Pytanie o serwowanie kątowe

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
ojal
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 89
Rejestracja: 13/10/07, 16:28
x 5

Pytanie o serwowanie kątowe




przez ojal » 04/05/11, 17:47

Witam,

Rozpoczynam budowę pierwszego modelu trackera słonecznego.

W tej chwili chciałbym zachować prostotę i sterować tylko jedną osią obrotową, aby wykonać ogólne śledzenie wschód-zachód... Później dodamy drugą oś...
Czujnik to zestaw 2 diod LED, które wytwarzają napięcie elektryczne w zależności od ich ustawienia względem słońca. 2 diody LED będą miały określony odstęp kątowy.

Mam stare wspomnienia z kursów sterowania, gdzie robiliśmy regulację PID z obliczeniami funkcji przenoszenia i tak dalej...
Oszalałam na punkcie tego, co udało mi się przełknąć i niczego nie zatrzymać... w praktyce było tak mało betonu... No cóż, to już inna historia...
Nie potrafię już pogodzić swojej „wiedzy” z obecnymi potrzebami…

Przy mojej obecnej wiedzy myślę o zastosowaniu małej elektronicznej platformy rozwojowej - ARDUINO - która pozwala mi ustawić serwomotor pod określonym kątem, a także pozwala mi zmierzyć napięcia na zaciskach moich 2 czujników.
Muszę zatem być w stanie określić pozycję, która daje równoważne napięcie z dokładnością do x% na 2 diodach LED.
Mój algorytm będzie zatem prosty. Zwiększaj kąt, jeśli napięcie diody LED 1 jest większe niż diody LED 2 i odwrotnie, aż różnica między 2 napięciami będzie mieściła się w tolerancji, która zostanie zdefiniowana...

Czy to naprawdę jest tak proste, jak się spodziewam, czy też nie widziałem żadnych trudności?

Jeśli masz dobre pomysły, jestem bardzo zainteresowany ;-)

Powinienem zacząć jutro po otrzymaniu długo oczekiwanego ARDUINO...
0 x
Avatar de l'utilisateur
Gaston
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 1910
Rejestracja: 04/10/10, 11:37
x 88




przez Gaston » 04/05/11, 17:55

Tak długo, jak ruch będzie wykonywany powoli, to wystarczy.

Można to zrobić nawet w elektronice analogowej, za pomocą prostego komparatora, którego wyjście obraca silnik w jednym lub drugim kierunku. :P
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2486
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 360




przez Forhorse » 04/05/11, 18:10

Ja też uważam, że to powinno wystarczyć.
Następnie, jeśli jest to naprawdę konieczne, wdrożenie PID nie jest nadmiernie skomplikowane. Zrobiłem to dla mojego regulatora turbiny wiatrowej i mimo że nigdy się tego nie uczyłem, osiągnąłem to bez większych trudności (sprowadza się to do kilku podstawowych operacji)

Robienie wszystkiego analogowo jest dobre i prostsze. Ale jeśli chcemy dodać pewne funkcje, szybko staje się to kłopotliwe (jak powrót na wschód pod koniec dnia...)
Nigdy nie próbowałem Arduino, ale słyszałem o nim tylko dobre rzeczy, więc wydaje się, że to dobra baza.
0 x
ojal
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 89
Rejestracja: 13/10/07, 16:28
x 5




przez ojal » 04/05/11, 19:34

Z ADRUINO namierzę też parametry takie jak temperatury itp... Myślę, że będzie fajnie... ;-)
0 x
Avatar de l'utilisateur
Forhorse
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 2486
Rejestracja: 27/10/09, 08:19
Lokalizacja: Perche Ornais
x 360




przez Forhorse » 04/05/11, 22:34

Rzeczywiście jest mnóstwo dobrej zabawy! przed nami godziny bólu głowy : Chichot:
0 x

 


  • Podobne tematy
    odpowiedzi
    widoki
    Ostatni post

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google [Bot] i goście 320