Specjalny wysłannik: drewno we wszystkich jego postaciach

Budowa siedliska przyrodniczego lub ekologicznego: plany, projekt, porady, ekspertyzy, materiały, geobiologia ... Dom, budowa, ogrzewanie, izolacja: właśnie otrzymałeś jedną lub więcej ofert. Nie możesz wybrać? Podaj tutaj swój problem, a my doradzimy przy właściwym wyborze! Pomoc w czytaniu DPE lub diagnostyki energetycznej środowiska. Pomoc przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79113
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Specjalny wysłannik: drewno we wszystkich jego postaciach




przez Christophe » 25/02/10, 18:43

Mam nadzieję, że dziś wieczorem na FR2 nie będzie zbyt pesymistycznie (co jest realistyczne?)

Drewno we wszystkich jego postaciach Raport Jérôme’a Soularda, Valérie Lucas i Samuela Humeza

Trend dekoracyjny, trend eko, w budownictwie jak i w aranżacji, drewno jest dziś modne. Ale kupując krzesła, stół lub nową podłogę do swojej łazienki, możesz – nie zdając sobie z tego sprawy – uczestniczyć w handlu drewnem. We Francji 40% drewna będącego przedmiotem handlu pochodzi z nielegalnego źródła. Nielegalne drewno obejmuje gatunki chronione, a zwłaszcza inne, pochodzące z zakazanych obszarów leśnych w Amazonii, Afryce, Rosji i Indonezji. Co roku na całym świecie znika 13 milionów hektarów lasów, czyli jedna czwarta powierzchni Francji, a co dwie sekundy boisko do piłki nożnej. Wylesianie odpowiada za 20% emisji gazów cieplarnianych. W Brazylii w Amazonii, ale także we Francji, w supermarketach i na placach budowy sprawdziliśmy, w jaki sposób to nielegalne drewno trafia na półki naszych sklepów. Istnieją certyfikaty ekologiczne, które zapewniają identyfikowalność drewna. Jednak nadal są one rzadko używane przez sprzedawców detalicznych i dlatego są prawie nieznane konsumentom. Jednak na rynkach panuje trend ekologiczny w stronę drewna i zaczynają się zmiany. Sektory ulegają organizacji i zaczyna się wykorzystywać lokalne drewno zastępcze w miejsce importowanego drewna egzotycznego. Nielegalne drewno jest dziś bardzo obecne w naszym kraju, ale nie wydaje się, że jest to nieuniknione.


http://envoye-special.france2.fr/index- ... rique=1382
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79113
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 25/02/10, 22:00

Cóż, to było realistyczne! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'utilisateur
zorglub
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 501
Rejestracja: 24/11/09, 10:12

drewno




przez zorglub » 26/02/10, 09:56

drewno to ten sam problem co narkotyki, o ile się opłaca, żadnych ograniczeń.... żadnych więcej praw....
a moda na egzotykę zajmie się resztą. Ludzie nie zachowują się już jak starsi z poprzednich pokoleń, a co więcej, kupcy, czy to prywatni, czy też w wyspecjalizowanych sklepach, nie przywiązują się już do importowanego drewna. myślisz, że to lepsze niż cokolwiek innego, co mamy dostępne
ach! gdyby to choć trochę otworzyło oczy potencjalnym klientom z branży budowlanej czy meblarskiej, francuski przemysł drzewny mógłby zachować się nieco lepiej
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79113
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972




przez Christophe » 26/02/10, 10:07

Tak, jak w przypadku WSZYSTKIEGO, decyzję podejmuje konsument... ale i tak musimy zaoferować mu przynajmniej jedną alternatywę!
Jednak znajdujemy coraz więcej FSC PEFC... o ile nie chcemy czegoś od razu...

Bardzo spodobało mi się termo olejowanie 100% francuskim olejem lnianym... Chyba już o tym rozmawiałyśmy, nie pamiętam gdzie.

Natomiast na początku nie bardzo rozumiałem pkoi, dziennikarz krytykuje budowniczego nowych domów drewnianych za wykorzystanie jodły północnej... bo:

a) jodła nordycka ma lepsze właściwości wytrzymałościowe niż sosna francuska czy jodła...
b) Skandynawskie lasy nie są wcale zagrożone...
c) handel ten jest ściśle regulowany
0 x
Avatar de l'utilisateur
zorglub
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 501
Rejestracja: 24/11/09, 10:12




przez zorglub » 26/02/10, 10:11

tak, ale słowo dziennikarza jest tyle warte, ile jest warte,
możemy także być w stanie oceniać i myśleć inaczej, a przede wszystkim działać inaczej.......
0 x

Wróć do "Nieruchomości i budownictwo ekologiczne: diagnostyka, HQE, HPE, bioklimatyzm, środowisko naturalne i architektura klimatyczna"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 111