Gazyfikacja drewna, kogeneracja i zielona energia elektryczna

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79112
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Gazyfikacja drewna, kogeneracja i zielona energia elektryczna




przez Christophe » 17/07/07, 10:27

Ponieważ temat zaintrygował wiele osób, oto bardzo konkretny przykład kogeneratora na gaz drzewny.

Podczas gdy odnawialne źródła energii borykały się z trudnościami, zagrożenie niedoborem ropy i zmianą klimatu dało im impuls. Ale pionierzy pracują od dawna ...

Na przykład rodzina Bosshardów wraz z firmą Woodpower AG niedaleko Wila w kantonie Zurych produkuje elektryczność i ciepło neutralne pod względem emisji CO2 poprzez zgazowanie drewna.

Pomysł narodził się trzy lata temu: ojciec i syn Bosshard, właściciele firmy zajmującej się budownictwem drewnianym w Wilie, chcieli zabezpieczyć swoją przyszłość, szukając nowych perspektyw.

„Woodpower narodziło się z konieczności, ale nie tylko. Pojawiło się również zainteresowanie nowymi technologiami, ponieważ jesteśmy rodziną majsterkowiczów, a potem chcieliśmy zrobić coś dla środowiska ”- mówi z dumą Oliver Bosshard.

Przypadkowo natknęli się na małą instalację zgazowującą drewno i zaczęli zastanawiać się nad możliwością komercyjnej eksploatacji. Przeszukiwali Internet, szukali kontaktów i inwestorów na całym świecie.

Kiedy zmieniła się sieć zasilająca, firma energetyczna EKZ z Zurychu dowiedziała się o istnieniu tej wyjątkowej firmy i zainteresowała się nią. Obecnie EKZ posiada 49% kapitału Woodpower.

Indyjska technologia

Gaźniki na drewno były używane już w czasie II wojny światowej, w szczególności jako zamiennik benzyny. Karmiono je drewnem bukowym i instalowano na ciężarówkach. Wtedy ta technologia popadła w zapomnienie.

Co więcej, Bosshardowie nie znaleźli w Europie modelu komercyjnej eksploatacji. Ale w końcu w Indiach, gdzie było czterdzieści lat doświadczenia. „Dość ciekawie jest szukać know-how w kraju, który inaczej importuje wszystko z krajów zachodnich”, zauważa Oliver Bosshard.

Do produkcji energii elektrycznej firma wykorzystuje niewykorzystane odpady drzewne zebrane w okolicy. „Jest tu mnóstwo drewna. Gdyby musiał być transportowany na duże odległości, korzyści dla środowiska i firmy byłyby mniejsze ”.

Stare drewno jest najpierw spalane i wytwarza gaz drzewny składający się z tlenku węgla, wodoru i metanu. Gaz przed wprowadzeniem do generatora prądu musi być wolny od wszelkich śladów smoły, która jest usuwana wraz ze specjalnymi odpadami.

Spalanie drewna jest częścią naturalnego obiegu węgla: nie uwalnia więcej CO2 niż drzewo potrzebuje do wzrostu, co oznacza, że ​​wytwarzana w ten sposób energia elektryczna jest neutralna w porównaniu z na gazy cieplarniane.

Ciepło i prąd

Ale energia elektryczna stanowi tylko jedną trzecią produkcji. Najważniejsze jest ciepło. Niewielka część służy do suszenia drewna używanego do produkcji energii. A większość do produkcji zrębków drzewnych. Im są bardziej suche, tym lepsze spalanie.

Oliver Bosshard dodaje, że odkąd instalacja została uruchomiona na początku roku, popyt na nią spada. Nie wie, czy jego przygoda nauczy w Europie. Ale „choroby wieku dziecięcego” już minęły, należy wprowadzić tylko kilka poprawek. Według jego najbardziej konserwatywnych szacunków jego interes zwróci się za dwa lata.

Energia przyszłości


Dla EKZ i Bosshards ta innowacyjna i wyjątkowa instalacja odgrywa rolę pilotażową, a także demonstracyjną: każdego dnia są tu goście. Banki i koncerny energetyczne inwestują w odnawialne źródła energii, krótko mówiąc, zielona energia jest bardzo modna.

Konfederacja również chce wspierać ten sektor. Oto, co wyjaśnia Michael Kaufmann, zastępca dyrektora SFOE: „Projekty takie jak Wila mają przyszłość. Szwajcaria ma ogromny potencjał pod względem biomasy, drewna, odpadów organicznych i jest to kwestia wykorzystania go. To energia jest przed naszymi drzwiami ”.

Michael Kaufmann jest zachwycony, widząc powstanie tego rodzaju projektu. Ale tego typu instalacja musi mieć określone wymiary, nie za duże, aby nie szkodzić środowisku, na przykład przy zbyt długim transporcie.

Postępuj ostrożnie

Ostatnio ONZ ostrzega przed negatywnymi skutkami bioenergii, ale nie można też lekceważyć jej korzyści. „Chciałbym przypomnieć, że paliwa kopalne mają znacznie poważniejszy wpływ na środowisko i społeczeństwo” - mówi Michael Kaufmann.

„Ponieważ to dopiero początek odnawialnych źródeł energii, mamy możliwość wyciągnięcia niezbędnych wniosków”. A zatem, aby uniknąć negatywnych zmian. „Wykorzystanie biomasy nie może szkodzić ludziom, produkcji rolnej ani ekosystemowi”.

swissinfo, Gaby Ochsenbein
(Tłumaczenie i adaptacja z języka niemieckiego: Isabelle Eichenberger)


Znaleziono na: http://www.econologique.info/index.php/ ... issinfoorg
0 x
Avatar de l'utilisateur
Matos
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 20/05/07, 16:24
Lokalizacja: Nantes




przez Matos » 22/07/09, 09:43

Dzięki za artykuł! Ci Niemcy są silni !: D

Jeśli chcesz, mam bloga, na którym opowiadam o mojej „domowej roboty” gazogeneratorze. Mówię też o moim piecu opalanym drewnem na kemping. Byłoby fajnie, gdybyś mógł przekazać mi swoje opinie, uwagi, moje wybory techniczne i przedyskutować temat.

@ +

Thomas
0 x
SERREvitude
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15989
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5187




przez Remundo » 22/07/09, 10:58

Cześć Christophe i Thomas,

Nie dziwi mnie, że Niemcy na poważnie rozpoczynają eksperymenty z gazyfikacją / termolizą biomasy.

We Francji wszystko jest w bezruchu ... może będzie tak, jak w przypadku turbin wiatrowych i słonecznych: za 10-15 lat będziemy importować wszystko wyprodukowane w Niemczech dla naszej energii odnawialnej ...

Mamy jednak bardzo sprytnych ludzi pracujących nad syntezą termojądrową za dziesiątki miliardów euro ... i nad rozszczepieniem EPR itou :?

Tym samym (optymistycznym) przyznaniem się promotorów projektu połączenia ITER „technologia będzie dojrzała w 2100 r.” : Chichot:

Peak Oil jest teraz, chłopaki, i nawet nie mówię o szaleństwach, przepraszam, wyzwaniach technologicznych wymaganych i generowanych przez fuzję jądrową ... : Idea:

W przeciwnym razie, aby uniknąć narzekań i poznać temat zgazowania biomasy, polecam lekturę:
https://www.econologie.com/forums/thermolyse ... t5012.html
et
http://sycomoreen.free.fr/PHRSD_FAQ_fra.html
(30 maja 2008, na dole strony, na samym początku FAQ ...)
oraz badania nad gospodarką „gazogeneratora” ... :P

@+
0 x
Obraz
Dirk Pitt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2081
Rejestracja: 10/01/08, 14:16
Lokalizacja: Isere
x 68




przez Dirk Pitt » 22/07/09, 11:59

Matos napisał:Dzięki za artykuł! Ci Niemcy są silni !: D

Jeśli chcesz, mam bloga, na którym opowiadam o mojej „domowej roboty” gazogeneratorze. Mówię też o moim piecu opalanym drewnem na kemping. Byłoby fajnie, gdybyś mógł przekazać mi swoje opinie, uwagi, moje wybory techniczne i przedyskutować temat.

@ +

Thomas


podaj link!
0 x
Obraz
Kliknij mój podpis
Avatar de l'utilisateur
Matos
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 20/05/07, 16:24
Lokalizacja: Nantes




przez Matos » 22/07/09, 13:18

Hej nie! zbyt głupie! ! Zapomniałem podać link! Nic dziwnego, że nikt nie przychodzi do mojego generatora gazu! :płakać:

dobrze, to jest:

http://green-life-project.over-blog.fr/

Nie!

dobra wizyta ^^


Tomasz
0 x
SERREvitude

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 252