Sprawdzony efekt pamięci na akumulatorach litowo-jonowych, LiFePO4 ...

Różne doświadczenia członków forums dotyczące w szczególności małych urządzeń gospodarstwa domowego i zarządzania energią.
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538

Sprawdzony efekt pamięci na akumulatorach litowo-jonowych, LiFePO4 ...




przez Obamot » 30/04/13, 00:00

Cały przemysł akumulatorów przysiągł nam jednak, że nie!

Jest to bardzo interesujące dla Citro, NLC, Remundo i ciebie!

Jak zawsze sugerowano tutaj, zawsze podejrzewałem Li-on o efekt pamięci:

Obamot napisał:[...] "często mówi się, że nie należy dokładnie rozładowywać ani ładować Li-onu ... Poza tym nie ma zainteresowania rozładowywaniem ich na najniższym poziomie , ponieważ nie mają efektu pamięci itp.

Okazuje się, że spośród najdroższych pakietów Li-on, z których korzystałem (Apple Minolta i Sony), to te, które rozładowałem przy najniższym zalecanym progu, które trwały najdłużej (ale nigdy nie udało mi się przekroczyć 4 lat w przypadkowych sytuacjach załadunku / rozładunku).

I znów od teorii do praktyki „[...]

https://www.econologie.com/forums/post238944.html#238944

Osobiste doświadczenia są nieprawidłowe, ponieważ nie poparte dowodami naukowymi, które uważaliśmy!
Jednak powtarzane eksperymenty terenowe i wątpliwości zostały później potwierdzone przez świadomą opinię naszego chemika. Dla przypomnienia:

Obamot napisał:
Obamot napisał:
Citro napisał:
Obamot napisał:Ale coś mi przeszkadza. Słyszałem, że akumulator Li-on nie działa tak samo i będzie miał prawie zaprogramowaną żywotność, niezależnie od tego, jak często go używasz. Zauważyłem to => ~ 2 1/2 roku.
Masz na myśli baterie telefonów komórkowych. Istnieją ogromne różnice w zależności od marki, a zwłaszcza sposobów użytkowania ... Czy możesz dużo dzwonić z ciężkimi wysypiskami i głęboką jazdą na rowerze.
:?

Niektóre mogą być wyróżnione przez innych użytkowników, ponieważ odkryli, że stosunkowo zaawansowane, ale nie całkowite rozładowania Li-on i podobnie z NiMh wydłużyłyby je. Jestem jej częścią, nawet jeśli wiem, że przepisy mówią, że nie należy tego robić, ponieważ nie miałoby to już żadnego efektu efektu pamięci (jak w przypadku NiCad) ... fakty są tam ... Zwłaszcza jeśli są często używane. Oto kilka wskazówek:

Obamot napisał:Zasadniczo akumulatory „chcieliby”, aby cały czas były ładowane / rozładowywane. Tak wykorzystane wydaje mi się, że to wyjaśniałoby, dlaczego mają trwać dłużej.


Dla jakich typów urządzeń to przetestowałem? Komputery osobiste, maszynki do golenia, lustrzanki, tel. przenośne, domowe telefony bezprzewodowe, wszystkie w standardowym rozmiarze baterii (AA, AAA) lub nie ... i co wiem.

A ja mam w szczególności przykład przeciwny: całkowicie zabezpieczone akumulatory, ponieważ użyłem ich bez uwzględnienia jakiegokolwiek cyklu ładowania / rozładowania? wschódczy to jest powód (względna regularność cykli ładowania / rozładowania), który sprawiłby, że trwałby dłużej i że moglibyśmy się mylić? Nie wiem

Ale ten słaby punkt akumulatorów, których nie używa się przez różne okresy, jest centralnym punktem, który spowodowałby, że byłbym zainteresowany pojazdem z napędem powietrznym, który teoretycznie nie cierpiałby na tego typu ograniczenia / problemy (ostatecznie straciłby część ładunku powietrza, ale bez wpływu na „żywotność” systemu przechowywania, jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych akumulatorów). Mówię teoretycznie, bo na razie w sprzedaży nie ma jeszcze nic przekonującego (nie przed 2013 rokiem do ostatnich newsów ...).

Nawet jeśli to tylko moje doświadczenie i osobista opinia ... Wątpię w to wśród użytkowników rzadko zdarzają się ci, którzy są całkowicie zachwyceni używanymi bateriami podczas gdy powinno to być regułą od czasu ... (mówię to konsekwentnie w czasie użytkowania) i jestem pewien, że z wyjątkiem tych, którzy nie dbają o to, ponieważ nie patrzą na koszt lub ci, którzy z doświadczenia wiedzą, jaki typ powinien kupować, czy nie, użytkownicy lambdas są nieco skazani na zmianę w kółko z większym lub mniejszym szczęściem, ale ostatecznie zawsze z tym samym rozczarowaniem.

Boczna różnica w wydajności z jednego modelu do drugiego Stosunkowo próbowałem [...] wszystkiego (i mówię, że od najbardziej znanych marek do marek lambda, nie miałoby to większego znaczenia), więc przyznaję, że „ogólnie rzecz biorąc, nigdy nie uwierzyłbym w to, co powiedzą mi o żywotności baterii / akumulatorów, chyba że spróbuję. Zatrzymajmy więc trochę sałatki o producentach, którzy bronią swojej łąki, większość podlega bardzo surowym prawom rynkowym, które zmuszają ich ze wszystkich stron do pewnych rzeczy, które nie są zbyt jasne ...

Oto, co nasz chemik ujawnił nam jako powszechne praktyki biznesowe:
Marketerzy kłócą się „nowe typy” oraz badania i rozwój na czele w celu ciągłego doskonalenia. Za każdym razem, to prawda, widzimy, że najnowsze wersje są trochę mniej złe niż poprzednie ... Ale ponieważ innowacje nie rozwijałyby się z taką samą szybkością, z jaką odnowienie cyklu produktu tak naprawdę nie pozwoliłoby na to. do (chemia nie zdziała cudów szczególnie przed okresem letnim czy w czasie świąt Bożego Narodzenia ... lol) na początku byśmy zobaczyli poprawę wydajności, potem producenci zmieniliby wewnętrzną formułę i / lub składniki baterii do nich. sztuczne zmniejszanie wydajności ... Aby powtórzyć nam „nowość” w dobrych czasach, znowu z frazą „kto jest lepszy”. Tym bardziej, że pozwoliłoby im to na wkładanie do środka tańszych komponentów w okresie „przerwy” ...

W międzyczasie będziemy skłonni uwierzyć w spójność produktów [...]

https://www.econologie.com/forums/post185879.html#185879

I oto zapowiedź, która uderza jak grzmot ...

Tsuyoshi Sasaki, Yoshio Ukyo, Petr Novák Nat. Materiały, Advanced Online Publication, opublikowane na 14 Kwiecień 2013 napisał:Efekt pamięci w akumulatorze litowo-jonowym

Efekty pamięci są dobrze znane użytkownikom akumulatorów niklowo-kadmowych i niklowo-metalowo-wodorkowych. Jeżeli akumulatory te są ładowane wielokrotnie po częściowym rozładowaniu, stopniowo tracą użyteczną pojemność z powodu obniżonego napięcia roboczego. Natomiast baterie litowo-jonowe nie mają efektu pamięci. Tutaj zgłaszamy efekt pamięci w LiFePO4 - jednym z materiałów zastosowanych na elektrodę dodatnią w akumulatorach litowo-jonowych - który pojawia się już po jednym cyklu częściowego ładowania i rozładowania. Charakteryzujemy ten efekt pamięciowy LiFePO4 i wyjaśniamy jego związek z modelem ładowania / rozładowania cząstka po cząsteczce. Efekt ten jest ważny w przypadku większości zastosowań akumulatorów, ponieważ niewielka zmiana napięcia, którą powoduje, może prowadzić do znacznych błędów w obliczeniach przy szacowaniu stanu naładowania akumulatorów

Źródło: http://dx.doi.org/10.1038/NMAT3623
Małe diagramy, ale możesz kupić artykuł.

Zatwierdzone i przyjęte przez Paul Scherrer Institute:
http://www.psi.ch/
I umieszczony na oficjalnej stronie internetowej Konfederacji Szwajcarskiej:
http://www.admin.ch/aktuell/00089/?lang=fr&msg-id=48489

Prof. Dr Petr Novák, kierownik działu elektrochemicznego magazynu Paul Scherrer Institute, 5232 Villigen PSI, Szwajcaria, 14.04.2013 napisał:Efekt pamięci odkryto także w akumulatorach litowo-jonowych

Akumulatory litowo-jonowe to akumulatory służące do magazynowania energii wielu dostępnych na rynku urządzeń elektronicznych. Mogą przechowywać znaczną ilość energii przy stosunkowo małej objętości i wadze. Ponadto i do tej pory mieli reputację, że nie są wrażliwi na efekt pamięci. W ten sposób specjaliści określają odchylenie potencjału akumulatora, które powstaje, gdy akumulator nie jest w pełni naładowany lub rozładowany. W rezultacie zmagazynowana energia jest tylko częściowo dostępna, a zatem nie można już wiarygodnie oszacować stanu naładowania akumulatora. Naukowcy z Instytutu Paula Scherrera (PSI) i ich koledzy z laboratorium badawczego Toyota w Japonii zidentyfikowali efekt pamięci w bardzo popularnym typie baterii litowo-jonowej. Odkrycie to ma szczególne znaczenie ze względu na zbliżające się pojawienie się akumulatorów litowo-jonowych na rynku pojazdów elektrycznych. Ich praca została dziś opublikowana w specjalistycznym czasopiśmie Nature Materials.
Nawet jeśli nie są tak „doskonałe”, jak nam się wydaje, reklama, wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień i które czerpią energię z baterii, jest często wyposażonych w rodzaj „pamięci” , Użytkownik, który rutynowo i ostrożnie ładuje maszynkę do golenia lub szczoteczkę elektryczną przed całkowitym rozładowaniem akumulatora, ryzykuje potem niemiłym zaskoczeniem. Bateria wydaje się zauważać, że została pobrana tylko część jej specyficznej pojemności - tak, że pewnego dnia przestaje pamiętać, że może dostarczyć więcej energii. Specjaliści mówią wtedy o „efekcie pamięci”; ta ostatnia objawia się, gdy potencjał cykliczny akumulatora zmniejsza się w czasie, po niepełnych cyklach ładowania / rozładowania. Innymi słowy, nawet jeśli akumulator nadal ma dostępny ładunek, potencjał, jaki zapewnia, jest jednocześnie zbyt niski, aby obsługiwać urządzenie. Efekt pamięci ma zatem dwie negatywne konsekwencje: z jednej strony zmniejsza dostępną pojemność akumulatora; z drugiej strony korelacja między potencjałem cyklicznym a stanem naładowania jest przesunięta, w związku z czym nie można już wiarygodnie ustalić stanu naładowania. Efekt pamięci jest bardzo dobrze znany z akumulatorów niklowo-kadmowych i niklowo-wodorkowych. Jednak w przypadku akumulatorów litowo-jonowych, które zaczęły być sprzedawane na początku 1990, istnienie takiego efektu było dotychczas wykluczone. Źle, jak pokazuje to nowe badanie.

Konsekwencje efektu pamięci dla pojazdu hybrydowego i elektrycznego

Efekt pamięci, któremu towarzyszy nieprawidłowe odchylenie od potencjału cyklicznego, został zidentyfikowany w jednym z materiałów najczęściej stosowanych jako elektroda dodatnia dla akumulatorów litowo-jonowych: fosforan litowo-żelazowy (LiFePO4). W przypadku litowanego fosforanu żelaza potencjał pozostaje niezmieniony przez dużą część cyklu ładowania / rozładowania. Najmniejszą różnicę potencjału akumulatora można zatem błędnie interpretować jako znaczącą zmianę stanu naładowania. Jednak w niniejszym przypadku, ponieważ stan naładowania akumulatora jest determinowany przez potencjał cykliczny, bardzo małe odchylenie potencjału może prowadzić do dużego błędu oszacowania stanu naładowania. Istnienie tego efektu pamięci jest szczególnie ważne z uwagi na zbliżające się pojawienie się akumulatorów litowo-jonowych na rynku pojazdów elektrycznych. Efekt ten miałby szczególnie wpływ na pojazdy hybrydowe, ponieważ w normalnych warunkach użytkowania pojazdy te podlegają wielu cyklom częściowego ładowania / rozładowania. Silnik w tych pojazdach przekształca się w generator i ładuje akumulator przy każdym hamowaniu. Ten ostatni zwykle tylko częściowo rozładowuje i wspomaga silnik podczas faz przyspieszenia. Liczne kolejne częściowe cykle ładowania / rozładowania prowadzą do izolowanych efektów pamięci, które kumulują się, tworząc znaczący efekt pamięci, jak pokazują to nowe badania. To powoduje złe oszacowanie stanu naładowania akumulatora, w przypadku, gdy stan naładowania jest szacowany przez oprogramowanie, które opiera się na bieżącej wartości potencjału.

Przyczyny efektu pamięci

Badania przyczyn efektu pamięci, takie jak ładowanie i rozładowywanie akumulatorów, badano na poziomie mikroskopowym. Materiał elektrody - w tym przypadku litowany fosforan żelaza (LiFePO4) - składa się z wielu cząstek wielkości kilku mikronów, które są ładowane i rozładowywane jeden po drugim. Naukowcy odnoszą się do tego modelu ładowania / rozładowania zwanego „modelem wielocząsteczkowym”. W związku z tym ładunek przebiega cząstka po cząsteczce i obejmuje deliktację. Dlatego w pełni naładowana cząstka nie zawiera już litu i składa się wyłącznie z fosforanu żelaza (FePO4). Odwrotnie, rozładowanie składa się z reakcji odwrotnej, atomy litu ponownie reagują z materiałem elektrody, tak że fosforan żelaza (FePO4) staje się ponownie litowanym fosforanem żelaza (LiFePO4). Zmiany zawartości litu związane ze stanami ładowania / rozładowania powodują zmianę potencjału chemicznego każdej cząstki, a tym samym zmianę potencjału akumulatora. Ładowanie i rozładowywanie nie są jednak procesami liniowymi. Zatem podczas ładowania potencjał chemiczny rośnie wraz z postępem delithiation. Ale wtedy cząstka osiąga wartość krytyczną poziomu litu (a zatem i potencjału chemicznego). W tym momencie następuje nagłe przejście: cząstki bardzo szybko tracą pozostające im jony litu, bez modyfikowania ich potencjału chemicznego. To właśnie to przejście wyjaśnia fakt, że potencjał baterii pozostaje praktycznie niezmieniony przez długi czas cyklu (potencjalny płaskowyż).

Cząstki „bogate” lub „ubogie” w lit

Istnienie tej potencjalnej bariery ma kluczowe znaczenie dla pojawienia się efektu pamięci. Gdy pierwsze cząstki przejdą przez nią i nie będą już zawierać litu, cząstki tworzące elektrodę dzielą się na dwie grupy. Innymi słowy, istnieje wyraźny rozdział między cząstkami bogatymi w lit i cząstkami ubogimi w lit (patrz ilustracja). Jeśli akumulator nie zostanie w pełni naładowany, pozostanie wiele cząstek bogatych w lit, które nie przekroczyły potencjalnej bariery. Jednak cząstki te nie pozostają długo w tej barierze, ponieważ ich stan jest niestabilny w tych warunkach; „przesuwają się do tyłu”, a zatem „wzdłuż krzywej ładowania / rozładowania”, co oznacza, że ​​ich potencjał chemiczny maleje. Nawet gdy akumulator zostanie ponownie rozładowany i wszystkie cząstki powrócą do potencjalnej bariery, podział na dwie grupy pozostaje. I w tym tkwi kluczowy punkt efektu pamięci: podczas następnego procesu ładowania jest to pierwsza grupa (cząstki ubogie w lit), która przekracza barierę, a druga grupa (cząstki bogate w lit) pozostaje „w tyle”. Aby ta „opóźniona” grupa przekroczyła tę barierę, musi koniecznie zwiększyć swój potencjał chemiczny, i właśnie to powoduje charakterystyczne przepięcie efektu pamięci („guz” widoczny na ilustracji). Efekt pamięci jest zatem konsekwencją podziału populacji cząstek na dwie grupy o wyraźnie różnych zawartościach litu. Cząstki te muszą następnie przechodzić przez potencjalną barierę jedna po drugiej. Przepięcie, dzięki któremu efekt staje się widoczny, odpowiada dodatkowej pracy, którą muszą wykonać opóźnione cząstki, które są blokowane przez barierę potencjalną po niecałkowitym naładowaniu.

Poczekaj, aż pamięć się wyczyści

Czas między ładowaniem a rozładowaniem baterii odgrywa ważną rolę w określaniu stanu baterii na końcu tych procesów. Ładowanie i rozładowywanie są rzeczywiście procesami, które wpływają na równowagę termodynamiczną akumulatora; saldo to można przywrócić po pewnym czasie. Naukowcy odkryli, że gdy był wystarczająco długi, efekt pamięci został anulowany. Ale zgodnie z „modelem wielocząsteczkowym” to anulowanie występuje tylko w pewnych okolicznościach. Efekt pamięci zniknie tylko wtedy, gdy ktoś zaczeka wystarczająco długo po cyklu składającym się z częściowego naładowania, po którym nastąpi całkowite rozładowanie. W takim przypadku dwie grupy cząstek są z pewnością zawsze oddzielane po całkowitym rozładowaniu, ale wszystkie znajdują się po tej samej stronie potencjalnej bariery. Podział następnie znika, ponieważ cząstki dążą do stanu równowagi, w którym wszystkie mają taką samą zawartość litu. Z drugiej strony efekt pamięci zostaje zachowany po częściowym naładowaniu i przed niepełnym rozładowaniem. W takim przypadku cząstki znajdują się po obu stronach bariery potencjalnej, co zapobiega powrotowi do podziału cząstek „ubogich w lit” i „bogatych w lit”.

Według Petr'a Nováka, dyrektora działu magazynowania energii elektrochemicznej w PSI i współautora publikacji, badanie to rozwiewa błędne przekonanie, które od dawna utrzymuje się: „Według naszej wiedzy żadne badanie nie miało na celu ukierunkowany efekt pamięci w akumulatorach litowo-jonowych ”, mówi. „Do tej pory po prostu zakładaliśmy, że taki efekt nie występuje. „Ten wniosek, do którego doszli naukowcy, kontynuuje, jest wynikiem mieszanki spekulacji i pracowitości, które często okazują się owocne w badaniach:„ Nasze odkrycie wynika z kombinacji krytycznych pytań i szczegółowych obserwacji „Kontynuuje badacz. „Efekt jest niewielki: względna różnica w poziomie potencjału wynosi zaledwie kilka tysięcznych. Ale decydującym pomysłem było poszukiwanie tego efektu. W konwencjonalnych testach akumulatorów stosowane są pełne cykle ładowania / rozładowania, a nie niepełne cykle. Pytanie o konsekwencje częściowego ładunku było koniecznym geniuszem. To zupełnie nowe odkrycie nie oznacza jednak końca użycia akumulatorów litowo-jonowych. Jest całkowicie możliwe, że inteligentna adaptacja oprogramowania w ramach systemu zarządzania baterią wystarcza do wykrycia tego efektu i uwzględnienia go w czasie, podkreśla Petr Novák. Jeśli taka adaptacja może zadziałać, efekt pamięci nie utrudnia bezpiecznego stosowania akumulatorów litowo-jonowych w samochodach elektrycznych. Piłka jest teraz w sądzie inżynierów: od nich zależy znalezienie właściwego sposobu zarządzania pamięcią akumulatorów.

Zgodnie z opisanym tutaj „modelem wielocząsteczkowym”, podczas ładowania i rozładowywania akumulatora cząstki przemieszczają się jedna po drugiej. Przez cząstkę rozumiemy tutaj rodzaj „ziarna”. Innymi słowy, materiał (LiFePO4) nie pojawia się w jednym kawałku: składa się z wielu ziaren, w których struktura krystaliczna jest nominalnie zawsze taka sama; ale ziarna te wykazują niewielkie różnice pod względem wielkości, kształtu lub orientacji krystalograficznej. Jest to po prostu opis wyglądu proszku. W języku specjalistycznym mówimy o „krystalitach”. Całość można opisać jako wyrównanie małych kostek o mniej więcej identycznej wielkości, z których każda jest nieco zorientowana zgodnie z sąsiadami, co oznacza, że ​​wszystkie kostki nie mają tej samej orientacji, podczas gdy wszystkie mają ta sama struktura krystaliczna (ich kształt sześcianu).


Ciesz się ...!

Zobacz początek dyskusji również tutaj: https://www.econologie.com/forums/electrique ... 10540.html
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 30/04/13, 10:56

: Arrowu: Oczywiście dotarły do ​​mnie wieści. :D
To nie jest zaskakujące.
Pamiętam moje zdziwienie, kiedy odwiedziłem Skondensowane Laboratorium Chemiczne w IMCB w Bordeaux.
Naukowcy, którzy patrzą na sedno sprawy, dostrzegają znaczące zmiany strukturalne, które zachodzą z każdym ładunkiem / rozładowaniem.
Przede wszystkim widzą, że materia po cyklu nie wraca dokładnie do stanu początkowego.
Zatem dla naukowców degradacja jest „szybka”.

Kiedy zapytałem ich, co myślą o NiCd, byli jeszcze bardziej pesymistyczni co do długowieczności tej elektrochemicznej pary ...
Odpowiedziałem, że ta słaba żywotność wydaje się nam satysfakcjonująca, ponieważ prowadziliśmy ją codziennie od lat z pojazdami używanymi bardzo źle używanymi przez ich pierwszych użytkowników, co pozwoliło nam na ich prawidłowe użytkowanie.

Akumulatory mojej 106 to 2000, używam go codziennie od ponad 4 lat i ponad 45.000 70.000 km (auto na ponad 6 12 km) i zaczęły oddawać ducha na XNUMX miesięcy, czyli XNUMX lat pracy , jest to poprawne dla „zawodnej” technologii. : Lol:

Tak, będziesz musiał cyklicznie ładować akumulatory, aby utrzymać je na najlepszym poziomie, nie jest to problem sam w sobie.
Musisz tylko skonfigurować go w projekcie pojazdu, ponieważ istnieją ładowarki, które mają funkcję rozładowania przed uruchomieniem ładowania.

W przypadku wielu zastosowań jazda na rowerze nastąpi naturalnie, jeśli pojemność akumulatorów odpowiada pokonywanej codziennie odległości.

Jeśli codziennie zużywamy tylko jedną trzecią lub jedną czwartą pojemności baterii, nie jest to już zastosowanie ekologiczne, to znaczy, że „zainwestowaliśmy” od 60 do 75% niepotrzebnej pojemności . Nazywa się to marnotrawstwem i przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ zwiększa koszt zakupu i użytkowania pojazdu.

Krótko mówiąc, nie ma problemu, są tylko rozwiązania. :P
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538




przez Obamot » 30/04/13, 11:46

Cóż, to już zdecydowanie przekręca kark na z góry założony pomysł!

Citro napisał:Jeśli codziennie zużywamy tylko jedną trzecią lub jedną czwartą pojemności baterii, nie jest to już zastosowanie ekologiczne, to znaczy, że „zainwestowaliśmy” od 60 do 75% niepotrzebnej pojemności . Nazywa się to marnotrawstwem i przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ zwiększa koszt zakupu i użytkowania pojazdu.

Krótko mówiąc, nie ma problemu, są tylko rozwiązania. :P

Nazywa się to wiedzą, jak wydzielić udział Li-ion : Mrgreen:

Czy należy wywnioskować, że dotyczy to również hybryd (elektrycznych)?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15992
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5188




przez Remundo » 30/04/13, 12:13

Dziękuję Obamot za tę kompilację,

to dużo do przeczytania ... ale ciekawe.

W rzeczywistości wszyscy jesteśmy „empiryczni” na temat baterii litowych. Robimy różne rzeczy i czekamy na powrót w kolejnych próbach / błędach, nie wiedząc naprawdę, co dzieje się w tajemnicy elektrochemii baterii.

Używam mojej 8 kWh LiFePO4, mieszając metody 2:
1) w przybliżeniu obciążenia 4 / 5 przy częściowym cyklu
2) inne obciążenie 5 w pełnym cyklu (maksymalne rozładowanie / maksymalne obciążenie)

Do tej pory nigdy nie zauważyłem spadku autonomii "sprzętu" (to znaczy, że moje baterie działają jak nowe, poza blokiem, który oddał ducha wkrótce po l 'zakup).

Przez minusy, w przypadku Li-On zmniejszenie autonomii wynika głównie z niewłaściwego zrównoważenia akumulatorów ; i tam jest BMS (system zarządzania akumulatorami), który źle działa.

Jestem zmuszony okresowo (raz w miesiącu) do odłączenia go i samodzielnego wyważenia: polega on na odcięciu baterii, która najpierw się pojawia.

Obcinanie odbywa się poprzez delikatne rozładowanie 9h w żarówce 60W / 12V, w 3V, co przyciąga około 1 A, godziny 9 usuwają 9 Ah z bloku niewyważenia.

Ten „drobiazg” pozwala innym spragnionym baterii ponownie się napić, a autonomia może bez problemu podskoczyć o + 25% ...
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 30/04/13, 12:25

Obamot napisał:Cóż, to już zdecydowanie przekręca kark na z góry założony pomysł!
... To jest tak zwane wydzielanie części Li-ion : Mrgreen:

Czy należy wywnioskować, że dotyczy to również hybryd (elektrycznych)?
Tak, nawet jeśli większość hybryd wykorzystuje chemię Nimh (tylko Prius + wykorzystuje lit do akumulatorów hybrydowych, a Prius PHEV do akumulatorów trakcyjnych).
W przypadku pojazdów hybrydowych zarządzanie akumulatorami obejmuje już zaawansowane zarządzanie cyklami ładowania / rozładowania.
Jeśli niektóre parametry muszą ulec zmianie z powodu nowej wiedzy o akumulatorach, można je łatwo wdrożyć podczas konserwacji pojazdu poprzez aktualizację komputera.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538




przez Obamot » 30/04/13, 12:31

Aaaah, ale wiedząc o tym w sposób, który jest w końcu jasny, zmienia to także jego uznanie dla zalet wyboru jednego rodzaju baterii nad drugim.

Coś, co do tego czasu nie było tak jasne! I wróci do B + R, które będą w stanie lepiej poprzeć argumenty swoich decyzji u przełożonych. Oczywiście będzie to miało teraz wpływ na wybór końcowego użytkownika, a więc konsumentów ...! To nie jest nic.

Teraz, chłopaki, w końcu będziecie musieli się z czymś kłócić, badania na poparcie tego! 8) (niż lit itp.)
0 x
Avatar de l'utilisateur
I Citro
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5129
Rejestracja: 08/03/06, 13:26
Lokalizacja: bordeaux
x 11




przez I Citro » 30/04/13, 13:43

Obamot napisał:Aaaah, ale wiedząc o tym w sposób, który jest w końcu jasny, zmienia to także jego uznanie dla zalet wyboru jednego rodzaju baterii nad drugim.
Tak ... i nie. :?
Wciąż jesteśmy w powijakach, robimy to, co mamy i będziemy się śmiać, gdy nie będziemy już używać baterii, zastąpionych przez super capa lub inne systemy przechowywania ...

To, co nazywa się efektem pamięci, można nazwać inaczej, gdy w pełni zrozumiemy to zjawisko, wcale tak nie jest.
Rozmawiałem dziś rano z naukowcem specjalizującym się w akumulatorach LiFePo i BMS, który chciałem połączyć z naszym przyjacielem nlc. Wyjaśnił mi, że do tej pory nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy element LifePo będzie bardziej niezawodny niż inny na podstawie testów pomiarowych.
Tylko bardzo rygorystyczny proces produkcyjny może zoptymalizować wyniki. Testy postprodukcyjne, które chcemy skonfigurować w celu zbudowania akumulatorów, to tylko jeden element minimalizujący przyszłe problemy.

Nie uniemożliwia to potencjalnym organizacjom (zwabieniu inwestorów) opublikowania w tym tygodniu, że żywotność baterii litowych byłaby większa niż oczekiwano przy średni czas obsługi między latami 5 i 20... ale bez cytowania producenta ...
:?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538




przez Obamot » 30/04/13, 14:20

Wszystko to dla producentów, aby przejrzeli „Instrukcje obsługi”, który do tej pory twierdził, że akumulator litowo-jonowy można ładować w dowolnym momencie - niezależnie od stopnia jego rozładowania - i podobno bez żadnych negatywnych skutków dla jego żywotności!
0 x
Avatar de l'utilisateur
Obamot
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 28725
Rejestracja: 22/08/09, 22:38
Lokalizacja: regio genevesis
x 5538




przez Obamot » 02/05/13, 09:01

Na Wiki-rzecz:

Akumulatory kwasowo-ołowiowe lub litowe (jak akumulatory litowo-jonowe) nie są wrażliwe na efekt pamięci; „możemy zatem ładować te baterie bez wcześniejszego rozładowania”.

http://fr.wikipedia.org/wiki/Effet_m%C3%A9moire

Czy będziemy musieli poprawić? : Lol:

Kolejna interesująca hipoteza - i stosunkowo inna - ale która, co ciekawe, może prowadzić do tego samego wniosku, tutaj:

„Efekt pamięci” to zjawisko, które charakteryzuje akumulator, który odmawia dostarczenia całej przechowywanej energii, ponieważ został naładowany przed całkowitym wyczerpaniem i zapamiętał próg osiągnięty w momencie uzupełnienie jako próg wyczerpania.

Zjawisko to zostało pierwotnie odkryte przez NASA. Jego satelity, umieszczone na orbicie wokół Ziemi, były ładowane w okresach dziennych i wyładowywane w okresach nocnych. Uwaga: czasy ładowania / rozładowania pozostały idealnie identyczne. Po kilku ładowaniach / rozładowaniach NASA zauważyła, że ​​akumulator nie dawał już mocy powyżej punktu, w którym był rozładowywany. Akumulator zachował w pamięci zwykły próg rozładowania i nie chciał iść dalej.

W życiu codziennym prawie niemożliwe jest cierpienie z powodu efektu pamięci na akumulatorach Ni / Cd. Czasy ładowania i rozładowania rzadko (jeśli w ogóle) są skrupulatnie identyczne podczas kilku kolejnych cykli. Konsument powinien dążyć do odtworzenia efektu pamięci, który jest szkolną hipotezą. W rzeczywistości nawet w laboratorium odtworzenie efektu pamięci jest trudne, a przeciętny użytkownik niczego się nie boi.

http://www.presence-pc.com/tests/Li-ion ... n-22678/6/

Tyle że, jeśli zaczniemy od tej logiki ...: rozładowując do niej baterię „najniższy poziom nieszkodliwy”, czy nie „dobrowolnie” dokładnie tworzymy efekt pamięci na tym progu, co de facto zapobiegałoby później, że występuje on na innym poziomie rozładowania? Wydłużasz jednocześnie (jeśli w ogóle możliwe) żywotność baterii? A więc z jakiejkolwiek baterii? To jest moja hipoteza.

PS: jeśli NASA powiedziała ... ( :P )
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15992
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5188




przez Remundo » 02/05/13, 10:04

Poświęciłem trochę czasu na szczegółowe przeczytanie prac tego pana Novaka
Prof. Dr Petr Novák napisał:Ładowanie i rozładowywanie są rzeczywiście procesami, które wpływają na równowagę termodynamiczną akumulatora; saldo to można przywrócić po pewnym czasie. Naukowcy odkryli, że gdy był wystarczająco długi, efekt pamięci anulował się.
[]
Efekt pamięci zniknie, jeśli zaczekasz wystarczająco długo po cyklu częściowego ładowania, po którym następuje pełne rozładowanie, W takim przypadku dwie grupy cząstek są z pewnością zawsze oddzielane po całkowitym rozładowaniu, ale wszystkie znajdują się po tej samej stronie potencjalnej bariery. Podział następnie znika, ponieważ cząstki dążą do stanu równowagi, w którym wszystkie mają taką samą zawartość litu.

jednakże efekt pamięci zostaje zachowany po częściowym naładowaniu i przed niepełnym rozładowaniem, W tym przypadku cząstki znajdują się po obu stronach bariery potencjalnej, co zapobiega powrotowi do podziału cząstek „ubogich w lit” i „bogatych w lit”.

Moje wybory użycia LiFePO4 byłyby zatem właściwe ...

Pełne rozładowanie 1 razy wszystkie ładunki 5, długi okres oczekiwania między zużyciem baterii i zawsze pełne ładowanie ... Naprzemienne częściowe i całkowite cyklowanie.

Ale dotyczy to mojego pakietu LiFePO4, a nie każdej pojedynczej baterii tej paczki ...

Ponieważ w praktyce wyładowanie ustaje, gdy tylko jeden z nich „wystuka”, a ładowanie ustaje, gdy tylko jeden z nich „wystuka”; większość akumulatorów nigdy nie jest więc całkowicie rozładowana lub w pełni naładowana (nawet jeśli przy bardzo dobrym wyważeniu nie jest daleko).

Ja osobiście myślę oszacowanie pozostałej energii w akumulatorach litowych według napięcia nigdy nie będzie wiarygodne, Zbalansowanie Accusa i policzenie Ah wymagałoby znacznie bardziej muskularnego BMS niż obserwowanie napięcia sfory ...

W każdym razie osobiście nigdy nie widziałem „mierzalnego” efektu pamięci w moim LiFePO4. Szczególnie zauważyłem niedoskonałe uzupełnienia poprzez wyważenie opakowania, które muszę poprawić ręcznie.
0 x
Obraz

Powrót do "econological Laboratorium: różne doświadczenia dla econologic"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 56