Czarne ślady pod kanałem spalinowym kotła peletowego

Odnawialne źródła energii, za wyjątkiem energii słonecznej lub termicznej (zobforums dedykowane poniżej): turbiny wiatrowe, energie morskie, energetyka hydrauliczna i wodna, biomasa, biogaz, głęboka energia geotermalna itp.
gek
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 101
Rejestracja: 19/11/16, 09:40
Lokalizacja: Holtzheim (67810)
x 28

Czarne ślady pod kanałem spalinowym kotła peletowego




przez gek » 02/02/23, 17:08

Witam,

Tego lata zainstalowałem kocioł Okofen Pellematic 12kW do ogrzewania domu.
Cóż, znalezienie pelletu było żałosne iw końcu kupiłem je dość drogie (520 € za tonę z dostawą luzem).
Poza tym jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy kotła.

Od początku zimy zauważyłem, że końcówka rury wydechowej była bardzo czarna (chociaż wydobywający się z niej dym nie jest szczególnie ciemny) i zwłaszcza nad wylotem trawa zrobiła się czarna.

Czy to normalne, czy niepokojące według ciebie? Można by podejrzewać problem z jakością peletu lub instalacją (nie ufam instalatorowi).

Dziękuję za wnikliwe opinie.

IMG_20230202_090514.jpg


IMG_20230202_090522.jpg
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79114
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Czarne ślady pod kanałem spalinowym kotła peletowego




przez Christophe » 02/02/23, 17:16

W kanale jest to zupełnie normalne: to pył ze spalania... ślad na trawie jest bardziej dziwny... ale może to być normalne, ponieważ wygląda na to, że odpowiada promieniowym otworom na końcu komina (jaką funkcję pełnią Czy w części końcowej znajduje się śmigło wirowe?)

Zwykle musisz mieć również pojemnik do regularnego opróżniania na wylocie dymu w pobliżu kotła?

Moje doświadczenie z pelletem ogranicza się do kilkuset kilogramów pelletu spalonych w moim piecu kotłowym: ogrzewanie izolacja / Thermorossi-h20-34-error-no-temp-Resis-poprawa-the-spalanie-at-home-t15658.html
0 x
gek
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 101
Rejestracja: 19/11/16, 09:40
Lokalizacja: Holtzheim (67810)
x 28

Re: Czarne ślady pod kanałem spalinowym kotła peletowego




przez gek » 02/02/23, 17:46

Tak, szczególnie pociągają mnie ślady na trawie.
Dom jest na sprzedaż i podczas wizyt systematycznie pytają mnie co jest grane i wysycham, dlatego chciałbym zasięgnąć opinii posiadaczy kotłów z wyjściem na przyssawkę, aby dowiedzieć się czy to klasyka czy nie.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79114
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Czarne ślady pod kanałem spalinowym kotła peletowego




przez Christophe » 02/02/23, 17:50

Nie odpowiedziałeś: jaki jest pożytek z otworów wentylacyjnych?

Jeśli, jak podejrzewam, jest tam wir, to jest to całkowicie normalne (a myślę, że ta część nie powinna była być montowana poziomo...)

Czy możesz zrobić zdjęcie z lampą błyskową wyjścia lub wnętrza jednej z tych dziur?
0 x
gek
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 101
Rejestracja: 19/11/16, 09:40
Lokalizacja: Holtzheim (67810)
x 28

Re: Czarne ślady pod kanałem spalinowym kotła peletowego




przez gek » 02/02/23, 17:54

Właściwie nie odpowiedziałem, nie znam odpowiedzi, postaram się zrobić zdjęcie, które sugerujesz, w przyszłym tygodniu, kiedy wrócę do domu.

Mimo wszystko, dziękuję za twoją pomoc.
0 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79114
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Czarne ślady pod kanałem spalinowym kotła peletowego




przez Christophe » 02/02/23, 18:07

Ok, zobaczymy, moim zdaniem ta część to aerator wirowy, który będzie odśrodkowywał opary i poprawiał ciąg przy wietrznej pogodzie...

Ale mogę się mylić... Zrobię badania...
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Czarne ślady pod kanałem spalinowym kotła peletowego




przez sicetaitsimple » 02/02/23, 18:09

Christophe napisał:bo wygląda na to, że odpowiada otworom promieniowym na końcu komina (jaką funkcję pełnią? Czy w części końcowej jest spirala wirowa?)

Myślę, że jest to instalacja koncentryczna, spaliny odprowadzane są przez rurę wewnętrzną, a powietrze do spalania jest pobierane przez przestrzeń między rurą zewnętrzną a rurą wewnętrzną.
Występowanie skroplin nie jest niczym niezwykłym, ale zwykle występuje niewielkie nachylenie, które powinno spowodować ich przepływ w kierunku kotła w celu opróżnienia.
Niekoniecznie wygląda to dramatycznie, ale w rzeczywistości nie jest zbyt „reprezentacyjne”.
1 x
Christophe
moderator
moderator
Wiadomości: 79114
Rejestracja: 10/02/03, 14:06
Lokalizacja: planeta Serre
x 10972

Re: Czarne ślady pod kanałem spalinowym kotła peletowego




przez Christophe » 02/02/23, 18:19

Ach, jeśli to przyssawka (i tak wyjście jest dziwne), w tym przypadku po prostu połóż rękę na otworach wentylacyjnych, aby zobaczyć, czy jest do bani…

Dokładniejsze zdjęcie powie nam, co to jest.
0 x
gek
Rozumiem econologic
Rozumiem econologic
Wiadomości: 101
Rejestracja: 19/11/16, 09:40
Lokalizacja: Holtzheim (67810)
x 28

Re: Czarne ślady pod kanałem spalinowym kotła peletowego




przez gek » 02/02/23, 18:24

Obiecuję, że w poniedziałek zrobię to wszystko dla ciebie i zrobimy postępy w diagnozie.
0 x
sicetaitsimple
Econologue ekspertem
Econologue ekspertem
Wiadomości: 9772
Rejestracja: 31/10/16, 18:51
Lokalizacja: Dolna Normandia
x 2638

Re: Czarne ślady pod kanałem spalinowym kotła peletowego




przez sicetaitsimple » 03/02/23, 17:39

Christophe napisał: w takim przypadku po prostu połóż rękę na otworach wentylacyjnych, aby zobaczyć, czy jest do bani ...

Zdecydowanie! :D
Po „przedmuchach”, które były „łamaczami próżni” Twojej instalacji fotowoltaicznej, oto „odpowietrzniki” ssące!
Dobrze, ale wzięcie go w swoje ręce, kiedy kocioł pracuje, pozwoli ci widzieć wyraźnie.
Przy okazji, czy Gek może sprawdzić, czy na tej rurze jest spadek? Normalnie powinien lekko wznosić się od ściany.
A co więcej, nawet jeśli na pewno nie ma to nic wspólnego z obserwowanym zjawiskiem, to jaka jest wysokość wylotu rury w stosunku do podłoża? Zdjęcie nie bardzo pozwala to oszacować, ale normalnie jest to minimum 2m.
0 x

Powrót do "hydraulicznej, wiatrowej, geotermalnej, energii morskiej, biogaz ..."

Kto jest online?

Użytkownicy przeglądający to forum : Google [Bot] i goście 205