Kocioł niskotemperaturowy / grzejniki wysokotemperaturowe

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
isa.mike
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 11/03/10, 11:14

Kocioł niskotemperaturowy / grzejniki wysokotemperaturowe




przez isa.mike » 11/03/10, 11:16

Witam,

Zamierzamy wymienić nasz 15-letni kocioł, który działa tylko sporadycznie...
Obecnie mamy 2 oferty, a inżynierowie zajmujący się ogrzewaniem zaproponowali nam kocioł niskotemperaturowy ze zbiornikiem ciepłej wody (Le Blanc).

Problem w tym, że nasze grzejniki są przystosowane do pracy w wysokich temperaturach. Obniżyłem więc temperaturę wody w bojlerze do 60°C, żeby sprawdzić, czy jest wystarczająca.
Wynik: Udaje mi się osiągnąć żądane 20-21°C (termostat), ale czas potrzebny do osiągnięcia tej temperatury jest z konieczności znacznie dłuższy.

W przypadku kotła wysokotemperaturowego obniżaliśmy termostat do 15-16°C rano i po południu podczas naszej nieobecności. Ale odkąd obniżyłem temperaturę kotła już nie mogę tego zrobić, bo inaczej w domu ok. 3 godzin dojdzie do 20°C. Ponadto obraca się zatem prawie w sposób ciągły, aby utrzymać tę temperaturę w pomieszczeniu. Kocioł wysokotemperaturowy zatrzymuje się częściej, ponieważ osiągnięcie temperatury 20°C zajmuje mniej czasu.

Zatem moje pytanie brzmi: czy naprawdę oszczędzamy energię, stosując niską temperaturę, jeśli musi ona pracować nieprzerwanie, aby utrzymać 20°C w domu? Czy nie lepiej mieć wysoką temperaturę, która będzie działać rzadziej?
Nie chcę zmieniać grzejników, nie stać mnie na to (niestety).

Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie rady.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 11/03/10, 11:47

1) Najpierw wyjaśnienie: termin „niska temperatura” (LT) nie jest bezpośrednio powiązany z temperaturą obwodu; są to kotły, które lepiej „odprowadzają” spaliny, które następnie są odrzucane w „niskiej temperaturze”... Czyli „BT” = „dymi na BT”!

Dlatego kalorie powstałe w wyniku spalania są lepiej „odzyskiwane” w wodzie obiegu grzewczego za pomocą BT.

2) Prawdą jest, że temperatura na wylocie gazu może być tym niższa, ponieważ sam obwód ma niższą temperaturę.

3) To powiedziawszy, nie wolno schodzić poniżej 55/60 ° C, w przeciwnym razie istnieje ryzyko kondensacji w kotle, a tym samym ryzyko korozji...

Zatem w zasadzie BT utrzymuje temperaturę wody powyżej 60°C.

4) Nie skupiaj się na czasie pracy kotła: kocioł regulowany dostosuje swój rytm do potrzeb grzewczych. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to odpowiednio wyregulować obwód grzewczy, aby „zużywać” jak najmniej ciepłej wody.

Cóż, nie: pierwszą rzeczą jest dobrze się izolować. Tutaj są PRAWDZIWE oszczędności. Po drugie, dobrze regulować...

Po tym kocioł będzie pracował tylko tyle, ile potrzeba do wytworzenia tych kalorii.

Zadziała kilka razy, ale na długo, lub wiele razy, ale na krótkie chwile itp.

A „matematycznie” kocioł „niskotemperaturowy” będzie zużywał mniej niż kocioł konwencjonalny, dla tej samej regulacji i tego samego komfortu.
Zatem dzięki BT albo będziesz zużywać mniej, albo będzie ci cieplej... Nie ma na ten temat dyskusji.

5) Martwimy się także i przede wszystkim regulacjami. To rozporządzenie pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.

Kocioł też (jej wydajność jest lepsza), ale pomiędzy dwoma kotłami tej samej technologii nie myśl, że BT zaoszczędzi „górę”… Z pewnością odzyska kilka kalorii więcej. Ale to wszystko!

PS: z drugiej strony pogratuluj swojemu inżynierowi ds. ogrzewania, że ​​nie zaoferował ci „kondensacji”. Ten człowiek wydaje się poważny i profesjonalny. W twoich warunkach istnieje duża szansa, że ​​„kondensacja” w ogóle niczego nie skondensuje... A mimo to widzimy, że wiele z nich jest oferowanych w takich warunkach! (przez „profesjonalistów” mniej poważnych lub bardziej zainteresowanych swoim obrotem – a czasami niekompetentnych).
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 11/03/10, 11:51

Witam,

Ciekawy projekt i przemyślenia, z testem, który wykonałeś, aby zaobserwować przed podjęciem decyzji :-)

Spieszysz się z wymianą tego starego kotła? Dlaczego chcesz to zmienić?

Jaka jest powierzchnia domu i jakie są Twoje roczne wydatki na ogrzewanie? W gorącej wodzie?

W jakim regionie jesteś?

Jaki masz poziom izolacji i wentylacji?

Mogą istnieć jeszcze inne rozwiązania: lepiej wcześniej dobrze przyjrzeć się możliwościom. Czy rozważałeś już inne możliwości lub dodatki?
0 x
A bientôt!
isa.mike
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 11/03/10, 11:14




przez isa.mike » 11/03/10, 11:54

Dziękuję za wszystkie te przydatne szczegóły. : Chichot:

Z drugiej strony, co masz na myśli mówiąc: „Więc pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wyregulowanie obiegu grzewczego tak, aby „zużywał” jak najmniej ciepłej wody”?

Niestety nie znam mas kotła : Lol:
0 x
isa.mike
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 11/03/10, 11:14




przez isa.mike » 11/03/10, 12:00

bernardd napisał:Witam,

Ciekawy projekt i przemyślenia, z testem, który wykonałeś, aby zaobserwować przed podjęciem decyzji :-)

Spieszysz się z wymianą tego starego kotła? Dlaczego chcesz to zmienić?

Jaka jest powierzchnia domu i jakie są Twoje roczne wydatki na ogrzewanie? W gorącej wodzie?

W jakim regionie jesteś?

Jaki masz poziom izolacji i wentylacji?

Mogą istnieć jeszcze inne rozwiązania: lepiej wcześniej dobrze przyjrzeć się możliwościom. Czy rozważałeś już inne możliwości lub dodatki?


Zmieniamy kocioł, ponieważ nie jest już niezawodny (przerywana ciepła woda), a jego naprawa jest dość droga (900 euro z robocizną).

Zużywamy 900 euro gazu rocznie, wymieniliśmy docieplenie przestrzeni dachowych i mamy podwójne szyby w oknach. Na resztę izolacji ???

Jest to dom o powierzchni 98 m² (carrez) pochodzący z 1980 roku. Kocioł stoi w garażu, a my mamy 77 lat. Brak szczególnej wentylacji (odpowiada za to brama garażowa i drzwi prowadzące do piwnicy). (który jest do niego wentylowany)

Dziękuję bardzo za pomoc : Chichot:
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 11/03/10, 12:07

DZIĘKI. Zapomniałem, jaki jest rząd wielkości tych 2 cytatów?
0 x
A bientôt!
isa.mike
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 11/03/10, 11:14




przez isa.mike » 11/03/10, 13:03

Najtańszy kosztorys to 2400 euro (bez balonu) i 2900 euro (z balonem na ziemi o pojemności 120 litrów).

Druga wycena, ten sam kocioł, ale zbiornik zintegrowany z 50-litrowym bojlerem: 3400 euro

Les 2 oferuje nam kotły Le blanc (nie mam na myśli referencji)

Skontaktujemy się z innymi inżynierami zajmującymi się ogrzewaniem w celu uzyskania innych ofert.
0 x
bernardd
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2278
Rejestracja: 12/12/09, 10:10
x 1




przez bernardd » 11/03/10, 13:54

Piszę nie po to, żeby wam to namawiać: chcę, żebyście myśleli i myśleli razem z wami, abym i ja mógł się uczyć na waszym przykładzie.

Poza tym zawsze widzę rzeczy stopniowo, więc mogę dodawać nowe rzeczy na przestrzeni lat, gdy tylko pojawią się pieniądze.

Dlatego osobiście próbowałbym zainstalować panele fotowoltaiczne, aby wytworzyć ciepłą wodę i jak najwięcej ciepła: w ten sposób nie będę już musiał korzystać z kotła latem i w środku sezonu, mając zapewnione kilka dni ogrzewania przy słońcu zimą w odsłoniętej pogodzie (w szarości 77 ??? :-)

Postawiłbym więc osobny zapas ciepłej wody i to większy niż 120l. Idealnie byłoby nawet postawić go w ogrzewanym miejscu, aby nieuniknione straty ciepła przydały się zimą. Uważam, że ceny rezerw wody wytwarzanych na energię słoneczną są całkowicie wygórowane w porównaniu z ceną standardowych podgrzewaczy wody. Myślę, że znajdziemy montaż wykorzystujący standardowy podgrzewacz wody, z dobrze przemyślaną mieszanką.

Ale nie wiem, czy masz wolne miejsce na umieszczenie termicznych kolektorów słonecznych, takich jak próżniowe cylindry szklane. Niekoniecznie na dachu: taras, wiata, garaż... http://www.bysun.fr/__Capteur_Solaire_A ... t_146.html ou http://www.bricodepot.fr/lempdes-clermo ... au-solaire mieć rzędy wielkości cen.

W takim razie będę się wahał pomiędzy:

- napraw tylko stary kocioł i postaw piec na pellet: biorąc pod uwagę powierzchnię, piec musi być w stanie w miarę dobrze ogrzać dom, bez ogrzewania garażu :-) Dzięki fotowoltaice i piecowi kocioł będzie używany stosunkowo mało i możesz grać na najtańszym paliwie w przypadku podwyżki.

- zamontować piec na pellet z ciepłą wodą, który może całkowicie zastąpić dotychczasowy kocioł,

- postawiłem nowy kocioł gazowy: podawanie w pełni automatyczne....

Wiem, że daje więcej możliwości niż rozwiązań :-)

PS: dałeś sporo elementów, dziękuję. Aby zobaczyć efekt ekonomiczny kolektorów słonecznych, konieczne byłoby rozróżnienie zużycia w poszczególnych porach roku.
0 x
A bientôt!
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 11/03/10, 14:24

isa.mike napisała:
co masz na myśli mówiąc: „Więc pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wyregulowanie obiegu grzewczego tak, aby „zużywał” jak najmniej ciepłej wody”?



Tak! wyraziłem się niejasno.

Zanim zajmiemy się kwestią „produkcji” z możliwie najlepszą wydajnością kalorii zużywanych do ogrzewania, należy sprawdzić, czy regulacje są dobre. Za każdym razem, gdy za bardzo się rozgrzewamy, nie obniżamy jak możemy, „nie nadążamy” w stosunku do potrzeb itp. „wydajemy” kalorie na darmo.

Stąd moje zdanie: najpierw upewnijcie się, że regulacja jest jak najlepsza...

Następnie zobaczmy, jak możemy wyprodukować te kalorie w najbardziej efektywny możliwy sposób…

Kiedy więc mówiłem o ciepłej wodzie, to właśnie woda w obiegu grzewczym będzie „ogrzewać” grzejniki. Woda jest w tym przypadku jedynie nośnikiem kalorii...
0 x
Atom
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 15/03/10, 19:53

kocioł klasyczny, BT, kondensacyjny...




przez Atom » 15/03/10, 20:34

Halo
Did67, właśnie przeczytałem Twoje odpowiedzi, które mnie niepokoją, ponieważ już nie rozumiem. Przede mną też zmiana kotła gazowego, znałem kocioł powiedzmy klasyczny i kondensacyjny. Mówisz o niskiej temperaturze, która „wykręca opary”, więc jeśli dobrze rozumiem, nie jest to kondensacja, ale czy nie jest to nowoczesny klasyk?
Twoja uwaga „zużywa” jak najmniej ciepłej wody” również mnie niepokoi, ponieważ jak to robisz (wspominasz o regulacji)? Stąd moje pytanie: czy aby prawidłowo regulować, musi być duża różnica między t° zasilania i powrócić, czy wręcz przeciwnie, starać się obieg mniejszej ilości ciepłej wody, ale w większych ilościach (eliminacja głowic termostatycznych)?
Moja instalacja jest z grzejnikami stalowymi i jestem na południu (więc rzadko zamarza).
Dziękuję za oświecenie.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot] i goście 517