Wodospad projektu hydroelektrycznego (fontanna)

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Genelec
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 23/10/19, 09:19

Wodospad projektu hydroelektrycznego (fontanna)




przez Genelec » 23/10/19, 09:33

Cześć,

Szukam pomysłów na istniejące produkty lub DIY do montażu turbin. Zrobiłem rozeznanie, ale istniejące produkty wymagają dość dużych przepływów (nie znam jeszcze natężenia przepływu na tę jesień, dowiem się o tym). DIY, które znalazłem, są wykonane z materiałów, które nie są zbyt solidne (plastik i karton… nie wytrzymają długo na zewnątrz!)
Czy możesz mi doradzić w sprawie tego rodzaju instalacji, nawet jeśli podejrzewam, że potencjał elektryczny tej jesieni jest wystarczająco niski, choćby do wytworzenia kilku watów.
3 wodospady znajdują się w rzędzie o wysokości 110 cm, 110 cm i 130 cm (patrz załączone zdjęcie)

Jak myślisz, jaki sprzęt byłby możliwy do zainstalowania?

Dzięki znawcom : Idea:

wodospad witryny.jpg
wodospad
wodospad site.jpg (148.59 KiB) Wyświetlono 5240 razy
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: projekt hydroelektrowni wodospadu




przez izentrop » 23/10/19, 10:07

Brakuje przepływu w m^3/sekundę, ale na pierwszy rzut oka wystarczy do zaświecenia kilkuwatowej diody;)
0 x
Genelec
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 23/10/19, 09:19

Re: projekt hydroelektrowni wodospadu




przez Genelec » 23/10/19, 13:21

Dziękuję za odpowiedź, za przepływ, czy wiesz, czy można go obliczyć z charakterystyką pompy? Jeśli nie, jak mogę to zrobić?

Dane techniczne tabliczki znamionowej silnika pompy:
400V - 50Hz
1435 obr./min
4kW
cos(fi)=0.8
8.8A

Ciśnienie w przewodzie = 0.8bar

Bar ciśnieniowy - umywalka wysoka.jpg
ciśnienie pompy


Charakterystyka Basen górny motor.jpg
Charakterystyka silnika pompy
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: projekt hydroelektrowni wodospadu




przez izentrop » 23/10/19, 13:57

génélec napisał:Ciśnienie w przewodzie = 0.8bar
Jaką średnicę, na jaką wysokość wejść?
Kilka podstaw obliczeń http://enrj.renouvelables.free.fr/energ ... lique.html

Nie mówiąc już o tym, że małe systemy są bardzo nieefektywne.
0 x
Genelec
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 23/10/19, 09:19

Re: projekt hydroelektrowni wodospadu




przez Genelec » 24/10/19, 08:22

Izentrop, rury na wylocie pompy mają średnicę 90mm. Długość przed odrzuceniem wynosi od 10 do 20 m bez pewności.

Dziękuję za link, konsultowałem się już z nim podczas moich badań, ale nie udało mi się obliczyć przepływu.

Choć raz nie będzie to zbyt wydajne, nie mam wątpliwości, zasilenie kilku lamp w basenie już by się przydało, ale ważny jest też wizualny wkład tego projektu!
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79112
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: projekt hydroelektrowni wodospadu




przez Christophe » 24/10/19, 09:10

Ten projekt opiera się na sztucznym źródle: odzyskamy część energii zużywanej przez pompę... 55-60% najwyżej...

Więc przed wymiarowaniem: może trzeba odpowiedzieć na użyteczność tego projektu? Edukacyjne, estetyczne (zintegrowane LED?), ekologiczne czy finansowe?

Jeśli to nie jest edukacyjne, w każdym razie bardziej interesujące będzie po prostu wyłączanie pompy od czasu do czasu, niż nadzieja na odzyskanie części energii pompowania.... : Idea:

Chyba że rachunek za pompowanie nie jest opłacany przez tę samą „osobę” (fizyczną lub prawną) : Mrgreen:
1 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: projekt hydroelektrowni wodospadu




przez izentrop » 24/10/19, 09:19

génélec napisał: zasilenie kilku lamp basenowych byłoby już dobre
Jaki interes, skoro masz już prąd zasilający silnik?
Długość rury może dać ci spadki ciśnienia, ale nie to cię interesuje.

Aby obliczyć siłę upadku, masz już wysokość, a aby uzyskać przepływ, najprościej byłoby podstawić pod spadek zbiornik o znanej pojemności i obliczyć czas jego napełnienia.
Etapy zrzutu powodują utratę mocy, jeśli naprawdę chcesz ją maksymalnie wykorzystać, w najlepszym razie potrzebujesz zastawki, która idzie do samego końca.
Ostatnio edytowane przez izentrop 24 / 10 / 19, 09: 22, 1 edytowany raz.
1 x
Genelec
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 23/10/19, 09:19

Re: Wodospad projektu hydroelektrycznego (fontanna)




przez Genelec » 24/10/19, 09:20

Christophe, oprócz przewidywanych oszczędności, projekt ten ma również wpływ wizualny i edukacyjny na przechodniów, nadając im aspekt ekologiczny i inwestując w podejście do zrównoważonego rozwoju.
Teraz, gdy pompa jest włączona do celów dekoracyjnych, równie dobrze możesz ją wykorzystać, aby odzyskać jak najwięcej energii!
0 x
Genelec
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 8
Rejestracja: 23/10/19, 09:19

Re: Wodospad projektu hydroelektrycznego (fontanna)




przez Genelec » 24/10/19, 09:28

Izentrop,

Interes polega właśnie na zużyciu mniejszej ilości energii elektrycznej na lampy w basenie dzięki upadkowi

Ok co do zbiornika, niestety chyba nie mam pojemnika tak długo jak do jesieni (przydałby się poidło dla krów!)

Stopnie zrzutu powodują utratę mocy, jeśli naprawdę chcesz ją maksymalnie wykorzystać, potrzebujesz zastawki, która idzie aż do góry


Rzeczywiście, ale że nic na to nie poradzę, że tego nie zaprojektowałem, chciałbym jak najlepiej wykorzystać 3 kolejne spadki (nawet jeśli są one niewielkie) np. być na całej długości, nie znalazłem żadnych, ale byłbym zainteresowany pomysłami na takie kreacje!
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Wodospad projektu hydroelektrycznego (fontanna)




przez izentrop » 24/10/19, 10:59

génélec napisał:Interes polega właśnie na zużyciu mniejszej ilości energii elektrycznej na lampy w basenie dzięki upadkowi
Zajęcia z fizyki na uczelni mają zostać wznowione : Wink:
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 282