Wytwarzania energii elektrycznej ze studni?

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Fl3ur2sel22
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 28/12/08, 22:20
Lokalizacja: BZH

Wytwarzania energii elektrycznej ze studni?




przez Fl3ur2sel22 » 28/12/08, 22:33

Dobry wieczór wszystkim,

Właśnie kupiłem dom wyposażony w energię geotermalną za pomocą wierceń pionowych i pompy ciepła. : Chichot:
Dawni właściciele stworzyli sztuczny zbiornik ze ściekami ze wspomnianego odwiertu. Mamy więc stałe źródło wody, które zasila ten basen.
Moim pomysłem byłoby udane wyprodukowanie źródła energii dzięki stałemu zaopatrzeniu w wodę. W końcu jest to ten sam system, co młyn wodny. Jednak nie mogę sobie jeszcze wyobrazić techniki... :|

Jeśli więc masz pomysły lub sam realizowałeś już ten projekt, nie wahaj się, jestem zainteresowany Twoją radą. :)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Remundo
moderator
moderator
Wiadomości: 15995
Rejestracja: 15/10/07, 16:05
Lokalizacja: Clermont Ferrand
x 5189




przez Remundo » 28/12/08, 23:55

Witaj Fleur2sel,

Oto strona, która podsunie Ci pomysły:
http://clients.newel.net/particulier/am ... leroue.htm

Trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie, ponieważ nie znamy natężenia przepływu ani wysokości upadku.

Na pierwszy rzut oka myślę, że masz maksymalnie 10 l/s i kilka metrów spadków. Chciałbym zobaczyć „koło powyżej”

@+
0 x
Obraz
Avatar de l'utilisateur
Gregconstruct
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1781
Rejestracja: 07/11/07, 19:55
Lokalizacja: Amay Belgia




przez Gregconstruct » 29/12/08, 11:40

Trałuj fleur2sel i witaj,

Jeśli masz jakieś zdjęcia, może to pomoże Ci doradzić!
0 x
Każde działanie liczy się dla naszej planety !!!
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79126
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10974




przez Christophe » 29/12/08, 12:46

Jakie jest przybliżone natężenie przepływu i wysokość spadku na wylocie basenu?
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272




przez Grelinette » 29/12/08, 13:56

Halo

Miałem trochę podobny pomysł, ale z turbiną wiatrową.

To powiedziawszy, w domu również mam bardzo duży zapas wody (około 400 m3) wypełniony wyłącznie wodą deszczową pochodzącą z dachów okolicznych budynków.
Turbina wiatrowa musi także umożliwiać doprowadzenie wód opadowych zebranych w kilku niskich punktach do rezerwatu na wysokości, a nawet wytworzenie przepływu mechanicznej cyrkulacji wody umożliwiającej filtrację i produkcję energii.

Niestety zauważyłem, że zawsze wracamy do tych samych systemów wytwarzania energii, a mianowicie napędzania wirnika (np. alternatora) w celu wytworzenia prądu.

Wyobrażam sobie, że w przypadku koła łopatkowego odpowiedź pozostanie taka sama.
0 x
Avatar de l'utilisateur
Grelinette
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2007
Rejestracja: 27/08/08, 15:42
Lokalizacja: Prowansja
x 272




przez Grelinette » 29/12/08, 19:07

Na temat początkowego tematu (wykorzystanie strumienia wody jako źródła energii) znalazłem taką stronę:
http://www.energievair.com/fr/applications.html

Pomysł polega na podgrzaniu cieczy (na miejscu jest to turbina wiatrowa, ale koło łopatkowe mogłoby zrobić to samo), co pozwala na posiadanie dodatkowego źródła ogrzewania.

Zaletą jest to, że wytworzona energia elektryczna nie jest magazynowana w akumulatorach, lecz bezpośrednio wykorzystywana do podgrzewania cieczy, stąd prostota montażu, a przede wszystkim brak konieczności magazynowania wytworzonej energii w akumulatorze.

System ten wydaje mi się ciekawym i łatwym do wdrożenia rozwiązaniem przy obniżonych kosztach.

Czy ktoś ma jakiś pomysł na rozwój tego systemu?
0 x
EnergieVair
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 2
Rejestracja: 07/06/08, 20:53

Zły adres




przez EnergieVair » 31/12/09, 11:37

Witam,

Wystarczy wspomnieć, że podany adres jest już nieaktualny. Zamiast tego powinieneś użyć tego:
http://www.energievair.com/fr/Info.html

Dziękuję za zachętę i szczęśliwego Nowego Roku 2010!
Z poważaniem.
0 x
Avatar de l'utilisateur
chatelot16
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 6960
Rejestracja: 11/11/07, 17:33
Lokalizacja: Angouleme
x 264




przez chatelot16 » 31/12/09, 13:12

zanim zaczniesz zastanawiać się, jak odzyskać energię z wodospadu, musisz obliczyć maksymalną energię, którą można odzyskać

energia (w dżulach) = waga (w niutonach) x wzrost (w m)

aby zmagazynować energię w wodzie, należy pomnożyć objętość w litrach, a co za tym idzie, wagę w kg przez 9.81, aby otrzymać masę w N

przelicz dżule na kWh: x 3600/4180

wynik: energia zmagazynowana w zbiorniku jest rozpaczliwie niska: opłacalne staje się dopiero wtedy, gdy zbiorniki są bardzo duże i prawie naturalne

wyjątek, gdy wysokość spadania jest bardzo duża: umieścić turbinę na dnie odwiertu o głębokości 100 m i turbinować wodę pochodzącą z powierzchni: problem: woda bezpośrednio wprowadzana jest do zwierciadła wody bez jej filtrowania przez grunt
0 x
Avatar de l'utilisateur
Lapin
Wielki Econologue
Wielki Econologue
Wiadomości: 823
Rejestracja: 22/07/05, 23:50
x 2




przez Lapin » 31/12/09, 13:49

Dlaczego nie użyć wody bezpośrednio w młynie zbożowym
na przykład.
Następnie zrób staw do hodowli pstrągów i/lub raków.
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 238