę sanitarną. Oczywiście podczas tych pomiarów wyłączyłem ciepłą wodę.

Następnie wszystko jest zwracane w kWh (lub innej), a efektywna moc jest określana jako: „energia dostarczona do zbiornika CWU / energia zawarta w paliwie”

Obraz

Protokół pomiaru:

- wyłącz kocioł
- ważenie masy drewna (= obciążenie paliwem)
- T ° zbiornika CWU jest okresowo odczytywany (wszystkie 1h)
- Dla początkowego i końcowego T ° przyjmujemy T ° między punktem pomiarowym 2 (stratyfikacja w balonie)
- Ciąg "pełny" cały czas (obrócona płyta turbo) i cyrkulator ciągły (moc 65W)

Dane i wyniki:

Kolba początkowa T °: 31.5 ° C
- Kolba końcowa T °: 50.5 ° C
- Objętość balonu: 300L to energia do podniesienia kuli 1 ° C: 0,35 kWh (= 300 * 4.18 / 3600)
- Energia „uzyskana” przez balon: (50.5-31.5) * 0.35 = 6.65 kWh
- Ładunek paliwa: 7,9 kg, spalona masa oszacowana w 7kg.
- Drewno PCI: 4 kWh / kg (prawdopodobnie trochę więcej, sprasowane trociny z dębu lub drewna egzotycznego)
- Energia "spalona" przez kocioł: 7 * 4 = 28 kWh

Wydajność (nędzna): 6.65 / 28 = 24% !!! :zaszokować: : Evil:

Odkryłem, że poza 45 ° C kocioł miał problemy z nagrzewaniem się. Najlepszy (najszybszy) wzrost T ° był między 35 a 45 ° C (temperatura balonu). Maksymalna moc odzyskana przez CWU i uśredniona w ciągu jednej godziny wynosiła 2.1 kW (kocioł podany dla 13 na 15kW, ale obciążenie paliwem nie było maksymalne, udzielam wam!)!

Oto schemat zespołu:

Obraz

Nie sądzę, że to jest montaż kotła co jest mierne (było już wiele dyskusji), ale rzeczywiście zdolność kotła do odzyskiwania kalorii. Oczywiście są pewne straty w nieizolowanej rurze.

Po raz kolejny widzimy różnicę między RZECZYWISTYM plonem a plonem „laboratoryjnym” w idealnych warunkach (Deomy podano dla 65 do 70% wydajności !!!).

Czy niektórzy z was są gotowi zrobić to samo na swoim drewnianym kotle (lub ewentualnie butelce oleju?)? Chciałbym na przykład uzyskać rzeczywistą efektywną wydajność kotła ökofen. Jeśli chodzi o paliwo, mógłbym to zrobić sam, gdy tylko zakończy się naprawa naszego paliwa.

Po mojej stronie przeprowadziłbym test, zmieniając parametry: tryb automatyczny (z komparatorem) dla cyrkulatora i regulowany przez zawór zintegrowany z kotłem. Mam nadzieję, że uda mi się osiągnąć 50% efektywnego zwrotu. Poza tym już w to nie wierzę.

ps: test został przeprowadzony po wspomnianym zamiataniu https://www.econologie.com/forums/eviter-le- ... t6976.html
Ostatnio edytowane przez Christophe 21 / 11 / 11, 11: 08, 1 edytowany raz.
0 x
Avatar de l'utilisateur
pętla
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 816
Rejestracja: 03/10/07, 06:33
Lokalizacja: Picardie




przez pętla » 28/01/09, 12:38

Cześć Christophe

W instalacjach solarnych niektórzy instalują system pomiaru przepływu i dwa czujniki temperatury.
Regulacja następnie oblicza przyrost temperatury między początkiem a powrotem paneli. Przepływomierz wysyła informacje o przepływie, a obrót jest odtwarzany w celu obliczenia mocy chwilowej.
Na kotle olejowym wystarczy znać ilość spalanego paliwa na jednostkę czasu (dane producenta?). Uzyskujemy teoretyczną moc rozpraszaną przez spalanie.

A+
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Rzeczywiste i efektywne działanie kotła olejowego lub b




przez Did67 » 28/01/09, 12:45

Christophe napisał:
Czy niektórzy z was są gotowi zrobić to samo na swoim drewnianym kotle (lub ewentualnie butelce oleju?)? Chciałbym na przykład uzyskać rzeczywistą efektywną wydajność kotła ökofen. Jeśli chodzi o paliwo, mógłbym to zrobić sam, gdy tylko zakończy się naprawa naszego paliwa.


Nie wiem, w jakim wątku broniłem idei, że konieczne jest połączenie kotła na pelety z CESI, aby wykorzystać go w jak najmniejszym stopniu do ogrzewania ECS.

Jest to katastrofa z punktu widzenia wydajności, ale także kondensacji i zużycia (wyłączenie z chłodzeniem!). PS: problem jest taki sam dla paliwa!

W moim przypadku przy założeniu, że sprawność "w" kotle wynosi 100%, podgrzewam 110 l (chyba) wody zawartej w kotle plus wszystko co jest w rurach, aby ogrzać jedyny "wierzch" mojego mieszanego preparatu (co wynosi 300 l, ale górna część to tylko z grubsza 150 l).

Czyli jak przegrzałem 150 l "użytecznej" ciepłej wody to faktycznie przegrzałem 260 l (z czego 110 l stygnie za "nic" latem, zimą woda w bojlerze + obieg jest już gorąca a następnie używany do ogrzewania, więc nie ma problemu).

tak:

1) Doświadczenie zawiera wiele niewiadomych (dokładne objętości dotyczy kotła + obwodu i podgrzewacza: pomijam je; jednorodność temperatury w kotle i podgrzewaczu ???). I wciąż mamy nierozwiązany problem pomiaru ilości pelletu „połkniętego” przez kocioł, których nie umiemy zmierzyć.

2) Wynik będzie najwyżej 58% (jeśli mój kocioł jest 100%!).
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 28/01/09, 12:52

Tak, widziałem już te kalorymetry (szukałem naszego układu słonecznego, ale nie przykleja się: nie podobają mu się duże przepływy 4m3 / h najwyraźniej ...), bardzo interesujące, ale trochę drogie (400 500 € d „po tym, co widziałem”, aby oszacować wydajność.

Dla kotła olejowego tak, to prawda, że ​​za pomocą strumienia mamy ilość na godzinę minusów

a) Czy to teoretyczne natężenie przepływu jest zagwarantowane w praktyce (zanieczyszczenie, zmęczona pompa?)

b) Konieczne jest, aby kocioł długo się obracał, aby móc wykonać dość precyzyjny pomiar: na minutach 5 lub 10 nie warto myśleć ...

Czy w pokoju są kandydaci, którzy mogą spróbować? Kapitan Maloche nie wyglądałby jak ty? Miło byłoby uzupełnić niebieski płomień palnika nie?
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973

Re: Rzeczywiste i efektywne działanie kotła olejowego lub b




przez Christophe » 28/01/09, 14:25

Did67 napisał:Czyli jak przegrzałem 150 l "użytecznej" ciepłej wody to faktycznie przegrzałem 260 l (z czego 110 l stygnie za "nic" latem, zimą woda w bojlerze + obieg jest już gorąca a następnie używany do ogrzewania, więc nie ma problemu).


Dobra uwaga, nie brałem pod uwagę tego martwego „tomu”, ale w moim przypadku:

a) Podłączyłem deom do "dolnego" wymiennika ciepła balonu więc rozgrzałem "około" 300L

b) „martwa” objętość jest ograniczona: wymiennik ciepła to „zmiażdżona” miedziana rura owinięta wokół paleniska.

Musiałbym obliczyć, ale musimy mieć duży max (40m 1m), w tym wymiennik ciepła 2m / 1, więc niewiele na poziomie głośności. Pendrive 2 / 14 (wewnętrzny 0,16mm) zawiera 6.4 L / m to 10 L w moim przypadku, przejdź 22 L duży max (w niektórych miejscach mam 20 mm) +, bądźmy szaleni, objętość 30L wymiennik balonowy to 10L, a zatem XNUMX% więcej niż oczekiwano!

Więc: ok, mogę poprawić mój 24% przez 330 / 300 = 26,4% ... pozostaje bardzo przeciętny.

Za pomocą wad mam trochę nieizolowanej jazdy i użyłem PER dla dużej części sieci.

Did67 napisał:1) Doświadczenie zawiera wiele niewiadomych (dokładne objętości dotyczy kotła + obwodu i podgrzewacza: pomijam je; jednorodność temperatury w kotle i podgrzewaczu ???). I wciąż mamy nierozwiązany problem pomiaru ilości pelletu „połkniętego” przez kocioł, których nie umiemy zmierzyć.


1) Dokładnie, wiele niepewności, ale to, co naprawdę ma znaczenie w instalacji, to energia użytkowa, a nie energia samego kotła! Nie?

2) W przypadku tomów właśnie o tym rozmawialiśmy.

3) T ° balonu, jak wskazano powyżej: średnia między wysokim pomiarem a niskim (te są z 1 / 3 wokół kończyny). Niski pomiar jest tuż nad niskim wymiennikiem ciepła.

To dobry zakład, że w rzeczywistości nagrzewałem mniej niż 300L, a więc wydajność jest jeszcze gorsza!

4) Jeśli chodzi o ilość granulek, myślę, że chciałbyś spróbować? Obraz

Jeśli tak jest, to czy nie masz możliwości zasilania nieskończonej śruby o mniejszą objętość niż w silocie? W skrócie, aby przetoczyć silot?

Did67 napisał:2) Wynik będzie najwyżej 58% (jeśli mój kocioł jest 100%!).


Doskonała uwaga, ale (niestety) w moim przypadku tak naprawdę nie ma zastosowania ...

Wady: teraz, jak powiedziałem, cały czas rysowałem 100%, podobnie jak w cyrkulatorze. Te aspekty 2 mogą, myślę, poprawić wydajność ... następny zaplanowany test!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: Rzeczywiste i efektywne działanie kotła olejowego lub b




przez Did67 » 28/01/09, 19:55

Christophe napisał:
Doskonała uwaga, ale (niestety) w moim przypadku tak naprawdę nie ma zastosowania ...



Paraliżuję trudność zmierzenia czegoś w moim przypadku. Mam tylko „przeciętną” sondę na przygotowującym ...

A potem nie, na Okofen, ze zbiornikiem pośrednim, niemożliwym do zhakowania, jak ci się wydaje, bez tego automatycznie. Kontrola spalania działa z jedną dziesiątą sekundy na śrubę do dostarczania peletek, a ruchy kontrolowanej wentylacji (wlot powietrza i odprowadzanie fummées) są przetwarzane na procent ... Więc jeśli wrzucę granulki na pif, systemy sterowania to zatrzymają!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 28/01/09, 22:51

Tak, widzę ... gra nie jest warta świeczki!

Z drugiej strony, jeśli są inni właściciele ökofen (lub innego automatycznego kotła na pelety?)?

Ze swojej strony, tak szybko jak to możliwe, zrobiłbym test na naszym kotle + zbiorniku ECS ... chyba że ktoś zrobił to wcześniej?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 29/01/09, 14:40

Christophe napisał:Tak, widzę ... gra nie jest warta świeczki!



Myślę, że zapomniałem powiedzieć: mój kondensator Okofen zawiera prawie dwa razy więcej wody w wymiennikach + skraplaczu!

I rzeczywiście, nie jestem zbyt zmotywowany, ponieważ jest to bardzo marginalne w moim zastosowaniu. Jest to „powrót do zdrowia przy deszczowej pogodzie latem”. Kilkadziesiąt kg pelletu na moje 8 ton. Nieistotny. Nawet jeśli katastrofalne pod względem wydajności, ponieważ teoretyczne maksimum to 58%! To właśnie plon faktycznie obserwowany w sieczkach mnie interesuje !!! Ale nie mając przepływomierzy w moim obwodzie, ani pomiaru temperatury powrotu, ani oprogramowania, które mogłoby „zintegrować” to wszystko ...

I nie widzę, żebym demontował (pamiętam zdjęcia!) Aby zważyć granulki, połyka!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79121
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10973




przez Christophe » 29/01/09, 14:42

Całkowicie się zgadzam!
0 x
David adv
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 18
Rejestracja: 12/11/07, 22:36




przez David adv » 02/03/09, 10:36

tak naprawdę dokładnym tematem jest „sprawność kotła latem na cwu”, prawda?

ponieważ zimą problem jest inny.

Ponadto, gdzie idą kalorie?
-w kominie: to naprawdę zaginęło
-w powietrzu: nie traci się, jeśli kocioł i rury znajdują się w ogrzanej objętości

tak skutecznie, 5m² paneli słonecznych rozwiązuje problem, sprawiając, że ogrzewanie ECs przez kocioł nie ma sensu 6 lub 7 miesięcy, gdy ogrzewanie jest wyłączone.
0 x
david
nie ruszać się już sam z tonami stali 1!

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 485