Clim odwracalna Airton zimą: ext baterii. Cieplarnianych?

Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ... krótkie komfort cieplny. Izolacja, energia drewno, pompy ciepła, ale także energię elektryczną, gaz lub olej, VMC ... Pomoc w wyborze i wdrażaniu, rozwiązywanie problemów, optymalizacja, porady i sztuczki ...
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79295
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028

Clim odwracalna Airton zimą: ext baterii. Cieplarnianych?




przez Christophe » 25/03/13, 15:18

Jeśli chodzi o ówczesnego Maloche'a (zobacz ten temat https://www.econologie.com/forums/clim-rever ... t8616.html ), planuję zainstalować małą pompę ciepła powietrze-powietrze w celu zapewnienia dodatkowego ogrzewania. Na papierze taki model powinien działać:

Obraz

Moc w trybie chłodzenia: 3 500 W. Moc w trybie ogrzewania: 3 700 W. Gaz HFC R410A. COP: 3,95 / EER: 3,79 Hałas wewnętrzny: 28 dB Zaprojektowany do pracy w maksymalnej temperaturze. -15 ° C Z pilotem, akcesoriami instalacyjnymi i okablowaniem elektrycznym.


Przy cenie 0.25 €/kWh przy COPA wynoszącym 4, daje to cenę za użyteczną kWh wynoszącą 0.063 €/kWh, co odpowiada cenie oleju opałowego wynoszącej 0.063/0.8 = 0.078 lub 0.78 €/kWh, zatem powodzenia w przypadku oleju opałowego na poziomie obecna cena nawet przy prądzie dwa razy droższym niż we Francji...no cóż, nie to mnie interesuje w tym temacie...

Uważaj, trochę boli głowa...

Bo może być tu bardzo zimno, pomyślałem umieść akumulator zewnętrzny w szklarni przymocowanej do domu który jakiś czas temu odnowiłem, szczegóły tutaj: https://www.econologie.com/forums/renovation ... t7461.html (pionowe części przeszklone wykonane są z podwójnie przeszklonego drewna egzotycznego, co zapewnia całkiem dobrą bezwładność i izolację... jak na szklarnię)

Obraz

Szklarnia jest zwrócona na wschód i dociera do niej słońce od rana do około południa pomiędzy dwoma równonocami. Latem temperatura wzrasta do ponad 2°C (drzwi otwarte).

Czy zatem powinniśmy umieścić baterię zewnętrzną w tej szklarni?

Zalety:
a) zysk z najmniejszego promienia światła słonecznego w celu zwiększenia „zewnętrznego” T°, a tym samym wydajności pompy ciepła
b) średnia temperatura w ciągu roku poprawiła się, a w końcu pojawiły się a) wady
c) zapobiega przegrzaniu szklarni latem

Wady/obawy:
a) pomimo wyższej T° w szklarni, zimą, bez światła słonecznego, istnieje ryzyko szybszego ochłodzenia niż powietrze otoczenia, a tym samym pogorszenia wydajności (ale szklarnia może być otwarta/wentylowana)
b) po południu może być mniej ciekawie, niż gdybym umieścił go na słonecznej ścianie zachodniej.
c) jeśli latem nie ma potrzeby ogrzewania: jak zachowuje się akumulator zewnętrzny w temperaturze powyżej 40°C i przy wilgotności panującej w szklarni? Dożywotni?

To wszystko, co widzę na tę chwilę, ale prawdopodobnie będziesz miał inne pomysły...

Pod względem termicznym rozwiązaniem byłoby uregulowanie T° szklarni (zatrzymanie się poniżej określonej temperatury szklarni niezależnie od T° na zewnątrz?)? Aby szklarnia miała czas na ponowne nagrzanie i średni COPA uległby poprawie?

Krótko mówiąc, trochę się z tym borykam… więc wasze opinie powinny mnie oświecić…
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79295
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028




przez Christophe » 27/03/13, 21:27

Brak recenzji? Brak pomysłu? :|
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12306
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2967




przez Ahmed » 27/03/13, 21:46

Z tego co mi się wydaje, do pracy pompy ciepła potrzeba dużej ilości powietrza (lub wody w obudowie Woda/Powietrze), więc umiejscowienie wymiennika na tak ograniczonej przestrzeni wydaje się najmniej ryzykowne, szczególnie przy jesiennej pogodzie. /zima szara jak tegoroczna...
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79295
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028




przez Christophe » 27/03/13, 21:48

To prawda, ale...nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostawić otwarte drzwi w przypadku, gdy szklarnia za bardzo się wychłodzi...Również ostatnia część dachu (najcieńsza po prawej) jest zdejmowana, co pozwala na wykonanie An przepływ powietrza.

Chodzi przede wszystkim o to, aby zwiększyć współczynnik COP poprzez podniesienie średniej T° „na zewnątrz” wiosną i latem... Nie mam wielkich nadziei na poprawę w zimie...
0 x
Ahmed
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 12306
Rejestracja: 25/02/08, 18:54
Lokalizacja: Burgundia
x 2967




przez Ahmed » 27/03/13, 22:01

Jaki jest sens stosowania pompy ciepła latem?
0 x
- Przede wszystkim nie wierz w to, co ci mówię.
Raymon
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 901
Rejestracja: 03/12/07, 19:21
Lokalizacja: Vaucluse
x 9




przez Raymon » 28/03/13, 08:36

Myślę, że szklarnia to dobry pomysł, po prostu otwórz drzwi, jeśli zorientujesz się, że w szklarni jest zimniej niż na zewnątrz. Chciałem zrobić to samo, umieszczając jednostkę zewnętrzną w dużej szopie, ale mój instalator uznał, że to zły pomysł, ale cóż. Pomysł: jeśli umieścisz wentylator w jednym z otworów szklarni, który włącza się, gdy temperatura wewnątrz jest niższa niż temperatura na zewnątrz, przy dodatkowym zużyciu kilku watów, możesz uzyskać interesujący zysk.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685




przez Did67 » 28/03/13, 10:50

Są dwa pytania:

a) jaką energię słoneczną może wychwycić szklarnia??? Czy jest to ten sam rząd wielkości, co opłaty pobierane w ramach WPR???

W przeciwnym razie lepiej pozwolić, aby parownik pobierał kalorie z „nieskończonej” ilości powietrza, niż uwięzić je w zamkniętej przestrzeni, której bilans byłby ujemny, a co za tym idzie, której temperatura nieubłaganie spadłaby!

b) bez automatyzacji przejścia z „zamkniętej atmosfery w szklarni” / otwartej szklarni to nie zadziała!

Gdy tylko zajdzie słońce, gdy tylko zrobi się szaro, Twoja zamknięta szklarnia zamienia się w chłodne pomieszczenie, zimniejsze niż atmosfera na zewnątrz... Przegrywasz.

Gdy świeci słońce, korzyści odnosisz tylko wtedy, gdy pobór energii słonecznej jest wyższy niż pobór WPR: tam temperatura w szklarni byłaby wyższa niż temperatura otaczającego powietrza, a współczynnik COP poprawiłby się.

Nie bardzo w to wierzę!!! Wydaje mi się, że częściej będziesz przegranym niż zwycięzcą, jeśli nie będziesz o to stale dbał!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79295
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028




przez Christophe » 28/03/13, 11:26

Ahmed napisał:Jaki jest sens stosowania pompy ciepła latem?


Żadne, przejęzyczyłem się, pewnie dlatego, że po tej paskudnej zimie tak bardzo nie mogę się doczekać lata, że ​​moja podświadomość się myliła lol...

Oczywiście chciałam napisać „wiosna i jesień”! Środek sezonu, co...
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79295
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 11028




przez Christophe » 28/03/13, 11:32

Did67 napisał:a) jaką energię słoneczną może wychwycić szklarnia??? Czy jest to ten sam rząd wielkości, co opłaty pobierane w ramach WPR???

W przeciwnym razie lepiej pozwolić, aby parownik pobierał kalorie z „nieskończonej” ilości powietrza, niż uwięzić je w zamkniętej przestrzeni, której bilans byłby ujemny, a co za tym idzie, której temperatura nieubłaganie spadłaby!


Wystarczy zmierzyć powierzchnię szklarni i pomnożyć ją, powiedzmy, średnio przez 300 W/m² w połowie sezonu, kiedy świeci słońce?

Szklarnia ma znacznie większą powierzchnię niż 10m²...więc jest tam "miejsce". Zmierzę to dokładnie...

Did67 napisał:b) bez automatyzacji przejścia z „zamkniętej atmosfery w szklarni” / otwartej szklarni to nie zadziała!

Gdy tylko zajdzie słońce, gdy tylko zrobi się szaro, Twoja zamknięta szklarnia zamienia się w chłodne pomieszczenie, zimniejsze niż atmosfera na zewnątrz... Przegrywasz.

Gdy świeci słońce, korzyści odnosisz tylko wtedy, gdy pobór energii słonecznej jest wyższy niż pobór WPR: tam temperatura w szklarni byłaby wyższa niż temperatura otaczającego powietrza, a współczynnik COP poprawiłby się.

Nie bardzo w to wierzę!!! Wydaje mi się, że częściej będziesz przegranym niż zwycięzcą, jeśli nie będziesz o to stale dbał!


Tak, jest się czego obawiać, możemy zatem zautomatyzować na 2 sposoby (bez konieczności otwierania szklarni):

a) programowanie czasowe (działa tylko do południa)
b) regulacja T° szklarni (zatrzymanie wszystkiego, gdy temperatura jest niższa od określonej temperatury lub niższa od T° na zewnątrz)

Można łatwo połączyć te 2...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 28/03/13, 11:37

Zgadzam się z Did67, z jednym zastrzeżeniem: wydaje mi się, że łatwo jest zautomatyzować otwieranie szklarni, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "Ogrzewanie, izolacja, wentylacja, VMC, chłodzenie ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 301