Architektura Heliodome dostosowana do biegu słońca

Budowa siedliska przyrodniczego lub ekologicznego: plany, projekt, porady, ekspertyzy, materiały, geobiologia ... Dom, budowa, ogrzewanie, izolacja: właśnie otrzymałeś jedną lub więcej ofert. Nie możesz wybrać? Podaj tutaj swój problem, a my doradzimy przy właściwym wyborze! Pomoc w czytaniu DPE lub diagnostyki energetycznej środowiska. Pomoc przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości.
ojal
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 89
Rejestracja: 13/10/07, 16:28
x 5

Architektura Heliodome dostosowana do biegu słońca




przez ojal » 01/01/23, 14:36

Witam,
Jestem zdumiony, że ten model architektury tzw Heliodom nigdy nie zwracano się w tej sprawie forum?
Interesująca wydaje mi się próba zrozumienia, jakie są mocne i ewentualnie słabe strony tej architektury w porównaniu z innymi architekturami lub rozwiązaniami bioklimatycznymi.
2 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 16130
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5244

Re: Architektura Heliodome dostosowana do ruchu słońca




przez Remundo » 01/01/23, 14:48

to interesujące, ale trochę zawiłe architektonicznie.

możemy rozważyć wersje uproszczone, stosując mniej więcej te same zasady
1) elewacja południowa i bardzo przeszklona prawie pionowa
2) dach z niewielkim spadkiem w kierunku północnym
3) dobra ogólna izolacja
0 x
Obraz
ojal
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 89
Rejestracja: 13/10/07, 16:28
x 5

Re: Architektura Heliodome dostosowana do ruchu słońca




przez ojal » 01/01/23, 16:26

Mam taką samą refleksję na temat złożoności architektury.
Jest to zarówno bardzo skomplikowane, jak i ostatecznie może nie tak bardzo teraz, gdy narzędzia 3D są szeroko rozpowszechnione. Wystarczająco trudno jest sobie wyobrazić tworzenie tego rodzaju planu na desce kreślarskiej :)
Konstrukcja będzie bardziej złożona niż tradycyjna i właśnie pojawia się pytanie, czy ta złożoność jest tego warta.
Betonowa konstrukcja jest bardziej złożona niż klasyczny dom, ale nie ma nic nie do pokonania i nie wiąże się ze znacznymi dodatkowymi kosztami.
Przeszklenie nie jest prostokątne Dużo droższe dla szklarza? jest bardzo duża powierzchnia, ale właśnie to jest jednym z atutów projektu. Elementy konstrukcyjne do przeszkleń będą wykonywane na wymiar, ale czy większość elementów do konstrukcji drewnianej? Nie jestem pewien, czy tworzy znaczącą wartość dodaną. Realizacja na budowie jest zupełnie nietypowa => Pewnie trudność w znalezieniu fachowców i wartość dodana.
Konstrukcja dachu wydaje mi się bardzo skomplikowana, ale mam wrażenie, że jest to element całkowicie modyfikowalny?

Byłoby bardzo interesujące przeanalizować, co wnosi ta architektura, która w 100% wykorzystuje położenie słońca, w porównaniu z bardziej tradycyjną architekturą, która miałaby elementy umożliwiające zarządzanie promieniami świetlnymi w zależności od położenia słońca.
1 x

Wróć do "Nieruchomości i budownictwo ekologiczne: diagnostyka, HQE, HPE, bioklimatyzm, środowisko naturalne i architektura klimatyczna"

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 108