hydroelektryczność

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
jean costa
Odkryłem econologic
Odkryłem econologic
Wiadomości: 1
Rejestracja: 19/03/17, 01:01

hydroelektryczność




przez jean costa » 19/03/17, 01:24

witam mam projekt polegający na wytworzeniu prądu ze studni. Chcę więc przepompować wodę ze studni do zbiornika po utworzeniu wodospadu, który obróci turbinę, poprzez mnożnik prędkości, aby obrócić alternator Roll: . Dlatego chcę poznać Twoją opinię, czy jest to możliwe do osiągnięcia
0 x
Avatar de l'utilisateur
Did67
moderator
moderator
Wiadomości: 20362
Rejestracja: 20/01/08, 16:34
Lokalizacja: Alzacja
x 8685

Re: hydroelektrownia




przez Did67 » 19/03/17, 10:11

Zapraszam Cię do zapoznania się z kilkoma podstawowymi zasadami fizyki, które szybko pokażą Ci, że teoretycznie do podniesienia wody potrzeba tyle energii, ile jesteś w stanie odzyskać, powodując jej spadek.

I to w teorii. W praktyce dodawane jest tak zwane uzysk. Do podniesienia wody potrzeba więcej energii, ponieważ pompa nie ma 100% wydajności. A jesienią w turbinie nie odzyskuje się 100% możliwej energii...

Jeśli to był żart, przepraszam, że odpowiedziałem poważnie.

A jeśli nie, miej na tyle skromności, aby pomyśleć, że wiele osób pomyślałoby o tym już dawno temu, aby zarobić mnóstwo pieniędzy!
0 x
moinsdewatt
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 5111
Rejestracja: 28/09/09, 17:35
Lokalizacja: Isere
x 554

Re: hydroelektrownia




przez moinsdewatt » 19/03/17, 14:49

jean-costa napisał:witam mam projekt polegający na wytworzeniu prądu ze studni. Chcę więc przepompować wodę ze studni do zbiornika po utworzeniu wodospadu, który obróci turbinę, poprzez mnożnik prędkości, aby obrócić alternator Roll: . Dlatego chcę poznać Twoją opinię, czy jest to możliwe do osiągnięcia


Ale oczywiście.

Obraz
1 x
izentrop
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 13644
Rejestracja: 17/03/14, 23:42
Lokalizacja: Picardie
x 1502
Kontakt :

Re: Hydro-elektryczność




przez izentrop » 19/03/17, 23:10

Witam,
Małe obliczenia narożników:
Pompa odprowadzająca wodę o mocy 750 W może w ciągu godziny podnieść 5000 l wody na odległość 6 m https://www.leroymerlin.fr/v3/p/produit ... 1400987883
To trochę więcej, ale straty ciśnienia w rurociągach nie są liczone, dla uproszczenia zostańmy przy tej wartości 750 Wh zużytej energii

Załóżmy, że pompa jest zanurzona na głębokość 50 cm, zbiornik ma wysokość 1.5 m, turbina jest umieszczona tuż nad poziomem wody, który przyjmuje się za niezmienny, wysokość upadku będzie się wahać od 5.5 m (pełny zbiornik) do 4 m, przy średnio 4.75 m.

Możemy obliczyć energię potencjalną możliwego do wykorzystania spadku W =9.81 X 4.75 X 5000 / 3600 = 64 Wh
Nie należy oczekiwać wydajności większej niż 50% w przypadku małej turbiny Peltona + alternatora, wystarczającej do naładowania małego akumulatora 12 V/2.5 AH

I znowu jestem hojny, bo przy tego typu pompie, różnicy wysokości 3 m i 100 m średnicy rury 25, napełnienie 15-litrowego zbiornika zajmuje mi 200 minut.

Nawet jeśli bilans energetyczny jest z konieczności ujemny, jak wspomina Did67, zużycie 750 Wh i odzyskanie tylko 30 pokazuje, że straty są bardzo znaczące w przypadku małych systemów.
0 x

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google Adsense [Bot] i goście 290