hydroelektryczność

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
Cyril333
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 09/08/18, 18:56

hydroelektryczność




przez Cyril333 » 23/03/19, 23:34

Witam,
Szukam domu z kawałkiem ziemi, marzę o autonomii energetycznej i trudno mi stwierdzić, czy rzeka mi pomoże, stąd następujące pytania, na które moje poszukiwania w sieci nie dały jednoznacznej odpowiedzi:
Powiedzmy, że mam strumień o natężeniu przepływu 10 l/s;
- zgodnie ze wzorem P = ciśnienie x przepływ mogę mieć na wyjściu turbiny moc teoretyczną P = 1 x 0.01 = 0.01 kW = 10 W; Zgadza się ?
- jeśli skanalizuję ten przepływ w rurze nachylonej powiedzmy 30% na 10 m wysokości, zgodnie ze wzorem P = przepływ gxhx mogę mieć na wyjściu turbiny moc teoretyczną P = 9.8 x 10 x 0.01 = 0.98 kW = 980 W; Zgadza się ? (spadki ciśnienia będą takie, że w rzeczywistości byłoby dużo mniej ale co tam, chciałbym przede wszystkim zrozumieć "jak to działa")
- zgodnie z prawem zachowania przepływu, jeśli moja rura o średnicy 100 mm zostanie zmniejszona na ostatnim metrze do 25 mm, nadal mam ten sam przepływ, ale większe ciśnienie i prędkość; to poprostu ??
Jeśli możesz mnie trochę oświecić... :-)
0 x
Avatar de l'utilisateur
thibr
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 723
Rejestracja: 07/01/18, 09:19
x 269

Odp: hydroelektryczność




przez thibr » 24/03/19, 09:41

czy oglądałeś filmy

ou

Są inni
istnieją pewne osiągnięcia i pułapki/błędy, których należy unikać
0 x
Cyril333
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 09/08/18, 18:56

Odp: hydroelektryczność




przez Cyril333 » 24/03/19, 13:08

Dziękuję thibr.
Ciekawe filmy, ale nie odpowiadają na moje pytania ...
0 x
Bardal
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 509
Rejestracja: 01/07/16, 10:41
Lokalizacja: I 56 45
x 198

Odp: hydroelektryczność




przez Bardal » 24/03/19, 13:41

Twoje rozumowanie nie jest całkowicie poprawne, ale przypadek sprawia, że ​​lądujesz na nogach; przy jedynym przepływie nie można obliczyć mocy, należy wziąć pod uwagę albo prędkość wody (a będziesz miał energię kinetyczną), albo różnicę poziomów, a będziesz miał energię potencjalną.

Przy 10 m wysokości odzyskiwalna moc wynosi 10x9,81x10, czyli efektywnie 980 W, z czego można się spodziewać odzyskania 50%, jeśli instalacja jest dobrze wykonana (co nie jest takie proste).

Jeśli chodzi o drugi problem, wprowadzenie ograniczenia w przewodzie doprowadzającym wodę jest równoznaczne ze zwiększeniem spadków ciśnienia, a tym samym zmniejszeniem przepływu; w rurze 100 mm przepływ 10 l/s prowadzi do prędkości bliskiej 1 m/s, co w rurze 16 mm prowadziłoby do prędkości 25 razy większej, czyli około 15 m/s, co przy ciśnieniu 1 bar jest niemożliwe. Przepływ byłby zatem zmniejszony w znacznych proporcjach. Ciśnienie nie może wzrosnąć, pozostaje na poziomie 10 mhe lub 1 bar na wlocie rury 25 i spada na wylocie rury. Dlatego ten zespół jest całkowicie nieodpowiedni, jeśli chcesz zainstalować tam turbinę.
1 x
Avatar de l'utilisateur
thibr
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 723
Rejestracja: 07/01/18, 09:19
x 269

Odp: hydroelektryczność




przez thibr » 24/03/19, 13:45

https://www.connaissancedesenergies.org ... lectricite
w obliczeniach brakuje współczynnika zwrotu
Moc agregatu hydraulicznego można obliczyć za pomocą następującego wzoru (9):

P = Q.ρ.Hgr
Z:
P: moc (wyrażona w W);
Q: średni przepływ mierzony w metrach sześciennych na sekundę;
ρ: gęstość wody, tj. 1 kg/m000;
H: wysokość spadku w metrach;
g: stała grawitacji, czyli prawie 9,8 (m/s2);
r: wydajność instalacji (między 0,6 a 0,9)
0 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Odp: hydroelektryczność




przez izentrop » 24/03/19, 15:44

1 x
Cyril333
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 09/08/18, 18:56

Odp: hydroelektryczność




przez Cyril333 » 24/03/19, 17:08

Dziękuję za link izentrop, ale znam tę stronę, jest doskonała i pełna informacji, ale nie pozwoliła mi odpowiedzieć na wszystkie moje pytania.

Dziękuję, bardal, zaczynam widzieć wyraźniej!
Żeby zobaczyć to jeszcze wyraźniej, załóżmy teraz, że mam zbiornik, na dnie którego wywiercony jest otwór o średnicy 100 mm, z którego wychodzi rura o tej samej średnicy, która napędza turbinę 10 m niżej. Pomijając spadki ciśnienia i wysokość zbiornika, moje ciśnienie na dnie powinno wynosić 2 bary, przy dużym przepływie. Jeśli zamiast rury 100 włożę rurę o średnicy 25 mm, przepływ będzie znacznie mniejszy. Jeśli utrzymam 100 mm na prawie całym spadku i stopniowo zmniejszam średnicę do 25 tuż przed turbiną, to dzięki ciężarowi „kolumny” wody będę miał większy przepływ niż gdyby cała rura miała 25 mm, prawda?
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Odp: hydroelektryczność




przez sicetaitsimple » 24/03/19, 18:05

Cyril333 napisał:Żeby zobaczyć to jeszcze wyraźniej, załóżmy teraz, że mam zbiornik, na dnie którego wywiercony jest otwór o średnicy 100 mm, z którego wychodzi rura o tej samej średnicy, która napędza turbinę 10 m niżej. Pomijając spadki ciśnienia i wysokość zbiornika, moje ciśnienie na dnie powinno wynosić 2 bary, przy dużym przepływie. Jeśli zamiast rury 100 włożę rurę o średnicy 25 mm, przepływ będzie znacznie mniejszy. Jeśli utrzymam 100 mm na prawie całym spadku i stopniowo zmniejszam średnicę do 25 tuż przed turbiną, to dzięki ciężarowi „kolumny” wody będę miał większy przepływ niż gdyby cała rura miała 25 mm, prawda?


Witam,

przede wszystkim mała uwaga, w hydraulice na ogół mówimy w barach względnych, to znaczy w barach powyżej ciśnienia atmosferycznego. W twoim przykładzie twoje „ciśnienie na dole”, przy zerowym przepływie (zawór wlotowy turbiny zamknięty), będzie zatem wynosić około 1 bara, a nie 2, i to w obu przypadkach (100 lub 25 mm).

Jeśli teraz otworzysz zawór, w obu przypadkach powstanie przepływ, a tym samym straty ciśnienia, ale będą one mniej ważne w przypadku rury 100 mm niż w przypadku rury 25 mm, a zatem przepływ będzie większy w rurze 100 mm.

Jeśli wybierzesz rozwiązanie hybrydowe (100m z jednej strony i 25m z drugiej), będziesz pomiędzy tymi dwoma, ale nie możemy powiedzieć, że będzie to zasługa "ciężaru słupa wody", a raczej "zmniejszone" spadki ciśnienia w 100mm odcinku Twojej rury.
1 x
Bardal
Zamieściłem wiadomości 500!
Zamieściłem wiadomości 500!
Wiadomości: 509
Rejestracja: 01/07/16, 10:41
Lokalizacja: I 56 45
x 198

Odp: hydroelektryczność




przez Bardal » 24/03/19, 18:10

Przy spadku 10 m nie przekroczysz ciśnienia 1 bara (10 m wysokości wody), niezależnie od wybranego rozwiązania. Jest to fizycznie niemożliwe.

Jeśli chodzi o sprawność turbiny, to przy tak niskich spadach bardzo trudno przekroczyć sprawność 0,5, może 0,6; nie ma potrzeby odwoływania się do uzysków z instalacji przemysłowych, które dotyczą spadków i/lub natężeń przepływu znacznie większych od zamierzonych.
Typy turbin, które mają być użyte, należy raczej wybierać spośród turbin Kaplana, śrub Archimedesa lub nowszych modeli (VLH, znacznie bardziej nieporęczne i droższe); ale nie oszukuj się, małe turbiny zawsze mają dość niską wydajność.

Jeśli ten projekt dojdzie do skutku, nie oszczędzaj na średnicy rury spustowej (jest tania i działa dobrze) i nie nakładaj żadnego skurczu, który nie jest obowiązkowy; turbiny o bardzo niskich spadach pracują przy niskim ciśnieniu, ale wymagają jak najlepszego przepływu; takie urządzenia można znaleźć w sieci ( https://www.made-in-china.com/products- ... rator.html , to oczywiście chiński).
1 x
Cyril333
Uczę się econologic
Uczę się econologic
Wiadomości: 11
Rejestracja: 09/08/18, 18:56

Odp: hydroelektryczność




przez Cyril333 » 24/03/19, 19:06

Dziękujemy wszystkim 2!
jeszcze jedno pytanie: czy istnieje system do regulacji natężenia przepływu na wylocie rury, na żądanie? czy elektrozawór może otworzyć się mniej więcej automatycznie, w zależności od zapotrzebowania na energię elektryczną?
0 x

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Brak zarejestrowanych użytkowników i gości 265