Gleba gliniasta i energia geotermalna: pytania.

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
michael
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 4
Rejestracja: 25/09/06, 20:35
Lokalizacja: LYON

Gleba gliniasta i energia geotermalna: pytania.




przez michael » 25/09/06, 20:41

dzień dobry
Właśnie trafiłem na tę stronę i zwracam się do Was z prośbą o poradę
Właśnie podpisałem umowę na instalację geotermalnego ogrzewania podłogowego w moim domu w budowie.
Jedynym problemem jest to, że ziemia jest gliniasta? Jakie rozwiązania są dla mnie dostępne? Czy glina nadaje się do tego typu ogrzewania? czy powinienem usunąć tę ziemię i założyć lepszą? mam zrobić mieszankę? czy powinienem posypać piasek na dno?
dziękuję za odpowiedzi
Michał
0 x
Avatar de l'utilisateur
gegyx
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6932
Rejestracja: 21/01/05, 11:59
x 2871




przez gegyx » 25/09/06, 22:29

W Orleanie często występuje glina, która nie jest dobra dla upraw... W ogrodach niektórzy myślą o usunięciu jej i sprowadzeniu dobrej gleby uprawnej; to dobry wybór na przyszłość. W domu ziemia jest gliniasta, słaba do uprawy. Ale kiedy kopałem, żeby zrobić studnię, na końcu 2 m gliny był tylko piasek, który szybko zrobił się wilgotny. Tak naprawdę woda jest wszędzie od 2,50m. To piasek aluwialny i nie jest to niespodzianką, bo Loara przepływa 5 km dalej, ale co mnie zaskoczyło, patrząc na mapę BRGM, to to, że ten piasek aluwialny występuje na szerokości 30 km. W rzeczywistości dno Loary przeszło znaczną ewolucję w różnych okresach geologicznych i przesunęło się...
Byłoby zaskakujące, gdyby w waszym regionie Lyonu, pomiędzy Saoną a Loarą, nie była to ta sama konfiguracja. Jeśli twoja ziemia nie jest wysoka, pod gliną powinien znajdować się piasek aluwialny i stojąca woda. Idealny do odzyskiwania kalorii.
Zapoznaj się z mapami geologicznymi. Zapytaj sąsiadów, którzy mają studnie, aby dowiedzieć się więcej na temat obecności wody.

Trzeba pompować z jednej strony, przejść przez pompę ciepła i spuścić do drugiej studni oddalonej o 15 m.
Rozwiązanie typu „zrób to sam”.
Studnia pojedyncza, bardzo głęboka, z wymiennikiem. Rozwiązanie wykonane przez specjalistę.
Jeśli woda nie jest daleko, wykop glinę, aby zainstalować poziomą sieć cyrkulacyjną.
Świetny sposób na odwrócenie pola.
0 x
Andre
Pantone badacz silnika
Pantone badacz silnika
Wiadomości: 3787
Rejestracja: 17/03/05, 02:35
x 12




przez Andre » 26/09/06, 05:08

Halo
Teren, na którym nie ma wody ani nic poza skałami, należy sprowadzić wyspecjalizowaną firmę, która wywierci odpowiednio głęboki pionowy otwór
o średnicy 15 cm, następnie umieszcza plastikową rurkę pętlową w kształcie litery U i zasypuje wszystko drobnym piaskiem, aby zapewnić dobrą wymianę ciepła, cyrkulujemy mieszaninę woda/glikol, aby wykorzystać ją jako wymiennik z pompą termiczną
Zimą staramy się zamrozić dziurę, a latem staramy się ją ogrzać. pompujemy kalorie z ziemi.
Wiercenie otworu jest dość drogie i wbrew temu, co mogłoby się wydawać w skale, jest tańsze (nie ma potrzeby stosowania rury)
André
0 x
Avatar de l'utilisateur
Koszulki polo
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 86
Rejestracja: 17/08/06, 19:33
Lokalizacja: Nancy i Metz




przez Koszulki polo » 27/09/06, 13:23

Jeśli chcesz mieć podgrzewaną podłogę, istnieje również PSD (podłoga bezpośrednio zasilana energią słoneczną). Płyn przenoszący ciepło przepływa pod płytami po przejściu przez czujniki. Płyty należy zabezpieczyć 4 cm izolacją, a rury muszą być oddalone od tej izolacji o 5 cm (w sumie 9 cm)
Nie wiem, czy może ci się to przydać, ale hej, nie znamy jmsa...
0 x
„Niczego się nie boję, na nic nie liczę, jestem wolny” Nikos kazansakis

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 182